8 ok, amiért véres lehet a férfiak vizelete

8 ok, amiért véres lehet a férfiak vizelete

Dr. Rákász István Módosítva: 2024.03.22 11:16

A vizeletben megjelenő vér nyugtalanító jelenség lehet, amelynek okát mindkét nemnél fontos kideríteni. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa a férfiaknál szóba jöhető gyakoribb okokat vette számba.

Online Bejelentkezés

Dr. Rákász István

Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

1. Húgyúti fertőzés

A véres vizelet húgyúti fertőzésre és prosztata problémára is utalhat.A tévhitekkel ellentétben a férfiakat is érintheti a húgyúti fertőzés, amelynek egyik tünete lehet a vér megjelenése a vizeletben. Feltétlenül orvoshoz kell fordulni, ha gyakori és sürgető vizelési inger jelentkezik, ha fájdalmas, égő érzés tapasztalható a húgycsőben, ha a vizelet szaga, színe megváltozik, és abban a súlyos, ritka esetben, ha a fertőzés a vesét is eléri, láz, hányinger, hányás, hátfájdalom kíséri. A húgyúti fertőzés rizikófaktorai közé tartoznak a prosztataproblémák és a katéterezés is. 

2. Hólyag- és vesekő

Ha a vese szűrő és kiválasztó funkciójának egyensúlya felborul, a vizeletben pici kristályok jelenhetnek meg, amelyek nem tudnak feloldódni, ezért lassan kövekké, vesekővé formálódnak. A húgyhólyagban is kialakulhatnak kövek, amelyek gyakran a felső húgyutakból kerülnek oda. Jellemző, hogy a kisebb kövek spontán kiürülnek a vizelettel, a nagyobbak azonban a vesében és/vagy a hólyagban maradnak. Ennek tünete lehet a derékfájdalom, a gyomorfájás, a megváltozott vizelet, a láz és a hányinger és a véres vizelet is.

3. Prosztata megnagyobbodás

Ha a prosztata megnagyobbodik, akkor nyomhatja a húgycsövet, ami vizelési nehézséghez vezethet. Ennek ellensúlyozására a hólyag erőteljesebben dolgozik az ürítés érdekében, ami károsodást, akár vérzést is okozhat. A prosztata megnagyobbodás jellegzetes tünetei a gyakori vizelési inger, a nehezen induló, akadozó vizelés, a hólyag teltségérzete.

4. Glomerulonephritis

A glomerulusok a vesékben található hajszálér-gomolyagok, amelyeken keresztül kiválasztódik a vizelet. Akut gyulladásuk olyan tünetekkel járhat, mint a deréktáji fájdalom és vérvizelés, súlyosabb esetben akár a vizelet-elválasztás csökkenése, esetleg megszűnése. A panaszok jelentkezésekor minél előbb orvoshoz kell fordulni, főként, ha légzési nehézség és központi idegrendszeri tünetek is jelentkeznek. 

5. Egyes gyógyszerek

Egyes gyógyszerek miatt vér jelenhet meg a vizeletben. Főként a vérhígítók, a nem szteroid gyulladáscsökkentők, és egyes kemoterápia alatt szedett szerek bírnak ilyen hatással. Ha ilyen tünet jelentkezik, a kezelőorvost kell tájékoztatni, aki szükség esetén változtat a gyógyszerelésen.

6. Katéterezés

A vizelet-katéter egy rugalmas cső, ami segíti a vizelet ürítését a húgyhólyagból.  Belső és külső katéterezésre is szükség lehet, és mindkét esetben a legnagyobb körültekintés ellenére is előfordulhat, hogy bizonyos baktériumok bejutván a húgycsőbe elszaporodhatnak és húgyúti fertőzés alakul ki. Ennek pedig egyik ritkább tünete lehet a később megjelenő véres vizelet.

7. Túlzott, megerőltető fizikai aktivitás

A nagyon magas intenzitású erőkifejtés ritkán bár, de okozhat véres vizeletet. Ennek rizikóját tovább növeli a nem megfelelő hidratáltság.

8. Hólyag- vagy prosztatarák

Urológushoz kell fordulni, ha fájdalom, vizelési nehézség, véres vizelet jelentkezik.A hólyagráknak kezdetben csak kevés tünete van, ezek egyike, ha vér jelenik meg a vizeletben, vagy ha ez nem is látható, megváltozik a vizelet színe. Ennek nyilván ki kell deríteni az okát, különösen, ha vizelési nehézség és fájdalom, sürgető, éjszakai vizelési inger, vizelési képtelenség és általános, daganatra utaló panaszok jelentkeznek. A prosztatarák tünetei némileg szerteágazóbbak, hiszen közéjük tartozhat a medencetáji fájdalom, a derékban, a belsőcombokban érzett fájdalom, a fájdalmas, esetleg vértartalmú ejakuláció, az étvágytalanság, a fogyás, és a véres vizelet is. Bármilyen gyanús tünet esetén minél előbb urológushoz kell fordulni!

Diagnózis után hatékony kezelés

- Elsősorban természetesen alapos kivizsgálással el kell döntenünk, mi miatt jelenik meg vér a vizeletben – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.- Ha megvan a diagnózis, annak következményeként rendelhetünk el például antibiotikus kezelést, izomlazítókat, vesekő eltávolítást, vagy akár daganatellenes kezelést. Minél előbb kér segítséget a beteg, annál előbb elkezdődhet a gyógyítás és jó eséllyel annál hamarabb szabadulhat meg a kellemetlenségtől és az esetleges súlyosabb következményektől is.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Sportolás közben érzett fájdalom kizárólag a bal herében. A tegnapi napon jelent meg, lázas tünet van jelen azóta.
Talán érzetre nagyobb is lett, mint a jobb oldali. A kérdésem az lenne,hogy érdemes-e megvizsgáltatni, vagy más oka is lehet. Köszönöm!

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt kérdező!

Sürgős urológiai vizsgálatot javaslok.

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jófej

Pontosan akkor hívtak be, amire meg volt beszélve az időpont, és Doktor Úr is nagyon jófej volt!

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK

Kedves Páciensünk!

Örömmel osztjuk meg, hogy az Urológiai Központ Kolosy téri rendelőjében július és augusztus hónapban felújítási munkálatokat végzünk a magas színvonalú páciensellátás érdekében. Ezalatt az időszak alatt Kolosy téri rendelőnkben dolgozó orvosaink az Urológiai Központ Széna téri és Bosnyák téri rendelőiben várják a Pácienseket!

Ostrom utcai rendelő orvosai | 1015 Budapest, Ostrom utca 16. földszint 6-osrendelő:

Bosnyák téri rendelő orvosai | 1147 Budapest, Csömöri út 18. :

Amennyiben további információra van szüksége kérjük írjon az info@urologiaikozpont.hu e-mail címre vagy hívja a +36 30 512 1375-ös telefonszámot!

Megértését ezúton is köszönjük szépen!

Urológiai Központ csapata