A légúti fertőzések után a második leggyakrabban előforduló betegség. A férfiaknál kevésbé fordul elő, viszont a nők 80 százalékát érinti a probléma. Ez az anatómiai különbséggel magyarázható, mert a nők húgyrendszere sokkal rövidebb a férfiakénál. Így a húgyúti fertőzések könnyen és gyorsabban feljuthatnak a húgyhólyagig, vagy akár a vesemedencébe komoly szövődményeket okozva.
A kórokozók a húgycsövön keresztül jutnak be a húgyhólyagba. Attól függően, hogy a fertőzés csak a húgycsövet, vagy húgyhólyagot érinti, vagy magasabb képleteket is, mint a vesemedencét, különböztetünk meg alsó húgyúti, vagy felső húgyúti fertőzést. Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A páciensek többségénél kiemelhetjük, hogy a fertőzések kialakulásában egyéb kockázati tényezők szerepet játszanak.
Könnyen félelemre adhat okot, ha a makk és/vagy a fityma bőrén piros, viszkető foltok jelennek meg, holott a balanitis és a posthitis nem nemi úton terjedő betegségek. Mindazonáltal a kezelés és a rizikófaktorok csökkentése fontos feladat, amiben az urológus segíthet. Az alapvető teendőkre dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa hívta fel a figyelmet.
Három fő, jellemző tünet jelentkezik húgyhólyaggyulladás esetén. Gyakori vizelési inger mellett, a vizelés fájdalmas és időnként véres vizelet jelenik meg. Ha viszont a tünetekhez láz, deréktáji fájdalom is társul, azonnal szakorvos felkeresés indokolt, a vesemedence gyulladás kizárására.
Steril mintavételt követően történik a vizeletvizsgálat, illetve vérvétel. Ilyenkor vér, fehérvérsejt, genny, vagy baktérium jelenlétét keresik a vizeletben és a vérben a gyulladásos faktorok növekednek meg. Ha ezeket a laborvizsgálat igazolja, akkor célzott antibiotikumos kezelés indítható. A vesemedence gyulladás megállapításához ultrahangvizsgálat, vagy akár kontrasztanyagos röntgenvizsgálat szükséges.
Fokozott folyadékbevitel, illetve célzott antibiotikumos kezelés szükséges. Gyermekeknél láz esetén, vesemedence gyulladás gyanújánál azonnal, illetve felnőtteknél, ha a vesemedence gyulladás beigazolódik, akkor kórházi ellátás szükséges.
Mint minden egyéb esetben, a húgyúti fertőzések is megelőzhetőek. Törekedni kell a fokozott folyadékbevitelre, hogy a veséket átmossuk, így a kórokozóknak esélyt se hagyván a megtelepedésre. Ugyan ebből a szempontból fontos, hogy igyekezzünk a vizeletet teljesen kiüríteni. A felmerülő nőgyógyászati gyulladásokat érdemes kikezelni, ezzel is csökkenteni a húgyúti fertőzések kockázatát.
Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Nagy Károly PhD