Gyakori vizelési inger - nem csak felfázás okozhatja

Gyakori vizelési inger - nem csak felfázás okozhatja

Dr. Rákász István Létrehozva: 2019.06.17 07:44

Azok, akik gyakori vizelési ingertől szenvednek, elsősorban a hólyagjuk működését „hibáztatják” a problémáért, esetleg kiújult felfázásra gyanakodnak. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa szerint azonban számos más ok is meghúzódhat a háttérben.

Amikor mindenképpen szükséges orvosi kezelés

  • visszatérő húgyúti fertőzést tapasztal
  • amikor az otthoni praktikák hatástalanok
  • egyéb kísérőbetegséggel rendelkezik (cukorbetegség, nőgyógyászati betegség)

A gyakori vizelési inger jellemző okai

A gyakori vizelési inger húgyúti fertőzés tünete is lehet.Ahhoz, hogy tudjuk, mit nevezhetünk gyakori vizelési ingernek, tudni kell, hogy a normál inger nagyjából napi nyolc alkalommal jelentkezik. Ha ennél többször kell vécére mennünk, vagy éjszaka is többször ébredünk vizelési ingerre, anélkül hogy ennek olyan nyilvánvaló oka lenne, mint például a túl sok folyadék fogyasztása, érdemes kideríteni, mi okozza ezt a tünetet.  A háttérben ugyanis számos ok meghúzódhat, amelyek közül néhány urológiai kivizsgálást és kezelést igényel. Íme, a leggyakoribbak:

Húgyúti fertőzés

A sokszor felfázás néven emlegetett húgyúti fertőzés igen gyakori, és sajnos vissza-visszatérő betegség, amelynek a gyakori vizelési ingeren túl olyan tünetei is lehetnek, mint a fájdalmas, csípős vizelés, görcsös hólyagtáji-, alhasi- és húgycsőfájdalom, esetleg láz.

Vesemedence gyulladás

A hólyaghurut szövődményeként vesemedence gyulladás is kialakulhat, amely általában féloldali vesetáji fájdalommal, lázzal, rossz közérzettel, elesettséggel jár.

Húgyúti kövesség

Nagy mennyiségű vizeletürítéssel nem járó gyakori vizelési ingert okozhat húgyúti kövesség is. Ez általában féloldali vesetáji fájdalommal, időnként hányingerrel, hányással jár együtt. A húgyúti kövesség és vesemedence gyulladás együtt is előfordulhatnak. Ilyenkor sürgős urológiai vizsgálat javasolt.

Prosztata  megnagyobbodás is okozhat gyakori vizelési ingert.Prosztata problémák

Elsősorban a prosztata megnagyobbodás eredményezhet gyakori vizelési ingert, ugyanis a megnövekedett prosztata nyomhatja a húgycsövet, így blokkolhatja az ürítést, ami pedig irritálhatja a húgyhólyagot. Ez pedig oda vezet, hogy már kis mennyiségű vizelet is ingert vált ki. Ezen kívül vizelet visszamaradást okozhat a prosztatagyulladás, prosztatarák is.   

Nem urológiai okok

Cukorbetegség

Ha a gyakori vizelési inger nagy mennyiségű vizelettel is jár, az gyakran a diabétesz tünete, mivel a szervezet így próbál megszabadulni a fel nem használt cukortól.

Vizelethajtók szedése

A magas vérnyomás kezelésére szánt vizelethajtók szedésének célja, hogy megszabadítsa a szervezetet a megnövekedett folyadékmennyiségtől, ezért nyilván fokozza az ürítési ingert.

Egyéb okok

Nem jár megnövekedett vizeletmennyiséggel, de gyakori vizelési ingert okozhat a terhesség, a kismedencei daganatok, a neurológiai betegségek (ez lehet gerincvelői betegség, például sclerosis multiplex, és agyi betegség, például Parkinson-szindróma), pszichiátriai betegségek, stressz, szorongás.

Mikor van szükség urológiai kezelésre?

- Ha a gyakori vizelési inger oka nem nyilvánvaló, esetleg fájdalommal vagy más tünettel jár, és nagyon zavaróan hat a nappali tevékenységre, illetve megakadályozza az éjszakai pihenést, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – A kikérdezés, a fizikális vizsgálat, az ultrahangos képalkotás és esetleg további speciális diagnosztikai eljárások alapján kiderülhet, hogy nem urológiai okok állnak a háttérben, ez esetben továbbirányíthatjuk a pácienst a kompetens szakorvoshoz. Amennyiben azonban urológiai jellegű az ok, a diagnózisnak megfelelően elrendelhetjük a kezelést, ami megszabadíthat a kínzó érzéstől.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
Urológiai vizsgálatok: Pénisz,here UH, hererák szűrés, vizelet, vér vizsgálatok, prosztata vizsgálat eredményei negatívak lettek. Ennek ellenére a herék (különösen a jobb oldali) tapintásra alsó részen talán az ondó zsinórnál valahol és a mellékhere fej részénél is nyomásra, tapintásra, nadrág becsípődéskor erős, éles fájdalom jelentkezik. A pontos helyet nem mindig sikerül kitapintani...viszont ha mégis, jelentkezik az éles fájdalom. Volt, hogy tapintást követően 2-4 napig fájdalmas is volt a here...melyet jegeléssel, olykor fájdalomcsillapítóval tudtam kezelni.Mindkét csípő,derék,forgó rész fájdalmas...néha úgy érzem, hogy a fájdalom ebből ered...lehetséges ez!? Mi okozhatja a fájdalmat? Fájdalom = gyulladás?! Mennyiben segíthet egy újjabb vizsgálat, van értelme? Állandóan nem fáj a herém, de mindkettő érzékeny tapintásra és a hirtelen jelentkező benyilaló fájdalom alkalmakkor nagyon kellemetlen és elkeserítő.
Kérem szíves véleményét
Köszönettel

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt kérdező!

Gerincbetegség, például porckorongsérv is okozhat herefájdalmat. A fájdalom nem egyenlő a gyulladással vizsgálatot javaslok rendelőnkben.

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jófej

Pontosan akkor hívtak be, amire meg volt beszélve az időpont, és Doktor Úr is nagyon jófej volt!

További vélemények

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok