Fájdalmas vizelés - kismedencei fájdalom szindróma is okozhatja

Fájdalmas vizelés - kismedencei fájdalom szindróma is okozhatja

Dr. Rákász István Módosítva: 2024.10.24 16:27

A fájdalmas vizelés egy gyakori tünet, amelyet számos betegség, állapot okozhat, bár az utóbbi időben, mintegy civilizációs betegségként egyre gyakrabban húzódik meg krónikus kismedencei fájdalom szindróma a panasz mögött. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa az okokról, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeiről beszélt.

A fájdalmas vizelés a hólyagban és a húgycsőben is érződhet

A fájdalmas vizelés mögött lehet felfázás és kismedencei fájdalom szindróma isAmikor fájdalmas vizelésről beszélünk, nem feltétlenül egyetlen helyen jelentkező fájdalomról van szó. Leggyakrabban a húgycsőben és/ vagy a húgyhólyagban mutatkozhat a kínzó érzés, de előfordulhat, hogy a nők a hüvelybemenetnél, a férfiak a prosztata környékén tapasztalnak fájdalmat, és az sem kizárt, hogy a húgyvezeték felfutásának irányában a veséig érezhető féloldali fájdalom. A fájdalom maga sokszor a vizelés előtt a legerősebb, amin tulajdonképpen könnyít a vizelés, de az sem kizárt, hogy éppen közben és/vagy utána fáj igazán.
- A fájdalom érzete sokszor az elviselhetetlenségig fokozódik, és többnyire erős, éles, szúró jellegű, a vizelet gyakran csíp. Már az is segíti a diagnózist, ha a páciens valahogyan leírja a panaszát, hiszen például a prosztataprobléma leginkább görcsös fájdalmat okoz, míg a húgycső fájdalma inkább nyilalló, szúró jellegű - ismerteti Rákász doktor. – Ennek ismerete már közelebb visz minket a megoldáshoz, bár természetesen többféle vizsgálatra is szükség van a pontos diagnózishoz. És még így is el kell mondani, hogy az esetek egy hányadában nem fedezünk fel szervi eltérést, ilyenkor döntően lelki-pszichés tényezők után érdemes kutatni, hiszen a stressz önálló rizikófaktor.

A kivizsgálás lépései

Az urológián zajló kivizsgálás legfontosabb elemei az anamnézis felvétel, a fizikális vizsgálat, a vizelet laboratóriumi elemzése és a hasi ultrahang. Ha ezek eredményeiből nem állítható fel pontos diagnózis, szükség lehet további, speciális vizsgálatokra, mint például vizeletüledék, vizelettenyésztés, vizelet áramlás-mérés, katéteres vizeletvizsgálat, végbélen keresztüli ultrahang, húgycső- és húgyhólyagtükrözés, natív vagy kontrasztos urológiai röntgenek, CT, MR vizsgálatok. Rákász doktor nem ritkán szükségesnek látja más szakorvosok bevonását is, így a beteget vizsgálhatja bőr- és nemibeteg gondozó, nőgyógyász, andrológus, proktológus, gasztroenterológus, infektológus, és pszichológus is.

Ilyen okai lehetnek a fájdalmas vizelésnek

- Férfiaknál fájdalmas vizeléshez vezethet a prosztatagyulladás és megnagyobbodás is.A fájdalmas vizelésnek sokféle háttere lehet, így mindenképpen gondolnunk kell a gyakorinak számító hólyaghurutra, vagy közismert nevén felfázásra, prosztatagyulladásra és – megnagyobbodásra, húgycsőgyulladásra, és az olyan ritkább kórképekre is, mint a hólyagkő és a húgycsőkő, vagy az intersticiális cisztitisz, ami egy nehezebben diagnosztizálható betegség, jellegzetes húgycsőfájdalommal – mondja Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Mindemellett lassan növekszik azon betegek száma is, akiket végül krónikus kismedencei fájdalom szindrómával diagnosztizálunk. Ezt gyakorlatilag bármi okozhatja, ami a modern életvitel velejárója, elsősorban mégis a stressz okolható. Emellett a kialakuláshoz hozzájárulhat a kiegyensúlyozatlan táplálkozás, a kevés folyadékfogyasztás, a mozgásszegénység, az ülőmunka is. Mivel a krónikus kismedencei fájdalom szindróma oka nem pontosan ismert, a kezelés is elsősorban a tünetcsökkentést célozza, hiszen a fájdalomtól való megszabadulás nagyon nagy könnyebbség lehet a páciensek életében. Amivel úgy gondoljuk, hogy ez a tünetegyüttes a kismedencében, a prosztatában és a hólyag alatt futó izmoknak a görcsös feszülésére vezethető vissza, így elsősorban ennek a görcsnek a lazítására törekszünk, ami a fájdalmat is megszünteti. A valódi gyógyuláshoz azonban rendezni kell azokat a többnyire pszichés tényezőket is, amelyet kiváltották a panaszt.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktorúr!

Emésztőrendszeremben ibs jellegű tüneteket tapasztalok (lágyabb széklet, sűrű széklési inger, puffadás stb.) ami ételekre csak kismértékben változik, viszont sűrűn viszketés, és vérzés (székelés után) tapasztalható a végbéltájékon. Tapintásos vizsgálat során kisebb aranyeres csomók volt a diagnózis. Érdeklődnék, hogy az aranyeret okozhatja e a hígabb széklet, illetve a sűrű székelés (napi 3-4) esetlegesen a tünetek utalhatnak-e végbélrákra?
Az aranyeres csomókra aurobin kenőcsöt kaptam, ez szívritmuszavar mellett használható?

Köszönöm a válaszát!

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Tisztelt Páciensünk!

Panaszai ismertetésének alapján, azt tudom javasolni, hogy első körben proktológiai szakrendelést keressen fel. Ott nagy valószínűséggel kérdései megválaszolásra kerülnek. Ők javasolhatnak, mind diagnosztikai vizsgálatokat valamint konzervatív lehetőségeket is.
Az IBS miatt a gasztroenterológia az a terület, ahol hosszútávú segítséget tudnak nyújtani.
Kardiológiai betegsége miatt a gyógyszereléssel összefüggésben érdemes a háziorvosát vagy kardiológust megkérdezni.

Tisztelettel!

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jófej

Pontosan akkor hívtak be, amire meg volt beszélve az időpont, és Doktor Úr is nagyon jófej volt!

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK