Vizeletvizsgálat kiértékelése: ezt mutatják az értékek!

Vizeletvizsgálat kiértékelése: ezt mutatják az értékek!

Módosítva: 2024.05.31 09:13

Gondolkozott már azon, hogy mit jelenthetnek a vizeletvizsgálat során mért paraméterek? Életünk során mindannyiunknak többször is kell vizeletmintát adnia vizsgálatokhoz, azonban sokan nem tudják pontosan mit is mérnek benne, és mit jelent a lelet, amikor kézhez kapják. Az alábbi cikkben ehhez adnánk egy útmutatót: ismerje meg, mit mutatnak az értékek a vizeletvizsgálat kiértékelése során!

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Milyen esetekben javasolt a vizeletvizsgálat kiértékelése?
Milyen vizsgálatokat foglal magában a vizeletvizsgálat?
Mit mutat a vizeletvizsgálat kémiai kiértékelése?
Mi vizsgálható mikroszkóp alatt a vizeletvizsgálat kiértékelése során?

Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban

Milyen esetekben javasolt a vizeletvizsgálat kiértékelése?

A vizeletvizsgálat egy gyakran kért és hasznos diagnosztikai módszer az orvosok kezében. A vizeletvizsgálat ugyanis értékes információkat árul el a szervezet állapotáról, amik máshogyan, például fizikális vizsgálattal vagy képalkotókkal nem lennének kimutathatóak. A vizeletvizsgálat a vérvételhez hasonlóan a szervezet belső folyamatairól, az anyagcsere és a homeosztázis fennállásáról vagy felborulásáról, illetve a húgyutak egészségéről tudósít minket. A vérvételhez képest viszont az a vizeletvizsgálat előnye, hogy nem kell hozzá megszúrni a beteget, tehát egy non-invazív diagnosztikai módszer, ezért nem is jár vérvesztéssel. Ehelyett a vizeletvizsgálat teljesen biztonságos, fájdalommentes, a szervezetből amúgy is ürülő, salakanyagokat és felesleges vizet tartalmazó vizeletből történik. Előnyei miatt a vizeletvizsgálat egy közkedvelt diagnosztikai eszköz az orvostudomány legtöbb területén; az urológia számára pedig különösen fontos, ugyanis a vese és a húgyutak működéséről, egészségéről is tájékoztatást ad. A vizeletvizsgálat kiértékelése éppen ezért az általános egészségi állapotfelmérés vagyis a ,,nagylabor” vizsgálat részét is képezi, valamint speciális esetekben is kérheti az orvos. Akkor is javasolt a vizeletminta levétele és a vizeletvizsgálat kiértékelése, ha valakinek vizeletürítési vagy vizelettel kapcsolatos panaszai vannak. A vizelési panaszok közé tartozik például a gyakori vizelési inger, az égő érzés vizeletürítéskor, a fájdalmas vizeletürítés vagy a vizelet színének/szagának megváltozása. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány speciális esetet, amikor a vizeletvizsgálat kiértékelése igencsak hasznos lehet:

  • Húgyúti fertőzések: A vizeletvizsgálat kiértékelése segíthet a bakteriális vagy gombás húgyúti fertőzések - például húgyhólyag- vagy vesegyulladás - diagnosztizálásában.
  • Vizeletkristályok vagy vizeletkövek: Vese vagy húgyúti kövesség esetén megjelenhetnek apró kövek vagy kristályok is a vizeletben. Az apróbb vizeletkövek ugyanis spontán ürülhetnek, ám a nagyobbakhoz orvosi beavatkozásra van szükség. Ezek ürülése ugyanis rendkívüli fájdalommal jár és el is akadhatnak a húgyutakban további szövődményeket okozva.
  • Mérgezések vagy gyógyszerreakciók: Bizonyos mérgezések, vese- vagy májproblémák is kimutathatóak a vizeletmintából, valamint gyógyszerek mellékhatásai és a gyógyszerek szintje is nyomon követhető a vizeletvizsgálat kiértékelése során.
  • Terhesség monitorozása: A terhesség alatt a vizeletvizsgálat kiértékelése segíthet a magas vérnyomás, a húgyhólyag gyulladás vagy más terhességi problémák korai felismerésében.
  • Magas vérnyomás: A tartósan fennálló magas vérnyomás ronthatja a vesefunkciót, melynek egyik jele (a fehérje megjelenése a vizeletben) kimutatható a vizeletvizsgálat kiértékelése során. Ismert veseprobléma vagy magas vérnyomás esetén tehát érdemes rendszeresen ellenőrizni a vizeletet.
  • Cukorbetegség: A vizeletben lévő cukor mennyiségének mérése segíthet a cukorbetegség diagnosztizálásában, illetve a kezelés hatékonyságának ellenőrzésében.

