Többek közt heveny fájdalom, duzzanat, bőrpír utalhat az akut mellékhere-gyulladásra, de a mellékhere-gyulladás krónikus formát is ölthet. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész szakorvos a két állapot közti különbségekről és a kezelés lehetőségeiről beszélt.
Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.
A mellékhere a here hátsó felszíne mentén elhelyezkedő, csőszerű képletekből álló szerv, amely a herében termelődő spermium sejtek érését és tárolását teszi lehetővé. A mellékhere szorosan össze van nőve a herével, ezért a gyulladása esetén a fájdalom kiindulási pontját a betegek jellemzően nem tudják elkülöníteni.
Ezt a leggyakrabban középkorú és annál idősebb férfiakat érintő betegséget általában bakteriális fertőzés okozza, de szexuális úton terjedő kórokozók és mumpsz-vírus is állhat a gyulladás hátterében. Az is gyakran megfigyelhető, hogy húgycsőkatéter-viselés, húgycsövön keresztüli urológiai műtét, húgyhólyag-, húgycső- vagy prosztata-gyulladás előzi meg a mellékhere-gyulladást. Mindezeket tekintetbe véve rizikófaktorai közé sorolhatóak a húgyúti fertőzések, az eszközös vizsgálatok, műtétek, a szabados szexuális élet és bizonyos betegségek, állapotok, amelyek az immunrendszer csökkent működése miatt hajlamosabbá tehetnek a fertőzésekre.
Akut mellékhere-gyulladás esetén a legtipikusabb tünetek a fájdalom (bár ez nem minden esetben jelent erős fájdalmat), az érzékenység, az érintett oldali duzzanat, tömöttség és jelentkezhetnek általános, gyulladással járó tünetek, mint gyengeség, láz is.
Bizonyos esetekben előfordul, hogy az akut gyulladásból - megfelelő kezelés ellenére is- krónikus gyulladás marad vissza. Ezekben az esetekben a mellékhere-duzzanat jelentősen csökken, a fájdalom általában megszűnik, vagy szintén jelentősen csökken, de a mellékhere tömöttsége megmarad. Az idült mellékhere-gyulladás szeptikus gócként szerepelhet a szervezetben, mint a gyulladt fog vagy mandula és például bőrtüneteket (hajhullás, kiütések) okozhat, de lehet súlyosabb szövődménye is. Az idült mellékhere-gyulladás időnként fellángolhat és átmehet heveny formába.
A mellékhere-gyulladás diagnózisa a fizikális vizsgálaton és herezacskó ultrahang vizsgálaton alapszik. Lényeges a herekocsány-csavarodástól való megkülönböztetése, mert ez utóbbi teljesen más ellátást, műtéti kezelést igényel. A kiváltó ok tisztázása céljából szükség lehet hasi ultrahang és vizeletvizsgálatra is.
A kezelés az érintett here polcolásából, hidegborogatásából, széles spektrumú antibiotikus kezelésből, szükség szerint láz- és fájdalomcsillapításból áll, akár több hétig is. Kezelés ellenére is előfordulhat, hogy mellékhere-tályog alakul ki, hogy a gyulladás ráterjed a herére is vagy átmegy idült gyulladásba. Ezekben az esetekben műtéti megoldás - a mellékhere vagy az egész here-mellékhere eltávolítása- jön szóba. Amennyiben a mellékhere-gyulladás mögött konkrét kiváltó okot is találunk például húgyúti fertőzést, vizelet-visszamaradást, húgycső-katétert, akkor az alapbetegséget is kezelni kell, mert különben nem várható a mellékhere-gyulladás gyógyulása sem.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Véleményeket a doktor úrról itt olvashat >>
Rendelés típusa:
További véleményekFelkészült volt szakmailag a Doktor Úr, érthetően logikusan magyarázta el kérdéseimre a választ.