Mi lehet a gyakori vizelési inger oka?

Mi lehet a gyakori vizelési inger oka?

Dr. Kállai László Létrehozva: 2019.03.21 07:34

A gyakori vizelési inger az életminőséget rontó problémává válhat, amit kezelni kell. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ szakorvosa szerint azért is fontos a kivizsgálás, mert ez a tünet akár betegségre is utalhat.

Jelentkezzen be urológiai kivizsgálásra!

 

+36 30 512 1375

online bejelentkezés az urológiai központba

 

Gyakori vizelés okai lehetnek 

Nők: húgyúti fertőzés, krónikus betegség, húgyúti fertőzések

Férfiak: prosztata problémák, nemi betegség, inkontinencia

 

 

⇒ A probléma megoldásához jelentkezzen be urológiai kivizsgálásra!

 

A gyakori vizelési inger az életminőséget is ronthatja

A gyakori vizelési inger egy tünet, amely nőknél gyakrabban fordul elő, de férfiakat is érint és a kor előrehaladtával növekszik az előfordulása, hátterében csak az esetek egy részében lehet szervi elváltozást kimutatni. A tünet a pácienseket változó mértékben zavarja, általában elmondható, hogy az idősebbek és a nők könnyebben együtt élnek vele, mint a fiatalok és a férfiak.
Ugyanakkor a gyakori vizelési inger jelentősen ronthatja az életminőséget, hátráltathatja a munkavégzést, a szociális kapcsolatok megélését és másodlagosan is vezethet betegségek kialakulásához. Ha éjszaka is jelentkezik - ezt hívjuk nocturiának vagy nycturiának -, kialvatlansághoz, krónikus fáradtsághoz, figyelemzavarhoz, neurózishoz, pszichés feszültséghez, balesetekhez, vérnyomás és szívbetegséghez vezethet.
A gyakori vizelési inger gyakran együtt jár hirtelen jövő, erős, parancsoló vizelési ingerrel, késztetéses vizelet-visszatartási panasszal, ritkábban fájdalmas, csípős vizeléssel, vizelés előtt, közben, után jelentkező görcsös hólyagtáji és/vagy húgycső fájdalommal, véres vizelettel. Az esetek egy részében a kísérő tünetek alapján következtetni lehet a panaszok okára is.

Mi lehet a gyakori vizelési inger oka?

A tünetnek nagyon sok oka lehet, és amennyiben nem található szervi eltérést a háttérben, pszichés okot érdemes keresni. Az egyik gyakori és nyilvánvaló ok a nagy mennyiségű vizelet (polyuria). Ezt okozhatja nagy mennyiségű folyadék bevitele, amely lehet kóros is, egyes italok, ételek (pl. kávé, tea, sör), gyógyszerek (vízhajtók), szív- érrendszeri betegségek, cukorbetegség, vesebetegség, endokrinológiai betegségek és azok kezelése is.
A gyakori vizelési inger mögötti hólyaghurut komoly fájdalmat okozhat.A gyakori vizelési inger azonban az esetek jelentős részében nem jár együtt nagy mennyiségű vizelet ürítésével, hiszen lehet, hogy az inger után egyáltalán nem ürül vizelet, csak pár csepp vagy csak kis mennyiség ürül. Ennek az egyik leggyakoribb oka a húgyhólyag baktérium okozta gyulladása (hólyaghurut, cisztitisz), amely szexuálisan aktív, fiatal nőknél, majd menopauza után gyakoribb. Ilyenkor a gyakori vizelési ingert általában hólyagtáji és húgycsőfájdalom, csípős-fájdalmas vizelés, parancsoló vizelési ingerek, szimmetrikus keresztcsont-táji fájdalom, zavaros, esetleg bűzös, ritkábban véres vizelet ürítése kíséri. Szövődményként vesemedence-gyulladás is jelentkezhet, amely általában féloldali vesetáji fájdalommal, lázzal, rossz közérzettel, elesettséggel jár. A vizelet visszamaradás lényege, hogy a beteg vizelés során nem tudja kiüríteni a hólyagot, ezért állandó ingere van. Sokféle betegség okozhat vizelet-visszamaradást, például prosztatabetegségek (jóindulatú prosztata-megnagyobbodás, prosztatagyulladás, prosztatarák), húgycsőszűkület, gerincvelői betegségek, gerincvelő-sérülés, a kismedencei szervek süllyedése, stb. Prosztata- és húgyhólyag betegségek vizelet-visszamaradás nélkül is okozhatnak gyakori vizelési ingert.
Nagy mennyiségű vizeletürítéssel nem járó gyakori vizelési ingert okozhat húgyúti kövesség is. Ez általában féloldali vesetáji fájdalommal (vesegörcs), időnként hányinger-hányással jár együtt. A húgyúti kövesség és vesemedence-gyulladás együtt is előfordulhatnak. Ilyenkor sürgős urológiai vizsgálat javasolt.
Polyuriával nem járó gyakori vizelési ingert okozhat terhesség, kismedencei daganatok, neurológiai betegségek (gerincvelői betegség: pl. sclerosis multiplex, agyi betegség: pl. Parkinson-syndroma), pszichiátriai betegségek, megváltozott pszichés állapot (pl. stressz, szorongás).

Mi a teendő panasz esetén?

Gyakori vizelési inger kivizsgálásánál alapvető a laborvizsgálat. - A fentiek alapján látható, hogy a gyakori vizelési inger hátterében súlyos betegség is állhat, ezért a tünet több hetes fennállása esetén érdemes orvoshoz fordulni – hangsúlyozza dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa. -  Aggasztó kísérő tünetek, így csípős-fájdalmas vizelés, erősen véres vizelet, hasi fájdalom, vesetáji fájdalom, láz esetén sürgős orvosi vizsgálat és szükség szerint urológiai ellátás javasolt. Az első urológiai vizsgálat általában fizikális vizsgálatból, az urológiai szervek ultrahangos vizsgálatából és vizelet gyorstesztből áll. Ezek alapján az esetek mintegy kétharmadában meg lehet állapítani a panaszok okát. Az esetek egy részében további kivizsgálásra van szükség: speciális laborvizsgálatok, vizeletáramlás-mérés, urodinámia, húgycső- és húgyhólyag-tükrözés, röntgen-vizsgálatok, CT, stb. Amennyiben sikerült felderíteni a gyakori vizelési inger okát, akkor ennek a megszüntetésére törekszünk, például húgyúti fertőzésben antibiotikus kúrát alkalmazunk. Az esetek egy részében műtéti beavatkozás válhat szükségessé, például húgyúti kövességben vagy daganatban. Ha pedig nem találunk szervi elváltozást a panaszok hátterében, akkor tüneti kezelést szoktunk javasolni, amely többnyire gyógyszeres- és gyógyhatású készítményekkel való kezelésből, folyadékfogyasztási és táplálkozási tanácsadásból és életmódi tanácsadásból áll.

 

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Bejelentkezés  kivizsgálásra:

+36 30 512 1375

online bejelentkezés az urológiai központba

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy a páromnál HPV-t diagnosztizáltak illetve nekem is vannak látható tüneteim, próbáltuk azt az ecsetelőt amit neki írtak fel azonban nálam ez sajnos nem működött, erősen megmarta a bőrt és viszketett utána napokon keresztül. A kérdésem az lenne, hogy mit lehet ez ellen tenni, megszüntethető e teljesen?
Illetve két másik dolog is van, nem tudom, hogy összefüggés van e.
Az egyik az, hogy nem minden esetben de gyakran előfordul, hogy merevedés után és alatt görcsösen fáj az egész lágyékom, van hogy aludni sem tudok tőle. Szedtem rá NoSpat, akkor elmúlt viszont nem tudom, hogy ez normális e vagy valaminek a tünete.
Mégegy dolog, hogy 2-4 hetente van éjjeli magömlésem, ami borzasztó kellemetlen mert sosem volt és egyre sűrűsödő tendenciát mutat.
Esetleg lát ezekben a tünetekben összefüggést, vagy jellemző valamire?
Mit javasolna?

Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlettel
Gyula

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt Uram,

szakorvosi urológiai vizsgálatot javasolnék önnek!

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Tisztelettel:

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakmailag felkészült

Felkészült volt szakmailag a Doktor Úr, érthetően logikusan magyarázta el kérdéseimre a választ.

További vélemények

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

A felújítás ideje alatt a rendelők zavartalanul működnek!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok