Here visszértágulat kezelése

Here visszértágulat kezelése

Módosítva: 2024.06.21 23:40

A here visszértágulat a herezacskó vénáinak kitágulását jelenti. Érdemes tudni, hogy nem minden esetben szükséges a here visszértágulat kezelése, ha viszont mégis, akkor többféle lehetőség is adott. Az alábbi cikkben bemutatjuk, hogy a tüneti terápiától kezdve a sebészi módszereken át az egészen új lehetőségekig hogyan történhet a here visszértágulat kezelése.

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
A here visszértágulat jelentése
A here visszértágulat tünetei
Mikor szükséges a here visszértágulat kezelése?
Miért fontos a here visszértágulat kezelése?
Here visszértágulat kezelése sebészi úton
Here visszértágulat kezelése egyéb úton

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban

A here visszértágulat jelentése

A here visszértágulat, más néven varicocele a herezacskóban található vénák kitágulását jelenti. Ez az egyik leggyakoribb urológiai probléma a férfiak között, kb. 15-20%-ot érinthet a 10-15 éves fiúk és a 25-35 éves férfiak körében. A here visszértágulat akár mindkét herét érintheti, de az esetek nagy részében a bal oldalon fordul elő. A here visszértágulat általában nem okoz panaszokat, de súlyosabb esetekben kellemetlen, húzó érzés jelentkezhet a herezacskóban, főleg állás vagy megerőltetés során. Ezenkívül a here visszértágulat károsíthatja a heréket, és meddőséghez vezethet.

Akkor jön létre here visszértágulat, ha a herezacskó vénáiban pangásnak indul a vér. A herék ugyanis gazdag érhálózattal rendelkeznek és több okból is elzáródhat a vénás keringésük. A hasi nyomás tartós növekedése, a vénák billentyűinek meghibásodása (a láb visszeres betegségéhez hasonlóan) vagy kötőszöveti gyengeség is állhat a here visszértágulat kialakulása hátterében. Érdemes tudni, hogy a here feladatai közé tartozik a spermiumok és a tesztoszteron termelése, vagyis fő szerepet vállal a férfiak termékenységében. Éppen ezért kiemelten fontos megőrizni a herék egészségét és kezelni, ha bármi elváltozást találunk rajta.

Minden esetben érdemes tehát kivizsgáltatni a here visszértágulatot. A here visszértágulat diagnosztizálása általában fizikális vizsgálattal történik. Az orvos kitapintja a herezacskót, hogy megállapítsa, a vénák megnagyobbodtak-e. Emellett az ultrahangvizsgálat is segíthet a here visszértágulat súlyosságának megállapítására. Előfordulhat, hogy az orvos szerint nem javasolt a here visszértágulat kezelése, csupán a követése. Más esetekben viszont mihamarabbi terápiát javasolhat. Mindez a here visszértágulat súlyosságától függ. A here visszértágulat kezelése azért egy nagyon fontos téma, mert a betegség kezeletlen esetben akár meddőséget is okozhat. A here visszértágulat megelőzésére nincs mód, de az egészséges életmód, a túlsúly elkerülése és a rendszeres testmozgás segíthet csökkenteni a kockázatot.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

A here visszértágulat tünetei

Legtöbb esetben a here visszértágulat nem okoz panaszokat vagy tüneteket, de a fizikális vizsgálat során azonosítható az állapot. A here visszértágulat tünetei akkor jelennek meg, amikor egyre súlyosabbá kezd válni a betegség. A here visszértágulat tünetei a következők lehetnek:

  • Kellemetlen, húzó érzés a herezacskóban (főleg állás vagy megerőltetés során)
  • Tompa fájdalom
  • Nehéznek tűnő herezacskó
  • A herezacskó vénáinak megnagyobbodása, ami úgy tűnhet, mintha giliszták lennének a herezacskó bőre alatt
  • Kisebb here, heresorvadás (az érintett oldalon, ami a másikkal összehasonlítva tűnhet fel)
  • Termékenységi problémák

Mikor szükséges a here visszértágulat kezelése?

Érdemes tudni, hogy nem minden esetben szükséges a here visszértágulat kezelése. Az orvos a tünetek súlyossága, a here vénás tágulatának mértéke és a herefunkció károsodása alapján javasolhatja a terápiát. Előnyös lehet a here visszértágulat kezelése, ha krónikus, fájdalomcsillapítóval nem kezelhető fájdalmat okoz. Ugyanígy javasolt a here visszértágulat kezelése, ha az károsítja a herefunkciót és meddőséghez vezetne (alacsony spermiumszám vagy egyéb spermium rendellenességek esetén). Ennek jele lehet a here méretének csökkenése az érintett oldalon, de természetesen termékenységi gondok nélkül is érdemes lehet ilyenkor a here visszértágulat kezelése, mert kozmetikai zavart okoz. A férfiak meddőségi kivizsgálásának része a here visszértágulat felmérése és szükség esetén a korrigálása.

Vannak azonban olyan esetek, amikor nem javasolt a here visszértágulat kezelése. Ha a herefunkció normális, ha a here vénáinak tágulata enyhe vagy ha a páciens tünetmentes, nem javasolt a here visszértágulat kezelése. Tinédzserek vagy fiatal felnőttek esetében (akik még nem a közeljövőben szeretnének gyermeket) is elegendőek lehetnek a rendszeres kontrollvizsgálatok és a követés. Érdemes tehát a kivizsgálást követően alaposan átbeszélni az orvossal, hogy javasolja-e a kezelést, és pontosan milyen terápiát. A here visszértágulat kezelési lehetőségei közé tartoznak a sebészi beavatkozások, a konzervatív kezelések vagy a minimálinvazív eljárások. Fontos ismerni a here visszértágulat kezelése során felmerülő előnyöket és hátrányokat is, ez ugyanis segíthet döntést hozni. A későbbiekben részletesen bemutatjuk ezen kezeléseket és a here visszértágulat kezelése során felmerülő kockázatot.

Kapcsolódó cikkünk

Az urológiai betegségek lelki oldalával is érdemes foglalkozni

Sajnos egyáltalán nem ritka eset, hogy az urológiai betegségek kihatnak a mentális, lelki állapotra is. Különösen nehéz lehet megbirkózni az olyan problémákkal, mint a merevedési zavar, az inkontinencia, az egyes urológiai daganatos betegségek vagy a férfi terméketlenség. Kispál Mónika, az Urológiai Központ pszichológusa a pszichés támogatás jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Miért fontos a here visszértágulat kezelése?

Ahogyan már korábban is említettük, nem mindig szükséges a here visszértágulat kezelése, de számos ok miatt mégis érdemes fontolóra venni a kezelést. A here visszértágulat kezelése mellett szólnak a következő érvek:

  • Megelőzni a spermiumképződés károsodását és a meddőséget: A here visszértágulat a herékben lévő megnövekedett hőmérséklet és nyomás miatt károsíthatja a spermiumképződést. Ez meddőséghez vezethet. Körülbelül a férfi meddőség 40%-áért ugyanis az időben fel nem ismert és nem kezelt here visszértágulat tehető felelőssé. Ez nem azt jelenti, hogy here visszértágulat esetén feltétlenül meddők lesznek a férfiak, de nagyobb kockázatnak vannak kitéve.
  • Enyhíteni a herezacskóban jelentkező akár krónikus fájdalmat: A here visszértágulat krónikus fájdalmat okozhat a herezacskóban, mely erősödhet állás vagy fizikai megerőltetés során.
  • Megőrizni az érintett here épségét és méretét, megtartva ezzel a szimmetriát és javítva a megjelenést: A here visszértágulat az érintett here méretének csökkenését (here atrófia) okozhatja, míg a herezacskóban lévő kitágult vénák kozmetikai zavart okozhatnak.
  • Javítani a páciensek életminőségét

Here visszértágulat kezelése sebészi úton

A here visszértágulat kezelése történhet sebészi úton. Általában a súlyosabb esetekben javasolja az orvos a sebészi kezelést, ha a konzervatív lehetőségek már nem elégségesek. Ilyenkor a cél lekötni a here vénáit, hogy megakadályozzák a vér visszaáramlását a herékbe. Ez azért lehetséges, mert a herezacskó gazdag vérellátásnak köszönhetően továbbra is biztosítva marad a vérkeringés. A műtét általában egynapos sebészeti beavatkozás, ami altatásban vagy helyi érzéstelenítésben végezhető. A műtét során a sebész a herezacskón ejtett metszésen keresztül fér hozzá a here vénáihoz. A vénákat ezután lekötik, hogy megakadályozzák a vér áramlását, majd zárják a metszést. A műtét többféle technikával is történhet: nyílt módon, laparoszkóppal vagy mikroszkóp segítségével. A laparoszkópos műtét általában gyors, 30-40 percig tart és további előnye, hogy apró bemetszésekből történik az alhason videokamera és laparoszkópos eszközök segítségével.Here visszértágulat kezelése - Urológiai Központ

A műtét utáni felépülés általában gyors, 1-2 héten belül visszatérhet a beteg a mindennapos tevékenységeihez. Azonban hetekig fennállhat egy enyhe fájdalom a műtét után, mely fájdalomcsillapítókkal kezelhető. A here visszértágulat kezelése sebészi úton viszonylag kevés kockázattal jár, de ritkán előfordulhatnak a következő szövődmények:

Ha a here visszértágulat kezelése csak fájdalomcsillapításra szolgál, fennáll a veszélye annak, hogy a műtét következtében a fájdalom súlyosbodik, vagy a fájdalom jellege megváltozik. Éppen ezért minden esetben mérlegelni kell a terápia szükségességét!

Here visszértágulat kezelése egyéb úton

A here visszértágulat kezelése a sebészi beavatkozáson kívül más módszerekkel is történhet. Általánosságban elmondható, hogy a sebészi kezelés jelenti a definítv megoldást, de enyhébb esetekben a konzervatív terápia is elégséges lehet. A konzervatív kezelési lehetőségek közé tartoznak a következők:

  • Támasztókötés: A támasztókötés viselése segíthet csökkenteni a herezacskóban lévő nyomást és enyhítheti a tüneteket. Fontos, hogy kényelmes alsóneműt viseljen.
  • Gyógyszeres kezelés: A vény nélkül kapható, nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (például paracetamol) is segíthetnek enyhíteni a fájdalmat.

A sebészi kezelés további alternatívája lehet az embolizáció is. Ennél az eljárásnál egy vénás katéter segítségével speciális anyagot juttatnak a here vénáiba.  Először kontrasztanyagot fecskendeznek be a katéterbe, hogy azonosítsák a kitágult vénákat; majd egy olyan anyagot, ami hegesedést okozhat a vénában (sclerotisatio). A beavatkozás műtét nélkül, minimálinvazív módon teszi lehetővé a here vénáinak elzáródását. Az eljárás körülbelül egy órán át tart.

Összességében elmondható, hogy a here visszértágulat kezelése számos módon történhet. Minden eset egyedi, mindenkinek eltérőek a preferenciái, így az orvossal konzultálva lehet kiválasztani személyre szabottan a legjobb kezelést. Forduljon bizalommal Központunk munkatársaihoz a here visszértágulat kezelése érdekében!

Téma szakértői

Dr. Kállai László

Dr. Kállai László

urológus, sebész
Dr. med.habil Buzogány István PhD

Dr. med.habil Buzogány István PhD

urológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK