Véres vizelet nőknél? Ilyen okai lehetnek

Véres vizelet nőknél? Ilyen okai lehetnek

Dr. Rákász István Módosítva: 2024.04.22 17:06

A véres vizelet okai közül bizonyos tényezők gyakrabban érintik a nőket, mint például a húgyúti fertőzés, más okok pedig kifejezetten nemhez kötöttek, mint az endometriózis. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa a lehetséges magyarázatokat vette számba és kivizsgálás jelentőségére is felhívta a figyelmet.

Online Bejelentkezés

Dr. Rákász István

Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

Véres vizelet – ezek a haematuria típusai

A véres vizelet oka lehet vesekő és hólyaghurut is. A nőknél jelentkező véres vizelet gyakran bizonyos fertőzések, veseproblémák vagy sérülések következménye, vagyis a vizeletkiválasztó rendszer „működészavarának” tünete. Ugyanakkor a nőknél nem csak a vizeletkiválasztó rendszer lehet a vérzés forrása, de a vagina, a méhnyak és a méh is.  Magának a véres vizeletnek, vagyis haematuriának több típusa is van:

  • Makroszkópos haematuria esetén a vér szemmel láthatóan jelen van a vizeletben, ami emiatt lehet rózsaszín, piros vagy barnás.
  • A mikroszkópos haematuria szemmel nem látható, de az elemzés során kimutatható, hogy az üledékben a normálisnál több vörösvértest található.

Nőknél ezek a leggyakoribb okok a véres vizelet hátterében

  • Húgyúti fertőzés

Több betegség miatt jelentkezhet véres vizelet nőknél.Nőknél jelentősan gyakrabban fordul elő a húgyúti fertőzés (hólyaghurut vagy felfázás), mint férfiaknál. Ennek egyik tünete lehet a vér megjelenése a vizeletben. Feltétlenül orvoshoz kell fordulni, ha gyakori és sürgető vizelési inger jelentkezik, ha fájdalmas, égő érzés tapasztalható a húgycsőben, ha a vizelet szaga, színe megváltozik, és abban a súlyos, ritka esetben, ha a fertőzés a vesét is eléri, láz, hányinger, hányás, hátfájdalom kíséri.

  • Vesekő és hólyagkő

Bizonyos ásványi anyagok lerakódásából lassan kövek alakulhatnak ki a hólyagban, a vesékben. Ezek a kövek pedig irritálhatják, felsérthetik az adott szervek belső falát, ami miatt véressé válhat a vizelet. Emellett olyan tüneteket is okozhatnak, mint a fájdalmas és gyakori vizelés, az akaratlan vizelés (inkontinencia), a zavaros, kellemetlen szagú vizelet. A kövek kialakulásának ismert rizikófakorai is vannak, mint a nagy mennyiségű sófogyasztás, a dehidráció, az elhízás és bizonyos gasztroenterológiai betegségek, mint a Crohn-betegség vagy a fekélyes vastagbélgyulladás, illetve a pajzsmirigy problémák. 

  • Endometriózis

Ha a véres vizelet mellett komoly derékfájdalom is mutatkozik, felmerülhet az endometriózis gyanúja.  Ennél a betegségnél a méh nyálkahártyája túlburjánzik a méhen, és más szervezben is megjelenik, leggyakrabban a petefészekben, petevezetékben. Kezeletlenül az endometriózis terméketlenséghez vezethet. 

  • Daganatos betegségek

Bár jóval ritkábban fordulnak elő, mint a fertőzések és a kövek, daganatok is érinthetik a vesét és a hólyagot. Rákos megbetegedéseknél megfigyelhető lehet, hogy az egyik vizelésnél vér jelenik meg, míg a másiknál nem. A hólyagrák további tünete lehet a gyakoribb vizelési inger, míg a vesedaganat többnyire nem érinti a vizelési szokásokat, viszont derékfájdalmat okozhat.

Hogyan állítható fel a diagnózis?

- Ahhoz, hogy megtudjuk, mi okozhatja a véres vizeletet, fontos megismernünk a további panaszokat, a családi betegségek történetét, a rizikófaktorokat. Azt is ki kell zárnunk, ha a menstruáció miatt jelenik meg vér a vizeletben, még ha akár szokatlan időpontban is. Minden esetben szükség van fizikális és laborvizsgálatra is, amelyek során együttműködhetünk a nőgyógyásszal. A képalkotó vizsgálatok közül szóba jöhet az ultrahang, az MRI, a CT, és a hólyagtükrözés – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – A lényeg azonban, hogy a véres vizelet olyan tünet, amellyel feltétlenül orvoshoz kell fordulni, és szükség esetén meg kell kezdeni a kezelést.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
41 éves nő vagyok. Magas, vékony termetű. 1985 óta egy vesével élek. Bal oldalon zsugorvesém volt, ezért kellett eltávolítani. Azóta rendszeres vizelet és UH vizsgálaton veszek részt. A jobb vese megnagyobbodott, mert ahogy nőttem és mivel egyedül maradt átvette a teljes működést. Amennyire lehet vigyázok az étkezésre és sok vizet fogyasztok. 2006-ban és 2010-ben császármetszéssel egészséges gyermekeim születtek. Általánosan jól érzem magam, viszont mostanában sokkal könnyebben elfáradok és gyengének érzem magam. A vérnyomásom alacsony, a vércukor szintem is. A húgysav emelkedése miatt az étrendre vigyázok, mert a Milurit tablettát nem tudtam szedni. Általános iskolában végig fel voltam a műtétre való tekintettel mentve. Középiskolában már nem. Igy keveset mozogtam. Az izületek a térdemben kicsit gyengék. Azt szeretném, megkérdezni, hogy lehetek arra való tekintettel fáradtabb és gyengébb, hogy a vese már nehezen vagy nehezebben méregtelenít a hosszú évek óta, illetve a hosszú igénybevétel miatt? A vérkép egyéb részei normális értékűek. Az ultrahang szerencsére nem mutat a belső szervekben sehol semmit. A pajzsmirigy is rendben van. Köszönettel: Kovárné

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Kedves Erzsébet!

Panaszai indokolják az alapos kivizsgálást.
Javasolnám a vesefunkció kontrollálását és a vérképét is!

Tisztelettel

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alig kellett várni

Minden rendben zajlott. Várni szinte alig kellett.

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK

Kedves Páciensünk!

Örömmel osztjuk meg, hogy az Urológiai Központ Kolosy téri rendelőjében július és augusztus hónapban felújítási munkálatokat végzünk a magas színvonalú páciensellátás érdekében. Ezalatt az időszak alatt Kolosy téri rendelőnkben dolgozó orvosaink az Urológiai Központ Széna téri és Bosnyák téri rendelőiben várják a Pácienseket!

Ostrom utcai rendelő orvosai | 1015 Budapest, Ostrom utca 16. földszint 6-osrendelő:

Bosnyák téri rendelő orvosai | 1147 Budapest, Csömöri út 18. :

Amennyiben további információra van szüksége kérjük írjon az info@urologiaikozpont.hu e-mail címre vagy hívja a +36 30 512 1375-ös telefonszámot!

Megértését ezúton is köszönjük szépen!

Urológiai Központ csapata