Mindenkivel előfordul, hogy egy-egy éjszaka fel kell kelnie vizelni, illetve egy felfázás, vagyis húgyúti fertőzés során akár többször is jelentkezhet az éjszakai vizelési inger. De vajon az akut betegségen kívül mi lehet az oka a gyakori éjjeli pisilésnek, és miért jelenthet ez akár komoly problémát? A nocturia jelenségéről dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa beszélt.
A gyakori éjszakai vizelés jelenségét nocturiának hívják és bár minden életkorban megjelenhet, jóval nagyobb számban érinti a 60 éven felülieket – nőket, férfiakat egyaránt. Ez a jelenség különbözik a nappal jelentkező gyakori vizeléstől, ugyanis utóbbi esetben az éjszakák nyugodtak, a páciens végig tudja aludni azokat. A nocturia mögött betegség és e tekintetben rossz szokások is állhatnak, de az eredmény mindenképpen a normál alvási ciklus felbomlása, a nappali fáradtság, kimerültség.
- A nocturia, vagyis a gyakori éjszakai vizelés meglehetősen sokakat érintő jelenség, egyes felmérések szerint az 50 éven felüliek közel fele megtapasztalja azt. Érdekes módon 50 év alatt nőknél gyakoribb, utána a férfiak nagyobb számban érintettek, hiszen ekkora sokaknál már a prosztata problémák is hozzájárulnak a tünetekhez.
Egészséges esetben úgy tudunk végig aludni éjjelente 6-8 órát, hogy ezt nem zavarja meg ébredés. Nocturia esetében azonban ez nem valósul meg, az éjszakai vizelési inger miatt. De vajon nocturiának számít, ha egyszer-egyszer felkelünk éjszaka pisilni? A válasz nem, ugyanis a nocturia tünetei az alábbiak:
Vannak olyan okok, amelyek a nők és a férfiak anatómiájára vezethetők vissza. A férfiaknál gyakori (éjszakai) vizelés forrása lehet bármilyen prosztatát érintő probléma, leggyakrabban a prosztata megnagyobbodás, nőknél pedig például a szülés utáni időszak vagy idősebb korban a menopauza és a méhsüllyedés. Mindemellett vannak olyan betegségek, állapotok is, amelyek szintén hozzájárulhatnak a gyakori éjjeli vizeléshez. Ilyenek például az alábbiak:
A betegségeken kívül bizonyos szokások, kondíciók is okozhatják az éjjelenkénti vécére járkálást. Ilyen többek közt:
Minden olyan állapot, betegség, ami megzavarja az alvás minőségét, csökkenti a mennyiségét, az egész szervezetre hatással is. A rossz alvás következményei pedig meglehetősen szerteágazóak, hiszen bizonyítottan növelik a szív-érrendszeri betegségek és a cukorbetegség rizikóját, valamint akár súlyos nappali tünetekhez is vezethetnek. (Például számos közúti baleset hátterében merül fel az alvászavarok jelenléte.)
- Amikor valaki gyakori éjszakai vizelés miatt fordul hozzánk, elsősorban kikérdezzük és próbáljuk felfedezni az esetleges életmódbeli tényezőket. Majd természetesen szükség van az esetleges szervi okok vizsgálatára is. Ehhez szükség lehet a vizelet mennyiségének mérésére, a vesefunkciók ellenőrzésére laborvizsgálatok segítségével, képalkotásra a hólyag működésének vizsgálatához, és esetleg hólyagtükrözésre is – ismerteti dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa. – Az eredmények alapján tudjuk meghatározni, mi okozza a tünetet, és dönthetünk a kezelés mikéntjéről.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Rendelés típusa:
Rendelés helye: 1036 Budapest, Lajos u. 66. 'B' lépcsőház, V. emelet (Buda Square Irodaház)
Telefonszám: +36 70 940 0099
További vélemények"A doktor úr nagyon kedves és alapos. Mindent részletesen elmagyarázott, rám szánta az időt. Örülök, hogy jó kezekbe kerültem!"
Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!
A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!
Köszönettel:
Prima Medica Egészségközpontok