A prosztatarák a prosztata mirigyben alakul ki, amely a nemi szervek reproduktív rendszerének része a férfiaknál. Sokan azért választják az aktív megfigyelést (kezelés nélkül), mert a prosztatarák hajlamos lassan növekedni és a mirigyben maradni. A gyorsan növekvő és terjedő rákos megbetegedések esetében a szokásos kezelések közé tartozik a sugárzás és a műtét.
Milyen gyakori a prosztatarák?
A prosztataproblémák mindig a prosztatarák jelei?
Melyek a prosztatarák kockázati tényezői?
Hogyan diagnosztizálható a prosztatarák?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A prosztatarák a prosztatában, egy kis dió alakú mirigyben alakul ki, amely a hólyag alatt és a végbél előtt helyezkedik el férfiaknál. Ez az apró mirigy olyan folyadékot választ ki, amely keveredik a spermával, így a spermiumok egészségesek. A prosztatarák súlyos betegség. Szerencsére a legtöbb prosztatarákos embert még azelőtt diagnosztizálják, hogy az a prosztata mirigyén túlra terjedne. A kezelés ebben a szakaszban gyakran megszünteti a rákot.
A prosztatarák gyakori, a bőrrák után a második helyen áll, mivel a férfiak és az emberek leggyakoribb rákja. A legtöbben normális életet élnek, és végül a prosztatarákhoz nem kapcsolódó okok miatt halnak meg. Vannak, akik nem igényelnek kezelést.
A korai stádiumú prosztatarák ritkán okoz tüneteket. Ezek a problémák előfordulhatnak a betegség előrehaladtával:
Nem minden növekedés a prosztatarákban. A prosztatarákhoz hasonló tüneteket okozó egyéb állapotok a következők:
A szakértők nem biztosak abban, hogy mi okozza a prosztata sejtjeinek rákos sejtekké válását. Mint általában a rák esetében , a prosztatarák akkor alakul ki, amikor a sejtek a szokásosnál gyorsabban osztódnak. Míg a normál sejtek végül elhalnak, a rákos sejtek nem. Ehelyett elszaporodnak, és daganatnak nevezett csomóvá nőnek. Ahogy a sejtek tovább szaporodnak, a daganat egyes részei letörhetnek és átterjedhetnek a test más részeire (áttétet képezhetnek).
Szerencsére a prosztatarák általában lassan nő. A legtöbb daganatot azelőtt diagnosztizálják, hogy a rák túlterjedne a prosztatán. A prosztatarák ebben a szakaszban nagyon jól kezelhető.
A leggyakoribb kockázati tényezők a következők:
Korábban hagyományosan 40 éves kortól volt javasolt a prosztatarák szűrés a férfiaknak, egy-két évente. A nemzetközi ajánlások azonban ma már ennél már enyhébbek, általában 50 éves kortól javasolják a szűrést, illetve 45 éves kortól azoknak a fokozott kockázatú pácienseknek, akiknek például a családjában előfordult prosztatarák. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebésze a prosztataszűrés és a további vizsgálatok jelentőségére és a leggyakoribb prosztatabetegségekre hívta fel a figyelmet.
Egyes tanulmányok más prosztatarák kockázati tényezőket is azonosítottak, de a bizonyítékok vegyesek. Egyéb lehetséges kockázati tényezők a következők:
A szűrések segíthetnek a prosztatarák korai felismerésében. Ha Ön átlagos kockázatú, valószínűleg 55 évesen lesz az első szűrővizsgálata. Előfordulhat, hogy korábbi szűrésekre lesz szüksége, ha magas kockázatú csoportba tartozik. A szűrések általában 70 éves kor után leállnak.
További vizsgálatokra vagy eljárásokra lehet szüksége, ha a szűrések azt mutatják, hogy prosztatarákja van.