Nők urológiai szűrése: Mikor és miért fontos?

Nők urológiai szűrése: Mikor és miért fontos?

Módosítva: 2024.02.28 11:55

Sok szűrővizsgálatról országos kampány folyik, aminek köszönhetően a lakosság egyre jobban felismeri a szűrővizsgálatok fontosságát és nőtt a részvételi arány. Példaként említhetjük a mammográfiai szűréseket. Kevésbé ismert azonban az urológiai szűrés fontossága. A férfiak még csak-csak részt vesznek prosztata szűrésen, de vajon miért és mikor fontos a nők urológiai szűrése?

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Miért fontos a nők urológiai szűrése?
Milyen tünetek utalnak arra, hogy indokolt a nők urológiai szűrése?
Milyen betegségekre derülhet fény a nők urológiai szűrése során?
Mikor fontos a nők urológiai szűrése?

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban

Miért fontos a nők urológiai szűrése?

A nők urológiai szűrése és általánosságban a szűrővizsgálatok is azt a célt szolgálják, hogy időben felismerésre kerülhessenek az elváltozások. Sok betegség – például bizonyos daganatos betegségek - jól kezelhetőek és gyógyíthatóak korai stádiumban. A szűrővizsgálatok célja, hogy még ebben a fázisban elcsípjék a betegséget, ugyanis később, amikor már tüneteket ad és fájdalmat okoz, akkor sokkal nehezebb a kezelése, ha egyáltalán lehetséges. A szűrővizsgálatok tehát a prevenció részei, segítenek megőrizni az egészséget és korán felismerni a betegségeket. A legismertebb szűrővizsgálatok közé tartozik a tüdőszűrés, a nők nőgyógyászati szűrése HPV-re, valamint a mammográfiai szűrés. Kevéssé ismert a nők urológiai szűrése, holott ezen szervrendszer betegségeinek korai felismerése és rendkívül fontos. Az urológia a húgyutak, a vizelet elvezető rendszer betegségeivel foglalkozik. Sokan úgy gondolják, hogy az urológus a férfiakkal foglalkozik, holott ez nem igaz. Sok nőt érintenek az urológiai betegségek, sőt vannak kimondottan a nőkre jellemző urológiai betegségek, így indokolt a nők urológiai szűrése is. Élete során szinte minden nő átesik húgyúti fertőzésen – hétköznapi nevén felfázáson -, míg ez csupán a férfiak töredékéről mondható el. Vajon mi az oka, hogy a nők sokkal érzékenyebbek az urológiai betegségek kialakulására, mint a férfiak? A válasz a női test anatómiájában keresendő. A nőknek egyrészt jóval rövidebb a húgycsövük, kb. 4 cm hosszú, míg férfiaknál ez a szám 18-20 cm is lehet. Egy másik fontos anatómiai tényező a nők esetében a végbélnyílás közelsége a húgycsőnyíláshoz, így az ott megtalálható baktériumok könnyebben jutnak át, és okoznak felfázásos fertőzést nőknél. A rövidebb húgycsövön át könnyebben elérik a húgyhólyagot, onnan felfelé haladva pedig egyéb szerveket. Emiatt fordulhat elő, hogy a nők gyakrabban érintettek bizonyos urológiai betegségekkel. Ezek közé tartozhatnak például a már említett húgyúti fertőzések, de azokból kialakulhat vesemedence gyulladás is. Gyakori a nők esetében a vesekő és a vizelet inkontinencia is, különösen az idősebb korosztályban. Meddőség esetén is érdemes lehet urológiai kivizsgálást kérni, valamint a húgyúti rendszerben is kialakulhatnak daganatok. Amint látható számos urológiai betegség érintheti a nőket, melyek korai felismerése a nők urológiai szűrése során lehetséges. A nők urológiai szűrése segít megelőzni a komolyabb betegségek és problémák kialakulását. Számtalan nő életét nehezíti meg a vizelet inkontinencia, holott ez az állapot is javítható korán felismerve.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Milyen tünetek utalnak arra, hogy indokolt a nők urológiai szűrése?

Az alábbi tünetek esetén érdemes lehet urológushoz fordulni a nők urológiai szűrése céljából:Nők urológiai szűrése - Urológiai Központ

  • Fájdalmas vizelés: Az égő érzés vagy fájdalom a vizeletürítés során egy gyakori tünet húgyúti fertőzés esetén.
  • Gyakori vizelési inger: A vizelési inger sokkal gyakoribbá válhat inkontinencia vagy húgyúti fertőzés esetén, melynek oka lehet a hibás idegi szabályozás vagy a nem teljes mértékben kiürülő vizelet.
  • Sürgős vizelési inger: Erős és hirtelen késztetés érzése a vizeletürítésre, amelyet nem lehet kontrollálni. Gyakran bekövetkezik a vizelet ürülése még azelőtt, hogy az illető elérné a WC-t.
  • Vizeletszivárgás: A vizelet akaratlan szivárgása vagy csöpögése, például köhögés, tüsszentés, nevetés vagy fizikai aktivitás közben.
  • Éjszakai vizeletürítés: Az éjszakai vizeletürítés gyakoribbá válhat inkontinencia esetén, és az érintettek gyakran kénytelenek lehetnek éjszaka többször is felkelni, hogy mosdóba menjenek.
  • Csökkent hólyagkapacitás: Az inkontinencia érintettjei gyakran érzik úgy, hogy megtelt a hólyag és nem tudják visszatartani a vizeletet.
  • Véres vizelet: Több urológiai betegség tünete a véres vizelet, így ha ez jelentkezik, mindenképp javasolt a nők urológiai szűrése. Előfordulhat, hogy csak egy pár nap alatt gyógyuló húgyúti fertőzésről van szó, de súlyosabb állapotok, például daganat jele is lehet a véres vizelet.
  • Zavaros vizelet: A vizeletben megjelenő genny vagy zavaros kinézet szintén utalhat húgyúti fertőzésre.
  • Bűzös, kellemetlen szagú vizelet: A húgyúti fertőzés során nemcsak a vizelet színe, hanem a szaga is megváltozhat. Jellemző tünet a bűzös vizelet.
  • Szexuális problémák: Ha fájdalom vagy kényelmetlenség jelentkezik a szexuális tevékenység során, vagy ha más szexuális diszfunkciók jelentkeznek is javasolt a nők urológiai szűrése.
  • Általános fáradtság és gyengeség: Néhányan lázat, fáradtságot vagy általános gyengeséget is tapasztalhatnak húgyúti fertőzés során.
  • Láz, hidegrázás: A láz kialakulása arra utal, hogy a húgyúti fertőzés elérte a vesét. A vesemedence gyulladás egy sokkal súlyosabb betegség, mint az alsó húgyutak fertőzése.
  • Alsó hasi fájdalom vagy kellemetlen érzés: Az alsó hasi területen fájdalom vagy kellemetlen érzés jelentkezhet a húgyúti fertőzés következtében.
  • Deréktáji fájdalom: A deréktáji fájdalom szintén a vese érintettségét és a felső húgyúti fertőzés kialakulását jelzi.
  • Hányinger és/vagy hányás a fájdalommal együtt: Amennyiben a húgyúti fertőzés eléri a vesét, az említett tünetek mellett hányinger vagy hányás is kialakulhat.

A fentiekben csak néhány példát mutattunk be azok a tünetek közül, amikor javasolt lehet a nők urológiai szűrése. Forduljon bizalommal orvosainkhoz, ha bármilyen szokatlan vagy zavaró tünet jelentkezik!

Kapcsolódó cikkünk

Veseciszta - mikor szükséges a műtét?

A vesében kialakuló ciszták lehetnek örökletesek és nem örökletesek, okozhatnak problémákat és maradhatnak tünetmentesek is. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa a veseciszták típusairól, a diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt. 

Milyen betegségekre derülhet fény a nők urológiai szűrése során?

A nők urológiai szűrése során számos betegségre derülhet fény, többek között:

Mikor fontos a nők urológiai szűrése?

A nők urológiai szűrése fontos lehet bizonyos életkorokban, élethelyzetekben vagy bizonyos egészségügyi állapotok fennállása esetén. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan időszakot és körülményt, amikor érdemes lehet a nők urológiai szűrése, de természetesen bármilyen új vagy szokatlan tünet esetén is érdemes felkeresni egy szakorvost. A nők urológiai szűrése az alábbi helyzetekben javasolt:

  • Évente vagy rendszeresen végzett szűrés: Általánosságban javasolt, hogy a nők évente legalább egyszer végeztessenek általános urológiai szűrést. A nők urológiai szűrése lehetővé teszi az egészségi állapot monitorozását és az esetleges problémák korai felismerését.
  • Nászutas időszak és a szexuális élet megkezdése: A szexuális aktus során könnyen megfertőződhetnek a nők olyan kórokozókkal, amik urológiai betegségeket okoznak. Ilyenkor is javasolt a nők urológiai szűrése, hogy felismerjék a fertőzést.
  • Várandósság előtt: Ha egy nő terhességet tervez vagy már terhes, ajánlott lehet egy általános urológiai szűrés, hogy az esetleges problémákat korán azonosítsák és kezeljék.
  • Várandósság és a szülés utáni időszak alatt: Érthető okokból ilyenkor az alsó testtájak nagyobb fertőzésveszélynek vannak kitéve, valamint az anya immunrendszere is gyengült lehet. A szülés vagy az alatta fellépő komplikációk inkontinenciát is okozhatnak.
  • Menopauza környékén: A menopauza idején a nők testében számos változás következik be, amelyek befolyásolhatják az urogenitális rendszert. Ezért a menopauza körüli időszakban fontos lehet a nők urológiai szűrése, hogy az esetleges változásokat felismerjék és megfelelően kezeljék. Ebben az időszakban a hormonális változások (például a progeszteron szint csökkenése) hatására a húgycső elvékonyodik, sérülékeny lesz, a baktériumok pedig könnyebben okozhatnak fertőzést, felfázást. Ilyenkor a kismedencei szervek süllyedése és ezáltal az inkontinencia kialakulása is gyakoribb.
  • Korábbi urogenitális problémák vagy betegségek esetén: Ha egy nőnek korábban már voltak húgyúti fertőzései, vesekövei, hólyagproblémái vagy más urogenitális rendszert érintő betegségei, akkor ajánlott lehet a rendszeres urológiai szűrés, hogy megelőzzék a betegség visszatérését vagy a további komplikációkat.

    Téma szakértői

    Dr. Bajor Gábor

    Dr. Bajor Gábor

    urológus
    Dr. Böszörményi-Nagy Géza

    Dr. Böszörményi-Nagy Géza

    urológus
    Dr. med.habil Buzogány István PhD

    Dr. med.habil Buzogány István PhD

    urológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK