Ezek az inkontinencia fő rizikófaktorai

Ezek az inkontinencia fő rizikófaktorai

Dr. Rákász István Módosítva: 2024.05.17 11:34

Az akaratlan vizeletszivárgás olyan gyakori probléma, hogy amerikai adatok szerint a 30-60 év közti nők közel 30 %-a, a férfiaknak 1,5-5 %-a tapasztalja. A megelőzéshez és a kezeléshez is fontos a rizikófaktorok ismerete, amelyekről dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa beszélt. 

Online Bejelentkezés

Dr. Böszörményi-Nagy Géza

Széll Kálmán téri fszt. 6. rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. fszt. 6. rendelő

6 tényező, amelyek növelik az inkontinencia rizikóját

1. Elhízás

A túlsúly extra nyomás helyez a hólyagra és a környéki izmokra, ráadásul el is gyengíti ez utóbbiakat. Ennek következtében a vizeletszivárgás gyakran préseléskor, tehát például köhögés vagy tüsszentés, nevetés közben jelentkezik.

2. Dohányzás

A dohányzás elsősorban a krónikus köhögés miatt vezethet az inkontinencia megjelenéséhez.

A nőknél gyakoribb az inkontinencia, az urológiai kezelés viszont mindkét nemnél fontos. 3. Biológiai nem

A nőknek nagyobb esélyük van az inkontinencia megtapasztalására, különösen, ha már szültek.

4. Életkor

Mivel a hólyag és a húgycső izmai idővel gyengülnek, minél idősebb valaki, annál nagyobb az esély a vizeletszivárgásra.  

5. Egyes betegségek és állapotok

A cukorbetegség, a vesebetegség, a gerinc sérülései, a neurológiai betegségek, például a stroke fokozzák a kockázatot.

6. Prosztata betegségek

Az inkontinencia megjelenhet prosztataműtét vagy sugárterápia után.

Mit lehet tenni a diagnózis után?

Inkontinencia esetén elsődleges a pontos diagnózis.- Amint megszületik a diagnózis – amelynek felállításához szükség lehet többek közt fizikális vizsgálatra, vér- és vizeletvizsgálatra, medence ultrahangra, urodinamikai tesztre, hólyagtükrözésre -, elkezdődhet a kezelés. Ennek alapja, hogy tudjuk, pontosan milyen típusú inkontinenciáról van szó, milyen a páciens általános egészségi és mentális állapota – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Ha stressz inkontinenciáról van szó, sokat javíthatnak a helyzeten a medence izmait megmozgató Kegel-gyakorlatok. Az úgynevezett hólyag tréning segíthet visszaszerezni a kontrollt a hólyagürítés felett. Van, amikor a gyógyszeres kezelés válik be, amely hatóanyagtól függően segíthet lelazítani a hiperaktív hólyagot, vagy éppen rugalmasabbá teheti a húgycső és a vaginális terület szöveteit, esetleg a szorongás, a depresszió okozta tüneteket enyhíti. Nőknél megoldást jelenthetnek bizonyos eszközök és eljárások, mint például a pesszárium, a rádiófrekvenciás terápia vagy a hólyag izmaiba injektált Botox. Igen gyakran a különböző lehetőségek kombinációja lehet célravezető, és végső esetben szóba jöhet néhány műtéti eljárás, amelyekről természetesen nagyon körültekintő döntést kell hozni, többek közt azt mérlegelve, szeretne-e gyermeket az érintett hölgy.  
Rákász doktor úr szavaiból kiderül, hogy az első és legfontosabb teendő mindenképpen a szakorvos felkeresése. Nem szabad szégyellni vagy bagatellizálni a vizeletszivárgást, hiszen ez egy meglehetősen gyakori gond, amelyen lehet és kell is segíteni, mielőtt súlyos és az életminőséget nagymértékben rontó problémává válna.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő , Doktor Úr!
88 éves idős anyám jó fél éve küzd vizelettartási problémával!
Az elmúlt években kétszer esett át combnyaktörésen, csípőizület műtéten. Jelenleg otthonában él, napi segítség mellett normális életvitellel, de a lakást nem tudja akarja elhagyni! A házi orvos a vizelettartással kapcsolatos problémáját idős korával, túlsúlyával és mozgásszegény életmódjával magyarázza!
Kérdésem, hogy milyen gyógyszeres esetleg homeopátiás vagy eszközös kezeléssel módszerrel lehetne enyhíteni panaszait az intim torna mellett ?!
Köszönettel: Kovács L.

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt Uram,

Édesanyjánál szükséges lenne egy szakorvosi, urológiai vizsgálat, de legalább egy vizelet vizsgálat a húgyúti fertőzés kizárása céljából.
Egyébként az intimtorna mellett hüvelyi ingeráram kezelés is szóba nem jön.

Tisztelettel:

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagy tudású

A legnagyobb tudású orvos akit valaha ismertem! Tudom ajánlani mindenkinek!

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK

Kedves Páciensünk!

Örömmel osztjuk meg, hogy az Urológiai Központ Kolosy téri rendelőjében július és augusztus hónapban felújítási munkálatokat végzünk a magas színvonalú páciensellátás érdekében. Ezalatt az időszak alatt Kolosy téri rendelőnkben dolgozó orvosaink az Urológiai Központ Széna téri és Bosnyák téri rendelőiben várják a Pácienseket!

Ostrom utcai rendelő orvosai | 1015 Budapest, Ostrom utca 16. földszint 6-osrendelő:

Bosnyák téri rendelő orvosai | 1147 Budapest, Csömöri út 18. :

Amennyiben további információra van szüksége kérjük írjon az info@urologiaikozpont.hu e-mail címre vagy hívja a +36 30 512 1375-ös telefonszámot!

Megértését ezúton is köszönjük szépen!

Urológiai Központ csapata