A here visszértágulat a herezacskóban található vénák kitágulását jelenti. A here visszértágulat hasonló a lábakban előforduló visszérbetegséghez, és neki is gyakori tünete a fájdalom, de előfordulhat, hogy egyáltalán nem okoz tüneteket. Ennek ellenére fontos, hogy a here visszértágulat időben felismerése kerüljön, ugyanis hosszú távon befolyásolhatja az érintett férfiak termékenységét is. Hogyan ismerhető fel a here visszértágulat?
Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Mit jelent a here visszértágulat?
Miért alakulhat ki here visszértágulat?
Hogyan ismerhető fel a here visszértágulat?
Mit okozhat a here visszértágulat, ha nem kerül időben felismerésre?
Hogyan ismerhető fel az orvos által a here visszértágulat?
Kezelhető a here visszértágulat?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A here visszértágulat (orvosi nevén varicocele) a férfiak körülbelül 15-20%-át érinti, és leggyakrabban serdülőkorban vagy fiatal felnőtt korban jelentkezik. Érdekesség, hogy nagyobb valószínűséggel fordul elő here visszértágulat a bal herében a két oldal vérelvezetési különbségei miatt. De előfordulhat, hogy a here visszértágulat a jobb vagy akár mindkét oldalt is érinti.
A herék a herezacskó védelmében helyezkednek el, ez pedig a pénisz mögött található bőrzacskót jelenti. A herék gazdag érhálózattal rendelkeznek: a vénák feladata, hogy elszállítsák az oxigénszegény vért a herékből. Here visszértágulat esetén ez a mechanizmus károsodik: a herezacskóban található vénákban összegyűlik a vér és nem tudja kellő hatékonysággal elszállítani a heréből. Az összegyűlő vér miatt tágulnak a vénák. Valójában a here visszértágulat hasonló mechanizmussal jön létre, mint a lábakban található visszerek, és ők is hasonló módon megduzzadhatnak. A here visszértágulat is fájdalmas lehet a lábak visszereihez hasonlóan, azonban a terület érzékenységéből fakadóan további súlyos problémákat is okozhat. Kb. a férfi meddőség 40%-áért az időben fel nem ismert és nem kezelt here visszértágulat tehető felelőssé. Ez nem azt jelenti, hogy here visszértágulat esetén meddők feltétlenül lesznek a férfiak, de nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Éppen ezért érdemes ismerni, hogyan ismerhető fel a here visszértágulat és időben orvoshoz fordulni here visszértágulat gyanúja esetén! A derékfájdalom a legtöbb felnőtt számára ismerős érzés, ám amikor a férfiaknál herefájdalom is társul hozzá, annak hátterét mindenképpen tisztázni kell. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa arról beszélt, milyen állapotok, betegségek okozhatnak ilyen panaszokat.Kapcsolódó cikkünk
Derék- és herefájdalom - mi lehet az oka?
A herék a spermium és tesztoszteron termelésért felelős szerveink, a férfi termékenység fő szervei. Munkájukhoz gazdag vérellátásra van szükség, az oxigénben gazdag vért a here artériája szállítja, amit körülölelnek a hálózatszerűen elágazódó here vénák (plexus Pampiniformis). A véna feladata, hogy a felhasznált, oxigén- és tápanyagszegény vért elszállítsa a heréktől a nagyvérkör irányába. Here visszértágulat akkor alakul ki, amikor ez a vénákból álló hálózat kitágul. Nem ismerjük pontosan, hogy miért jöhet létre here visszértágulat. Valószínű, hogy a láb visszeres betegségéhez hasonlóan a vénákban lévő billentyűk hibás működése lehet az ok. Ezeknek a vénás billentyűknek az a feladatuk, hogy egyenirányítsák a vért, továbbítsák a nagyvérkör felé és megakadályozzák a vénás vér visszaáramlását a herezacskóba. Ha ezek a billentyűk meghibásodnak, nem lesz ami visszatartsa a vért, a vér pedig a gravitáció útját követve lentre gyűlhet meg: here visszértágulat esetén a herezacskóban, míg a láb visszeres betegségei esetén a lábakban. Érdemes tudni, hogy az artériás vérkeringés fő motorja a szív pumpálása, míg a vénás keringésre ennél sokkal gyengébb erők hatnak. Ha tehát meghibásodás lép fel a vénás oldalon, könnyen csökkenhet a vénás áramlás, feltorlódhat a vér és létrejöhet here visszértágulat. A here visszértágulat kialakulásában szerepet játszhatnak genetikai tényezők is, valamint az emelkedett hasi nyomásnak is szerepe lehet. Például nehéz tárgyak emelése vagy intenzív testmozgás következtében fokozódhat a hasi nyomás, ami ellentétes erőként hathat a here vénás áramlására. A hasi nyomás tartós növekedése miatt nehezebb lehet a vénás vért elszállítani a heréből, ami hajlamosít a here visszértágulat létrejöttére. Ha valakinél már kialakult here visszértágulat, akkor is érdemes kerülni a túlzott fizikai megterhelést és a nehéz súlyok emelését, hogy ne súlyosbítsa az állapotot.
Érdemes tudni, hogy a here visszértágulat nagyon sok esetben nem okoz tüneteket, vagy nem egyértelmű tüneteket okoz. Ez megnehezíti a here visszértágulat felismerését. Érdemes mégis odafigyelni a következő tünetekre, ha ezek jelentkeznek előfordulhat, hogy here visszértágulat áll fent:
A here visszértágulat felismerését segíti, ha rendszeresen megfigyeljük például zuhanyzás közben a heréinket. A nagy méretű here visszértágulat úgy nézhet ki, mintha giliszták lennének a herezacskó bőre alatt. Tapintani is lehet a megnagyobbodott, keménynek tűnő vénákat. Ez enyhe kellemetlenséget vagy fájdalmat okozhat. A kisebb méretű here visszértágulat azonban általában nem látható szabad szemmel vagy nem tapintható könnyen.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A here visszértágulat korai felismerése azért nagyon fontos, mert a here egy rendkívül érzékeny szövet egy rendkívül fontos feladattal. A here felel a spermiumok és a tesztoszteron termeléséért, vagyis a férfiak termékenységéért és a férfias külsőért is. A here visszértágulat azonban olyan mértékben károsíthatja az érzékeny here szövetet, hogy már nem tudja ellátni ezeket a feladatokat. A spermiumok termelődéséhez alacsonyabb hőmérsékletre van szükség, mint ami a testünkben van. A természet ezt meg is oldotta úgy, hogy a herék a hasüregen kívül, egy külön bőrzacskóban helyezkednek el. Here visszértágulat esetén nem tud elfolyni időben a magasabb hőmérsékletű vér, ez pedig károsíthatja a hereszövetet és a spermiumok képzését. A here visszértágulat következtében ráadásul nem csak a hőmérséklet emelkedhet meg, hanem a bomlástermékek elszállítása is károsodik. Ez oxidatív stresszhez és a méreganyagok felhalmozódásához vezethet.
A fenti mechanizmusok csökkent spermaszámot és -mozgékonyságot eredményezhetnek, ami nehezítheti a természetes fogantatást. A here visszértágulat általában csak az egyik oldalon jelentkezik, így a here visszértágulat által érintett férfiak nagyrésze termékeny, de érdemes tudni, hogy erre is hatással lehet a here visszértágulat. Sajnos sok esetben a here visszértágulat felismerésére a meddőségi vizsgálatokon kerül sor.
A here visszértágulat következtében alacsony tesztoszteronszint is előfordulhat. A tesztoszteron egy olyan hormon, amely a pubertáskorban beindítja a férfi másodlagos nem jellegzetességek kifejlődését, fokozza a libidót és segít a csontok és az izmok megerősítésében. Az alacsony tesztoszteronszint elsorvaszthatja a heréket, csökkentheti a nemi vágyat, az izomtömeget és depressziót is okozhat. Krónikus esetben ezek is a here visszértágulat tünetei lehetnek, így is felismerhető a here visszértágulat. Ilyenkor azonban már kevésbé hatásos a kezelés, éppen ezért érdemes rendszeresen szűrővizsgálatok segítségével megbizonyosodni nemi szerveink egészségéről. Így zajlik a here önvizsgálata - Urológiai KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Férfi hypogonadismus - Endokrin Központ
Szexuálkardiológia: kapcsolat a merevedési zavar és a kardiológiai betegségek közt - Kardológiai Központ
Alacsony tesztoszteronszint jelei a fiúgyermekeknél - Endokrin Központ
A here visszértágulat diagnosztizálása általában fizikális vizsgálattal történik. Ennek során az urológus szakorvos tapintással és látással is meggyőződik a here visszértágulat fennállásáról. Valószínűleg a vizsgálatot fekve és állva is elvégzi, sőt Valsalva manőverre is megkérheti a beteget, ami megkönnyítheti a here visszértágulat vizsgálatát. A diagnózis megerősítésére ultrahang vizsgálatot is alkalmazhat, amely pontosabb képet nyújt a vénák állapotáról. Az ultrahang vizsgálat abban is segít, hogy a kezelőorvos kizárjon más lehetséges kórképeket és a súlyos, herét érintő elváltozásokat. Szükség esetén további vizsgálatokat is kérhet az orvos. A fizikális vizsgálat és a klinikai kép alapján súlyosság szerint stádiumokba (0-3) is sorolható a here visszértágulat.
Sok esetben nincs szükség a here visszértágulat kezelésére. Ez akkor merülhet fel, ha a tünetek enyhék és a termékenység sincs veszélyben, viszont ilyenkor is javasolt rendszeren ellenőrzésekre visszajárni az orvoshoz. A tünetek enyhítését segítheti a fájdalomcsillapítók és a gyulladáscsökkentők használata, de ezek nem oldják meg hosszú távon a problémát. A here visszértágulat definitív kezelését a műtéti beavatkozások jelentik. Ezt akkor javasolhatja az orvos, ha a tünetek súlyosak vagy a termékenység veszélyben van. A leggyakoribb műtéti eljárások közé tartozik a varicocelectomia, amely során a tágult vénákat lekötik vagy eltávolítják. Ezt végezhetik nyílt műtéttel vagy laparoszkópos úton, ami egy minimálisan invazív eljárást jelent. A here visszértágulat a sebészeti beavatkozások mellett embolizációval is kezelhető. Ennek során katéter segítségével speciális anyagot juttatnak a vénákba és elzárják a tágult vénákat, hogy megakadályozzák a vér áramlását. A műtét utáni felépülés általában néhány hétig tart, de a pontos időtartam függ a beavatkozás típusától és a beteg állapotától.Téma szakértői