8 ok, amiért véres lehet a férfiak vizelete

8 ok, amiért véres lehet a férfiak vizelete

Dr. Rákász István Létrehozva: 2021.04.28 08:23

A vizeletben megjelenő vér nyugtalanító jelenség lehet, amelynek okát mindkét nemnél fontos kideríteni. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa a férfiaknál szóba jöhető gyakoribb okokat vette számba.

1. Húgyúti fertőzés

A véres vizelet húgyúti fertőzésre és prosztata problémára is utalhat.A tévhitekkel ellentétben a férfiakat is érintheti a húgyúti fertőzés, amelynek egyik tünete lehet a vér megjelenése a vizeletben. Feltétlenül orvoshoz kell fordulni, ha gyakori és sürgető vizelési inger jelentkezik, ha fájdalmas, égő érzés tapasztalható a húgycsőben, ha a vizelet szaga, színe megváltozik, és abban a súlyos, ritka esetben, ha a fertőzés a vesét is eléri, láz, hányinger, hányás, hátfájdalom kíséri. A húgyúti fertőzés rizikófaktorai közé tartoznak a prosztataproblémák és a katéterezés is. 

2. Hólyag- és vesekő

Ha a vese szűrő és kiválasztó funkciójának egyensúlya felborul, a vizeletben pici kristályok jelenhetnek meg, amelyek nem tudnak feloldódni, ezért lassan kövekké, vesekővé formálódnak. A húgyhólyagban is kialakulhatnak kövek, amelyek gyakran a felső húgyutakból kerülnek oda. Jellemző, hogy a kisebb kövek spontán kiürülnek a vizelettel, a nagyobbak azonban a vesében és/vagy a hólyagban maradnak. Ennek tünete lehet a derékfájdalom, a gyomorfájás, a megváltozott vizelet, a láz és a hányinger és a véres vizelet is.

3. Prosztata megnagyobbodás

Ha a prosztata megnagyobbodik, akkor nyomhatja a húgycsövet, ami vizelési nehézséghez vezethet. Ennek ellensúlyozására a hólyag erőteljesebben dolgozik az ürítés érdekében, ami károsodást, akár vérzést is okozhat. A prosztata megnagyobbodás jellegzetes tünetei a gyakori vizelési inger, a nehezen induló, akadozó vizelés, a hólyag teltségérzete.

4. Glomerulonephritis

A glomerulusok a vesékben található hajszálér-gomolyagok, amelyeken keresztül kiválasztódik a vizelet. Akut gyulladásuk olyan tünetekkel járhat, mint a deréktáji fájdalom és vérvizelés, súlyosabb esetben akár a vizelet-elválasztás csökkenése, esetleg megszűnése. A panaszok jelentkezésekor minél előbb orvoshoz kell fordulni, főként, ha légzési nehézség és központi idegrendszeri tünetek is jelentkeznek. 

5. Egyes gyógyszerek

Egyes gyógyszerek miatt vér jelenhet meg a vizeletben. Főként a vérhígítók, a nem szteroid gyulladáscsökkentők, és egyes kemoterápia alatt szedett szerek bírnak ilyen hatással. Ha ilyen tünet jelentkezik, a kezelőorvost kell tájékoztatni, aki szükség esetén változtat a gyógyszerelésen.

6. Katéterezés

A vizelet-katéter egy rugalmas cső, ami segíti a vizelet ürítését a húgyhólyagból.  Belső és külső katéterezésre is szükség lehet, és mindkét esetben a legnagyobb körültekintés ellenére is előfordulhat, hogy bizonyos baktériumok bejutván a húgycsőbe elszaporodhatnak és húgyúti fertőzés alakul ki. Ennek pedig egyik ritkább tünete lehet a később megjelenő véres vizelet.

7. Túlzott, megerőltető fizikai aktivitás

A nagyon magas intenzitású erőkifejtés ritkán bár, de okozhat véres vizeletet. Ennek rizikóját tovább növeli a nem megfelelő hidratáltság.

8. Hólyag- vagy prosztatarák

Urológushoz kell fordulni, ha fájdalom, vizelési nehézség, véres vizelet jelentkezik.A hólyagráknak kezdetben csak kevés tünete van, ezek egyike, ha vér jelenik meg a vizeletben, vagy ha ez nem is látható, megváltozik a vizelet színe. Ennek nyilván ki kell deríteni az okát, különösen, ha vizelési nehézség és fájdalom, sürgető, éjszakai vizelési inger, vizelési képtelenség és általános, daganatra utaló panaszok jelentkeznek. A prosztatarák tünetei némileg szerteágazóbbak, hiszen közéjük tartozhat a medencetáji fájdalom, a derékban, a belsőcombokban érzett fájdalom, a fájdalmas, esetleg vértartalmú ejakuláció, az étvágytalanság, a fogyás, és a véres vizelet is. Bármilyen gyanús tünet esetén minél előbb urológushoz kell fordulni!

Diagnózis után hatékony kezelés

- Elsősorban természetesen alapos kivizsgálással el kell döntenünk, mi miatt jelenik meg vér a vizeletben – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.- Ha megvan a diagnózis, annak következményeként rendelhetünk el például antibiotikus kezelést, izomlazítókat, vesekő eltávolítást, vagy akár daganatellenes kezelést. Minél előbb kér segítséget a beteg, annál előbb elkezdődhet a gyógyítás és jó eséllyel annál hamarabb szabadulhat meg a kellemetlenségtől és az esetleges súlyosabb következményektől is.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tiszteletem!
Sajnos több, mint egy éve küzdök a problémámmal. Alkalmi partnerrel történt szex után diszkomfort érzet, égő, kellemetlen érzés volt, majd később alhasi panaszaim is lettek. Hónapokig kaptam kezelést antibiotikummal, pollstimollal, gyógytea keverékkel akut, majd krónikus prosztatagyulladásra. Ez idő alatt húgycsőgyulladás alakult ki, a húgycsőnyílás kipirosodik, ég, hegesedik, időnként valamiféle duzzanat keletkezik a makkon, ami aztán el is tűnik, mint egy allergiás reakció. A gyulladás tünetei ejakuláció után jelentősen felerősödnek, látványosabbak. Többféle kenőcsöt is kaptam, vizeletből nem tenyészett ki baktérium két vizsgálat esetén, STD kenetvételes vizsgálat enterococcus faecalis jelenlétét mutatta ki, mást nem, amely amoxicillinre érzékeny. Tekintve, hogy sokáig penicillin érzékenynek számítottam, egy penicillin provokációs vizsgálaton is átestem kórházban, amely nem igazolta az érzékenységet. Ezután kaptam egy augmentin kúrát is, de az sem segített. Az STD-n látták a gyulladás jeleit a húgycsőnyíláson, meg egy kis váladékozást, ők balanoposthitist diagnosztizáltak, az urológus orvos szerint azonban mivel nem mindig látszottak ezek a tünetek, ők nem látták, nem diagnosztizáltak balanopsthitist, mivel nekem csak a makkom kapcsán van panaszom.
Jelenleg már csak gyógyteát iszom és egy travocort kenőcsöt kaptam, amivel a húgycsőnyílás környékét kell esténként kenegetni. Sajnos a tüneteim megmaradtak, az égő érzés, piros gyulladt húgycsőnyílás, időnként, főleg ejakulációra valamiféle allergiásnak tűnő reakció, duzzanat a makkon, néha alhasi, vesetájéki kellemetlenségek. Elkeserítő, hogy nem gyógyulok meg, félek, nehogy maradandó következmény legyen.
Ondó leoltás nem volt. Vajon azt érdemes lenne megnézetni? Vagy egy teljeskörű STD vizsgálat újra?
Mi lehet a megoldás? Kérem segítsenek javaslataikkal, merre induljak tovább?

Köszönöm!

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt Uram!

Az ondótenyésztést nem tartom relevánsnak, vizsgálatot javaslok rendelőnkben, amikor a tünetek fennállnak.

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas színvonal

Nyugodt légkör, magas színvonal szakmai és emberi vonatkozásban is - úgy láttam, nemcsak a páciensek felé, hanem egymás között is.

További vélemények

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok