Fájdalmas vizelés - kismedencei fájdalom szindróma is okozhatja

Fájdalmas vizelés - kismedencei fájdalom szindróma is okozhatja

Dr. Rákász István Módosítva: 2023.02.09 14:31

A fájdalmas vizelés egy gyakori tünet, amelyet számos betegség, állapot okozhat, bár az utóbbi időben, mintegy civilizációs betegségként egyre gyakrabban húzódik meg krónikus kismedencei fájdalom szindróma a panasz mögött. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa az okokról, a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeiről beszélt.

A fájdalmas vizelés a hólyagban és a húgycsőben is érződhet

A fájdalmas vizelés mögött lehet felfázás és kismedencei fájdalom szindróma isAmikor fájdalmas vizelésről beszélünk, nem feltétlenül egyetlen helyen jelentkező fájdalomról van szó. Leggyakrabban a húgycsőben és/ vagy a húgyhólyagban mutatkozhat a kínzó érzés, de előfordulhat, hogy a nők a hüvelybemenetnél, a férfiak a prosztata környékén tapasztalnak fájdalmat, és az sem kizárt, hogy a húgyvezeték felfutásának irányában a veséig érezhető féloldali fájdalom. A fájdalom maga sokszor a vizelés előtt a legerősebb, amin tulajdonképpen könnyít a vizelés, de az sem kizárt, hogy éppen közben és/vagy utána fáj igazán.
- A fájdalom érzete sokszor az elviselhetetlenségig fokozódik, és többnyire erős, éles, szúró jellegű, a vizelet gyakran csíp. Már az is segíti a diagnózist, ha a páciens valahogyan leírja a panaszát, hiszen például a prosztataprobléma leginkább görcsös fájdalmat okoz, míg a húgycső fájdalma inkább nyilalló, szúró jellegű - ismerteti Rákász doktor. – Ennek ismerete már közelebb visz minket a megoldáshoz, bár természetesen többféle vizsgálatra is szükség van a pontos diagnózishoz. És még így is el kell mondani, hogy az esetek egy hányadában nem fedezünk fel szervi eltérést, ilyenkor döntően lelki-pszichés tényezők után érdemes kutatni, hiszen a stressz önálló rizikófaktor.

A kivizsgálás lépései

Az urológián zajló kivizsgálás legfontosabb elemei az anamnézis felvétel, a fizikális vizsgálat, a vizelet laboratóriumi elemzése és a hasi ultrahang. Ha ezek eredményeiből nem állítható fel pontos diagnózis, szükség lehet további, speciális vizsgálatokra, mint például vizeletüledék, vizelettenyésztés, vizelet áramlás-mérés, katéteres vizeletvizsgálat, végbélen keresztüli ultrahang, húgycső- és húgyhólyagtükrözés, natív vagy kontrasztos urológiai röntgenek, CT, MR vizsgálatok. Rákász doktor nem ritkán szükségesnek látja más szakorvosok bevonását is, így a beteget vizsgálhatja bőr- és nemibeteg gondozó, nőgyógyász, andrológus, proktológus, gasztroenterológus, infektológus, és pszichológus is.

Ilyen okai lehetnek a fájdalmas vizelésnek

- Férfiaknál fájdalmas vizeléshez vezethet a prosztatagyulladás és megnagyobbodás is.A fájdalmas vizelésnek sokféle háttere lehet, így mindenképpen gondolnunk kell a gyakorinak számító hólyaghurutra, vagy közismert nevén felfázásra, prosztatagyulladásra és – megnagyobbodásra, húgycsőgyulladásra, és az olyan ritkább kórképekre is, mint a hólyagkő és a húgycsőkő, vagy az intersticiális cisztitisz, ami egy nehezebben diagnosztizálható betegség, jellegzetes húgycsőfájdalommal – mondja Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Mindemellett lassan növekszik azon betegek száma is, akiket végül krónikus kismedencei fájdalom szindrómával diagnosztizálunk. Ezt gyakorlatilag bármi okozhatja, ami a modern életvitel velejárója, elsősorban mégis a stressz okolható. Emellett a kialakuláshoz hozzájárulhat a kiegyensúlyozatlan táplálkozás, a kevés folyadékfogyasztás, a mozgásszegénység, az ülőmunka is. Mivel a krónikus kismedencei fájdalom szindróma oka nem pontosan ismert, a kezelés is elsősorban a tünetcsökkentést célozza, hiszen a fájdalomtól való megszabadulás nagyon nagy könnyebbség lehet a páciensek életében. Amivel úgy gondoljuk, hogy ez a tünetegyüttes a kismedencében, a prosztatában és a hólyag alatt futó izmoknak a görcsös feszülésére vezethető vissza, így elsősorban ennek a görcsnek a lazítására törekszünk, ami a fájdalmat is megszünteti. A valódi gyógyuláshoz azonban rendezni kell azokat a többnyire pszichés tényezőket is, amelyet kiváltották a panaszt.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

61.éves vagyok -két hónapja volt BPH_TURP-műtétem-kezelő orvosom nem adott választ.Szeretném tudni meddig fájhat,meddig vérezhet, és még milyen szövödmények lehetnek..,..?-Szeretném ha az ejakulátum újból a húgycsőből jöhetne-ez lehetséges?
Köszönettel: J.

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Tisztelt Uram!
3-6 hónap szükséges, hogy teljesen meggyógyuljon. Jelenleg lehetnek még panaszok, de ha erős vérzése van vissza kell menni urológusához. A legtöbb prosztata műtét után a magömlés véglegesen megszűnhet.
Üdvözlettel dr. Rákász István

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Barátságos, őszinte

A Szakorvos segítségével szakértelmével és kiterjedt őszinte magyarázattal amit a diagnózisról kaptam Ajánlom mindenkinek. Az orvos barátságos őszinte és nagy szakmai tudással és felkészültséggel rendelkezik

További vélemények

Prima Medica Egészségközpontok