A vesemedence-gyulladás, vagy pyelonephritis a vesemedence bakteriális fertőzése. A kórokozók vagy a húgycsövön keresztül, vagy a véráram közvetítésével, úgynevezett hematogén úton a bélrendszerből fertőznek. Ez alapján lehet endogén és exogén fertőzésforráról bezsélni. Ha hirtelen jelentkezik mgas láz, vesetáji késszúrás-szerű fájdalom, azonnal forduljon az Urológiai Központ Munkatársaihoz.
Mi az a vesemedence-gyulladás?
A vesemedence-gyulladás fajtái
A vesemedence-gyulladás kórokozói
A vesemedence-gyulladás kialakulása
A vesemedence-gyulladás tünetei
A vesemedence-gyulladás kialakulásának hajlamosító tényezői
A krónikus vesemedence-gyulladás
A vesemedence-gyulladás szövődményei
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A vesemedence-gyulladás vagy más néven pyelonephritis a vesemedencének, azaz a vesék belső részének gyulladását jelenti. A vesemedence a vese belső része, ahol a vizelet gyűlik, mielőtt a húgyvezetéken keresztül a húgyhólyagba kerülne. A vesemedence-gyulladás lehet akut vagy krónikus.
Az akut vesemedence-gyulladás általában bakteriális fertőzés miatt alakul ki. A kórokozók a leggyakrabban a húgyutakból származnak, és a fertőzés a húgyvezetéken keresztül terjed a vesemedencéig, úgynevezett ascendáló módon. A leggyakoribb kórokozó a Escherichia coli (E. coli) baktérium.
Ha a vesemedence-gyulladás krónikus, hosszú távon alakul ki, és fokozatosanronthatja az állapotot a vesekő vagy egyéb struktúrális problémák.. Krónikus esetekben hosszú távú kezelésre és a háttérben álló probléma kezelésére van szükség.
Fontos, hogy a vesemedence-gyulladást időben diagnosztizálják és kezeljék, mert ha nem kezelik, súlyosabb vesekárosodáshoz vezethet.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
A vesemedence-gyulladás lehet akut, mely magas lázzal, hidegrázással és erős fájdalommal jár, illetve krónikus, mely pangó vizelet (elfolyási akadályozottság) talaján, vagy más, immunrendszert gyengítő betegség mellett jelentkezik. Ilyenkor a baktériumok jócskán elszaporodnak és a panaszok intenzitása és megjelenési formái változóak lehetnek.
A vesemedence-gyulladás általában baktériumok által kiváltott fertőzés, amelyek a húgyutakból származnak. A leggyakoribb kórokozók közé tartozik az Escherichia coli (E. coli) baktérium, ami normálisan az emberi emésztőrendszer része. Az E. coli a húgycsőből a húgyvezetéken keresztül feljutva elérhet a vesékig és így vezethet vesemedence-gyulladás kialakulásához.
Egyes esetekben más baktériumok is felelősek lehetnek a vesemedence-gyulladás kialakulásáért, például Proteus, Klebsiella, Pseudomonas és Enterococcus fajták.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a vesemedence-gyulladást nem csak bakteriális fertőzések, hanem más tényezők is kiválthatják, például vesekő, vesetumor vagy húgyúti rendellenességek. A fájdalmas vizelés egy tünet, amelyet számos betegség, állapot okozhat. Ezekről és a kezelés jelentőségéről beszélt dr. Kállai László, az Urológiai Központ szakorvosa.Kapcsolódó cikkünk
Fájdalmas vizelés? Urológiai vizsgálaton derülhet ki az oka
A vesemedence-gyulladás úgy alakul ki, hogy a baktériumok bejutnak a húgyutakba és feljutnak a vesékig, ahol gyulladást okoznak. A leggyakoribb kórokozó -ahogyan már korábban is említésre került- az Escherichia coli (E. coli) baktérium, amely az emberi emésztőrendszerben megtalálható mint a normál flóra tagja, és onnan kijutva okozhat komoly fertőzéseket. Az E. coli az anus (végbélnyílás) környékéről vagy más fertőzött területekről származhat, majd a húgyúti rendszerbe kerülve vezet vesemedence-gyulladás kialakulásához.
A vesemedence-gyulladás kialakulásához vezető tényezők közé tartozik:
A vesemedence-gyulladás tünetei változóak lehetnek, és a fertőzöttek között is eltérhetnek. Az akut vesemedence-gyulladás leggyakoribb tünetei a következők:
Fontos kiemelni, hogy ha valaki vesemedence-gyulladás tüneteit észleli magán, azonnal forduljon orvoshoz. Az akut vesemedence-gyulladás sürgős orvosi beavatkozást igényel.
Krónikus vesemedence-gyulladás esetén a tünetek hosszabb időn át jelentkezhetnek, és fokozatosan kialakulhatnak, kevésbéerőteljesek, miközben a vesék tartós károsodásnak vannak kitéve. Ebben az esetben is fontos a szakorvosi kezelés és a hátteri probléma kezelése.
A kivizsgálás az anamnézis felvételén túl, mely már önmagában is informatív a szakorvosa számára, laborvizsgálat történik. A vérvétel alkalmával a gyulladásos paramétereknek van nagy jelentősége, illetve a vesefunkciós értékeknek. Az általános vizeletvizsgálatnál a fehérvérsejt szám és vizelet üledéket nagyon mérvadó, illetve vizelettenyésztés alkalmával a pontos baktériumtörzsről és a baktériumok érzékenységéről kapunk információt. Így a célzott antibiotikumos kezelés pontosan meghatározható.
A laborvizsgálatokon túl képalkotó diagnosztika is történik vesemedence-gyulladás esetén. Az ultrahang vizsgálat folyamán képet kaphatunk a vese állapotáról, az esteleges elfolyási nehézségekről, esetleges vese rendellenességről, melyek további vizsgálatokat (pl: CT, urográfia) indikálhat.
Az általános tünetei terápia mellett, láz-, fájdalomcsillapító, a mielőbbi célzott antibiotikumos terápia elengedhetetlen. A gyógyuláshoz nélkülözhetetlen az ágynyugalom és a fokozott folyadék bevitel. A vesemedence-gyulladás megfelelő körülmények között otthon is gyógyítható, de előfordul, hogy kórházi befekvés, infúzió és vénás antibiotikum szükséges.
A gyógyulás ismételt laborvizsgálattal állapítható meg, ha a vizeletben kórokozó nem mutatható ki és a gyulladásos paraméterek is visszahúzódtak. Fokozott higiénés szabályok betartásával, helyes öltözködési szokásokkal, a felfázás kerülésével a vesemedence-gyulladás kockázata csökkenthető. Ha viszont sokszor fordul elő akut pyelonephritis, akkor nefrológiai kivizsgálás és gondozás válhat szükségessé.
Általában akut vesemedence-gyulladásból alakul ki, de jelentkezhet lappangva, egyéb súlyos alapbetegség következményeként is. Ha a kór kezeletlen marad, vagy hosszú ideig fennáll, akkor súlyos vesekárosodás alakulhat ki.
A krónikus vesemedence-gyulladás vizsgálata során a laborvizsgálatok mellett CT, izotópvizsgálatra is sor kerül, hogy a fenntartó elváltozásra fény derüljön.
A krónikus vesemedence-gyulladás kezelésekor az alapbetegség kezelése nagyon fontos, illetve műtéti megoldásra is sor kerülhet, ha a gyulladás fenntartásában anatómiai eltérés mutatkozik. Illetve az antibiotikum kúra egy-két hónapig, vagy akár fél évig is szükséges lehet.
Mivel a krónikus vesemedence-gyulladás hátterében sok esetben egyéb urológiai betegség (pl: hólyaghurut), áll, így fontos szakorvos felkeresése, hogy a kiváltó okok terápiája mielőbb elkezdődhessen. Gyakran jár együtt a vesebetegség és a magas vérnyomás - Trombózis- és Hematológiai Központ Vesekőképződést okozhat a mellékpajzsmirigy zavara - Endokrin Központ Gyakori vizelési inger- Jó ALvás Központ Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A vesemedence-gyulladás (pyelonephritis) súlyos szövődményekhez vezethet, különösen, ha nem kezelik megfelelően. Az akut és krónikus esetek különböző szövődményekhez vezethetnek:
Fontos a vesemedence-gyulladás kezelése a szövődmények megelőzése érdekében. Az antibiotikumok és más tüneti kezelések segíthetnek az akut vesemedence-gyulladás kezelésében, míg a krónikus esetek átfogóbb kezelést igényelnek a hátteri problémák kezelése és a vesefunkció megőrzése érdekében. Az érintett személyeknek időben orvosi segítséget kell kérniük és a szakorvos utasításait követniük. Véleményeket a doktor úrról itt olvashat >> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Kállai László