A gyermekkori húgyúti fertőzések gyakori problémát jelentenek mind a kisgyermekek, mind az idősebb gyermekek körében. A fertőzések a húgyutak bármely részét érinthetik, beleértve a veséket, a húgyhólyagot és a húgycsövet. A fertőzés típusától és helyétől függően pedig különböző súlyosságú gyulladást hozhatnak létre. A gyermekkori húgyúti fertőzések gyakran fájdalmat, vizelési panaszokat és egyéb kellemetlen tüneteket okozhatnak; melyek felismerése, az orvoshoz fordulás és a terápia korai megkezdése kulcsfontosságú lépések.
Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Mit jelent a húgyúti fertőzés gyermekeknél?
Miért gyakori a húgyúti fertőzés gyermekeknél?
Milyen kórokozók állnak a gyermekkori húgyúti fertőzések hátterében?
Milyen tünetekkel jelentkezik a húgyúti fertőzés gyermekeknél?
Milyen szövődményeket okozhat a húgyúti fertőzés gyermekeknél?
Hogyan diagnosztizálható a húgyúti fertőzés gyermekeknél?
Hogyan kezelhető a húgyúti fertőzés gyermekeknél?
Mit lehet tenni a gyermekkori húgyúti fertőzések megelőzése érdekében?
Foglaljon időpontot a téma specialistájához, Dr. Bajor Gáborhoz!
A gyermekkori húgyúti fertőzések jelentős részét teszik ki a gyermekorvos feladatainak. A húgyúti fertőzés gyermekeknél ugyanis az egyik leggyakoribb fertőzések közé tartoznak. Húgyúti fertőzésnek nevezzük, amennyiben a vizeletmintában a baktériumok mennyisége megnő. A húgyutak feladatai a vizelet elvezetése, eltávolítása a szervezetből. A húgyúti fertőzések az ellenkező irányba a külvilág felől haladnak a szervezet belseje felé. A húgyutak normál körülmények között sterilek, nem tartalmaznak baktériumot és több rendszer is segíti ennek fenntartását. A normális sterilitást fenntartó mechanizmusok közé tartozik a vizelet savassága és szabad áramlása, a normális ürítési mechanizmus, az ép ureterovesicalis és húgycső záróizomzat, valamint az immunológiai és nyálkahártya-barrierek. E mechanizmusok bármelyikének rendellenessége hajlamosít a gyermekkori húgyúti fertőzésekre. A húgyúti fertőzés gyermekeknél érinthetik a vesét, a húgyhólyagot, a húgycsövet vagy mindegyiket. Fiatalabb gyermekeknél a húgyúti fertőzések gyakran anatómiai rendellenességekkel társulnak. A húgyúti fertőzés gyermekeknél lázat, fájdalmat, sőt különösen a kisgyermekeknél szepszist okozhatnak. Ezek miatt a gyermekkori húgyúti fertőzések korai felismerése a szülők egyik fontos feladata.
6 éves korig a lányok 3-7%-ának és a fiúk 1-2%-ának volt már húgyúti fertőzése. A húgyúti fertőzések előfordulásának az egyik csúcspontja csecsemőkorban, a másik csúcspont pedig 2 éves és 4 éves kor között van. A csecsemők körében még ugyanolyan gyakran fordul elő húgyúti fertőzés a fiúknál, mint a lányoknál, idővel azonban a lányok között gyakoribbá válik a betegség. Ennek oka a lányok rövidebb húgycsövének és a fiúk esetleges körülmetélésének tulajdonítható.
A húgyúti fertőzés gyermekeknél leggyakrabban a húgyúti rendellenességek miatt alakul ki, vagy amiatt válnak visszatérővé. A rendellenességek különösen akkor vezetnek visszatérő fertőzéshez, ha vesicoureteralis reflux (VUR) van jelen. A 12-36 hónapos korú csecsemők és gyermekek körülbelül 20-30%-ának van VUR-ja. A VUR ugyanis hajlamosít a fertőzésre, és a visszatérő fertőzések súlyosbíthatják a VUR-t.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Számos kórokozó miatt alakulhat ki húgyúti fertőzés gyermekeknél. Ezek száma tovább nő az anatómiailag rendellenes húgyutakban, ugyanis ott még könnyebben okoznak fertőzést. A gyermekkori húgyúti fertőzések mögött leggyakrabban baktériumok azonosíthatóak, de előfordulhat, különösen immunhiányos gyermekek körében, hogy gombák vagy vírusok okozzák a gyulladást.
A húgyúti fertőzés gyermekeknél változatos tünetekkel jelentkezhet attól függően, hogy a fertőzés melyik szervet érinti és mennyire idős a gyermek. A kisebbek tünetei ugyanis eltérhetnek a nagyokétől, hiszen ők még nem tudják elmondani, körülírni a fájdalmat és a panaszokat.
Újszülötteknél a húgyúti fertőzések tünetei és jelei nem specifikusak, és magukban foglalják az etetési nehézséget, a hasmenést, a hányást, az enyhe sárgaságot, a letargiát, a lázat és a hipotermiát. Az újszülöttek különösen veszélyeztetettek a gyermekkori húgyúti fertőzések szempontjából, esetükben könnyebben alakulhat ki szepszis.
A húgyúti fertőzésben szenvedő 2 évesnél fiatalabb gyermekek esetében is jelentkezhetnek a gyermekkori húgyúti fertőzések általános és nehezen lokalizálható tünetekkel. Ilyenek például a láz, a gyomor-bélrendszeri tünetek (pl. hányás, hasmenés, hasi fájdalom) vagy a bűzös szagú vizelet.
A 2 évnél idősebb gyermekeknél a klasszikusabb képet mutató húgyhólyaggyulladás vagy vesemedence gyulladás fordulhat elő. A húgyhólyaggyulladás tünetei közé tartoznak a gyakori, sürgető vizelési inger, a fájdalmas vagy égő érzés vizeléskor, a vizeletvisszatartás, a véres vizelet, a suprapubicus fájdalom, a bűzös szagú vizelet és a bevizelés. A vesemedence gyulladás tünetei közé tartoznak a vizelési panaszokon kívül a magas láz, a hidegrázás és a deréktáji fájdalom.
A húgyúti fertőzés gyermekeknél két rettegett szövődményt is okozhat. Az egyik akutan, gyorsan bekövetkezhet, míg a másik krónikusan, a visszatérő fertőzések következtében. A húgyúti fertőzés gyermekeknél szepszishez is vezethet a csecsemők és kisgyermekek körében, mely egy életveszélyes állapot. A visszatérő vagy súlyos húgyúti fertőzések vesemedence gyulladást és hosszútávon veseelégtelenséget okozhatnak. A megfelelően kezelt gyermekeknél ritkán alakul ki veseelégtelenség. Az ismételt fertőzés azonban, különösen a húgyutak rendellenessége vagy VUR esetén, vesehegesedést okozhat, ami magas vérnyomáshoz és végstádiumú veseelégtelenséghez vezethet. A prosztatagyulladás vagy prostatitis az 50 évnél fiatalabb férfiak körében a leggyakoribb urológiai betegség, de a tévhitek ellenére csak nagyon ritkán okozza azt baktérium. Ugyanakkor az akut prostatitis mellett krónikus formák is léteznek, amelyeket ma már krónikus kismedencei fájdalom szindróma gyűjtőnéven emlegetnek. De vajon milyen tünetek alapján gyanakodhatunk prosztatagyulladásra, hogyan vizsgálják ki azt és milyen kezelési lehetőségek léteznek? Ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Bajor Gábor PhD, az Urológiai Központ urológusa.Kapcsolódó cikkünk
A prosztatagyulladás krónikus kismedencei fájdalom szindrómához vezethet
A gyermekkori húgyúti fertőzések gyanúja esetén ajánlott mihamarabb gyermekorvoshoz vagy urológushoz fordulni. Ha húgyúti fertőzés gyermekeknél lép fel, két okból is ajánlott kivizsgáltatni: egyrészt a csecsemők és a kisgyermekek körében könnyebben alakulhat ki szepszis belőle, másrészt az el nem múló, súlyos fertőzés veszélyes szövődményeket okozhat.
Ha húgyúti fertőzés gyermekeknél jelentkezik, a kivizsgálás anamnézis felvételt, fizikális vizsgálatot és vizelettenyésztést jelent a legtöbb esetben. Ez kiegészíthető ultrahang vizsgálattal vagy bizonyos körülmények között (az aktív fertőzés után) cisztoszkópiára is szükség lehet. A kivizsgálás elengedhetetlen része a vizelettenyésztés, melynek során a vizeletben lévő baktériumok azonosíthatóak. Ez a legjobb terápiás gyógyszer, a legjobb antibiotikum kiválasztását is segíti. A legtöbb orvos csecsemők és kisgyermekek esetében a vizeletet transzurethrális katéterezéssel szerzi. A vizelet mikroszkópos elemzése során láthatóvá válnak a baktériumok, a tenyésztés után pedig pontosan azonosítható lesz a baktériumtörzs. A baktérium antibiotikum rezisztenciájának vizsgálatát is el lehet végezni a legjobb gyógyszer kiválasztása érdekében. A vizelet gyorsteszt segítségével is vizsgálható, ami az esetek nagyrészében jelzi a baktériumok jelenlétét.
A húgyúti fertőzés gyermekeknél kezelése során leggyakrabban antibiotikumok adnak, hiszen a baktériumok a fertőzések fő kórokozói. A gyermek életkora és a fertőzés súlyossága alapján az antibiotikumok adhatóak szájon át, tabletta formájában vagy intravénásan. A kezelés általában 7-10 napig tart, de akár 14 napig is adhatóak a gyógyszerek, ha vesemedence gyulladás is létrejött vagy lassan gyógyul a gyermek. Húgyúti fertőzés - Gyermekgyógyászati Központ
Visszatérő húgyúti fertőzések és súlyos VUR esetén néha műtéti javításra is szükség lehet az antibiotikum mellett. A műtét történhet nyílt formában és endoszkóposan, melynek során a vizelet visszafolyást okozó anatómiai régiót helyreállítják. Ennek következtében a vizelet normálisan tud ürülni, egy irányba halad és kimossa a baktériumokat, így csökken az újabb gyermekkori húgyúti fertőzések kockázata. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Húgyúti fertőzésnél mindig szükséges az antibiotikum? - Urológiai Központ
A felfázást nem szabad félvállról venni- Nőgyógyászati Központ
Nyári ruhatár ősszel? Vesemedence gyulladás esetén is ajánlott a hasi ultrahang - Ultrahang Központ
Miért sokkal gyakoribb a húgyúti fertőzés a nőknél? - Urológiai Központ
A gyermekkori húgyúti fertőzések megelőzésének kulcsfontosságú módjai közé tartozik:
Rendelés típusa: