Húgyúti fertőzések

Húgyúti fertőzések

Szerző: Urológiai Központ Módosítva: 2023.04.11 10:05

A légúti fertőzések után a második leggyakrabban előforduló betegség. A férfiaknál kevésbé fordul elő, viszont a nők 80 százalékát érinti a probléma. Ez az anatómiai különbséggel magyarázható, mert a nők húgyrendszere sokkal rövidebb a férfiakénál. Így a húgyúti fertőzések könnyen és gyorsabban feljuthatnak a húgyhólyagig, vagy akár a vesemedencébe komoly szövődményeket okozva.

Húgyúti fertőzésekkel kapcsolatos urológiai szolgáltatásaink

  • szakorvosi vizit
  • vizeletvizsgálat
  • laborvizsgálat
  • gyógyszeres kezelés
  • hasi ultrahangvizsgálat

Amikor mindenképpen szükséges orvosi kezelés

A húgyúti fertőzések fajtái

A kórokozók a húgycsövön keresztül jutnak be a húgyhólyagba. Attól függően, hogy a fertőzés csak a húgycsövet, vagy húgyhólyagot érinti, vagy magasabb képleteket is, mint a vesemedencét, különböztetünk meg alsó húgyúti, vagy felső húgyúti fertőzést.

A húgyúti fertőzések kialakulásának kockázata

A páciensek többségénél kiemelhetjük, hogy a fertőzések kialakulásában egyéb kockázati tényezők szerepet játszanak.

  • Immunrendszer gyengülése – ha a szervezet immunrendszere gyengül, akkor a fertőzésekre való hajlam nő. A húgyúti fertőzések leggyakrabban olyan betegeknél fordulnak el, akik immunszupresszív gyógyszereket szednek.
  • Változókor – A csökkenő progeszteron hatására a húgycső hámrétege elvékonyodik, így sérülékenyebb lesz. A baktériumok így könnyen okoznak infekciót. Ha valami miatt a húgycső szűkül, vagy kő jelenléte áll fenn, akkor az is hajlamosít fertőzésre.
  • Krónikus betegségek, veseátültetés – ilyen betegség a diabétesz, ahol a vizelet magasabb cukortartalma és a védekezőképesség csökkenése hajlamosít a fertőzésekre.
  • vizeletkatéter – ha idegen tárgyat helyezünk a szervezetbe, legyen az egy vérvételi branül, vagy akár vizeletkatéter, a fertőzés kockázata magasabb. Mindnél tovább van bent a vizeletelvezető eszköz a hólyagban, annál nagyobb a kockázata egy esetleges fertőzésnek.
  • Húgyúti kő – mivel a kő beszűkíti a húgycsövet, illetve folyamatosan irritálja annak hámrétegét, így a pangó vizelet és a sérül húgycsőfal miatt a fertőzés kockázata megnő.
  • Várandósság – a terhesség alatt megváltozik a hormonháztartás, gyengül az immunrendszer, a magzat pedig a kismedencét és a benne található szerveket fokozott terhelésnek veti alá. A fertőzés kockázata megnő.
  • Gyermekkor – a gyermekek szeretnek a földön, a homokban ülve játszani, ahol a fertőzésveszély kockázata nagy. Ha a gyermekeknél lázas állapot áll fenn, melynek első látásra oka ismeretlen, akkor húgyúti fertőzésre kell gondolni. 

    Kapcsolódó cikkünk

    Mi a teendő, ha a makk és/vagy a fityma begyullad?

    Könnyen félelemre adhat okot, ha a makk és/vagy a fityma bőrén piros, viszkető foltok jelennek meg, holott a balanitis és a posthitis nem nemi úton terjedő betegségek. Mindazonáltal a kezelés és a rizikófaktorok csökkentése fontos feladat, amiben az urológus segíthet. Az alapvető teendőkre dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa hívta fel a figyelmet.

A húgyúti fertőzés tünetei

Három fő, jellemző tünet jelentkezik húgyhólyaggyulladás esetén. Gyakori vizelési inger mellett, a vizelés fájdalmas és időnként véres vizelet jelenik meg. Ha viszont a tünetekhez láz, deréktáji fájdalom is társul, azonnal szakorvos felkeresés indokolt, a vesemedence gyulladás kizárására.

Diagnózis

Steril mintavételt követően történik a vizeletvizsgálat, illetve vérvétel. Ilyenkor vér, fehérvérsejt, genny, vagy baktérium jelenlétét keresik a vizeletben és a vérben a gyulladásos faktorok növekednek meg. Ha ezeket a laborvizsgálat igazolja, akkor célzott antibiotikumos kezelés indítható. A vesemedence gyulladás megállapításához ultrahangvizsgálat, vagy akár kontrasztanyagos röntgenvizsgálat szükséges.

Húgyúti fertőzés kezelése

Fokozott folyadékbevitel, illetve célzott antibiotikumos kezelés szükséges. Gyermekeknél láz esetén, vesemedence gyulladás gyanújánál azonnal, illetve felnőtteknél, ha a vesemedence gyulladás beigazolódik, akkor kórházi ellátás szükséges.

Megelőzés

Mint minden egyéb esetben, a húgyúti fertőzések is megelőzhetőek. Törekedni kell a fokozott folyadékbevitelre, hogy a veséket átmossuk, így a kórokozóknak esélyt se hagyván a megtelepedésre. Ugyan ebből a szempontból fontos, hogy igyekezzünk a vizeletet teljesen kiüríteni. A felmerülő nőgyógyászati gyulladásokat érdemes kikezelni, ezzel is csökkenteni a húgyúti fertőzések kockázatát.

Téma szakértője

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK