A vesefájdalom olyan érzés, amely sokak számára ismerősen csenghet. A vesefájdalom lehet enyhe, kellemetlen vagy akár súlyos sőt elviselhetetlen érzés is. A veséink a hasüregben hátul,a hashártya mögött (másnéven: retroperitoneálisan), a bordák és a csípő között helyezkednek el. Anatómiai elhelyezkedéséből következően a vesefájdalom könnyen összetéveszthető hasfájással, derék vagy akár hátfájással is.
Vesekő kezelése a vesefájdalom csökkentése érdekében
Veseelégtelenség tünete is lehet a vesefájdalom?
Akut veseelégtelenséggel kapcsolatos vesefájdalom
Akut veseelégtelenség diagnózisa
Krónikus veseelégtelenség miatti vesefájdalom
Krónikus veseelégtelenség tünetei
Vesemedence gyulladás okozta vesefájdalom
Vesesérüléssel kapcsolatos vesefájdalom
Vesedaganattal kapcsolatban fellépő vesefájdalom
Kolosy Téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
A vesefájdalom lehet egyoldali, de akár érezhetjük mindkét oldalon is. Sokszor nehéz megállapítani, hogy a vesefájdalom kiváltó oka valóban vese eredetű-e, hiszen sokféle szerv, izom vagy akár idegbecsípődése okozhatja ezt a kellemetlen érzést a vese környékén. Ha vesefájdalmat tapasztalunk, érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni és utána járni a kiváltó oknak, hogy a lehető legkorábban megfelelő kezelésben részesülhessünk, ugyanis nem biztos, hogy valóban vesefájdalomról van szó.
A vesekövesség vagy húgyúti kövesség a lakosság 4-5%-át érintő, népbetegségnek számító jelenség,ami okozhat vesefájdalmat. A vesekő jelenléte sokszor rejtve marad, ugyanis a kisebb méretű kövek gyakran fájdalommentesen kiürülnek, a nagyobbak pedig alig mozdulnak meg, így nem okoznak fájdalmat.
A vesekő egy kemény, kristályos vegyület, mely a vese üregében vagy a húgyvezetékben képződik a kicsapódó kristályokból és általában kalcium-oxalát formájában van jelen . A vesekő okozhat éles vesefájdalmat, mely kisugározhat az alsó hátba, hasba vagy akár a páciens oldalába is. A kő okozta vesefájdalom rendkívül széles skálán mozoghat.
Az úgynevezett veseköves roham,egy rendkívül erős, hirtelen vesefájdalom akkor jelentkezik, mikor a vesekő vándorolni kezd. A görcs deréktájon tűnik fel először, majd nőknél a nagyajkak és hólyag felé, míg férfiaknál a comb és prosztata felé sugárzik a vesefájdalom. Mikor a kő eléri a húgyhólyagot, a fájdalom hirtelen és jelentősen csökken, azonban ha beékelődik a vizeletelvezető rendszerbe, pangást idézhet elő, mely húgyúti fertőzéshez vagy akár súlyos esetben akut veseelégtelenséghez vezethet.
A vesekő,majd vesefájdalom kialakulásához három fontos tényezőt lehet felsorolni: mozgásszegény életmód, nem megfelelő étrend és a nem elegendő folyadékfogyasztás. A mozgásszegény életmód elősegíti a vizelet pangását, bizonyos ételek-italok túlzott fogyasztása hozzájárul a magas koncentráció kialakulásához és a folyadékfogyasztás hiánya miatt pedig sűrűbbé, koncentráltabbá válik a vizelet, amely szintén elősegíti a vesekő kialakulását és így vesefájdalmat is előidézhet.
A vesekő kezelése helyétől és méretétől is függ, azonban a betegek döntő többségénél nincs szükség műtéti beavatkozásra. Legtöbbször a bőséges folyadékbevitel gyorsítja a kő távozását és tágítja a húgyutakat is. Emellett tüneti kezelésként a vesefájdalom csillapítás központi szerepet játszik a sokszor rendkívül erős, kínzó görcsök oldására. A vesefájdalom enyhítésében segíthet még a deréktájra helyezett meleg tárgy is.
Egyes kőtípusoknál bevált módszernek bizonyult a lökéshullám-terápia, mely segítségével a vesekövet kisebb méretűre lehet zúzni és így szüntetni meg a vesefájdalmat. Ez egyfelől oldja a vesefájdalmat, másfelől lehetővé teszi a zúzalék könnyebb távozását a szervezetből. Az eljárás eredményeként a kőből létrejött törmelék néhány hónapon belül távozik a szervezetből.
Ha a fent leírt módszerek közül egyik se bizonyul hatásosnak, akkor műtéti beavatkozásra van szükség a vesefájdalom megszüntetésére.
Az első vesekő megjelenését követően a betegek körübelül felénél várhatóan újabb vesekő, így vesefájdalom alakul ki élete folyamán. Ennek megelőzésében fontos szerepet játszik az egészséges életmód, mely magában foglalja a rendszeres mozgást, bőséges folyadékbevitelt és a változatos étrendet. A vesekő megjelenése után szükség lehet étrendbeli változtatásokra a vesefájdalom kikerülésének érdekében, de az egyénre szabott étrend kialakításához fontos megismerni a korábban kialakult vesekő összetételét. Leggyakoriabbak a kalciumtartalmú vesekövek, ebben az esetben célszerű kerülni a só,oxalát és kalcium tartalmú élelmiszerek (pl.spenót,tej) túlzott fogyasztását a vesefájdalom elkerülése végett .
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Az akut veseelégtelenség a vese vizeletkiválasztó funkciójának hirtelen bekövetkező csökkenése, mikor a veseműködés pár óra-nap alatt olyan mértékben romlik, hogy a vese szövetek jelentős százaléka többé nem képes ellátni a funkcióját. Súlyos esetben a vesefunkciók teljes leállása, megszűnése is beállhat.
Az akut veseelégtelenség nem feltétlen jár vesefájdalommal.
Eleinte nem specifikus tünetek jelentkeznek, például koncentrálási zavarok, fáradékonyság, émelygés. A vesefunkciók csökkenése miatt a vizeletmennyiség is csökken, ezt nevezzük oliguriának. Miután kevesebb víz távozik a szervezetből, ezért a szervezetben maradó többlet folyadék felgyülemlik. Így alakul ki az ödéma, azaz a szövetek közötti térben való folyadékgyülem, mely szintén a veseelégtelenség fontos tünete. Általában először a lábon jelenik meg majd a tüdőben, ami nehézlégzéshez, légszomjhoz vezet. Később az ödéma a láb és tüdő mellett, agyi vizenyőként is tovább súlyosbítja a helyzetet, ami zavarodottsághoz, idegrendszeri problémákhoz, sőt akár kómához is vezethet. Akár vesefájdalommal is járhat.
A fiziológiástól eltérő kiválasztás miatt a vér összetétele megváltozik. A káliumszint megnő, azaz hiperkalémia alakul ki, mely a szívre rendkívül veszélyes, akár súlyos szívritmuszavarokhoz vezethet.
Alapvetően vér és vizeletvizsgálattal történik. A nem elégséges kiválasztás miatt, a vérben megemelkedik a kreatinin, húgysav és kálium szintje. Ultrahanggal a vese méretét, fejlődési rendellenességeket, obstrukciós elemeket (pl. vesekő) is meg lehet figyelni. További képalkotó vizsgálatként a vesebiopszia, mint szöveti mintavétel is fontos szerepet játszhat a diagnózis megalkotásában.
A betegség kiváltó okának függvényében történik. Fontos a folyadékbevitel és ürítés egyensúlyának monitorozása és az elektrolitzavarok, például hyperkalémia mihamarabbi helyreállítása. Ha a veseelégtelenség hátterében húgyúti akadály állt, akkor vizelethajtók adása is javasolt a vizeletképződés serkentése és akadály feloldásának érdekében. Az akaratlan vizeletszivárgás olyan gyakori probléma, hogy amerikai adatok szerint a 30-60 év közti nők közel 30 %-a, a férfiaknak 1,5-5 %-a tapasztalja. A megelőzéshez és a kezeléshez is fontos a rizikófaktorok ismerete, amelyekről dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa beszélt. Kapcsolódó cikkünk
Ezek az inkontinencia fő rizikófaktorai
Akut veseelégtelenségen kívül fontos megemlíteni a krónikus veseelégtelenséget is, mely a vesefunkció visszafordítathatlan károsodását jelenti, melynek következménye a salakanyagok felhalmozódása, elektrolitzavar és a folyadék visszatartása.
Kialakulásához leggyakrabban magasvérnyomás betegség ,krónikus vesegyulladás, cukorbetegség és a polycystas vese kórképe vezethet.
A krónikus veseelégtelenség eleinte tünetmentes is lehet, azonban a betegség előrehaladtával, progrediálásával egyre több tünet, egyre súlyosabb formában jelentkezik. Ide tartozik a fáradékonyság, koncentrálási problémák, fogyás, hányinger, hányás illetve a korábban is említett vizenyősödés (ödéma) és abból következő nehézlégzés. Nem gyakori a vesefájdalom. Krónikus veseelégtelenségben fontos megemlíteni a vérképzéssel fellépő problémákat. Egészséges egyénben a vesében termelődik a vérképzést elősegítő anyag (erythropoetin), aminek a képződése krónikus veseelégtelenség esetén kiesik, így hosszútávon vérszegénységhez (anemiahoz) vezet.
Illetve hasonló jelenség a D-vitamin képződésének zavara is, melynek aktív formája a vesében alakul ki, így krónikus veseelégtelenség esetén nem képződik aktív D vitamin, ami csontritkuláshoz vezet.
A vesemedence gyulladás vagy másnéven pyelonephritis egy bakteriális fertőzés, amely vagy a hólyag felől felfelé terjedve a húgyutakon vagy a nyirokáramlás révén a belek felől éri el a vesét és alakul ki, nagyon komoly vesefájdalommal járhat. Érintheti csak az egyik, de akár mindkét vesét is, így kétoldali vesefájdalommal is járhat.Bizonyos rizikófaktorok hajlamosítanak a betegségre, például egyes húgyúti fejlődési rendellenességek, uréterek szűkülete, hólyag bénulása vagy bármilyen elfolyási probléma. Nők gyakrabb tapasztalják a vesefájdalmat, náluk gyakrabban alakul ki vesemedence gyulladás a rövid húgycső és könnyen fertőzhető helyen lokalizált húgycsőnyílásból adódóan.
A vesemedencegyulladás fő tünetei közé tartoznak:
A vesemedence gyulladás diagnosztikája az anamnézis, fizikai vizsgálat, laboratóriumi leletek és az elvégzett képalkotó eljárások alapján történik.
Speciális vizsgálatnak számít a három pohár vizsgálat, mely során a beteg három pohárba üríti a vizeletét és amelyik pohárban megjelenik a genny, abból lehet következtetni a gyulladás anatómiai lokalizációjára.
Kezelése rendszerint antibiotikum kúrát foglal magában illetve a vesefájdalom csökkentésére használt egyéb terápiát.
A vese fizikai sérülése valamilyen trauma hatására jöhet létre például szúrás, baleset vagy akár egy tompa ütés következtében, amely szintén súlyos vesefájdalmat okozat. Amennyiben a sérülés nem súlyos és más szervrendszert nem érint, megfelelő képalkotó vizsgálatok után legtöbbször a páciens nem szorul műtéti beavatkozásra, a vesefájdalom csökkentése gyógyszeres terápiával lehetséges.
A vesedaganat 70%-a tünetmentes, nem jellemző a vesefájdalom, sokszor egyéb panaszok miatt elvégzett képalkotó vizsgálaton derül fény a problémára. A klasszikus triász tünetei közé soroljuk a vérvizelést, fájdalmat és tapintható hasi terimét. A vesefájdalom nem feltétlen tünete a daganatnak. Azonban jellemzően a tüneteket nem az eredeti vesedaganat okozza, hanem a távoli áttétek.
Összefoglalva, a vesefájdalom egy olyan tünet, amely bárki életében jelentkezhet, és számos különböző ok állhat a vesefájdalomhátterében. Fontosnak tartjuk felhívni arra a figyelmet, hogy a vesefájdalom nem mindig jelzi a veseproblémákat, és a megfelelő diagnózis majd kezelés érdekében érdemes minél hamarabb felkeresni az egészségügyi szakembert, ha vesefájdalmat tapasztal Ön is. Az egészséges életmód, rendszeres mozgás és a megfelelő folyadékbevitel fontos szerepet játszik a veseproblémák megelőzésében, vesefájdalom kialakulásának megelőzésében. Ne feledjük, hogy az egészségünk legjobb védelme a megelőzés, és az időben történő orvosi segítségkérés segíthet megelőzni az esetleges súlyosabb problémák kialakulását egy fellépő vesefájdalom kapcsán.
Cukorbetegség szövődményeinek kivizsgálása és kezelése - Cukorbeteg Központ Ödéma - kardiológiai vagy más oka van? - Kardioközpont Mellékvese ultrahang – milyen betegségek kiszűrésére alkalmas? - Ultrahang Központ Rendelés típusa:Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
Dr. Böszörményi-Nagy Géza