Gondolkozott már azon, hogy mit jelenthetnek a vizeletvizsgálat során mért paraméterek? Életünk során mindannyiunknak többször is kell vizeletmintát adnia vizsgálatokhoz, azonban sokan nem tudják pontosan mit is mérnek benne, és mit jelent a lelet, amikor kézhez kapják. Az alábbi cikkben ehhez adnánk egy útmutatót: ismerje meg, mit mutatnak az értékek a vizeletvizsgálat kiértékelése során!
Kapcsolódó szolgáltatásaink az Urológiai Központban
Milyen esetekben javasolt a vizeletvizsgálat kiértékelése?
Milyen vizsgálatokat foglal magában a vizeletvizsgálat?
Mit mutat a vizeletvizsgálat kémiai kiértékelése?
Mi vizsgálható mikroszkóp alatt a vizeletvizsgálat kiértékelése során?Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A vizeletvizsgálat egy gyakran kért és hasznos diagnosztikai módszer az orvosok kezében. A vizeletvizsgálat ugyanis értékes információkat árul el a szervezet állapotáról, amik máshogyan, például fizikális vizsgálattal vagy képalkotókkal nem lennének kimutathatóak. A vizeletvizsgálat a vérvételhez hasonlóan a szervezet belső folyamatairól, az anyagcsere és a homeosztázis fennállásáról vagy felborulásáról, illetve a húgyutak egészségéről tudósít minket. A vérvételhez képest viszont az a vizeletvizsgálat előnye, hogy nem kell hozzá megszúrni a beteget, tehát egy non-invazív diagnosztikai módszer, ezért nem is jár vérvesztéssel. Ehelyett a vizeletvizsgálat teljesen biztonságos, fájdalommentes, a szervezetből amúgy is ürülő, salakanyagokat és felesleges vizet tartalmazó vizeletből történik. Előnyei miatt a vizeletvizsgálat egy közkedvelt diagnosztikai eszköz az orvostudomány legtöbb területén; az urológia számára pedig különösen fontos, ugyanis a vese és a húgyutak működéséről, egészségéről is tájékoztatást ad. A vizeletvizsgálat kiértékelése éppen ezért az általános egészségi állapotfelmérés vagyis a ,,nagylabor” vizsgálat részét is képezi, valamint speciális esetekben is kérheti az orvos. Akkor is javasolt a vizeletminta levétele és a vizeletvizsgálat kiértékelése, ha valakinek vizeletürítési vagy vizelettel kapcsolatos panaszai vannak. A vizelési panaszok közé tartozik például a gyakori vizelési inger, az égő érzés vizeletürítéskor, a fájdalmas vizeletürítés vagy a vizelet színének/szagának megváltozása. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány speciális esetet, amikor a vizeletvizsgálat kiértékelése igencsak hasznos lehet:
Korábban hagyományosan 40 éves kortól volt javasolt a prosztatarák szűrés a férfiaknak, egy-két évente. A nemzetközi ajánlások azonban ma már ennél már enyhébbek, általában 50 éves kortól javasolják a szűrést, illetve 45 éves kortól azoknak a fokozott kockázatú pácienseknek, akiknek például a családjában előfordult prosztatarák. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebésze a prosztataszűrés és a további vizsgálatok jelentőségére és a leggyakoribb prosztatabetegségekre hívta fel a figyelmet.
A vizeletvizsgálat során több minden is mérhető, az orvos a tünetek és klinikai kép alapján dönti el, hogy pontosan miket kér. Általánosságban elmondható, hogy a vizeletvizsgálat során elsőként a vizelet színét és megjelenését vizsgálják, ezt követik a kémiai vizsgálatok, majd a vizeletminta mikroszkóp alatti elemzése.
A vizelet színét és megjelenését szabad szemmel nézik a vizeletvizsgálat során, ugyanis önmagában már ez a típusú vizeletvizsgálat is sokat elmond. Ez a vizeletvizsgálat ellenőrzi, hogy tiszta vagy zavaros-e vizelet, és hogy halvány, sötétsárga vagy más színű. A normál vizelet színe a szinte áttetsző, világos sárgától a sárgás színeken át a sötét borostyánbarnáig terjedhet, de érdemes tudni, hogy ez nagyban függ attól, hogy mennyire koncentrált vagy híg (vizes) a vizelet. A vizelet koncentráltsága pedig az elfogyasztott folyadék mennyiségétől függ, vagyis a szervezet hidratáltságától. A vizelet színét befolyásolhatják bizonyos gyógyszerek is, valamint az elfogyasztott ételek, de természetesen betegségek hatására is változhat, ami befolyásolhatja a vizeletvizsgálat eredményét.
Érdemes tudni, hogy a felhős vizelet nem mindig betegségre utal. Például a spermiumok és a bőrsejtek is zavarossá tehetik a vizeletvizsgálat mintáját, de természetesen zavaros vizelet esetén gondolni kell húgyúti vagy nemi úton terjedő fertőzés fennállására (ilyenkor a baktériumok és a fehérvérsejtek tehetik felhőszerűvé a vizeletet), valamint a fehérje jelenlétére. A gyakori éjszakai vizelés magas vérnyomásra is utalhat - Kardio KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Menopauza és vizelettartási panaszok - Nőgyógyászati Központ
Az állandó fáradtság és a fokozott étvágy a cukorbetegség korai tünetei is lehetnek - Endokrin Központ
Hogyan ismerhető fel a terhességi magas vérnyomás? - Kardio Központ
A vizeletvizsgálat fontos részét képezik a kémiai vizsgálatok, amikor bizonyos anyagok jelenlétét és mennyiségét mutatják ki a vizeletből. Az orvosok ehhez használhatnak speciális tesztcsíkokat, úgynevezett vizelet gyorstesztet. A vizelet gyorsteszten olyan vegyi anyagokat tartalmazó párnák vannak, amelyek reakcióba lépnek a vizelet bizonyos összetevőivel és megváltozik a színük. A színváltozás mértékéből a vizeletben jelen lévő anyag mennyiségére is lehet következtetni. Ez a gyors vizeletvizsgálat lehetőségét adja meg, de pontosan is mérhetőek a vizeletben jelen lévő anyagok koncentrációi hosszabb idő alatt és laboratóriumi körülmények között. A vizeletvizsgálat kiértékelése során általában a következő paramétereket mérik:
A vizeletvizsgálat kiértékelése során egy további lépést jelent a vizeletüledék mikroszkóp alatti elemzése. Ennek során láthatóvá válnak a vizeletben jelen lévő sejtek, sejttörmelékek, baktériumok és esetlegesen a húgyúti kövek. A mikroszkópos vizeletvizsgálat kiértékelése során a következő paramétereket vizsgálják: