A prosztata vizsgálat körül számos téves információ és félelem kering. A legtöbbünk biztosan hallotta, hogy 50 év feletti férfiaknak javasolt rendszeresen prosztata szűrésre járni. A prosztatarák az egyik leggyakoribb oka a daganatos halálozásnak, habár felismerhető és kezelhető lenne már korai stádiumban. Sok férfi a téves hiedelmekre alapozva mégis kerüli ezeket a szűréseket. A következő cikkben bemutatjuk részletesen, hogy hogyan zajlik a prosztata vizsgálat.
Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Milyen lépéseket tartalmaz a prosztata vizsgálat?
Mikor javasolt a prosztata vizsgálat?
Milyen tünetek esetén érdemes orvoshoz fordulni prosztata vizsgálat céljából?
Milyen betegségekre derülhet fény prosztata vizsgálat során?
Fájdalmas-e a prosztata vizsgálat?
Okozhat-e szövődményt a prosztata vizsgálat?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A prosztata vizsgálat célja a prosztata elváltozásainak felismerése. A prosztata vizsgálat több fajta vizsgálatot is magába foglal. Első lépésként orvosa részletesen kikérdezi panaszairól, a fennálló egyéb betegségeiről és a családban előfordult betegségekről. Ezután következik maga a prosztata vizsgálat, mely a legtöbb esetben a rektális digitális vizsgálatot, a PSA-szint mérést és az ultrahang vizsgálatot jelenti. Ezek kiegészíthetőek egyéb vizsgálatokkal, ha az orvos talál valami elváltozást a prosztatán.
Két irányelvet érdemes követni a prosztata vizsgálat kapcsán. Az egyik, hogyha jelentkeznek a prosztata betegségek tünetei, érdemes felkeresni egy urológus szakembert prosztata vizsgálat céljából. A másik elv, hogy tünetek hiányában is érdemes rendszeresen részt venniük az idősebb férfiaknak (körülbelül 50 éves kor felett) prosztata szűrésen. A prosztata vizsgálat tehát az alábbi esetekben, rizikó csoportoknak javasolt:
Számos olyan tünet van, ami felveti a prosztata betegség gyanúját, ilyenkor érdemes orvoshoz fordulni prosztata vizsgálat céljából. Ez különösen ajánlott, ha ezek a tünetek tartósan jelen vannak vagy fokozódnak. Fontos azt is megjegyezni, hogy a prosztata betegségek tünetei sokszor nagyon hasonlóak más betegségek tüneteivel. Amennyiben a prosztata vizsgálat során nem derült fény a prosztata elváltozásaira, a tünetek valószínűleg más okokra vezethetők vissza. Ilyenkor az orvosa további kivizsgálást fog javasolni. Összegyűjtöttünk néhány tünetet, amelyek esetén javasolt a prosztata vizsgálat elvégzése:
A prosztatarák az egyik leggyakoribb daganatfajta a férfiak daganatos megbetegedéseinek közel 10%-át teszi ki. Hazánkban évente 1400-1500 haláleset hátterében tehető felelőssé a prosztata rosszindulatú daganata. A rák kezdeti tünetei nem jellegzetesek, sokban hasonlítanak a jóindulatú prosztata megnagyobbodás okozta tünetekre. Az urológiai kivizsgálás ilyenkor azért is fontos, hogy kiderüljön, pontosan mi okozza a beteg panaszait, és amennyiben az bizonyíthatóan a prosztatarák, megkezdődhessen a kezelés. Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa a daganatos betegség stádiumaira és azok tüneteire hívta fel a figyelmet.
A prosztata vizsgálat során ellenőrzik a prosztata állapotát és felismerik a kóros elváltozásokat rajta. A prosztata vizsgálat két fő célja a következők: a prosztatarák korai felismerése és más prosztataproblémák, például a prosztata megnagyobbodása vagy gyulladása azonosítása. A következőkben összegyűjtöttünk néhány olyan betegséget, amelyek felismerhetőek a prosztata vizsgálat során:
Előfordulhat, hogy a prosztata vizsgálat során nem azonosítható a betegség. Ilyenkor további vizsgálatokat kérhet az orvos, mert más szerv betegsége is okozhat hasonló panaszokat, mint a prosztata problémák. A prosztata vizsgálat viszont segít kizárni a prosztata betegségeket.
A prosztata vizsgálat kellemetlen élmény lehet, főként amikor elsőre éli át valaki. Sokat segíthet viszont, ha előre tájékozódunk, hogy mi fog történni egy prosztata vizsgálat során. Ilyenkor ugyanis tudjuk előre a lépéseket, fel tudunk készülni rájuk. Ez segít megőrizni annak érzetét is, hogy kontrollt gyakorolhatunk a testünk felett. Érdemes előre jelezni az orvosnak, ha valakinek aranyere vagy sipolya van, hogy finomabban végezze a vizsgálatot és ne okozzon fájdalmat vele. Általában a többedik prosztata vizsgálatot már kevésbé kellemetlennek írják le a résztvevők, hiszen tudják mi következik és hozzászoknak az érzethez. A prosztata vizsgálat leginkább fájdalmas része a mintavétel, erre azonban nem minden esetben van szükség. Gyakori vizelési inger- Jó ALvás KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Jó vagy rosszindulatú? A prosztata megnagyobbodás vizsgálata - Ultrahang Központ
Emelkedett PSA-szint - Urológiai Központ
Prosztata betegségek és diagnosztikai lehetőségeik - Ultrahang Központ
Természetesen, mint minden orvosi beavatkozás, így a prosztata vizsgálat is okozhat bizonyos szövődményeket. A prosztata rektális vizsgálata és a mintavétel során például okozható vérzés, fertőzés és gyulladás. Ezek előfordulási esélye és mértéke azonban csekély. A prosztata vizsgálat tehát jár ugyan némi kockázattal, de mindig a nyerhető haszon mértékét kell szem előtt tartani. A prosztata vizsgálat esetén hasznos információhoz jutunk a prosztata állapotáról, számos addig megmagyarázhatatlan tünet mögött megtaláljuk az okot, és elkezdődhet a kezelés; valamint nem utolsósorban a prosztatarák korai felismerését is lehetővé teszi. Ezzel szemben nagyon ritkán és enyhe szövődményeket okozhat a prosztata vizsgálat. Összességében tehát nagyobb a nyerhető haszon egy prosztata vizsgálat során, mint az általa okozott esetleges károk.Téma szakértői