Megint hólyaghurut? A folyadékfogyasztás és a kezelés is fontos

Megint hólyaghurut? A folyadékfogyasztás és a kezelés is fontos

Dr. Csutak Magdolna Létrehozva: 2022.03.02 14:50

A hólyaghurut, vagy közkeletű nevén felfázás gyakrabban érinti a nőket, akik közül sokan szenvednek a ki-kiújuló betegségtől. Ennek kapcsán ismerik a házi gyógymódokat, így például az elengedhetetlen bőséges folyadékfogyasztást, azonban dr. Csutak Magdolna, az Urológiai Központ urológusa azt is elmagyarázta, miért lehet szükség orvosi kezelésre.

Baktériumok okozzák a kínzó tüneteket

Kiújuló felfázás esetén fontos az urológiai kezelés.A hólyaghurut vagy húgyúti fertőzés nem elsősorban a hideg miatt alakul ki (bár erre utal a felfázás kifejezés), a hideghatás ugyanúgy hajlamosíthat rá, mint például a nem rendszeres vizeletürítés, a nőgyógyászati gyulladások, a hüvelyi szárazság, a húgyutakat és főleg a hólyagot érintő fejlődési rendellenességek, sérülések, kövek, daganatok, sipolyok, és a nőkre jellemző rövid húgycső is egy hajlamosító tényezőnek számít. Magát a betegséget azonban általában olyan „hasznos” baktériumok okozzák, amelyek normálisan is jelen vannak az ember vastagbelében, de a húgyutakba kerülve és elszaporodva már kórokozókká válhatnak. Az egyik leggyakoribb és legismertebb ilyen baktérium az Echerichia coli, vagyis az E. coli.
A hólyaghurut tünetei jellegzetesek:

  • gyakori, esetleg állandó vizelési inger,
  • hólyagtáji és húgycsőfájdalom,
  • csípős-fájdalmas vizelés,
  • parancsoló, hirtelen jövő vizelési inger,
  • szimmetrikus keresztcsontnál jelentkező fájdalom,
  • zavaros, esetleg bűzös, ritkán véres vizelet.

Mit tehetünk a tünetek csökkentéséért?

A felfázással rendszeres küzdő nők egy része szinte már automatikusan kezeli a hólyaghurutot. Sokaknál beválik a bőséges folyadékfogyasztás, a pihenés, a meleg fürdő (nem nyilvános fürdőben), a gyógyteák, a gyógyhatású készítmények, a gyulladáscsökkentők. Ezeken túl a kezelésben és a kiújulás megelőzésében szintén lényeges a rendszeres vizeletürítés, a nemi aktus utáni vizeletürítés, a személyes higiéné, az időjárásnak megfelelő öltözködés, a műszálas alsóneműk mellőzése.

  • De miért nem elég, ha csak ezeket a „gyógymódokat” alkalmazzuk?

- Akinél többször is előfordul hólyaghurut, mindenképpen ajánlatos orvoshoz fordulnia, hiszen előfordulhat, hogy a kivizsgálás során a hólyaghurut hátterében más betegséget is találunk. Ilyen lehet például a cukorbetegség, a hólyagkő, a hólyagdaganat. Ilyen esetekben nyilvánvaló, hogy a kiinduló betegség kezelésével a következményes hólyaghurut is elmúlik, vagy más típusú kezelést igényel – hangsúlyozza Csutak doktornő. – Ezen kívül azért is fontos az orvosi kezelés, mert az „első vonalban” rendelt antibiotikumos kezelés nagyon gyorsan képes megszabadítani a pácienst a sokszor kínzó tünetektől. 

Hogyan diagnosztizálható a hólyaghurut?

Húgyúti fertőzés esetén szükséges lehet kismedencei ultrahang, cisztoszkópia is.- A jellegzetes tünetek mellett a vizeletvizsgálat számít alapvetőnek, bár sokszor a vizelet már ránézésre is árulkodó – ismerteti dr. Csutak Magdolna, az Urológiai Központ urológusa. - A zavaros, kellemetlen szagú vizelet ugyanis sokszor utal húgyúti fertőzésre, de természetesen ez nem jelenti azt, hogy a híg vizeletminta kizárja a hólyaghurut jelenlétét. Ilyen gyanús esetekben érdemes vizelet tesztcsíkot használni, bizonyos helyzetekben pedig szükséges lehet a vizelet üledék vizsgálat. A vizeletvizsgálat már csak azért is fontos, mert ki kell zárni olyan betegségeket, amelyek bár hasonló tüneteket okoznak, más kezelést igényelnek. Ilyenek lehetnek többek közt a hüvelyi gyulladások, a húgycsőgyulladás, vagy a húgyúti kövesség. Visszatérő és krónikus hólyaghurut esetén vizelettenyésztés, hasi ultrahang, katéteres vizeletvizsgálat, húgyhólyag-tükrözés (cisztoszkópia), natív vagy kontrasztos röntgenvizsgálatok, CT, esetleg más vizsgálatok is szükségesek lehetnek.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Vese Cysta . Jo napot kivanok ! Véleményét szeretném kérni , a jobb vesemen tavaly véletlenül találtak egy 13 mm elváltozást . Azóta fel évente járok uh ellenőrzésre , az uh Cystanak látja . Készült Ct vizsgálat is, Tavaly azt írtak tér foglalás nem zárható ki. Most is készült Ct , most Cystanak vélik . Tehát az uh végző orvos, és a Ct végző orvos is Cystanak látja . Az urologusom nem biztos ebben , MRI vizsgálatot szeretne. Egy év alatt nem igazán nőtt 15 mm írjak most le. Az orvosom szerint lehet hogy daganat , mert sűrű benneku Cystanak írjak le. Kicsit meg ijedtem . Véleményét kérnem .köszönöm előre is

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Tisztelt kérdező!

Ha a cysta fala meszet tartalmaz akkor az esetek döntő hányadában az eltávolítást javasolják. A fali eltérés állapotát a hasi MRI méri fel legpontosabban.

Üdvözlettel:

Dr. Rákász István

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-rakasz-istvan

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Bizalomkeltő

Először voltam önöknél, dr. Csutak Magdolna urológus doktornőnél. Nagyon kedves, bizalomkeltő, alapos szakorvos. Szívesen jövök vissza hozzá.

További vélemények

Prima Medica Egészségközpontok

Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!