6 ok a herefájdalom hátterében

6 ok a herefájdalom hátterében

Dr. Rákász István Módosítva: 2022.02.18 09:11

A herefájdalom kapcsán sokan a legrosszabbra gondolnak, hacsak nem olyan egyértelmű oka van, mint például egy sérülés. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa a fájdalom gyakori okait vette számba, valamint arra hívta fel a figyelmet, hogy a vizsgálat a súlyosabb betegségek kizárása miatt is fontos.

Nem csak a hirtelen, erős herefájdalomnál fontos a diagnózis

A herefájdalom okát akut esetben és elhúzódó panaszoknál is keresni kell.A here- és lágyéktáji fájdalom főként fiatal férfiaknál gyakori tünet. Az esetek egy részében nem található a hátterében szervi eltérés, bizonyos esetekben azonban komoly, sürgős műtéti beavatkozást igénylő betegség is okozhatja, ezért érdemes vele urológushoz fordulni. A hirtelen kezdődő, erős herefájdalom, duzzanat és láz olyan tünetek, amelyeket minél gyorsabban orvosnak kell ellátnia, de az elhúzódó, krónikus herefájdalom okát is fontos keresni.

6 ok, ami gyakran okoz herefájdalmat

  • Heresérülés

A here sérülését igen gyakran tompa behatás okozza (rúgás, ütés, labda becsapódása). Ritkábban heveny, esetenként komoly fájdalmat, ájulást is okozhat sérülés. Kifejezett duzzanat, elhúzódó herefájdalom, és nyílt seb esetén urológushoz kell fordulni.

  • Mellékhere-gyulladás

A herefájdalom mögött állhat mellékhere gyulladás, herevisszér is.A here és mellékhere fájdalmát általában nem tudják elkülöníteni a páciensek, hiszen ezek a szervek egymással szorosan összefüggő egységet képeznek. A fájdalom ennél a betegségnél is gyorsan alakul ki, általában erős, bár nem minden esetben. A fájdalmat hereduzzanat, tömöttség és a herezacskó bőrpírja, láz kíséri – ezek a tünetek mindig gyulladásra utalnak. A mellékhere-gyulladást gyakran húgyhólyag-prosztata vagy húgycső-gyulladás, húgycsőkatéter-viselés, húgycsövön keresztüli urológiai műtét előzi meg. A mellékhere-gyulladás az esetek nagy részében nem műtétileg kezelendő, hanem a here polcolásával, hidegborogatásával, antibiotikus kúrával és gyulladáscsökkentőkkel. (Mellékhere-tályog esetén azonban mégis szükség lehet műtétre.) Ha a heveny mellékhere-gyulladás nem gyógyul meg teljesen, akkor a gyulladás krónikussá is válhat.

  • Heregyulladás

A mellékherét érintő gyulladásos folyamat ráterjedhet a herére is, és kialakul a heregyulladás (orchitisz). E kettő betegség általában együtt jár (bár ritkább, mint a mellékhere-gyulladás), vagyis here-mellékhere gyulladásról lehet beszélni.

  • Ondózsinór csavarodás

Tipikusan magas, vékony fiatalembereket érinthet az ondózsinór csavarodás, amely súlyosan károsíthatja a here vérellátást és kezelés nélkül a here elhalásához vezethet. A herekocsánynak is nevezett ondózsinór csavarodásának tünetei hirtelen kezdődnek és feltűnőek: erős here- esetleg lágyéktájra is kisugárzó fájdalom, nyomásérzékenység, hereduzzanat, heretömöttség. Az is feltűnhet a betegnek, hogy az érintett here mintha furcsa pozícióban lenne, esetleg feljebb, vagy éppen keresztben helyezkedik el. Ha a tünetek ondózsinór csavarodásra utalhatnak, sürgősen urológushoz kell fordulni, mert idejében elvégzett műtéttel a here megmenthető.

  • Herevisszeresség

Érdekes, hogy a herevisszeresség is elsősorban a magas, vékony fiatalembereknél alakulhat ki, főként a bal oldalon. Előrehaladottabb esetben a here felett az ondózsinórban a visszereket ki is lehet tapintani. A herevisszeresség nem mindig okoz herefájdalmat, ha mégis, az lassabban kialakuló, enyhébb fájdalom lehet. A műtét a termékenyítő-képesség megőrzése miatt fontos.

  • Heredaganatok

A here daganatai, amelyek nagyobb része rosszindulatú (hererák) jellemzően hereduzzanattal és tömöttséggel járnak, de fájdalmat nem okoznak. Bizonyos méret felett már nehezen férnek el a combok között, a nadrágban, ezért nyomódhatnak és így másodlagosan alakulhat ki fájdalom, érzékenység.

Más betegségek kizárása miatt is fontos a kivizsgálás

- Ha valaki herefájdalom miatt fordul orvoshoz, számos további betegség jelei után is fontos kutatnunk. A kivizsgálásában a tapintás, és a hereultrahang a legfontosabb, de az általánosabb fizikális vizsgálaton kívül szükség lehet még hasi ultrahangra, vizeletvizsgálatra, vizelet, ondó és húgycsőváladék vizsgálatokra is – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – A herefájdalmat ugyanis számos betegség okozhatja: előfordulhat, hogy krónikus prosztatagyulladás, húgyvezeték-kövesség, lágyéksérv a kiinduló ok. Olyan betegséget is okozhatnak ilyen tünetet, amelyek a herezacskó méretét növelik, mint például a herevízsérv, mellékhere ciszták, a nemi szervek vizenyője, ödémája. Egyes esetekben pedig nem tudunk fizikai okot beazonosítani, ilyenkor érdemes pszichés oldalról is vizsgálni a problémát.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

T Urolodus.
Következő lenne a problémám.
Lankadt állapotban a fitymám a makk alatt gyürü szerüen szoros nem mindig csuszik vissza. Erekcióalatt is érzem hogy szoros.
Könnyen hátra huzhato de visszahuzáskor érzem hogy ugrik egyett a makk pereménél.
Voltam már vele orvosnál.
Legutobb gyulladás csökkentőt kaptam nem tudom mire mivel begyuladva nincs és nem is volt.
Védekezés macerás tizből 2x 3x becsipi a fityma és a makk közé az ovszert.
Mit lehet a megoldás.

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Kedves Ádám,

Nagy valószínűséggel műtéti megoldásra (körülmetélés) lesz szükség. Vizsgálatot javaslok rendelőnkben.

Üdvözlettel: Dr. Kállai László
https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jófej

Pontosan akkor hívtak be, amire meg volt beszélve az időpont, és Doktor Úr is nagyon jófej volt!

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK

Kedves Páciensünk!

Örömmel osztjuk meg, hogy az Urológiai Központ Kolosy téri rendelőjében július és augusztus hónapban felújítási munkálatokat végzünk a magas színvonalú páciensellátás érdekében. Ezalatt az időszak alatt Kolosy téri rendelőnkben dolgozó orvosaink az Urológiai Központ Széna téri és Bosnyák téri rendelőiben várják a Pácienseket!

Ostrom utcai rendelő orvosai | 1015 Budapest, Ostrom utca 16. földszint 6-osrendelő:

Bosnyák téri rendelő orvosai | 1147 Budapest, Csömöri út 18. :

Amennyiben további információra van szüksége kérjük írjon az info@urologiaikozpont.hu e-mail címre vagy hívja a +36 30 512 1375-ös telefonszámot!

Megértését ezúton is köszönjük szépen!

Urológiai Központ csapata