Nem tűnik komoly problémának, holott teljesen tönkreteheti az éjjeli pihenést, regenerálódást, ha valakinek sokszor kell felkelnie a vizelési inger miatt. A kivizsgálásnak azonban nem csak az alvásminőség visszaállítása miatt van jelentősége, de a tünet mögötti ok kiderítése és kezelése miatt is. Dr. Böszörményi-Nagy Géza, az Urológiai Központ urológusa beszélt a nocturia gyakori okairól és kezelési lehetőségeiről.
Az éjjeli vizelés önmagában nem kóros jelenség, amíg az nem jelent éjszakánként kettőnél több alkalmat. Ha azonban ennél többször, akár óránként fel kell valakinek kelnie, hogy vécére menjen, az nyilvánvalóan lehetetlenné teszi az éjszakai pihenést és feltétlenül keresni kell okát.
- Az úgynevezett nocturia oka sokszor a szokásokban keresendő, hiszen például gyakori éjszakai vizeléshez vezethet, ha valaki este sok folyadékot fogyaszt, esetleg ebben koffein és alkohol is van. Ugyancsak szokás, ha valaki este szedi a vizelethajtó gyógyszerét, emiatt éjszaka gyakrabban kell felkelnie – ismerteti Böszörményi-Nagy doktor. – Az idősödés is olyan faktor, amely okozhat (bár nem feltétlenül okoz) nocturiát. Ugyanis ahogy idősödünk, a szervezetünk egyre kevesebb antidiuretikus hormont termel, ami segít visszatartani a vizeletet, így az inger alvás közben is jelentkezhet. Emellett a húgyhólyag izmai is gyengülnek idővel, ami szintén megnehezíti a vizelet visszatartását. Nők esetében az is felmerülhet, hogy a terhesség, szülés miatt meggyengült hólyag és medencefenéki izmok miatt jelentkezik az éjszakai vizelési inger. Ha azonban ezek a kézenfekvő tényezők kizárhatók, úgy fontos kideríteni, mi okozza ezt a tünetet. A kivizsgálás pedig több irányban is megtörténhet, de érdemes urológusnál kezdeni. Amennyiben a kikérdezés és az alapvető vizsgálatok alapján úgy találjuk, hogy nem urológiai jellegű az ok, a megfelelő szakorvos felé tudjuk irányítani a beteget.
Elsősorban szükség van vér- és vizeletvizsgálatra, hiszen az eredményekből már következtetni lehet a vese állapotára, az esetlegesen jelenlévő kórokozókra. Az urológusok gyakran végeznek kismedencei ultrahangot is, hogy megállapíthassák többek közt azt, marad-e vizelet a hólyagban ürítés után.
- Legfontosabb törekvés a kiváltó ok kezelése. Előfordulhat, hogy csupán rossz szokásokat kell átalakítani, de szükség lehet például napközben a kompressziós harisnya viselésére, ami elősegíti a folyadékkeringést, így csökkentheti az éjszakai vizelés gyakoriságát. Ha urológiai jellegű a probléma forrása, annak kezelése az elsődleges – hangsúlyozza dr. Böszörményi-Nagy Géza, az Urológiai Központ urológusa. - Bizonyos esetekben olyan gyógyszert kell elrendelnünk, ami nem az okot, hanem a tünetet csökkenti, ami nyilván csak addig hat, amíg a páciens szedi azt. Az antikolinerg gyógyszerek például ellazíthatják a hólyag izomgörcseit, így ritkábban jelentkezik a vizelési inger. Az is előfordulhat, hogy vízhajtót rendelünk el napközbeni szedésre, amivel csökkenthető az éjszakai vizelet mennyisége. Mindenképpen érdemes tehát orvoshoz fordulni a zavaró problémával, hiszen nem csak a nyugodt éjszakák szerezhetők vissza, de a háttérben álló betegség kezelése is nagyon fontos lehet!
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Rendelés típusa:
További véleményekA legnagyobb tudású orvos akit valaha ismertem! Tudom ajánlani mindenkinek!