Tüsszentéskor elcseppenő vizelet? A stressz inkontinencia kezelhető!

Tüsszentéskor elcseppenő vizelet? A stressz inkontinencia kezelhető!

Dr. Böszörményi-Nagy Géza Módosítva: 2025.02.10 14:32

A 30 év feletti nők közel harmada és a férfiak egy kisebb része is tapasztalta már a stressz inkontinencia tüneteit, ami azonban nem a minket érő stresszes helyzetekkel függ össze, hanem a fizikai nyomással, aminek hatására elcsöppen, szivárog a vizelet. Tipikusan ilyen stressz például a tüsszentés, köhögés, nevetés. A helyzet sokszor kellemetlen tud lenni, de dr. Böszörményi-Nagy Géza, az Urológiai Központ szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a szégyenkezés helyett jobb megoldás orvoshoz fordulni, ugyanis létezik megoldás a problémára.

Online Bejelentkezés

Dr. Böszörményi-Nagy Géza

Kolosy Téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet

Stressz inkontinencia: egy gyakori probléma

Az inkontinencia tüneteivel fontos urológushoz fordulni.Az inkontinenciának hat típusát különböztetik meg: a késztetéses, a túlfolyásos, a funkcionális, a kevert, a teljes és a stressz inkontinenciát. Míg azonban a teljes inkontinencia ritka, addig a stressz inkontinencia gyakoribb típus. A stressz kifejezés alatt a fizikális nyomás értendő, amikor a húgyhólyag és az vizeletkontrollért felelős izmok valamiért nagyobb nyomás alá kerülnek. Ilyenkor az érintettnek akaratlanul szivárogni kezd a vizelete, elcseppen néhány csepp. Vannak helyzetek, amelyek igen gyakran kiválthatják a stressz inkontinenciát, mint például a tüsszentés, a köhögés, a nevetés, az ugrálás, a fizikai aktivitás, a nehéz súlyok emelése és akár a szexuális együttlét.
Természetesen nem mindenkinél jelentkezik minden ilyen helyzetben vizeletszivárgás, előfordulhat, hogy valaki csak egyszer-egyszer tapasztalja a stressz inkontinenciát, másnál már akár egy székből való felállás is kiválthatja. 

Miért érinti gyakrabban a nőket?

A nőknek nagyobb esélyük van az inkontinencia megtapasztalására, ugyanis náluk erősebb igénybevételnek lehet kitéve a gátizomzat. A gátizomzat egyik feladat ugyanis, hogy megtartsa a húgyutak szerveit, valamint, hogy zárva tartsa a húgyhólyagot. Ha tehát ezek az izmok veszítenek erejükből és rugalmasságukból, akkor vizeletszivárgás léphet fel. A gátizomzat gyengeségnek több oka is lehet, ilyen például az örökletes gátizom gyengeség, vagy a többszöri terhesség és szülés.
- Az inkontinencia kialakulását természetesen más rizikófaktorok is befolyásolják, például a túlsúly, az elhízás, a dohányzás és különböző betegségek. A cukorbetegség, a vesebetegség, a gerinc sérülései, neurológiai betegségek, például a stroke, a Parkinson-kór vagy a sclerosis multiplex mind fokozzák a kockázatot. Férfiaknál rizikófaktornak számítanak a prosztatabetegségek, és esetenként a prosztataműtét, illetve a sugárterápia is – foglalja össze dr. Böszörményi-Nagy Géza, az Urológiai Központ urológusa. – Azzal is számolni kell, hogy az életkor előrehaladtával mindenki tapasztalhatja izmainak gyengülését, ez érvényes a medencefenék izmaira is. A húgyhólyag izmainak tónusa gyengül és mivel a húgyhólyag maga is egy izomtömlő, ennek elerőtlenedése azzal járhat, hogy a vizelet hosszabb idő alatt ürül ki, esetleg nem is tud teljesen kiürülni a hólyagfali izomzatának gyengülése miatt. A feszesség lanyhulása okozhatja azt is, hogy az ürítési reflex hamarabb indul be, így sokszor a sürgető vizelési inger miatt nagyon gyorsan kell egy mosdót találniuk az érintetteknek. 

Nem kell azonban beletörődni a stressz inkontinenciába

Az inkontinencia gyógyszerrel, tornával és más módon is kezelhető.Az inkontinencia típusának meghatározása eldöntheti a kezelés irányát, ezért elsőként a kikérdezésre támaszkodunk a diagnosztizálás során – ismerteti Böszörményi-Nagy doktor. – Minden információ fontos lehet, hiszen ezekre támaszkodva tudjuk eldönteni, milyen kezelés segíthet. Természetesen történik fizikális vizsgálat is, illetve arra is megkérjük a pácienst, hogy köhögjön, hogy lássuk, hogyan hat ez a vizeletvesztésre. Ezeken kívül nagyon hasznos lehet, ha a páciens egy naplóban vezeti néhány napig, hogy hányszor érzett erős vizelési kényszert, hány inkontinens epizódot tapasztalt, hányszor pisilt, sőt, azt is, mennyit és mit ivott. Vizeletelemzésre mindig van szükség, és szóba jöhet az uroflow vizsgálat is. Ennek során egy eszközzel mérjük a nyugalmi állapotban lévő, majd a telítődés során kialakuló, izmok által kifejtett nyomást. A vizsgálat jellegzetes görbét ad a funkcionális vizelési zavar helyének és az inkontinencia jellegének meghatározásához.
Amint sikerül diagnosztizálni az inkontinencia típusát, ki lehet választani a leghatásosabb kezelést, illetve kezelések kombinációját. Ma már számos módszer áll rendelkezésre, a gyógyszeres kezeléstől, a menopauzán átesett nőknél az ösztrogén pótlásig, az intim torma gyakorlatokig, a hólyag „tréningezésétől”, az izomlazító hatású Botox-injektálásig, vagy súlyosabb esetben a különböző típusú műtétekig.  Érdemes tehát leküzdeni a szégyenérzetet, beszélni róla és tenni ellene, mert a segítség elérhető!

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Jó napot kívánok!
Az én problémám ott kezdődött, hogy a torkamat vizsgáltam magamnak az internet segítségével és annyira sikerült felidegesítenem magam, hogy antibiotikum kezelésre kerültem (ami után sem lettem jobban) majd amikor egyszerűen több nyugtató vizsgálat után is szerencsére negatív lett minden és nem gondoltam rá akkor hirtelen elmúlt. Az antibiotikumok miatt (gondolom) jöttek ki rajtam kiütések majd hasmenés ami lassan 2 hónapja tart, kisebb nagyobb kihagyásokkal. Ezután kezdődött az urológiai problémám, mivel egy beszélgetés után tartottam otthon egy herevizsgálatot amikor azt tapasztaltam, hogy a jobb herém picit érzékenyebb, viszont ezután jelentkezett egy tartós nagyon enyhe herefájdalmam amit ha elfoglalom magam nem is érzek. Fontos itt megemlítenem, hogy nagyon nagyon enyhe fájdalomról van szó és az utóbbi héten nem is éreztem. Nekifogtam súlyzós edzéseknek is nem tudom, hogy ahhoz lehet-e köze esetleg, azért írom ezt le mivel az utóbbi 3 napban nem fájt egyàltalán és tegnap lábnapot tartottam és ma újra érzem, ha úgy mozdulok, illetve néha mély levegővételnél. Az edzéshez csak sima protein shaket használok ha esetleg az csinálhatna valami, párszor használtam edzés előttit de már azt sem merem. Amit érdekességnek tartok, hogy a hasmenés is ezen a stresszes időszakon jelentkezett és általában ha nagyon ráparáztam a herefájdalomra akkor jelentkezett. Ami még zavaró, hogy mióta szinte mindennap megvizsgálom egy ilyen enyhe húzó érzést érzék mikor sétálok. 23 éves vagyok és sajnos mindig félénk voltam ezért nagyon félek egy urológiai vizsgálattól. Lehet ez a képzeletem ereje vagy tényleg egy betegség? 

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt kérdező!

Mindkettő lehet.
Urológiai vizsgálatot javaslok!

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Profizmus

Ismerem a Tanár Urat, nagyon profi és el mondható, hogy Magyarországon nincs jobb nála.

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK