Szexuális úton terjedő betegségnek vagy szexuális eredetű fertőzésnek (STD vagy STI) nevezünk minden olyan fertőzést, ami elsősorban szexuális, intim kontaktussal terjed.
Szexuális úton terjedő betegségek általánosságban
Húgyúti fertőzések általános jellemzői
Szexuális úton terjedő húgyúti fertőzések típusai
Szexuális úton terjedő húgyúti fertőzések diagnosztizálása
Szexuális úton terjedő húgyúti fertőzések kezelése
Szexuális úton terjedő húgyúti fertőzések megelőzése
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A szexuális úton terjedő betegségek (STI-k) olyan fertőzések, melyeket a szexuális érintkezés során lehet átadni. A fertőzéseket különböző mikroorganizmusok (baktériumok, vírusok, gombák, stb.) okozhatják, és számos egészségügyi problémával járhatnak.
A leggyakoribb szexuális úton terjedő betegségek közé tartoznak a chlamydia, a gonorrhoea, a szifilisz, a humán papillomavírus (HPV) okozta fertőzések, a herpesz és a HIV/AIDS. Az STI-k terjedésének módjai közé tartozik a közösülés, az orális és az anális szexuális kontaktusok is.
A szexuális úton terjedő betegségek tünetei eltérőek lehetnek, attól függően, hogy milyen típusú fertőzésről van szó. Azonban gyakran előfordulnak olyan tünetek, mint a fájdalom, az égő érzés, a viszketés, a folyás, a kiütések, és a láz. A szexuális úton terjedő betegségek egyes esetekben azonban tünetmentesek lehetnek, ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzük magunkat, és szexuális partnereinkkel szemben felelősségteljesen viselkedjünk.
A húgyúti fertőzések (UTI-k) olyan fertőzések, amelyek a húgyúti rendszer bármelyik részén előfordulhatnak, beleértve a veséket, a húgyhólyagot, az uretereket és az urethrát is. A leggyakoribb húgyúti fertőzések a húgyhólyagot érintik, és a nők nagyobb eséllyel szenvednek tőlük, mint a férfiak.
Ahúgyúti fertőzéseket leggyakrabban a baktériumok okozzák, amelyek a húgycsőn keresztül jutnak be a húgyúti rendszerbe. A leggyakoribb baktériumok közé tartozik az E. coli. A húgyúti fertőzéseket a húgyúti rendszer különböző részein előforduló tünetek jellemzik. A húgyhólyag fertőzése (cystitis) tünetei közé tartozik a gyakori vizelési inger, az égő érzés, a fájdalmas vizelés és a fájdalom a húgyhólyag környékén. Az alsó húgyúti fertőzések (urethritis) tünetei közé tartozik az égő érzés és a fájdalmas vizelés, míg a felső húgyúti fertőzések (pyelonephritis) tünetei közé tartozik a magas láz, a hátfájás, a hidegrázás és a hányinger.
A szexuális úton terjedő betegségek tünetei elég széles skálán mozognak,az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány szexuális úton terjedő betegséget, amelyek húgyúti fertőzéseket okozhatnak:
Fontos megjegyezni, hogy az szexuális úton terjedő betegségeknek más típusa is létezik, és hogy a húgyúti fertőzések más okokból is előfordulhatnak. Ha húgyúti fertőzésekre gyanús tüneteket tapasztal Ön is, forduljon mihamarabb orvoshoz a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.
A szexuális úton terjedő húgyúti fertőzések diagnózisa általában a következő lépéseken alapul. Legfontosabb a megfelelő anamnézis felvétele, melyhez elengedhetetlen, hogy minden tünetéről számoljon be és teljes őszinteséggel válaszolja meg a szakember kérdéseit. Szexuális úton terjedő húgyúti fertőzés gyanúja esetén a kérdések magukban foglalják a páciens szexuális életével kapcsolatos tudnivalókat is. Az anamnézis felvétele után rendszerint a fizikai vizsgálat következik, amely során az orvos megvizsgálja a nemi szerveket, ágyékot és az alsó hasat, hogy azonosítsa a bőrön vagy a nyálkahártyán található lehetséges fertőzéseket.
A tünetek meghallgatása, fizikai vizsgálat után indokolt lehet egy vizeletvizsgálat. A vizeletmintát laboratóriumi vizsgálatnak vetik alá, hogy azonosítsák a baktériumok jelenlétét a vizeletben.
Húgyúti fertőzés gyanúja esetén a vizeletvizsgálat mellett az orvos kenetvételt végezhet a húgycsőből, a nők hüvelyéből vagy méhnyakából, hogy azonosítsa a fertőzést okozó kórokozókat.
Ultrahang elvégzése is szükséges lehet, az egyéb szervi elváltozások kizárása érdekében.Emellett szexuális úton terjedő húgyúti fertőzéseknél különböző vértesztek is lehetővé teszik az antitestek kimutatását, melyek diagnosztikai értéke jelentős.
Amennyiben a húgyúti fertőzést okozó kórokozó nagyon fertőző, és azonnali kezelés szükséges, az orvos megfontolhatja a PEP (közösülés utáni profilaxis) alkalmazását, ami megakadályozhatja a fertőzés kialakulását, ha azonnal, de legkésőbb 72 órán belül elkezdik.
Fontos megjegyezni, hogy a szexuális úton terjedő betegségek diagnosztizálása és kezelése azonnali cselekvést igényel. Ha azt gyanítja, hogy szexuális úton terjedő fertőzése van, forduljon orvoshoz minél előbb.
A szexuális úton terjedő húgyúti fertőzések kezelése a kórokozó típusától és a fertőzés súlyosságától függően változó. A kezelés célja a fertőzés megszüntetése, a tünetek enyhítése és a szövődmények megelőzése.
A szexuális úton terjedő húgyúti fertőzések kezelése során az érintett személynek fontos, hogy kövesse az orvosi utasításokat, és ne feledje, hogy a megelőzés a legjobb módja a szexuális úton terjedő húgyúti fertőzések elkerülésének.
Leginkább a prosztataproblémákra szokás gondolni, ha a vizeletrekedés okait keressük, holott ennél jóval több betegség, állapot magyarázhatja a problémát, ami nőknél sem ritka. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész az akadozó vizelés okait vette számba.Kapcsolódó cikkünk
Az akadozó vizelet nőknél és férfiaknál is probléma lehet
A szexuális úton terjedő húgyúti fertőzések számos lehetséges szövődményt okozhatnak. A leggyakoribbak a következők:
A szexuális úton terjedő húgyúti fertőzések megelőzése az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk a saját egészségünk és a szexuális partnereink egészsége érdekében.
Pár tanács, melyeket érdemes megfogadni a szexuális úton terjedő húgyúti fertőzések elkerülése végett:
Fájdalmas vizelés? Ez okozhatja - Urológiai Központ HPV-fertőzés-milyen veszélyei vannak - Nőgyógyászati Központ Fogamzásgátlás - Nőgyógyászati Központ Nemi betegségek - Urológiai KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Ha úgy gondolja, hogy fertőzött lehet, forduljon orvoshoz minél hamarabb. Az időben történő kezelés segít megakadályozni a fertőzés terjedését és a szövődmények kialakulását.
Téma szakértői