Vesefájdalom

Vesefájdalom

Szerző: Urológiai Központ Módosítva: 2024.04.12 15:21

Vesefájdalom jelentkezhet gyulladás, elégtelen működés, vesekövesség talaján. Gyakran vizelési probléma, vesetájéki fájdalom jelzi, hogy a betegség forrása a veseműködésből ered.

Vesefájdalom - Tartalom

A vese működése, funkciója

Vesefájdalom tünetei

Vesefájdalom okai

Vesefájdalom kivizsgálása

Vesefájdalom kezelése

Kezeletlen vesefájdalom lehetséges szövődményei

Online Bejelentkezés

Dr. Böszörményi-Nagy Géza

Széll Kálmán téri fszt. 6. rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. fszt. 6. rendelő

A vese működése, funkciója

E páros szervünk az epehólyaggal egy magasságban, a hasüreg hátsó falán illetve a gerinc két oldalán található. Mivel számos szerv található a vese közelében, gyakran előfordul, hogy nehezen lehet azonosítani a fájdalom okát. Gondolhatunk ilyen esetben hasnyálmirigy problémára, de sokszor hátfájás, derékfájás formájában jelentkezik a panasz. Derékfájdalom jelentkezhet gerincsérv, lumbágó, izomhúzódás, isiász valamint nőgyógyászati betegségek következtében is. 

Vesefájdalom tünetei

A vesénk a hasüregben hátul, a bordák és a csípő között helyezkedik el, ezért a vesefájdalom könnyen összetéveszthető hasfájással, derék- és hátfájással is, mivel körülbelül azonos területen érezhetjük ezeket. 

A vese fájdalma lehet enyhe, kellemetlen, de akár kifejezetten erős fájdalom is. Előfordul, hogy csak az egyik oldalon érzékeljük a fájdalmat, ugyanakkor ha mindkét vesét érinti a probléma, akkor a fájdalom mindkét oldalon megjelenik. Sokszor nehéz meghatározni, hogy valóban a kiváltó fájdalom oka vese eredetű, hiszen sokféle szerv okozhat kellemetlen érzést ezeken a pontokon. 

A vesebetegségek gyakori tünetei közé tartozik a felpuffadt arc, bedagadt végtagok, gyengeség, fáradtság érzet, illetve vizenyős bőr. Gyakran fordul elő deréktáji fájdalom.  A vese problémájára utal még, a  láz, a vizelési nehézségek, véres vizelet, hányás. 

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Vesefájdalom okai

Vérellátás zavara

Előfordulhat, hogy e szerv megbetegedésének hátterében veseszövet-elhalás ún. veseinfarktus áll.

Húgyúti fertőzés

A páciensek nagy részénél jelentkezik húgyúti fertőzés. Ilyen esetekben a fertőzést okozó kórokozók a húgycsövön jutnak fel a húgyhólyagig. Ennek következtében az ott található szövetek begyulladnak, esetlegesen húgycső- és húgyhólyaggyulladás léphet fel. Amennyiben ez az állapot elfajul, a fertőzés átterjedhet a felső húgyúti régiókra, melyet vesemedence-gyulladás kísér.

Vesekő

A tüneteket a kő elhelyezkedése alapján tudjuk megkülönböztetni. Gyakran a kő a vesemedencében van, mely általában tompa fájdalommal társul. Abban az esetben, amikor a vesekövesség görcsös fájdalommal jár, a kő már a húgyvezetékbe került.

Hajlamosító tényezők:

  • nem megfelelő folyadékbevitel
  • mozgásszegény életmód
  • vizeletpangás
  • húgyúti szűkület
  • húgyúti elzáródás
  • fertőzött vizelet
  • kőképző anyagok felszaporodása

Vesesérülés

A vesék fizikai sérülése során, pl. szúrás, tompa ütés, baleset következtében jöhet létre. Amennyiben ez a sérülés nem érinti a vizeletelvezető rendszert és az ehhez kapcsolódó érhálózatot, a páciens nem szorul műtéti beavatkozásra.

Vesemedence-gyulladás

Okai:

Nagyon fontos, hogy mielőbbi kezelést igényel, hiszen ha nem kezelik megfelelően, akkor a beteg állapotromlása következtében vesemedence-gyulladás alakulhat ki. A betegség előrehaladott állapotában a fájdalmat duzzanatok véres vizelet megjelenése kíséri. Amennyiben a gyulladás nem megfelelő kezelés miatt krónikussá válik, maradandó vesekárosodással kell számolni.

Vesedaganat

A vesedaganat nem jár jellegzetes tünetekkel. Sokszor baleset, epekövesség miatt elvégzett hasi ultrahangvizsgálaton derül fény a problémára. Kialakulásának pontos okát nem ismerjük, valószínűsíthetően befolyásolják bizonyos életmódi tényezők, úgy, mint a dohányzás és az elhízás.

Vesefájdalom kivizsgálása

A vesefájdalom kivizsgálása során az orvos a fájdalom okát próbálja meghatározni és a szükséges diagnosztikai eljárásokat alkalmazza. Az alábbiakban találhatók a vesefájdalom kivizsgálásának lépései:

 Anamnézis és fizikai vizsgálat: Az orvos megkérdezi Önt a fájdalom jellegéről, intenzitásáról, tartósságáról, valamint bármilyen kísérő tünetről, mint például láz vagy vizelési nehézségek. A fizikai vizsgálat során az orvos megvizsgálja a hasát és hátát, valamint a vesék és húgyhólyag területét.

Laboratóriumi vizsgálatok: A vér- és vizeletvizsgálatok segíthetnek az orvosnak meghatározni, hogy van-e valamilyen rendellenesség a veséknél vagy a húgyhólyagnál. A vizsgálatok eredményei segíthetnek a vesebetegségek vagy húgyúti fertőzések azonosításában.

Képalkotó eljárások: Az orvos lehet, hogy képalkotó eljárásokat rendel, például ultrahangot, CT-vizsgálatot vagy MRI-vizsgálatot. Ezek a vizsgálatok segíthetnek az anatómiai elváltozások, kövek vagy egyéb problémák feltárásában a vesékben vagy húgyutakban.

Endoszkópia: Ha szükséges, az orvos endoszkópiát is alkalmazhat. Ennek során egy vékony flexibilis csövet helyez be a húgyhólyagba vagy a húgyutakba, hogy közvetlenül megvizsgálja azokat.

Funkcionális vizsgálatok: Az urológus vagy nefrológus szakorvos funkcionális teszteket is alkalmazhat, például a vesefunkció mérését vagy működési zavarok ellenőrzését.

Az eredmények alapján az orvos képes lesz meghatározni a vesefájdalom okát és megfelelő terápiát vagy kezelést javasolni. Fontos, hogy ne hagyja figyelmen kívül a vesefájdalmat, mivel az okozhat súlyos problémákat, és az időben történő diagnózis segíthet megelőzni a súlyosabb szövődményeket. Ha vesefájdalmat tapasztal, forduljon orvoshoz minél hamarabb.

Kapcsolódó cikkünk

Miért sokkal gyakoribb a húgyúti fertőzés a nőknél?

Megdöbbentő, de a nők 14-szer gyakrabban találkoznak a húgyúti fertőzéssel az életük során, mint a férfiak. Ennek pedig fiziológiai és életmódbeli okai is vannak, amelyekről dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa beszélt.

Vesefájdalom kezelése

A vesefájdalom kezelése a fájdalom okától függ, és az orvos által megállapított diagnózistől függően történik. Az alábbiakban találhatók általános kezelési lehetőségek a vesefájdalom enyhítésére:

Alapkezelés: Ha a vesefájdalmat húgyúti fertőzés okozza, az orvos általában antibiotikumokat ír fel a fertőzés kezelésére. Fontos, hogy a felírt antibiotikumokat a rendeltetés szerint szedje, még akkor is, ha a fájdalom enyhül.

Fájdalomcsillapítók: Az orvos fájdalomcsillapítókat vagy gyulladáscsökkentő szereket is javasolhat a fájdalom enyhítésére. Fontos, hogy csak az orvos által előírt dózist vegye be.

Folyadékbevitel: Az ivás és a megfelelő hidratáció fontos a vesék egészségéhez. A sok víz vagy más folyadék fogyasztása segíthet elözni a vesekövek kialakulását, és segíthet a meglévő kövek kiürítésében.

Diétás változtatások: Bizonyos veseproblémák, például vesekövek esetén a diétás változtatások segíthetnek a kövek kialakulásának megelőzésében. Az orvos vagy dietetikus tanácsot adhat ezekkel kapcsolatban.

Sebészeti beavatkozás: Súlyos veseproblémák vagy veseelégtelenség esetén sebészeti beavatkozás szükséges lehet. Ilyenkor a vesebiopsziától a veseátültetésig terjedhet a beavatkozások skálája.

Speciális kezelések: Bizonyos vesebetegségek speciális kezelést igényelhetnek, például dialízist vagy immunterápiát.

Minden esetben fontos, hogy az orvos által ajánlott kezelési tervet kövesse, és rendszeresen menjen kontrollvizsgálatokra. A vesefájdalom súlyosságától és okától függően az orvos javasolhatja a legjobb kezelési stratégiát. Ha súlyos vesefájdalmat észlel, sürgősen forduljon orvoshoz, mivel ez lehet súlyos betegség jelei is.

Kezeletlen vesefájdalom lehetséges szövődményei

A vesefájdalom kezelésének elmulasztása vagy elhanyagolása számos súlyos szövődményhez vezethet. Fontos időben orvoshoz fordulni, ha vesefájdalmat tapasztal, mert az alábbi szövődmények kialakulhatnak:

Vesekőképződés: A vesekőképződés a vesekövek kialakulását jelenti. Ezek kemény kőzetdarabok, amelyek a vizeletben kicsapódnak és a vesékben vagy húgyvezetékekben megrekedhetnek. A vesekők rendkívül fájdalmasak lehetnek és akár a vizeletürítést is akadályozhatják.

Veseelégtelenség: A vesekárosodás és a vesékben fennálló problémák kezeletlen vesefájdalom esetén súlyos vesekárosodáshoz és akár veseelégtelenséghez is vezethetnek. A veseelégtelenség során a vesék nem képeskiválasztani a szervezetből a méreganyagokat és a felesleges vizet, ami életveszélyes állapotot okozhat.

Húgyúti fertőzés: A vesekárosodás és vesekőképződés hajlamosíthat a húgyúti fertőzések kialakulására. A húgyúti fertőzések súlyosak lehetnek és további komplikációkat okozhatnak, ha nem megfelelően kezelik őket.

Parafimózis: Ebben a kórképben a fityma nem tér vissza normális helyzetbe a pénisz fejéről, ami súlyos fájdalmat és duzzanatot okozhat.

Az időben történő kezelés segíthet megelőzni ezeket a szövődményeket. Amennyiben vesefájdalmat észlel, kérjen orvosi segítséget, és kövesse az orvos utasításait. A vesefájdalom komoly problémát jelezhet, amely megfelelő orvosi figyelmet igényel.

Téma szakértője

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK

Kedves Páciensünk!

Örömmel osztjuk meg, hogy az Urológiai Központ Kolosy téri rendelőjében július és augusztus hónapban felújítási munkálatokat végzünk a magas színvonalú páciensellátás érdekében. Ezalatt az időszak alatt Kolosy téri rendelőnkben dolgozó orvosaink az Urológiai Központ Széna téri és Bosnyák téri rendelőiben várják a Pácienseket!

Ostrom utcai rendelő orvosai | 1015 Budapest, Ostrom utca 16. földszint 6-osrendelő:

Bosnyák téri rendelő orvosai | 1147 Budapest, Csömöri út 18. :

Amennyiben további információra van szüksége kérjük írjon az info@urologiaikozpont.hu e-mail címre vagy hívja a +36 30 512 1375-ös telefonszámot!

Megértését ezúton is köszönjük szépen!

Urológiai Központ csapata