    Kapcsolódó cikkünk

    A rendszeresen kiújuló hólyaghurut nem feltétlenül bakteriális eredetű

    A nőknél viszonylag gyakori problémának számít a rendszeresen visszatérő hólyaghurut, vagyis cystitis, közkeletű nevén felfázás. A betegség kapcsán az első adandó szer a megfelelő antibiotikum, de dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa arra hívja fel a figyelmet, hogy gyakori kiújulás esetén a megfelelő diagnosztikus módszerekkel érdemes azt a lehetőséget is kivizsgálni, hogy mégsem baktérium áll a háttérben, és ezért nem az antibiotikum a megoldás.

Milyen vizsgálatokat foglal magában a vizeletvizsgálat?

A vizeletvizsgálat során több minden is mérhető, az orvos a tünetek és klinikai kép alapján dönti el, hogy pontosan miket kér. Általánosságban elmondható, hogy a vizeletvizsgálat során elsőként a vizelet színét és megjelenését vizsgálják, ezt követik a kémiai vizsgálatok, majd a vizeletminta mikroszkóp alatti elemzése.

A vizelet színét és megjelenését szabad szemmel nézik a vizeletvizsgálat során, ugyanis önmagában már ez a típusú vizeletvizsgálat is sokat elmond. Ez a vizeletvizsgálat ellenőrzi, hogy tiszta vagy zavaros-e vizelet, és hogy halvány, sötétsárga vagy más színű. A normál vizelet színe a szinte áttetsző, világos sárgától a sárgás színeken át a sötét borostyánbarnáig terjedhet, de érdemes tudni, hogy ez nagyban függ attól, hogy mennyire koncentrált vagy híg (vizes) a vizelet. A vizelet koncentráltsága pedig az elfogyasztott folyadék mennyiségétől függ, vagyis a szervezet hidratáltságától. A vizelet színét befolyásolhatják bizonyos gyógyszerek is, valamint az elfogyasztott ételek, de természetesen betegségek hatására is változhat, ami befolyásolhatja a vizeletvizsgálat eredményét.

Érdemes tudni, hogy a felhős vizelet nem mindig betegségre utal. Például a spermiumok és a bőrsejtek is zavarossá tehetik a vizeletvizsgálat mintáját, de természetesen zavaros vizelet esetén gondolni kell húgyúti vagy nemi úton terjedő fertőzés fennállására (ilyenkor a baktériumok és a fehérvérsejtek tehetik felhőszerűvé a vizeletet), valamint a fehérje jelenlétére.

Mit mutat a vizeletvizsgálat kémiai kiértékelése?

A vizeletvizsgálat fontos részét képezik a kémiai vizsgálatok, amikor bizonyos anyagok jelenlétét és mennyiségét mutatják ki a vizeletből. Az orvosok ehhez használhatnak speciális tesztcsíkokat, úgynevezett vizelet gyorstesztet. Vizeletvizsgálat kiértékelése - Urológiai KözpontA vizelet gyorsteszten olyan vegyi anyagokat tartalmazó párnák vannak, amelyek reakcióba lépnek a vizelet bizonyos összetevőivel és megváltozik a színük. A színváltozás mértékéből a vizeletben jelen lévő anyag mennyiségére is lehet következtetni. Ez a gyors vizeletvizsgálat lehetőségét adja meg, de pontosan is mérhetőek a vizeletben jelen lévő anyagok koncentrációi hosszabb idő alatt és laboratóriumi körülmények között. A vizeletvizsgálat kiértékelése során általában a következő paramétereket mérik:

  • pH-szint: A vizeletvizsgálat fontos lépése a vizelet pH-szintjének meghatározása. Ez a teszt a vizelet sav-bázis egyensúlyát méri. A vizelet magas pH-értéke olyan állapotokra utalhat, mint például a veseproblémák vagy a húgyúti fertőzés. Az vizelet alacsony pH-értéke olyan állapotokat jelezhet, mint a cukorbetegséggel összefüggő ketoacidózis és hasmenés.
  • Fajsúly vizsgálat: A fajsúly vizeletvizsgálat a vizeletben lévő összes kémiai részecske koncentrációját mutatja. A vizelet fajsúlyának változása utalhat dehidratált állapotra, de más betegségek jele is lehet.
  • Fehérje: A vizeletvizsgálat kiértékelése magában foglalja a fehérjék, például az albumin mennyiségének meghatározását a vizeletben. A normálisnál magasabb vizeletfehérje-szint utalhat például szívelégtelenségre, veseproblémákra vagy a kiszáradásra is.
  • Glükóz: A glükóz vizeletvizsgálata során a vizeletben lévő cukor (glükóz) mennyiségét mérik. Normál körülmények között nem szabadna glükóznak lennie a vizeletben, így a glükóz jelenléte cukorbetegség vagy terhességi cukorbetegség jele lehet.
  • Ketontestek: Akkor képződnek ketontestek a szervezetünkben, amikor úgy érzékeli, hogy ,,éhezik”, és zsírok, zsírsavak lebontásával próbál energiához jutni a test. Ez leggyakrabban cukorbetegség esetén fordulhat elő és életveszélyes állapotot is okozhat. A vizeletvizsgálat kiértékelése során kimutathatóak a ketontestek jelenléte.
  • Bilirubin: A bilirubin egy sárgás színezék, amely az epében található. Ha bilirubin van a vizeletben, az máj- vagy epeúti problémákra utalhat.
  • Nitrit: A pozitív nitrit teszteredmény húgyúti fertőzésre utalhat, ugyanis bizonyos baktériumok nitritet termelnek. Érdemes tudni, hogy ennek a fordítottja, a negatív nitrit teszt még nem jelenti egyértelműen a baktériumok hiányát, ugyanis nem minden baktérium képes a nitrátot nitritté alakítani.

    Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Mi vizsgálható mikroszkóp alatt a vizeletvizsgálat kiértékelése során?

A vizeletvizsgálat kiértékelése során egy további lépést jelent a vizeletüledék mikroszkóp alatti elemzése. Ennek során láthatóvá válnak a vizeletben jelen lévő sejtek, sejttörmelékek, baktériumok és esetlegesen a húgyúti kövek. A mikroszkópos vizeletvizsgálat kiértékelése során a következő paramétereket vizsgálják:

  • Vörösvérsejtek: A mikroszkópos vizeletvizsgálat során kimutathatóak a vizeletben jelen lévő vörösvértestek. Ezek megnövekedett száma vérzésre utal, a vörösvértestek alakja alapján pedig az is megmondható, hogy a veséből vagy a húgyutakból származnak-e. Ez segít megtalálni a véres vizelet okát, azonban érdemes tudni, hogy a vizeletvizsgálat mintája nagyon könnyen szennyeződhet vörösvérsejtekkel és a mikroszkópos vizsgálat nem tudja azonosítani, hogy honnan származik a vér. Történhet vérzés például aranyérből vagy menstruáció miatt is. Így a véres vizelet okának megtalálásához a vizeletvizsgálat kiértékelése mellett további vizsgálatokra is szükség lehet.
  • Fehérvérsejtek: Ha a vizeletvizsgálat kiértékelése során megnövekedett számban találnak fehérvérsejteket, az fertőzésre vagy gyulladásra utalhat a húgyutakban.
  • Hámsejtek: A hámsejtek nem csak a bőrünkön találhatóak meg, hanem a testüregekben és a húgyutakban is. Természetesen ezek a hámsejtek idővel leválnak és láthatóvá válnak a vizeletvizsgálat kiértékelése során, azonban a hámsejtek megnövekedett száma fertőzésre, gyulladásra vagy daganatra utalhat a húgyutakban.
  • Kórokozók: A vizeletvizsgálat kiértékelése során baktériumokat, élesztőgombát és parazitákat is találhatnak húgyúti fertőzés esetén. Érdemes tudni, hogy vannak, akiknél a vizeletvizsgálat kiértékelése során baktériumokat találnak, azonban nincsen semmilyen húgyúti fertőzésre utaló tünetük. Ezt aszimptomatikus bakteruriának nevezik. A kórokozók ráadásul nem minden esetben a húgyutakból származnak, a vörösvérsejtekhez hasonlóan itt is előfordulhat, hogy például hüvelyi fertőzés miatt kontaminációt látunk a vizeletvizsgálat kiértékelése során.
  • Fehérjecilinder: A fehérjecilinder összecsapzódott fehérjékből álló, öntvényszerű képződmény. Ha a vizeletvizsgálat kiértékelése során fehérjecilindereket találnak, az veseproblémákra utalhat.
  • Kristályok: A vizeletvizgsálat kiértékelése során kimutathatóak kristályok is a vizeletből, amik felvetik a vesekő vagy húgyúti kövek gyanúját.

    Téma szakértői

    Dr. Rákász István

    Dr. Rákász István

    urológus
    Dr. Nagy Károly PhD

    Dr. Nagy Károly PhD

    urológus
    Dr. med.habil Buzogány István PhD

    Dr. med.habil Buzogány István PhD

    urológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK