Fitymaszűkület

Fitymaszűkület

Létrehozva: 2019.04.12 13:30 Módosítva: 2023.01.06 14:29

A fitymaszűkület, vagy phimosis kisgyermekkorban és felnőtteknél is komoly problémát okozhat kezelés nélkül, illetve felnőtteknél kihathat a szexuális életre. Érdemes mindnél előbb szakorvost felkeresni!

A fityma az a bőrrész, ami a hímvessző végén található. A fitymaszűkület esetén a mozgékony bőrrész nyílása olyan szűk, hogy az nem húzható házra. Kezeletlenül nehezített a vizeletürítés, mely hatására hólyagban pangó vizelet, gyulladás alakulhat ki. A fitymaszűkület felnőttkorban fájdalmas közösülést, szexuális zavart okozhat. 

A fitymaszűkület fajtái

Kétféleképpen is csoportosítható a fitymaszűkület:

Kialakulás szerinti fitymaszűkület:

  • elsődleges vagy veleszületett
  • másodlagos vagy szerzett

 Megjelenés szerinti fitymaszűkület:

Fitymaszűkület okai

A veleszületett fitymaszűkület formának oka, hogy a fityma nyílása nem megfelelően fejlődött ki. Kétéves korig ez az állapot nem kóros. A fiúcsecsemők 80%-nál a fityma 6 hónapos korig nem húzható vissza, de ez egy éves korra kezelés nélkül is megoldódik az esetek 20%-ban.

A szerzett forma oka, hogy a fityma bőre megkeményedik, hegesedik. Ennek oka lehet gyakori gyulladás, vagy visszatérő nemi betegség, esetleg cukorbetegség. Ha a fitymaszűkület kezeletlen marad, akkor súlyosbodik az állapot és abszolút szűkület alakul ki.

Fitymaszűkület tünetei

A fitymánál tűszúrásnyi nyílás látható, a vizelet vékony sugárban ürül. Súlyosabb esetben vizeléskor a fitymazsák felpuffad. Időnként a fityma megkeményedése észlelhető.

Mindenképpen elkülönítendő állapot a paraphimosis. A kisebb fokban szűkült fityma visszahúzott állapotban rászorul a makkra. Egy kis idő múlva már nem lehetséges a visszahúzása és hatalmas fájdalommal jár. Azonnal szakorvos segítségét kell kérni.

A fitymaszűkület kezelése

Ha veleszületett szűkület már gyermekkorban kezelésre kerül.

Felnőtt korban diagnosztizált fitymaszűkületnél szakorvos által felírt krémek segíthetnek, de sok esetben műtéti beavatkozás szükséges.

Téma szakértője

Kapcsolódó cikkünk

Herefájdalom – here- és mellékhere gyulladás is lehet az oka

A here- és lágyéktáji fájdalom gyakori tünet a férfiaknál, és bár sok esetben nincs szervi eltérés a probléma mögött, gyakran a mellékhere-, és ritkábban a here gyulladása okozza. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész szakorvos a gyulladások kezelési lehetőségeiről beszélt.

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok