Túlfolyásos inkontinencia

Túlfolyásos inkontinencia

Módosítva: 2024.09.27 18:20

A túlfolyásos inkontinencia a vizelet inkontinenciák egyik típusa. Fő jellemzője, hogy a hólyag nem képes maradéktalanul kiüríteni a vizeletet, ezért a maradék vizelet akaratlanul távozik cseppekben. A vizeletcsepegés rendkívül zavaró, és jelentős kihívások elé állítja az érintetteket.

Mit jelent a túlfolyásos inkontinencia?
Miben más a túlfolyásos inkontinencia, mint az inkontinencia egyéb típusai?
Milyen tünetekről ismerhető fel a túlfolyásos inkontinencia?
Kiket érint elsősorban a túlfolyásos inkontinencia?
Mi lehet a túlfolyásos inkontinencia oka?
Hogyan vizsgálható ki a túlfolyásos inkontinencia?
Milyen módokon kezelhető a túlfolyásos inkontinencia?

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban

Mit jelent a túlfolyásos inkontinencia?

A túlfolyásos inkontinencia akkor fordul elő, amikor a hólyag nem képes megfelelően kiüríteni a vizeletet. A hólyag feladata, hogy összegyűjtse és tárolja a vizeletet, majd egy bizonyos mennyiség felett jelezze a ,,vizeletürítési szándékát”. A hólyag még ez a mennyiség felett is képes tárolni a vizeletet, mert a falában található uroepithel sejtek úgy rendeződnek, hogy tovább is képes tágulni a hólyag. A hólyag tágulásával párhuzamosan azonban a vizeletürítési kényszer is fokozódik és fájdalom is felléphet. A hólyag vizeletürítéskor teljes mértékben kiürül és mérete is megkisebbedik az uroepithel sejtek visszarendeződése miatt. Nem gondolnánk, azonban a hólyag teljes mértékű kiürülése egy nagyon fontos szempont a szervezetünk egészségéhez. A vizelet egy kiváló táptalajt jelent a baktériumoknak, amik a húgycsövön keresztül könnyen eljuthatnak a hólyagba. Hogyha nem ürül ki rendszeresen és teljes mértékben a hólyag, akkor ezek a baktériumok könnyen elszaporodhatnak a húgyhólyagban maradó vizeletben és tovább terjedve súlyos betegségeket (akár vesemedence gyulladást is) okozhatnak. A vizeletürítés tehát azt a célt is szolgálja, hogy átmossuk a húgyutakat és a vizeletárammal együtt kimossuk a szervezetbe betörni próbáló baktériumokat.

Túlfolyásos inkontinencia esetén azonban ez a funkció sérül, aminek hosszútávon súlyos következményei lehetnek. A túlfolyásos inkontinencia a vizelet inkontinenciák egyik speciális típusa. Ebben a típusban az akaratlan vizeletürítés hátterében az áll, hogy a hólyag nem képes megfelelően és teljesen kiüríteni magát. Ez előfordulhat olyan problémák miatt, mint a prosztata problémák vagy a medence izmainak gyengülése. Ezek következtében nem ürül ki teljes mértékben a hólyag, és könnyebben megtelik a folyamatosan bentmaradó vizelet miatt. Az illetőnek sokkal gyakrabban kéne éreznie a vizeletürítés szükségét, de a szervezet nem tudja hatékonyan jelezni ezt, így folyamatos vagy időszakos vizeletcsöpögés alakulhat ki. A vizeletcsöpögés rendkívül zavaró és számos kellemetlen helyzetet eredményezhet. Éppen ezért nagy lelki terhet ró a túlfolyásos inkontinencia az érintettekre. Előfordulhat, hogy a túlfolyásos inkontinencia korlátozza munkavégzését, a társadalmi életét vagy hatással van a családi kapcsolataira. Elkerülheti miatta a sportot és a szabadidős tevékenységeket is. Sokan szégyellik, hogy betétekre vagy inkontinencia ruházatra van szükségük, vagy szorongóvá válnak a túlfolyásos inkontinencia miatt. Habár kevés szó esik róla, nagyon nehéz együtt élni a túlfolyásos inkontinencia betegségével. A jó hír azonban az, hogy a túlfolyásos inkontinencia is kezelhető! Forduljunk bátran orvoshoz vele, mondjuk el neki a problémákat! Nem kell egyedül szégyenben küzdenünk vele, mert a túlfolyásos inkontinencia javítható, ezáltal pedig az életminősége és a közérzete is javulni fog!

Kapcsolódó cikkünk

Kiújult a stressztől a felfázása? Ezek a házi gyógymódok segíthetnek

A felfázás, vagyis húgyúti fertőzés kiújulásához sajnos a stressz is hozzájárulhat, ami jelen helyzetben szinte elkerülhetetlen. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa segítségével megtudhatjuk, mit tehetünk enyhe, kezdeti tünetek esetén, és mikor szükséges az antibiotikum.

Miben más a túlfolyásos inkontinencia, mint az inkontinencia egyéb típusai?

Ahhoz, hogy hatékonyan tudjuk kezelni a vizelet inkontinenciát, fel kell tudnunk ismerni annak pontos típusát. Csak így érthető meg, hogy mi okozza a vizelet inkontinencia tüneteit, így tárható fel a probléma gyökere. A felismerében segít, ha pontosan ismerjük a túlfolyásos inkontinencia tüneteit, és azt is, hogy hogyan lehet elkülöníteni a vizelet inkontinenciák egyéb típusaitól.

A túlfolyásos inkontinencia ugyanis nagyban különbözik a vizelet inkontinenciák egyéb típusaitól. Valójában éles ellentétben áll más vizelettartási zavarokkal, mert túlfolyásos inkontinencia esetén a vizeletürítési mechanizmus sérül. A vizelet inkontinencia többi típusában viszont ez a mechanizmus ép, a problémát az okozza, hogy a hólyag hatékonyan ugyan, de nem kívánt időpontokban üríti ki a vizeletet.

A túlfolyásos inkontinencia tehát különbözik a stressz-inkontinenciától, amelyben megerőltetés vagy hasi nyomás hatására lép fel vizeletszivárgás. Más állapotot jelent, mint a sürgősségi inkontinencia, amelyet a hirtelen, intenzív vizelési inger, majd a hólyag akaratlan összehúzódása jellemez. A vegyes inkontinencia a stressz- és a sürgősségi inkontinencia tüneteit ötvözi, míg a funkcionális inkontinencia olyan fizikai vagy mentális károsodásokból ered, amelyek megakadályozzák az időben történő WC-használatot (például mozgásszervi károsodás).

Milyen tünetekről ismerhető fel a túlfolyásos inkontinencia?

A túlfolyásos inkontinencia tünetei a következők lehetnek:Túlfolyásos inkontinencia - Urológiai Központ

  • hirtelen és önkéntelen vizeletürítés
  • a vizelési inger hiánya, vagyis nem érzi, hogy a hólyag megtelt
  • csöpögő vizelet
  • gyakori, kis mennyiségű vizeletürítés (éjszaka is)
  • gyenge vizeletáram, vékony vizeletsugár
  • teltségérzet vizelés után is
  • nehézségek a vizelés megkezdésében (erőlködés, hasprés alkalmazása a vizeléshez)
  • visszatérő húgyúti fertőzések

Kiket érint elsősorban a túlfolyásos inkontinencia?

A vizelet inkontinencia egyéb típusaival ellentétben a túlfolyásos inkontinencia gyakoribb a férfiak körében. Ennek oka, hogy a túlfolyásos inkontinencia a prosztata problémák következményeként alakul ki a legnagyobb valószínűséggel. A megnagyobbodott prosztata (jóindulatú prosztata hiperplázia) vagy a prosztatarák elzárhatja a húgycsövet, így csak kis mennyiségű vizelet tud távozni pisiléskor, és a hólyagban marad a vizelet egy része. Valójában azonban nem a prosztataproblémák, hanem a miattuk elvégzett prosztata műtét után alakul ki a leggyakrabban túlfolyásos inkontinencia. A prosztata műtét, sugárkezelés vagy a húgycsövön végzett műtét után hegszövet alakulhat ki. A hegszövet elzáródást, szűkületet okozhat a húgycsőben, ami megakadályozza a vizelet teljes kiürítését. A teljes kiürítés hiányában hamar ismét megtelik a húgyhólyag, és szivárgásnak indul a nagy mennyiségű vizelet. A túlfolyásos inkontinencia hátterében a prosztata problémák mellett az alábbi rizikó faktorok is azonosíthatóak:

Mi lehet a túlfolyásos inkontinencia oka?

A túlfolyásos inkontinencia hátterében olyan tényezők állnak, amik akadályozzák a vizelet ürítését és vizelet pangást hoznak létre. Ezek lehetnek mechanikai akadályok, az izomzat gyengeségéből fakadó akadályok vagy a beidegzés zavarai. Az alábbiakban összegyűjtöttünk, hogy mennyi minden állhat a túlfolyásos inkontinencia hátterében:

  • Idegkárosodás: Az idegek károsodásai megváltoztathatják azt a képességét, hogy az érintett érzékelje a telt hólyagot, a vizeletürítés szükségét. Az idegek károsodásai csökkenthetik a hólyag izomzatának az összehúzódási képességét is. Az idegkárosodás létrejöhet sérülés, műtét vagy olyan állapotok miatt, mint az SM, a Parkinson-kór vagy a spina bifida.
  • A hólyagizmok gyengesége: Ha a vizeletürítésért felelős izmok nem tudják megfelelően összenyomni a hólyagot, akkor nem fog tudni teljes mértékben kiürülni a húgyhólyag és túlfolyásos inkontinencia léphet fel.
  • Izomkárosodás: Hasonlóképpen, a hólyag izmainak a károsodása azt eredményezheti, hogy a hólyag nem tud teljesen kiürülni.
  • Elzáródás a húgyutak bármely pontján: Bárhol is lépjenek fel akadályok, azok megnehezíthetik a hólyag kiürülését. Az elzáródások közé tartozhatnak a hólyagkövek, a székrekedés és a húgycső szűkülete. Férfiaknál a megnagyobbodott prosztata, prosztatarák és korábbi műtétek miatt is előfordulhat túlfolyásos inkontinencia.
  • Bizonyos gyógyszerek: Egyes gyógyszerek (például az atipikus antipszichotikumok) a hólyag túltöltődését okozhatják. Az ilyen gyógyszereket szedő emberek hasonló hólyagműködési zavarokat tapasztalhatnak, mint a neurológiai betegségekben szenvedők.

Hogyan vizsgálható ki a túlfolyásos inkontinencia?

A túlfolyásos inkontinencia kivizsgálása során első lépésben magát a problémát azonosítják. Nagyon fontos különbséget tenni a túlfolyásos inkontinencia és az egyéb vizelettartási panaszok között. Amennyiben a kórtörténet és a fizikális, valamint speciális vizsgálatok alapján kimondható a túlfolyásos inkontinencia diagnózisa, a következő lépés feltárni ennek az okát. A kezelés ugyanis csak úgy lesz sikeres, ha meg tudjuk mondani, hogy mi hozta létre a túlfolyásos inkontinencia állapotát. Ezekben a lépésekben az alábbi vizsgálatok segíthetnek:

Milyen módokon kezelhető a túlfolyásos inkontinencia?

A túlfolyásos inkontinencia kezelése sok esetben nehéz, és nem mindig érhető el a teljes gyógyulás. Prosztata problémák (például prosztata megnagyobbodás) esetén segíthet az alfa-adrenerg blokkolónak nevezett gyógyszercsoport. Ezek a gyógyszerek segítenek ellazítani a húgycső alján lévő záróizmot, és lehetővé teszik a vizelet távozását a hólyagból. A 2-3 óránkénti időzített vizelés is segíthet a hólyag üresen tartásában; valamint az is, ha vizelés után 30 másodpercet vár, hogy újra vizelni tudjon.

Ha a gyógyszerek nem enyhítik a túlfolyásos inkontinencia tüneteit, az orvosa katétert fog javasolni, aminek segítségével teljesen kiüríthető a hólyag mosdó használatkor. A katéter egy nagyon vékony cső, mely a húgycsőbe helyezhető és lehetővé teszi a vizelet lebocsátását. A folyamat egyszerű, de minden lépésére megtanítják az érintetteket. Az egyszer használatos katéterek elég kicsik ahhoz, hogy zsebben vagy táskában hordhatóak legyenek, majd használat után ki lehessen dobni őket. Műtétre akkor lehet szükség, ha a túlfolyásos inkontinencia panaszát valamilyen elzáródás, például prosztata megnagyobbodás okozza.

Téma szakértői

Dr. Bajor Gábor

Dr. Bajor Gábor

urológus
Dr. Böszörményi-Nagy Géza

Dr. Böszörményi-Nagy Géza

urológus
Dr. Csutak Magdolna

Dr. Csutak Magdolna

urológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK