9 ok, ami miatt zavaros lehet a vizelet

9 ok, ami miatt zavaros lehet a vizelet

Dr. Rákász István Módosítva: 2023.12.08 17:35

Meglehetősen ijesztő lehet, ha felfedezzük, hogy a vizeletünk zavarossá vált, sokan azonnal nemi betegségekre és veseproblémákra gyanakodnak. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa szerint ezek valóban lehetséges okok, de a kivizsgálás során számos más problémára is fény derülhet.

Amikor mindenképpen szükséges orvosi kezelés

  • visszatérő húgyúti fertőzést tapasztal
  • amikor az otthoni praktikák hatástalanok
  • egyéb kísérőbetegséggel rendelkezik (cukorbetegség, nőgyógyászati betegség)
     

 

⇒ A probléma megoldásához jelentkezzen be urológiai kivizsgálásra!

 

Mi minden miatt lehet zavaros a vizelet?

  • Dehidráció

Ha nem iszunk eleget, az számos más tünet mellett okozhat sötétebb, zavaros vizeletet is. 
Mi a megoldás?
Egyrészt tudatosan kell figyelnünk az ivásra és a magas víztartalmú ételek, levesek, gyümölcsök, zöldségek fogyasztására. Komoly kiszáradás esetén szükség lehet orvosi segítségre is.

  • Táplálkozás

Az Amerikai Nemzeti Vese Alapítvány szerint a fehérjében gazdag ételek, mint a húsok, a babfélék, a tejtermékek magas foszfortartalma okozhatja a vizelet opálossá válását a kicsapódott foszfátkristályok miatt.
Mi a megoldás?
Ha más zavaró tünet is jelentkezik, vagy jelen van valamiféle alapbetegség, a negatív urológiai eredmények birtokában érdemes dietetikus segítségét kérni az optimális, személyre szabott étrend kialakításában.

  • Hólyaghurut

Húgyúti fertőzés miatt is lehet zavaros a vizelet.- Ez az a betegség, amit sokan felfázásnak hívnak, holott a húgyúti fertőzést (vagy cisztitiszt, hólyaghurutot) baktériumok okozzák. Ezek ugyan normálisan is jelen vannak a vastagbélben, de a húgyutakba kerülve és elszaporodva már kórokozókká válhatnak. A betegség egyik tünete a zavaros vizelet lehet, természetesen a fájdalom mellett – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.
Mi a megoldás?
A bőséges folyadékfogyasztás húgyúti fertőzés esetén is elengedhetetlen, de orvosi elrendelés alapján szükség lehet fájdalomcsillapítókra, antibiotikumra is.

  • A vesét érintő fertőzés

A vese fertőzéses megbetegedésének sok esetben éppen a húgyúti fertőzés a kiindulópontja, különösen, ha nem kerül sor hatékony kezelésre. A vesefertőzés lázzal, hányingerrel, hányással, fájdalommal és zavaros, sötét, rossz szagú, esetleg véres vizelettel jelentkezik.
Mi a megoldás?
Nem érdemes házi gyógymódokkal kísérletezni, a vesebetegségek orvosi kezelést igényelnek, akut tünetek esetén mielőbbi ellátással.

  • Nemi betegségek

Egyes szexuális úton terjedő fertőzések okozhatnak zavaros vizeletet, ezek közé tartozik a gonorrhea és a chlamydia. Ha tehát viszketés, a genitáliák fájdalma jelentkezik, égő érzés mutatkozik vizelés vagy szexuális együttlét után, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, a megelőzés egyik legfontosabb eszköze pedig az óvszerhasználat.
Mi a megoldás?
Kizárólag az orvosi kezelés jelenthet megoldást, esetenként antibiotikummal.

  • Hüvelygyulladás

A vírusok, gombák, egyes nemi szervekkel érintkező anyagok okozta vulvovaginitis érintheti a hüvelyt és/vagy a külső nemi szerveket is, és  viszketést, folyást, megváltozott vizeletet, esetleg fájdalmat okozhat.
Mi a megoldás?
Az első lépés a kórokozó beazonosítása, amely után célzott kezeléssel meg lehet szabadulni a tünetektől.

  • Prosztatagyulladás

A prosztatagyulladás is okozhat zavaros vizeletet.A prostatitis nem csak gyakori vizelési ingerrel, de fájdalmas vizeléssel, alhasi, medencetáji, genitális fájdalommal jelentkezhet, és a zavarosság mellett vér megjelenését is okozhatja a vizeletben.
Mit lehet tenni?
A prosztatagyulladás egyes esetekben magától is elmúlik, de súlyos akut panaszok vagy krónikussá váló gyulladás esetén mindenképpen fontos az urológiai ellátás.

  • Vesekő

A kisebb vesekövek gyakran észrevétlenül távoznak a veséből a vizelettel, de a nagyobbak megakadva a húgyvezetékben fertőzést okozhatnak – ennek jele lehet többek közt a zavaros vizelet és a komoly deréktáji fájdalom.
Mit lehet tenni? 
Minden a kövek számától, méretétől és elhelyezkedésétől függ. Enyhébb esetekben a bőséges folyadékfogyasztás is meghozhatja az eredményt, súlyos esetben műtét is szükséges lehet.

  • Cukorbetegség

Diabétesz esetén a szervezet a vizeleten keresztül is próbál megszabadulni a fölösleges cukortól, ezért kell felfigyelni a gyakori vizelésre, a fogyásra, az állandó szomjúságérzetre. Kezelés nélkül pedig a cukorbetegség veseelégtelenséghez is vezethet.
Mi a megoldás?
Sokszor már a diabetológiai ellátás is megoldja a vizeléssel, vesével kapcsolatos gondokat, de ha mégsem, urológushoz kell fordulni.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktorúr!

Emésztőrendszeremben ibs jellegű tüneteket tapasztalok (lágyabb széklet, sűrű széklési inger, puffadás stb.) ami ételekre csak kismértékben változik, viszont sűrűn viszketés, és vérzés (székelés után) tapasztalható a végbéltájékon. Tapintásos vizsgálat során kisebb aranyeres csomók volt a diagnózis. Érdeklődnék, hogy az aranyeret okozhatja e a hígabb széklet, illetve a sűrű székelés (napi 3-4) esetlegesen a tünetek utalhatnak-e végbélrákra?
Az aranyeres csomókra aurobin kenőcsöt kaptam, ez szívritmuszavar mellett használható?

Köszönöm a válaszát!

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Tisztelt Páciensünk!

Panaszai ismertetésének alapján, azt tudom javasolni, hogy első körben proktológiai szakrendelést keressen fel. Ott nagy valószínűséggel kérdései megválaszolásra kerülnek. Ők javasolhatnak, mind diagnosztikai vizsgálatokat valamint konzervatív lehetőségeket is.
Az IBS miatt a gasztroenterológia az a terület, ahol hosszútávú segítséget tudnak nyújtani.
Kardiológiai betegsége miatt a gyógyszereléssel összefüggésben érdemes a háziorvosát vagy kardiológust megkérdezni.

Tisztelettel!

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jófej

Pontosan akkor hívtak be, amire meg volt beszélve az időpont, és Doktor Úr is nagyon jófej volt!

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK