Méhsüllyedés

Méhsüllyedés

Módosítva: 2024.03.16 15:05

A méhsüllyedés tünetei egyénenként eltérőek, azonban gyakran járnak vizeletürítési vagy éppen székletürítési problémákkal, így könnyen összekeverhető más urológiai megbetegedésekkel.

Méhsüllyedés- Tartalom

Mi az a méhsüllyedés?

Méhsüllyedés tünetei

Méhsüllyedés okai

Méhsüllyedés felismerése

Méhsüllyedés kezelése

Méhsüllyedés lehetséges szövődményei

Mi az a méhsüllyedés?

A méhsüllyedés, másnéven méhprolapsus egy olyan kóros állapot, amely során a méh, a hüvely és a környező szövetek elgyengülnek, meglazulnak, így a méh részlegesen vagy teljesen "lesüllyed" a hüvelybe. A méhsüllyedés gyakran a terhesség, szülés vagy az öregedés következtében alakul ki. A méhsüllyedés tünetei közé tartozhat a hüvelyben vagy az ágyékban érzett nyomás vagy fájdalom, a szexuális együttlét során jelentkező kellemetlen érzés, vizeletcsepegés, valamint székletürítési problémák.

A méhsüllyedés kezelése többféle módszert magába foglalhat, attól függően, hogy milyen súlyosak a tünetek, mennyire veszélyes a méhsüllyyedés. A kezelés lehet konzervatív, például speciális gyakorlatokat tartalmazó gyógytorna vagy méhtartók (pesszáriumok) használata, amelyek stabilizálják a méh anatómiaihelyzetét. Súlyosabb esetekben, ha a konzervatív kezelés nem hatásos és a méhsüllyedés előrehaladotabb, műtéti beavatkozásra kerülehet sor, például a méh eltávolítására vagy a hüvelyfal megerősítésére.Méhsüllyedés

Fontos azonban, hogy a méhsüllyedés tüneteit tapasztaló személy nőgyógyászhoz forduljon a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés kidolgozása érdekében. A méhsüllyedés korai felismerése és kezelése jelentősen javítja az életminőséget és megelőzi a méhsüllyedés további szövődményeinek kialakulását.

Méhsüllyedés tünetei

A méhsüllyedés (méhprolapsus) tünetei változóak, nagyban függenek a méhsüllyedés szintjétől, a betegség súlyosságától. Néhány általános tünet, amelyek méhsüllyedés esetén jelentkezhetnek.

  • Hüvelyi vagy ágyéki diszkomfort érzés: A méhsüllyedés hüvelyi vagy ágyéki nyomást okozhat. Ez fájdalmat vagy kellemetlen érzést okozh a hüvelyben illetve az ágyéki régióban.
  • Vizeletürítési problémák: A méhsüllyedés hatására a húgyhólyag helyzete is megváltozhat, ami vizeletürítési nehézségeket okozhat. Méhsüllyedés esetén jelentkezhet gyakori vagy sürgős vizelési inger, vizeletcsepegés vagy vizelet visszatartási nehézség is.
  • Székletürítési nehézségek: A méhsüllyedés miatt a hüvelyfalak és az alsó medencei szervek elmozdulhatnak, ami székletürítési problémákat okozhat, például székrekedés vagy székletvisszatartási nehézségek formájában.
  • Szexuális diszkomfort: A méhsüllyedés gyakran kellemetlenséget vagy fájdalmat okozhat a szexuális együttlét során.
  • Látható vagy érezhető kiemelkedés a hüvelyben: A méhsüllyedés súlyosabb esetében a méh vagy más medencei szervek részben kifordulhatnak a hüvelybe, és ez érezhető vagy akár szemmel is látható kiemelkedést eredményezhet a hüvelyben.
  • Fáradtság és általános kényelmetlenség: A méhsüllyedés okozta állandó kellemetlen érzés,fájdalom miatt az érintettek gyakran fáradtnak és kimerültnek érzik magukat.

Fontos megjegyezni, hogy méhsüllyedés esetén nem minden egyén tapasztalja ugyanazokat a tüneteket, és a méhsüllyedés tüneteinek súlyossága is eltérő lehet. Ha valaki úgy érzi, hogy méhsüllyedésre utaló tüneteket tapasztal, fontos, hogy mielőbb keresse fel nőgyógyászát a megfelelő diagnózis és kezelés érdekében.

Méhsüllyedés okai

A méhsüllyedés (méhprolapsus) több tényező összehangolt hatásának eredményeként alakul ki. A méhsüllyedés rizikófaktorai közé tartozik az illető kora, terhesség, fizikai aktivitás és egyéb betegségek is. Néhány gyakori ok  méhsüllyedés esetén az alábbiak:

Terhesség és szülés

Az egyik leggyakoribb oka a méhsüllyedés hátterében a terhesség és a szülés. A terhesség alatt a méh jelentősen megnő méretében és súlyában, ami a környező szövetek és izmok megnyúlásához vagy meglazulásához vezethet. A szülés során a hüvely és a szülőcsatorna komoly igénybevételnek van kitéve, ami további nyomást gyakorol a méhre és a hüvelyre, ezáltal növelve a méhsüllyedés kockázatát.

Kor

Az idő előrehaladtával az izmok és a kötőszövetek általában gyengülnek és elvesztik rugalmasságukat. Ennek eredményeként a méh és a hüvelyfalak is hajlamosabbá válnak a süllyedésre, így a kor előrehaladtával a méhsüllyedés esélye is nő.

Megterhelő fizikai munka

A nehéz emelés, a hosszú ideig tartó állás vagy egyéb intenzív fizikai aktivitások fokozhatják a nyomást a medencei szervekben, ami növeli a méhsüllyedés kockázatát. Önmagában az aktív fizikai munka vagy hosszú ideig tartó állás miatt nem alakul ki méhsüllyedés, azonban egyéb rizikótényezők esetén jelentősen növelik a méhsüllyedés kialakulásának kockázatát.

Elhízás

Az elhízás további terhet jelent a medencei szervek számára, beleértve a méhet is, ami fokozza a méhsüllyedés kockázatát.

Krónikus köhögés

A tartósan fennálló, erős köhögés nyomást gyakorolhat a medencei szervekre, ami hozzájárulhat a méhsüllyedés kialakulásához.  A tartós köhögés önmagában nem okoz méhsüllyedést, azonban növeli a méhsüllyedés kialakulásának esélyét egyyéb rizikótényezők fennállása esetén.

Genetikai hajlam

Bizonyos esetekben a méhsüllyedés kialakulásában genetikai tényezők is szerepet játszanak. Egyes genetikai betegségek befolyásolják az izmok és szövetek rugalmasságát, tónusát. Ha a családban korábban előfordult méhsüllyedés, az növeli a betegség kialakulásának kockázatát.

Fontos megjegyezni, hogy ezek a tényezők egymással összefüggenek és egymást fokozzák, ami növeli a méhsüllyedés kockázatát. Ha valaki úgy érzi, hogy méhsüllyedésre utaló tüneteket tapasztal, fontos mihamarabb nőgyógyászati vizsgálaton részt venni a megfelelő diagnózis és kezelés kialakításának érdekében.

Méhsüllyedés felismerése

A méhsüllyedés kivizsgálása során először is az orvos kikérdezi a beteget aktuális tüneteiről és panaszairól, valamint felveszi a beteg kórtörténetét, beleértve a korábbi terhességeket, szüléseket és egyéb releváns egészségügyi információkat. Az anamnézis felvétele után következik a nőgyógyászati vizsgálat, amely során a nőgyógyász megvizsgálja a medencei területet, beleértve a hüvelyt és a méhet, hogy megállapítsa a méhsüllyedés mértékét és súlyosságát. Méhsüllyedés esetén a fizikális vizsgálat után a kismedencei ultrahang segít az orvosnak abban, hogy részletesebb képet kapjon a kismedencei szervekről, beleértve a méhet és a hüvelyt. A képalkotó vizsgálat segítségével pontosabban felmérhető a méhsüllyedés állapota. Ezentúl a kismedencei ultrahang segít más lehetséges problémák, például mióma vagy petefészek ciszták kizárásában is.

Mivel a méhsüllyedés gyakran hatással van a húgyhólyagra is, indokolt lehet a hólyag vizsgálata, például a hólyagtartalom mennyisége és a húgyhólyag működésének ellenőrzése. Méhsüllyedés esetén a vizeletvizsgálat is fontos szerepet játszhat a diagnózis megalkotásában, hogy kizárjanak más húgyúti problémákat, amelyek a méhsüllyedés tüneteit utánozhatják.

Ezek a vizsgálatok segítenek az orvosnak megérteni a beteg állapotát és a méhsüllyedés súlyosságát. A méhsüllyedés alapos kivizsgálása fontos a pontos diagnózis kialakításában, illetve az egyénre szabott kezelés megtervezésében is.

Kapcsolódó cikkünk

Ilyen fokozatai vannak a méhsüllyedésnek

A menopauza, a hüvelyi szülés, az elhízás és más tényezők is hajlamosíthatnak a méhsüllyedésre, amely az életkor előre haladtával egyre több nőt érint. Dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa szerint már a probléma enyhébb fokozatainál is fontos orvosi segítséget kérni, ugyanis az időben megkezdett kezelés súlyos állapotokat előzhet meg.

Méhsüllyedés kezelése

A méhsüllyedés (méhprolapsus) kezelése többféle módon történhet, attól függően, hogy milyen súlyosak a méhsüllyedés tünetei és milyen az érintett személy klinikai helyzete. A méhsüllyedés kezelési lehetőségei közé tartoznak az alábbiak is.

  • Konzervatív kezelés:
    • Életmódváltás: Méhsüllyedés esetén fontos a testsúlykontroll a, az intenzív fizikai aktivitások és a nehéz tárgyak emelésének elkerülése, mivel ezek a tényezők növelik a méhsüllyedés kockázatát illetve súlyosbítják a tüneteket.
    • Gyógytorna: A medencefenék izmainak erősítése speciális gyakorlatok segítségével jelenetősen javítja a tüneteket és segít megelőzni a méhsüllyedés további súlyosbodását.
    • Méhtartók: Ezek speciális eszközök, amelyeket a hüvelybe helyeznek, hogy támogassák a méh helyzetét és megakadályozzák annak további süllyedését, így a méhsüllyedés kezelésének hatékony módszere.
  • Műtéti beavatkozás:
    • Hüvelyi vagy hasi műtét: Súlyosabb méhsüllyedés esetén az orvos műtéti beavatkozást javasolhat a méh visszahelyezésére vagy rögzítésére a megfelelő pozícióba. A műtétet hüvelyi vagy hasi úton végezhetik el, attól függően, hogy mi a legmegfelelőbb a beteg számára.
    • Méheltávolítás (histerectomia): Ha a méhsüllyedés súlyos és más kezelési lehetőségek nem hatásosak, az orvos javasolhatja a méh eltávolítását. A méh eltávolítása általában súlyos méhsüllyedés esetén javasolt, illetve ha a méhsüllyedés érintette egyén már nem tervez gyermekvállalást.
  • Hormonterápia: Bizonyos esetekben az ösztrogén terápia is alkalmazható, különösen, ha a méhsüllyedés érintette menopauza utáni életszakaszban van, mivel az ösztrogén hiánya hozzájárulhat a hüvelyfalak elvékonyodásához és a méhsüllyedés kialakulásához.

Fontos megjegyezni, hogy a méhsüllyedés kezelési tervét az orvos alakítja ki az egyéni klinikai helyzet és a beteg preferenciái alapján. A méhsüllyedés megfelelő kezelésének kiválasztásához fontos a részletes orvosi vizsgálat és rendszeres konzultáció.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Méhsüllyedés lehetséges szövődményei

A méhsüllyedés (méhprolapsus) potenciális szövődményei közé tartoznak az alábbiak.

Fokozott fertőzési kockázat

A méhsüllyedés miatt a hüvely és a méh alatti területek elérhetőbbek lehetnek a kórokozók számára, ami növeli a húgyúti és nemi szervek fertőzéseinek kockázatát.

Vizeletinkontinencia

A méhsüllyedés nyomást gyakorol a húgyhólyagra, ami vizeletürítési problémákhoz vezethet, beleértve a stressz-inkontinenciát, ami a köhögés, tüsszentés vagy emelés során jelentkező vizeletcsepegést jelenti.

Székletinkontinencia

A méhsüllyedés további nyomást gyakorolhat a végbélre és a végbélnyílásra, ami székletinkontinenciát, székletürítési problémákat okozhat.

Szexuális problémák

A méhsüllyedés kellemetlenséget, fájdalmat okozhat a szexuális együttlét során, ami szexuális zavarokhoz vezethet.

Méhnyakelváltozások

Ha a méhsüllyedés hosszú ideig áll fenn, akkor megváltozhat a méhnyak helyzete és szerkezete, ami további egészségügyi problémák kialakulásának kockázatával jár, például a méhnyakrák kialakulásának kockázata is nő.

Életminőség csökkenése

A fenti tünetek és szövődmények összessége jelentősen befolyásolják a méhsüllyedés érintette páciensek életminőségét és hátráltatja őket a mindennapi tevékenységeinek elvégzésében.

Fontos megjegyezni, hogy ezek a a méhnyakrák szövődményei változóak és súlyosságuk is eltérő. A méhsüllyedés időben történő felismerése és a méhsüllyedés megfelelő kezelése segít csökkenteni ezeknek a szövődményeknek a kockázatát. Ezért fontos az érintett személyeknek orvosi segítséget kérniük, ha úgy érzik, hogy méhsüllyedés tüneteit tapasztalják.

Téma szakértői

Dr. Böszörményi-Nagy Géza

Dr. Böszörményi-Nagy Géza

urológus
Dr. Bajor Gábor

Dr. Bajor Gábor

urológus
Dr. Csutak Magdolna

Dr. Csutak Magdolna

urológus


 

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK