A vesemedence gyulladás a húgyúti fertőzések egyik legsúlyosabb szövődménye. A vesemedence gyulladás nem csak komoly fájdalmat, lázat és egyéb panaszokat okoz, hanem hosszú távon is vezethet további betegségekhez. Éppen ezért fontos hamar felismerni és kezelni a vesemedence gyulladást. Ismerje meg, mik a vesemedence gyulladás tünetei, jelei és hogyan kezelhető!
Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Mit jelent a vesemedence gyulladás?
Milyen típusokba sorolható a vesemedence gyulladás?
Mik az akut vesemedence gyulladás tünetei?
Mik a komplikált vesemedence gyulladás tünetei?
Mik a krónikus vesemedence gyulladás tünetei?
Hogyan történik az akut vesemedence gyulladás kezelése?
Hogyan történik a komplikált vesemedence gyulladás kezelése?
Hogyan történik a krónikus vesemedence gyulladás kezelése?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A vesemedence gyulladás, latin nevén pyelonephritis, a vesemedence fertőzéses gyulladását jelenti. A vesemedence a vese belső részét jelenti, ahol a vizelet összegyűlik. A vesemedence feladata a vese glomerulusai által filtrált vizelet gyűjtése és továbbítása a húgyvezetékek felé. A vesemedence tehát a vizelet elvezető rendszerhez sorolható. A vesemedence gyulladása legtöbbször felszálló bakteriális fertőzés következtében jön létre, vagyis a súlyos húgyúti fertőzések okozhatják ahogyan felfelé terjednek a húgyutakon. A leggyakoribb kórokozó a baktériumok közül az Escherichia coli (E. coli). A vesemedencét a kórokozók elérhetik a véráramlás útján is, ám ez sokkal ritkább. Gyakrabban alakul ki vesemedence gyulladás, ha valami egyéb, komplikáló tényező is fennáll. Ezek a következők lehetnek:
Az antibiotikumok a húgyúti fertőzés standard kezelésének részei, ugyanis elpusztítják a fertőzésért felelős baktériumokat. De vajon minden esetben elkerülhetetlen az antibiotikum szedés felfázás esetén? Milyen kockázatai lehetnek az antibiotikumoknak? Milyen kezelési lehetőségekkel érdemes még próbálkozni? Ezekre a kérdésekre válaszolt dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.
A vesemedence gyulladás két csoportba sorolható. Az akut vesemedence gyulladás pár nap alatt alakul ki és súlyos, kínzó tünetekkel jár, mint például a láz, hidegrázás, erős, lüktető deréktáji fájdalom, gyakori vizelési inger, égő, csípő vizeletürítés. Akut vesemedence gyulladás esetén tehát erőteljesek a tünetek és szinte mindig orvoshoz is fordulnak a betegek. Az akut vesemedence gyulladás egyik fajtája a komplikált vesemedence gyulladás.
A krónikus vesemedence gyulladás ezzel szemben lappangva, hosszú idő alatt alakul ki, sokszor a vissza-visszatérő akut gyulladás talaján. Amennyiben pedig az akut gyulladás többször is kiújul, az krónikus vesemedence gyulladáshoz vezethet, ami súlyosan károsíthatja a vesét. Krónikus vesemedence gyulladás esetén a vesében hegesedés jön létre, a vese állomány zsugorodik és a funkciói romlanak. A krónikus vesemedence gyulladás tünetei kevésbé specifikusak és gyakran több időbe telik, mire orvoshoz fordulnak vele a betegek.
Az akut vesemedence gyulladás erős és kínzó tünetekkel jelentkezik. Ezek a következők lehetnek:
A vesemedence gyulladás akkor tekinthető komplikáltnak, ha fennáll a vizelet ürítését akadályozó tényező vagy a gyógyulást akadályozó tényező. Ezek lehetnek a már említett vizelet elfolyási akadályok, a gyengült immunrendszer, a korábbi műtéti beavatkozás, a cukorbetegség, a terhesség és a krónikus prosztata vagy mellékhere gyulladás. A férfiak körében ritkábbak a húgyúti fertőzések, hogyha náluk alakul ki vesemedence gyulladás, azt mindig komplikáltnak kell tekinteni!
A komplikált vesemedence gyulladás tünetei:
A krónikus vesemedence gyulladás gyakran tünetszegény, valamint lassan alakulnak ki a tünetei. Emiatt sokszor későn is fordulnak vele orvoshoz az érintettek, ami rontja a sikeres kezelés esélyét. A krónikus vesemedence gyulladás tünetei a következők lehetnek:
Az akut vesemedence gyulladás kezelése általában konzervatív módon gyógyszerekkel történik. A gyógyszerek között szerepelnek antibiotikumok a bakteriális fertőzés leküzdésére, valamint tüneti kezelésként a fájdalom és a láz enyhítésére adott gyógyszerek. Fontos, hogy az akut vesemedence gyulladást gyorsan és hatékonyan kezeljék, mivel a kezeletlen fertőzés súlyos szövődményekhez vezethet!
Az akut vesemedence gyulladás kezelésének lépései a következők lehetnek:
A komplikált vesemedence gyulladás kezelése nagyon hasonlít az akut vesemedence gyulladás kezeléséhez. Különbségként mondható, hogy általában kombinációban adják az antibiotikumot, hogy még szélesebb spektrumban és még eredményesebben tudjon hatni. Komplikált vesemedence gyulladás esetén szükség lehet a vizelet mesterséges elvezetésére is. Ezzel segíthető a vizelet ürülése és meggyorsítható a gyógyulás folyamata. A vizelet elvezetéséhez használhatnak katétert, dupla J katétert vagy nephrostomát is, attól függően, hogy hol van jelen a vizelet kelfolyási akadály. Gyakran jár együtt a vesebetegség és a magas vérnyomás - Trombózis- és Hematológiai KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Vesekőképződést okozhat a mellékpajzsmirigy zavara - Endokrin Központ
Milyen tünetek utalhatnak krónikus vesemedence-gyulladásra? - Urológiai Központ
Ezekre ügyeljen a strandolásnál, hogy elkerülhesse az intim fertőzéseket - Nőgyógyászati Központ
A krónikus vesemedence gyulladás kezelése során meg kell próbálni megtalálni és megszüntetni a betegséget kiváltó okot. A krónikus vesemedence gyulladás kezelése emiatt többnyire komplex és hosszú távú folyamat. Az orvosok általában egyénileg állítják össze a kezelési tervet. Amennyiben fennáll vizeletfolyási akadály, azt kell megszüntetni gyakran sebészi módszerekkel. Amennyiben az immunrendszer gyengesége miatt alakult ki krónikus vesemedence gyulladás, azt kell erősíteni. A krónikus vesemedence gyulladás kezelési lehetőségei: