Felfázás jelei

Felfázás jelei

Módosítva: 2024.02.05 22:58

A felfázás, vagy más néven húgyúti fertőzés, a húgyúti rendszer gyulladása, amely leggyakrabban a húgyhólyagot érinti. A leggyakoribb kórokozó a baktérium, általában az Escherichia coli (E. coli). A felfázások gyakran a nőket érintik, de előfordulnak férfiaknál és gyermekeknél is.

Mi az a felfázás?

A felfázás jelei

A felfázás jelei: Gyakori vizelési inger

A felfázás jelei: Égő érzés vagy fájdalom a vizeletürítés során

A felfázás jelei: Alhasi fájdalom vagy nyomás érzése

A felfázás jelei: Vizeletürítési nehézség vagy fájdalom a hólyag környékén

A felfázás jelei: Zavaros vagy kellemetlen szagú vizelet

Mit tegyünk, ha a felfázás jelei jelentkeznek?

A felfázás kezelése

Felfázással kapcsolatos szolgáltatásaink az Urológiai Központban

Mi az a felfázás?

A felfázás, más néven húgyúti fertőzés vagy hólyaghurut, az alsó húgyutakat érintő bakteriális fertőzés egyik típusa. Általában a baktériumok a húgycsövön keresztül jutnak be a húgyhólyagba, és ott elszaporodva okoznak gyulladást. A felfázás nőknél gyakrabban fordul elő, mivel a nők húgycsöve rövidebb, így könnyebben feljutnak a baktériumok a húgyutakba.

Ha felfázás jelei tapasztalhatók, fontos, hogy keressen fel egészségügyi szakembert a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében. A nem megfelelően kezelt felfázás súlyosabb problémákat is okozhat, mint például a vesemedencegyulladás, ezért fontos időben szakember segítségét kérni a felfázás jelei észlelésekor.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

A felfázás jelei

  • Gyakori vizelési inger
  • Égő érzés vagy fájdalom a vizeletürítés során
  • Alhasi fájdalom vagy nyomás érzése
  • Vizeletürítési nehézség, fájdalom a hólyag környékén
  • Zavaros vagy kellemetlen szagú vizelet

    Kapcsolódó cikkünk

    Nyári fertőzések - a szövődmények elkerülése miatt is fontos a kezelés

    A nyár bizonyos fertőzések gyakoriságát is növelheti, amelyeket nem csak a kellemetlen tüneteik miatt fontos kezelni, de az esetleges szövődmények megelőzése miatt is. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa osztotta meg gondolatait a témáról.

A felfázás jelei: Gyakori vizelési inger

A gyakori vizelési inger azt jelenti, hogy folyamatosan vagy rövid idő elteltével újra és újra késztetést érez a vizelet ürítésére a beteg. Ez a tünet a felfázás jelei közé tartozik, de más húgyúti rendellenességek következménye is lehet. A gyakori vizelési inger általában a következőket jelenti:

  • Rendszeres vizeletürítés: Az érintett, úgy érzi, hogy muszáj kimennie a mosdóba, még akkor is, ha nem olyan régen volt, és ha csak  kis mennyiségű vizeletet tud üríteni.
  • Éjszakai vizelés: A felfázás jelei közé tartozik a gyokri éjszakai vizelés.
  • Sürgető inger érzése: A hólyagban lévő kis mennyiségű vizelet vagy a fertőzés okozta hólyagirritáció miatt a beteg úgy érzi, hogy sürgősen ki kell jutnia a mosdóba.

A gyakori vizelési inger nem csak kellemetlen, de jelzi is, hogy valami nem stimmel a húgyutakkal vagy a hólyaggal. Ha valaki tapasztalja ezt a tünetet, különösen, ha a felfázás egyéb jelei is fennállnak, fontos orvosi segítséget kérni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében. A felfázás jelei között szerepelhet még láz, hát- vagy alhasi fájdalom, valamint zavaros vagy kellemetlen szagú vizelet.

A felfázás jelei: Égő érzés vagy fájdalom a vizeletürítés során

A felfázás jelei közé tartozik az égő érzés vagy fájdalom a vizeletürítés során. Ezt a tünetet gyakran tapasztalják azok, akik húgyúti fertőzéssel, különösen felfázással küzdenek. Az égő érzés és a fájdalom a vizeletürítés során az alábbiak miatt következhet be:

  • Hólyag irritációja: A hólyagot érintő bakteriális fertőzés vagy gyulladás irritálhatja a hólyag falát, ami égő érzést vagy fájdalmat okozhat a vizeletürítés során.
  • Húgycsőgyulladás: A húgyúti fertőzés által okozott gyulladás a húgycsövet is érintheti, ami fájdalmat és égő érzést eredményezhet a vizeletürítéskor.
  • Gyulladt szövetek: A felfázás jelei közé tartozik a hólyag és a körülötte lévő szövetek gyulladása, ami fájdalmat okozhat a vizeletürítés során.

Ezért, amikor égő érzés vagy fájdalom áll fenn a vizeletürítés során, vagy megjelenik a felfázás jelei mellett, fontos az orvosi segítség kérése. A felfázás kezelése általában antibiotikumokat foglal magában, amelyek célzottan elpusztítják a bakteriális fertőzést. Emellett fokozott folyadékfogyasztás is javasolt a tünetek enyhítése érdekében.

A felfázás jelei: Alhasi fájdalom vagy nyomás érzése

A felfázás jelei közé tartozik az alhasi fájdalom vagy nyomás érzése. Ez a tünet gyakran társul aFelfázás jelei  felfázással. Az alhasi fájdalom vagy nyomás érzése a következő módon jelenhet meg:

  • Hólyag irritációja: A felfázás által okozott gyulladás és fertőzés irritálhatja a hólyagot, ami alhasi fájdalmat vagy nyomást eredményezhet.
  • Húgyvezeték irritációja: A húgyvezetékek és a környező területek gyulladása szintén okozhat alhasi kellemetlenséget és ez is a felfázás jelei közé tartozik.
  • Hólyag környéki szövetek érintettsége: A hólyag körüli szövetek, ideértve az alsó hasi régiót is, begyulladhatnak, ami fájdalmat okozhat.

A felfázás időben történő kezelése segíthet elkerülni a szövődmények kialakulását és felgyorsítani a gyógyulási folyamatot.

A felfázás jelei: Vizeletürítési nehézség vagy fájdalom a hólyag környékén

A felfázás jelei közé tartozik a vizeletürítési nehézség vagy fájdalom a hólyag és az alhas környékén. A hólyagot érintő fertőzés vagy gyulladás okozhatja ezeket a tüneteket. Ez a következőképpen nyilvánulhat meg:

  • A felfázás során a hólyag falának irritációja és gyulladása vizeletürítéskor kellemetlen érzéseket okozhat a hólyag környékén.
  • Húgyvezeték érintettsége: A húgyúti fertőzés ráterjedhet a húgyvezetékre is, ami vizeletürítéskor kényelmetlenséget, fájdalmat okozhat.

Ezek a felfázás jelei közé tartoznak ezért, ha a vizeletürítési nehézség vagy fájdalom jelentkezik, fontos orvosi segítséget kérni. A felfázás időben történő kezelése fontos a szövődmények elkerülése és a gyorsabb gyógyulás érdekében ezért fontos, hogy a felfázás jelei ne kerüljék el a figyelmünket.

A felfázás jelei: Zavaros vagy kellemetlen szagú vizelet

A felfázás jelei közé tartozik a zavaros, kellemetlen szagú vizelet. Ez a tünet gyakran jelzi a húgyúti fertőzést és gyulladást. A zavaros, esetenként kellemetlen szagú vizelet a következő okok miatt tartozik a felfázás jelei közé:

  • Bakteriális fertőzés: A felfázás által okozott bakteriális fertőzés befolyásolhatja a vizelet összetételét és szagát.
  • Gyulladás: A hólyag, a húgyutak gyulladása a vizeletben lévő anyagok módosulását eredményezheti, ami zavaros vagy kellemetlen szagú vizeletet eredményezhet.
  • Fertőzött vizelet: A hólyagban lévő bakteriális fertőzés következtében a vizelet fertőzötté válhat, és ennek eredményeként kellemetlen szagot áraszthat.

A felfázás jelei között a zavaros vagy kellemetlen szagú vizelet figyelmeztető jel lehet. Amennyiben ez a tünet megjelenik, és más felfázásra utaló jelek is jelen vannak, fontos orvosi segítséget kérni a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében. Az időben elkezdett kezelés segíthet elkerülni a szövődményeket és elősegítheti a gyorsabb gyógyulást.

Mit tegyünk, ha a felfázás jelei jelentkeznek?

Ha a felfázás jelei jelentkeznek, fontos időben intézkedni és orvosi segítséget kérni. Az alábbiakban néhány lépés, amit tenni lehet ilyenkor:

  • Felkeresni az orvost: Ha a felfázás jelei tapasztalhatók, például gyakori vizelési inger, égő érzés, fájdalom a vizeletürítés során, zavaros vizelet, mindenképp orvoshoz kell fordulni. Az orvos segít pontos diagnózist felállítani és megfelelő kezelést elindítani.
  • Sok folyadék fogyasztása: Fokozza a folyadékbevitelt, ha a felfázás jelei jelentkeznek, mivel a sok víz segíthet kiüríteni a baktériumokat a húgyutakból, és segíthet enyhíteni a tüneteket. A vizsgálat és a kezelés során az orvos is javasolhatja, hogy mennyi folyadékot kell fogyasztani.
  • Ne késlekedjen a vizsgálatokkal: Érdemes azonnal felkeresni az orvost, és ne hagyja figyelmen kívül a tüneteket. A korai diagnózis és kezelés segíthet elkerülni a felfázás szövődményeit és felgyorsítja a gyógyulást.
  • Ne alkalmazzon öngyógyítást: Ne szedjen antibiotikumot vagy más gyógyszereket a felfázás kezelése céljából, ha azokat nem írta fel az orvosa. 
  • Válasszon laza, kényelmes ruházatot: Kerülje a szoros ruházatot, mivel ez segíthet csökkenteni az irritációt a húgycsőnyílás környékén.

A felfázás kezelése

A felfázás kezelése általában antibiotikumokat és egyéb intézkedéseket foglal magában a tünetek enyhítése és a fertőzés leküzdése érdekében. Az alábbiakban néhány fontos szempont a felfázás kezelésével kapcsolatban:

  • Antibiotikumok: Az orvos által felírt antibiotikumok a felfázást okozó bakteriális fertőzés leküzdésére szolgálnak. Fontos, hogy a teljes antibiotikum-kúrát befejezze, még akkor is, ha a tünetek javulni kezdenek.
  • Folyadékpótlás: Nagy mennyiségű folyadék elfogyasztása segíthet a baktériumok kiürítésében a húgyutakból, valamint enyhítheti a tüneteket. Víz, gyógyteák vagy cukormentes italok ajánlottak. Ezt a módszert már a felfázás jelei megjelenésénél érdemes elkezdeni.
  • Fájdalomcsillapítók: Az orvos által ajánlott fájdalomcsillapítók segíthetnek enyhíteni a fájdalmat és a lázat.
  • Kerülje a koffeint és az alkoholt: Az italok, mint például a kávé és az alkohol, irritálhatják a húgyutakat, ezért ajánlott ezeket a felfázás jelei észlelésekor korlátozni.
  • Szexuális tevékenység elkerülése: A szexuális tevékenység további irritációt okozhat, ezért ajánlott a felfázás idején elkerülni.

Ne hagyja figyelmen kívül a tüneteket, és mindig kérje ki az orvos tanácsát a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében. Ha a tünetek súlyosbodnak vagy nem javulnak a kezelés ellenére, haladéktalanul keresse fel az orvost.

Téma szakértői

Dr. Csutak Magdolna

Dr. Csutak Magdolna

urológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK

Kedves Páciensünk!

Örömmel osztjuk meg, hogy az Urológiai Központ Kolosy téri rendelőjében július és augusztus hónapban felújítási munkálatokat végzünk a magas színvonalú páciensellátás érdekében. Ezalatt az időszak alatt Kolosy téri rendelőnkben dolgozó orvosaink az Urológiai Központ Széna téri és Bosnyák téri rendelőiben várják a Pácienseket!

Ostrom utcai rendelő orvosai | 1015 Budapest, Ostrom utca 16. földszint 6-osrendelő:

Bosnyák téri rendelő orvosai | 1147 Budapest, Csömöri út 18. :

Amennyiben további információra van szüksége kérjük írjon az info@urologiaikozpont.hu e-mail címre vagy hívja a +36 30 512 1375-ös telefonszámot!

Megértését ezúton is köszönjük szépen!

Urológiai Központ csapata