Berepedezés, vérzés, gyulladások is kialakulhatnak, aktus közben pedig fájdalom jelentkezhet, ha a férfi nemi szerven található fitymafék túl rövid. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész arra hívta fel a figyelmet, hogy a probléma egy gyors, helyi érzéstelenítés mellett zajló műtéttel megoldható.
A fitymafék (latinul: frenulum preputii penis) a külső húgycsőnyílás alatt kezdődő és a makk alsó felszínén a fitymában folytatódó hídszerű bőrredő, amelynek a funkciója, hogy megakadályozza (lefékezze) a fitymának a túlzott hátra csúszását és ezáltal elősegítse a szexuális izgalom elmúltával és például hidegben a fityma visszahúzódását a makkra.
A rövidült, heges fitymafék szexuális izgalom során, a hímvessző merevedésekor megfeszülhet, fájhat, berepedhet, vérezhet, akadályozhatja a fityma hátra húzását a makkról és a makk lefele görbülését okozhatja.
- A rövidült fitymafék lehet veleszületett is, de az élet folyamán bármikor kialakulhat. Többnyire fiatal, szexuálisan aktív férfiak jelentkeznek urológusnál ezzel a betegséggel- elváltozással – ismerteti dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész. - A rövidült, heges fitymafék gyakran szex közben szakad el a fokozottabb fizikai terheléstől, akár jelentősebb vérzést okozva, amely a pár mindkét tagja számára ijesztő lehet.
A betegség megállapítása urológiai vizit során a kikérdezés és fizikális vizsgálat alapján történik, gyakran ránézésre is egyértelmű, hogy a fitymafék rövidült, heges, széles, vaskos, esetleg korábbi szakadások nyomai is láthatók raja. Az esetek egy részében a betegség a fizikális vizsgálat alapján nem nyilvánvaló, mert csak merev állapotban mutatkozik meg. Ilyenkor a beteg beszámolóján, panaszain alapszik a diagnózis.
- A rövidült fitymaféket lényeges elkülöníteni a fitymaszűkülettől, mert fitymaszűkület miatt végzett műtét (körülmetélés- latinul circumcisio) során az esetlegesen szintén fennálló rövidült fitymaféket is megszüntetjük, de ez fordítva nem igaz- a rövidült fitymafék miatt végzett műtéttel (fitymafék átmetszés- latinul frenulotomia) a fitymaszűkületet nem oldjuk meg. A fitymaszűkületet szintén a fizikális vizsgálat alapján állapítjuk meg, illetve, ha a beteg arról számol be, hogy a fityma hátrahúzásakor annak a pereme körkörösen megfeszül, fáj, esetleg berepedezik, akkor az fitymaszűkület és nem rövidült fitymafék mellett szól. A két elváltozás egyszerre is jelen lehet egy betegnél. A körülmetélés nagyobb beavatkozás a fitymafék átmetszésnél – mondja a szakember.
- A rövidült fitymaféket műtétileg lehet kezelni. Általában ambulánsan végezzük, helyi érzéstelenítésben. 1%-os Lidocain injekciót adunk a fitymafékbe. A beavatkozás körülbelül 20 percig tart A fitymaféket harántul átvágjuk általában elektromos késsel, majd a sebszéleket hosszában összevarrjuk, bár a varrat nem feltétlenül szükséges. A varrás felszívódó fonallal történik, tehát a fonal bőrön belüli része felszívódik, a kívül lévő csomó pedig leesik pár héten belül. A sebre kb. babnyi géztampont helyezünk, amelyre ráhúzzuk a fitymát, hogy helyben tartsa – ismerhetjük meg a részleteket Kállai doktortól.
A beavatkozás után a beteg rövid megfigyelése következik, majd, ha minden rendben van, a beteget hazaengedjük. Távozás előtt a beteggel kontroll időpontot egyeztetünk. A műtét utáni naptól a seb tiszta, langyos vízzel zuhanyoztatható.
A fitymafék átmetszés az egyik legkisebb urológiai műtét, de mint minden beavatkozásnak, ennek is lehet szövődménye például: utóvérzés, sebfertőzés, melléksérülések, bár súlyos szövődmény extrém ritkán fordul.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Véleményeket a doktor úrról itt olvashat >>
Rendelés típusa:
További véleményekA telefonos időpont kéréstől, a várón át a vizsgálatig, a precíz, kedves és segítőkész tájékoztatással voltam a legjobban megelegedve!