Sokakat aggodalommal tölt el a vizelet színének változásai. Normál esetben a vizelet szalmasárga színű. A vizelet színének változásai valóban utalhatnak betegségre, de sokszor ennél egyszerűbb ok áll a háttérben: bizonyos ételek túlzott mennyiségű fogyasztása. Ismerje meg, mi miatt jöhetnek létre a vizelet színének változásai, és mikor kell orvoshoz fordulni miattuk!
Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Milyen színű a normál vizelet?
Mi állhat a vizelet színének változásai hátterében?
Mikor kell orvoshoz fordulni a vizelet színének változásai esetén?
Hogyan vizsgálhatóak ki a vizelet színének változásai?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A normál vizelet színe leggyakrabban szalmasárga, azonban ebben nagy változatosság mutatkozik. A vizelet színe változhat az egyének között, valamint egy ember életében is; függ a hidratáltság mértékétől és az elfogyasztott ételektől. Általánosságban az mondható, hogy a szinte áttetsző, világos sárgától a sárgás színeken át a sötét borostyánbarnáig terjedhet vizelet színe egészséges esetben. Az egészséges vizelet színe a következő tényezőktől függ:
Az időseknél gyakran nem csak a klasszikus tünetekkel jelentkezik a húgyúti fertőzés, már csak az idősödéssel járó esetleges egyéb betegségek miatt sem. Különösen a demenciával küzdő személynél tapasztalhatóak olyan különösnek tűnő tünetek, mint például a zavartság és a vizelet visszatartás. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa a témával kapcsolatos tapasztalatokról és a kezelés lehetőségeiről beszélt.
A vizelet színének változásai egy széles skálán mozognak, hátterükben gyakran bizonyos gyógyszerek, élelmiszerek vagy ételfestékek állnak, de néha komolyabb egészségügyi probléma is okozhatja. Az alábbiakban összegyűjtöttük, hogy milyenek lehetnek a vizelet színének változásai és hogy mi állhat a hátterükben:
A vörös vizelet nem mindig súlyos egészségügyi probléma jele. A vörös vagy rózsaszínű vizeletet okozhatják:
A narancssárga vizeletet okozhatják:
A kék vagy zöld vizelet hátterében állhatnak:
A barna vizeletet okozhatják:
A felhős vagy zavaros vizelet hátterében általában húgyúti fertőzések és vesekövek állhatnak. A fehéres vagy opálos szín fehérje vagy hámsejtek jelenlétére utalhat. Ha zavaros a vizelete, és terhes, az a preeklampszia nevű veszélyes állapot jele lehet. Azonnal forduljon orvoshoz, és tájékoztassa róla, ha a terhesség alatt zavaros vagy felhős vizelet jelentkezik!
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Amint az előző bekezdésből látható a vizelet színének változásai hátterében nagyon sok különböző ok állhat. Ezek egy része valamilyen szervi eltérés, betegség, de az esetek jelentős részében valamilyen étrendi ok, ételszínezék vagy gyógyszermellékhatás miatt változik meg a vizelet színe. A vizelet színének megváltozása minden esetben aggasztó, azonban először érdemes végiggondolni, hogy mit ettünk az elmúlt napokban, milyen gyógyszereket szedünk. Lehet, hogy ennek során már meg is találjuk azt az okot, ami miatt megváltozott a vizelet színe. Ha viszont a vizelet színének változásai hátterében semmilyen okot nem találunk, betegségre is gondolni kell, és érdemes kivizsgáltatni. Amennyiben a vizelet színének változásai tartósan fennállnak érdemes orvoshoz fordulni! Amennyiben terhesség alatt lépnek fel a vizelet színének változásai, ne várjunk, forduljunk orvoshoz!
Érdemes azt is figyelembe venni, hogy a vizelet színének változásai mellett megjelenik-e más tünet is. Amennyiben igen, az betegségre utalhat, ami miatt érdemes lehet felkeresni egy szakorvost. A sötét vizelet hátterében leggyakrabban a túl kevés folyadék fogyasztása és az emiatt létrejött dehidratáció áll. A dehidratáció további tünetei a szájszárazság, hidegrázás, gyengeség, fáradtság és a nyelési nehézség lehetnek például. A vizelet színének változásai mellett az alábbi tünetek jelentkezhetnek betegségek esetén:
Ha tehát a vizelet színének változásai mellett a vizelet szaga, a vizeletürítés gyakorisága is változik; vagy fájdalom, esetleg láz és szisztémás tünetek jelentkeznek, forduljon mihamarabb Központunk munkatársaihoz! Hormonzavarok diagnosztikája: ezek a legfontosabb vizsgálatok - Endokrin KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Ultrahanggal kiderülhet, miért fáj gyakran a gyermeke hasa - Gyermekgyógyászati Központ
Mi derülhet ki egy vizeletvizsgálatból? - Urológiai Központ
Milyen vizsgálatokat kell elvégezni terhesség alatt? - Nőgyógyászati Központ
A vizelet színének változásai az urológus szakorvos területe. A kivizsgálás során először valószínűleg megkérdezi Önt az egészségi állapotáról, és fizikális vizsgálatot végez. Az orvos további vizsgálatokat is kérhet, többek között: