Prosztata megnagyobbodás

Prosztata megnagyobbodás

Módosítva: 2024.08.23 20:18

A prosztata megnagyobbodás egy jóindulatú, természetes folyamat, amely idősödve indul el. A kor előrehaldtával a prosztata megnagyobbodás egyre több tünetet, vizeletürítési kellemetlenséget és szövődményt okoz, amit a férfiak többsége átél. Érdemes tudni, hogy a prosztata megnagyobbodás tünetei nagyon hasonlítanak a prosztatarák tüneteire, így csak alapos kivizsgálás után derülhet ki, hogy valóban jóindulatú folyamatról van-e szó.

Mi az a prosztata mirigy? 
Mit jelent a prosztata megnagyobbodás?
Milyen tüneteket okoz a prosztata megnagyobbodás?
Miért alakulhat ki prosztata megnagyobbodás?
Hova vezethet a prosztata megnagyobbodás, miért lehet veszélyes?
Hogyan vizsgálható ki a prosztata megnagyobbodás?
Kezelhetőek-e valahogyan a prosztata megnagyobbodás tünetei?
Mit lehet tenni a prosztata megnagyobbodás megelőzése érdekében?

Online Bejelentkezés

Dr. med.habil Buzogány István PhD

Kolosy Téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban

Mi az a prosztata mirigy? 

A prosztata mirigy vagy más néven dülmirigy a kismedencében elhelyezkedő szerv.  Normálisan szelídgesztenye alakú és nagyságú, súlya 20-25 gramm, fejlődéséhez egy férfi nemi hormonra, tesztoszteronra van szükség. A prosztata mirigy közvetlenül érintkezik a húgyhólyaggal, alatta található, a mirigy kivezető csöve pedig a húgycsőbe nyílik. Elhelyezkedése miatt érthető, hogy a prosztata mirigy betegségei első sorban vizelési panaszokat okoznak. Mögötte található a végbél, ami pedig lehetőséget ad arra, hogy a végbélen keresztül vizsgálni tudjuk a prosztatát.

A prosztata mirigy az ivarszervek közé sorolható, és fontos szerepet játszik a sikeres megtermékenyítésben. Hozzájárul a hímivarsejtek, a spermiumok célba jutásához. A prosztata mirigy váladékai biztosítják ugyanis a hímivarsejtek életéhez, anyagcseréjéhez és mozgásához megfelelő kémiai környezetet. Ez a folyadék keveredik az ondóvezetékeken át érkező spermiumokkal, együttesen képezik az ondót. Magömléskor vagyis ejakulációkor a prosztata mirigy izmai összehúzódnak, ezt a váladékot kilövellik és a húgycsőbe juttatják. 

Mit jelent a prosztata megnagyobbodás?

Ahogy a bevezetésben is írtuk, a prosztata megnagyobbodása idősödő férfiakban egy normális, fiziológiás folyamat. Azonban a mirigy anatómiai elhelyezkedéséből adódóan számos szövődményt, fájdalmat és betegségeket is okozhat a prosztata megnagyobbodás. A prosztata megnagyobbodás a mirigy elhelyezkedéséből kifolyólag akadályozhatja a vizelet ürülését. Ez számos problémát okozhat, prosztata megnagyobbodás esetén jelentkezhet például fájdalmas hólyag, gyenge vizeletsugár, nem teljes vizeletürítés és gyakori vizelési inger. A prosztata megnagyobbodás tehát zavaró vizeletürítési tüneteket okoz, de érdemes tudni, hogy ennél súlyosabb szövődmények kockázatát is magában hordozza a prosztata megnagyobbodás. A prosztata megnagyobbodás vizelet elfolyási akadályt jelent, ami hajlamosít a húgyúti fertőzésekre. A prosztata megnagyobbodása a mirigy belsejében lévő ereket, idegeket is nyomhatja, ami miatt romlik a prosztata mirigy keringése, az idegkompresszió pedig fájdalmat is okozhat.

Kapcsolódó cikkünk

Hogyan javíthatóak a prosztatarák gyógyulási esélyei?

A prosztatarák a férfiakat érintő összes daganatos betegség közül a 2. leggyakoribb, amely azonban korán felismerve jó eséllyel gyógyítható. A rendszeres szűrés jelentőségére, a diagnosztizálás lehetőségeire és a prosztatarák elleni életmódtanácsokra dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa hívta fel a figyelmet.

Milyen tünetek okoz a prosztata megnagyobbodás?

A prosztata megnagyobbodás tünetei a következők lehetnek:Prosztata megnagyobbodás

Miért alakulhat ki prosztata megnagyobbodás?

A prosztata mirigy életünk során kétszer esik át fiziológiás növekedésen, vagyis kétszer történik prosztata megnagyobbodás. Az első időszak pubertás korban történik, amikor tesztoszteron hatására növekszik és érik a mirigy; ez az időszak megegyezik az egyéb nemi szerveket, nemi jelleget érintő hormonális változásokkal. A másik 30-40 éves kor körül kezdődik, ez a jóindulatú prosztata megnagyobbodás (benignus prosztata hyperplasia). Ennek során osztódnak a mirigyet felépítő sejtek, és a prosztata gyarapodik mind a méretét, mind a súlyát tekintve. 50 éves korra a prosztata súlya megduplázódhat, és a 40-50 grammos nagyságot is elérheti. Nem teljesen tisztázott, hogy mi miatt jön létre a prosztata megnagyobbodás. Valószínűleg a hormonális változások állhatnak a prosztata megnagyobbodás hátterében, amik az életkor előrehaladtával bekövetkeznek. Ezek a hormonális változások minden férfiban végbemennek, azonban vannak bizonyos hajlamosító tényezők, amik miatt korábban kezdődhet vagy kifejezettebb lehet a prosztata megnagyobbodás. Ezek a következők lehetnek:

  • Családi anamnézis: A közeli, vér szerinti családtagok körében előfordult prosztata betegségek hajlamosítanak az újabbi betegség előfordulására és a későbbiekben a prosztata megnagyobbodás kialakulására.
  • Életmód: Az elhízás miatt is gyakoribb a prosztata megnagyobbodás, míg a gyakori testmozgással csökkenthetjük ennek esélyét.
  • Cukorbetegség és szívbetegségek: Több tanulmány is kimutatta, hogy ezen alapbetegségek fennállása emelheti a prosztata megnagyobbodás esélyét.
  • Életkor: 40 éves kor feletti férfiakban egyre kifejezettebbé válnak a prosztata megnagyobbodás tünetei.

Hova vezethet a prosztata megnagyobbodás, miért lehet veszélyes?

A prosztata megnagyobbodás nem csupán a tünetei miatt lehet kellemetlen, hanem azért is, mert magában hordozza a későbbi, súlyosabb szödmények kialakulásának az esélyét. A prosztata megnagyobbodás hosszútávon a következő szövődményekhez vezethet:

  • Fertőzések: A prosztata megnagyobbodás nyomást fejt ki a húgycsőre és akadályozza a vizeletürítést. A vizelet pangása esélyt ad arra, hogy a baktériumok a hólyagban elszaporodva húgyúti fertőzéseket okozzanak (hólyaghurut). Ez a betegség alapvetően nőkben gyakoribb a rövidebb húgycsőnek köszönhetően – melyen így könnyebben elérhetik a húgyhólyagot a baktériumok -, azonban idősödve a férfiak körében is emelkedik a húgyúti fertőzöttek száma a prosztat megnagyobbodás miatt.
  • Hólyagfal vastagodás: A prosztata megnagyobbodás miatt a húgyhólyagnak nagyobb erőt kell kifejtenie a vizeletürítéshez, ez pedig a falának a megvastagodását okozza. Hosszú távon így a hólyag gyengülhet és elveszítheti a képességét arra, hogy teljes mértékben kiürítse a vizeletet.
  • Hólyagkövesség: A prosztata megnagyobbodás a korábban említett vizeletpangást is okozza. Ennek egy másik következménye lehet, hogy a hólyagban kövek alakulhatnak ki. A prosztata megnagyobbodás miatt nem tud megfelelőképpen ürülni a vizelet, így hosszabb ideig fog a húgyhólyagban tartózkodni, ez pedig időt és teret ad arra, hogy a vizeletben lévő kőképződésre alkalmas anyagok kicsapódjanak. Hólyagkövek a nyálkahártyát irritálják, ezért meglétük fájdalommal jár. A gyakori fájdalmas vizelés mellett a betegek tapasztalhatnak véres vizeletet is, de akár hólyaggyulladást is okozhatnak a kövek. Ha a kövek a húgycsőbe jutnak, el is zárhatják azt, vizeletelakadást okozva.
  • Diverticulum képződés: A prosztata megnagyobbodás diverticulum képződéssel járhat, ami elősegítheti a vizelet pangást, a húgyúti fertőzéseket, valamint a húgyhólyagrák kialakulását is.

Hogyan vizsgálható ki a prosztata megnagyobbodás?

A prosztata megnagyobbodása hasonló tünetekkel jár, mint a prosztatarák. Ezért habár a prosztata megnagyobbodás idősödve egy normális, fiziológiás, jóindulatú folyamat, fontos rendszeres szűrővizsgálatra járnunk vele. A prosztatarák előfordulása gyakori a magyar férfiak körében, a daganatos halálokok között ez a negyedik leggyakoribb. A szűrése viszont könnyen kivitelezhető, éppen ezért fontos 45 év feletti férfiaknak, hogy évente-kétévente prosztata szűrésre járjanak. A szűrés két vizsgálatból áll: vérvételből és fizikális vizsgálatból. A levett vérben a PSA (prosztata specifikus antigén) szintjét vizsgálják, ennek magas értéke kórjelző lehet. Azonban a PSA szintje sok okból emelkedhet, így ezeket is figyelembe kell venni az értékeléskor. A fizikális vizsgálat során rektális digitális vizsgálatra kerül sor (RDV), melynek során az orvos a végbél felől tapintja a prosztatamirigyet. A mirigy mérete, göbök megléte, keménységük figyelhető meg így. Ez a két vizsgálat képezi a rutin szűrést a prosztata miriggyel kapcsolatban. Ők segítenek eldönteni, hogy jóindulatú prosztata megnagyobbodás vagy daganat, tumor áll a háttérben. Prosztatarák esetében további vizsgálatokra is szükség lehet. 
A prosztata megnagyobbodás vizsgálható még hasi ultrahang segítségével, melynek során a vizeletretenció mértékét is láthatjuk.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Kezelhetőek-e valahogyan a prosztata megnagyobbodás tünetei?

A prosztata megnagyobbodás viselkedése változó: lassan, hosszú idő alatt rosszabbodhat, javulhat vagy maradhat ebben az állapotában is. Éppen ezért a megnagyobbodott prosztatát szövődménymentesen és kevés tünettel nem szükséges kezelni, de a tünetek enyhítése céljából számos módszer áll rendelkezésre. Ezek közé tartoznak gyógyszeres kezelés, műtét vagy egyéb prosztata mirigy megkisebbítését célzó beavatkozások. A megfelelő terápia kiválasztása függ a beteg tüneteitől, a megnőtt prosztatamirigy méretétől, illetve a pácienst érintő egyéb társbetegségektől. 
A prosztata megnagyobbodás kezelésére adott gyógyszerek első csoportját az ɑ-blokkolók képviselik, melyek a mirigy simaizomzatának relaxációját, elernyedését okozzák, megkönnyítve ezáltal a vizeletürítést. Egy másik gyógyszercsoport, az 5-ɑ reduktáz inhibitorok a mirigy méretét csökkentik. Ha a vizelet elfolyási akadály szövődményeket is okoz, szükségessé válhat műtéttel, sebészileg utat biztosítani a vizelet elvezetésének. A mirigy mérete lézeres besugárzással, úgynevezett lézeres ablációval is csökkenthető.

Mit lehet tenni a prosztata megnagyobbodás megelőzése érdekében?

Sokat tehetünk a prosztata betegségek megelőzése érdekében. Alapvetően fontos a kiegyensúlyozott, egészséges életmód fenntartása; ezzel nemcsak a prosztata megbetegedéseitől, hanem sok más betegségtől is megvédhetjük magunkat. Ennek része az egészéges táplálkozás, a bőséges folyadék fogyasztás (mely kimondottan előnyös a húgyutak átmosása, fertőzésektől való védelme szempontjából). A rendszeres testmozgás abban is segít, hogy enyhüljön a sok ülés során szerzett prosztatára eső nyomás. A prosztatarák megelőzésében bizonyos táplálékok fogyasztása előnyös lehet; például a paradicsom, a szója, a vitaminok (A, D, E vitamin) és a nyomelemek (szelén, cink) fogyasztása. 

Téma szakértője

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK