Az inkontinenciának több fajtája van. Előfordulhat, hogy valaki csak hasprés (például köhögés, tüsszentés, futás) hatására észleli a vizeletszivárgást, de az is, hogy ennél sokkal gyakrabban. Az inkontinencia bármilyen formában is jelentkezzen, egy rendkívül zavaró állapot. Vajon mi állhat az inkontinencia hátterében? Van lehetőség hatékonyan kezelni?
Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Mit jelent az inkontinencia?
Hogyan csoportosíthatóak a vizelettartási zavarok az inkontinencia okai szerint?
Mik lehetnek az inkontinencia okai?
Milyen tünetek esetén valószínű az inkontinencia fennállása?
Hogyan kezelhető az inkontinencia?
Kolosy Téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
A vizelet inkontinencia azt jelenti, hogy az illető nem tudja teljesen kontrollálni a vizeletürítést, és akaratlan vizelet szivárgás jöhet létre. Az inkontinencia miatti vizeletürítés számos élethelyzetben előfordulhat, ami sok kellemetlenséget okoz. Ahogyan az inkontinencia definíciójában is írtuk az első mondatban, a vizelet szivárgás akaratlanul jön létre. Az illető tud róla, próbál tenni ellene, de nem tud. Ez rendkívül zavaró lehet, sok kínos helyzetet eredményezhet és nagyban rontja az életminőséget. Fontos feladat tehát minél előbb megfelelően kezelni az inkontinenciát, hogy csökkenjenek a panaszok.
A vizelet ürülését a húgyhólyag és a húgycső között található záróizom kontrollálja. A záróizom felelős érte, hogy csak kellően telt állapotban ürüljön a vizelet. A húgyhólyag záróizmán kívül a vizelettartásban nagy szerepet játszik a gátizom, aminek a meggyengülése is vezethet vizeletszivárgáshoz, vagyis az inkontinencia kialakulásához. Az inkontinencia egyik típusánál a túltelített hólyag mellett jöhet létre vizeletszivárgás, egy másik típusnál a hasprés okozza, az inkontinencia harmadik típusánál sürgető vizelési ingert tapasztal az illető és bekövetkezhet a vizelet akaratlan ürítése. Az inkontinencia ezek keverékeként is mutatkozhat. Az ürített vizelet mennyisége változó az emberek között, sőt az inkontinencia első tüneteihez képest is változhat idővel. Az inkontinencia gyakori az idősebb, posztmenopauzális hölgyek között, de bármely életkorban jelentkezhet. Habár ritkán beszélünk róla, az inkontinencia egy gyakori probléma és sokkal több embert érint, mint gondolnánk! A 30 év feletti nők közel harmada és a férfiak egy kisebb része is tapasztalta már a stressz inkontinencia tüneteit, ami azonban nem a minket érő stresszes helyzetekkel függ össze, hanem a fizikai nyomással, aminek hatására elcsöppen, szivárog a vizelet. Tipikusan ilyen stressz például a tüsszentés, köhögés, nevetés. A helyzet sokszor kellemetlen tud lenni, de dr. Böszörményi-Nagy Géza, az Urológiai Központ szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a szégyenkezés helyett jobb megoldás orvoshoz fordulni, ugyanis létezik megoldás a problémára.Kapcsolódó cikkünk
Tüsszentéskor elcseppenő vizelet? A stressz inkontinencia kezelhető!
Az inkontinencia több típusba sorolható, az alapján, hogy mi váltja ki a panaszokat és azok milyen jellegűek. A csoportosítás leggyakrabban az inkontinencia okai alapján történik. Az inkontinencia főbb típusai és az inkontinencia okai típusonként:
Számos okot ismerünk, amik az inkontinencia hajlamosító vagy kockázati tényezői lehetnek. Ezek között szerepelnek olyan gyakori és általános okok is, mint például a prosztata megnagyobbodás, de mégsem alakul ki mindenkinél inkontinencia! Az inkontinencia típusa és súlyossága is változó az egyének között. Miért lehet, hogy valaki mégis hajlamosabb rá, vagy súlyosabb formában jelentkezik nála az inkontinencia? Az inkontinencia kialakulásához általában több tényező együttes megléte szükséges. Az alábbiakban összegyűjtöttük az inkontinencia gyakori okait, hajlamosító tényezőit:
A vizeletinkontinencia különböző tünetekkel járhat, amelyek súlyossága és jellege változhat az egyéntől függően. Az inkontinencia tünetei közé tartozhatnak:
Inkontinencia, mit érdemes tudni - Nőgyógyászati Központ
Ha az inkontinencia fenti tüneteit tapasztalja, forduljon mihamarabb orvoshoz! Az inkontinencia kezelhető és az orvos segíthet a helyes diagnózis felállításában és a megfelelő kezelési terv kialakításában. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Ezek az inkontinencia fő rizikófaktorai - Urológiai Központ
Hogyan kezelhető a méhsüllyedés? - Nőgyógyászati Központ
A stressz vagy húgyúti fertőzés okozza a hirtelen vizelési ingert? - Urológiai Központ
A kezelési lehetőségek függnek az inkontinencia típusától és okaitól. Az orvosok az inkontinencia kezelésében rendszerint egyéni terápiás tervet alkotnak, amely a beteg egyedi szükségleteire és körülményeire szabott. Az inkontinencia kezelésében több lehetőség is adott, ezek közül az egyén korától, életmódjától, egyéb betegségeitől és az igényeitől függően választható ki a legjobb kezelés. Előfordulhat, hogy a kombinált kezelés lesz a leginkább hatékony vagy váltani kell és egy új terápiát kipróbálni. Fontos, hogy rendszeresen konzultáljanak az inkontinencia érintettjei az orvosukkal, hogy az állapotuk követhető legyen. Az is fontos, hogy merjenek kérdezni, új módszert kipróbálni, ha továbbra is fennáll a vizelet csöpögés. Az inkontinencia megnehezíti a mindennapokat, a kezelés célja a tünetek enyhítése és a jobb életminőség elérése. Az inkontinencia terápiás lehetőségei:
Az inkontinencia kezelésében sebészeti beavatkozások is léteznek. Gyakran alkalmazott sebészi módszer a hólyagnyak felfüggesztése, valamint a szalagplasztika.
Rendelés típusa: