A hólyaghurut, vagy közkeletű nevén felfázás gyakrabban érinti a nőket, akik közül sokan szenvednek a ki-kiújuló betegségtől. Ennek kapcsán ismerik a házi gyógymódokat, így például az elengedhetetlen bőséges folyadékfogyasztást, azonban dr. Csutak Magdolna, az Urológiai Központ urológusa azt is elmagyarázta, miért lehet szükség orvosi kezelésre.
A hólyaghurut vagy húgyúti fertőzés nem elsősorban a hideg miatt alakul ki (bár erre utal a felfázás kifejezés), a hideghatás ugyanúgy hajlamosíthat rá, mint például a nem rendszeres vizeletürítés, a nőgyógyászati gyulladások, a hüvelyi szárazság, a húgyutakat és főleg a hólyagot érintő fejlődési rendellenességek, sérülések, kövek, daganatok, sipolyok, és a nőkre jellemző rövid húgycső is egy hajlamosító tényezőnek számít. Magát a betegséget azonban általában olyan „hasznos” baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak az ember vastagbelében, de a húgyutakba kerülve és elszaporodva már kórokozókká válhatnak. Az egyik leggyakoribb és legismertebb ilyen baktérium az Echerichia coli, vagyis az E. coli.
A hólyaghurut tünetei jellegzetesek:
A felfázással rendszeres küzdő nők egy része szinte már automatikusan kezeli a hólyaghurutot. Sokaknál beválik a bőséges folyadékfogyasztás, a pihenés, a meleg fürdő (nem nyilvános fürdőben), a gyógyteák, a gyógyhatású készítmények, a gyulladáscsökkentők. Ezeken túl a kezelésben és a kiújulás megelőzésében szintén lényeges a rendszeres vizeletürítés, a nemi aktus utáni vizeletürítés, a személyes higiéné, az időjárásnak megfelelő öltözködés, a műszálas alsóneműk mellőzése.
- Akinél többször is előfordul hólyaghurut, mindenképpen ajánlatos orvoshoz fordulnia, hiszen előfordulhat, hogy a kivizsgálás során a hólyaghurut hátterében más betegséget is találunk. Ilyen lehet például a cukorbetegség, a hólyagkő, a hólyagdaganat. Ilyen esetekben nyilvánvaló, hogy a kiinduló betegség kezelésével a következményes hólyaghurut is elmúlik, vagy más típusú kezelést igényel – hangsúlyozza Csutak doktornő. – Ezen kívül azért is fontos az orvosi kezelés, mert az „első vonalban” rendelt antibiotikumos kezelés nagyon gyorsan képes megszabadítani a pácienst a sokszor kínzó tünetektől.
- A jellegzetes tünetek mellett a vizeletvizsgálat számít alapvetőnek, bár sokszor a vizelet már ránézésre is árulkodó – ismerteti dr. Csutak Magdolna, az Urológiai Központ urológusa. - A zavaros, kellemetlen szagú vizelet ugyanis sokszor utal húgyúti fertőzésre, de természetesen ez nem jelenti azt, hogy a híg vizeletminta kizárja a hólyaghurut jelenlétét. Ilyen gyanús esetekben érdemes vizelet tesztcsíkot használni, bizonyos helyzetekben pedig szükséges lehet a vizelet üledék vizsgálat. A vizeletvizsgálat már csak azért is fontos, mert ki kell zárni olyan betegségeket, amelyek bár hasonló tüneteket okoznak, más kezelést igényelnek. Ilyenek lehetnek többek közt a hüvelyi gyulladások, a húgycsőgyulladás, vagy a húgyúti kövesség. Visszatérő és krónikus hólyaghurut esetén vizelettenyésztés, hasi ultrahang, katéteres vizeletvizsgálat, húgyhólyag-tükrözés (cisztoszkópia), natív vagy kontrasztos röntgenvizsgálatok, CT, esetleg más vizsgálatok is szükségesek lehetnek.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Véleményeket a doktornőről itt olvashat >>
Rendelés típusa:
Hólyagtükrözésre CSAK telefonon van lehetőség bejelentkezni.
Rendelés helye: 1015 Budapest, Ostrom utca 16.
Telefonszám: +36 30 141 4242
További véleményekRégóta fennálló panaszok miatt jöttem el a doktornőhöz, és nem bántam meg. Üdv: Zoltán