Ezek a területek fájhatnak, ha vesemedence gyulladása van

Ezek a területek fájhatnak, ha vesemedence gyulladása van

Módosítva: 2023.04.21 10:12

A vesemedence gyulladás egy gyakori, akár súlyos fájdalmakkal járó kóros állapot, mely főleg a nőket érinti de férfiak is találkozhatnak vele életük során. Időben történő felismerése és terápiája kiemelten fontos a fájdalom enyhítése és szövődmények megelőzésének érdekében.

Ezek a területek fájhatnak, ha vesemedence gyulladása van - Tartalom

Mi az a vesemedence gyulladás?

Milyen területek fájhatnak, ha vesemedence gyulladása van?

Vesemedence gyulladás okai

Vesemedence gyulladás kivizsgálása

Vesemedence gyulladás kezelése

Vesemedence gyulladás lehetséges következményei

Vesemedence gyulladás megelőzése

Vesemedencegyulladással kapcsolatos szolgáltatásaink

Mi az a vesemedence gyulladás?

A vesemedence gyulladás (pyelonephritis) egy bakteriális fertőzés, amely a vesék és a húgyutak felső részét érinti. Általában a húgyúti fertőzés (cystitis) váltja ki, amikor a baktériumok a húgyhólyagból a húgycsőn át feljutnak a vesékbe. A vesemedencegyulladás általában heves fájdalommal, lázzal és egyéb tünetekkel jár és kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat.

A vesemedence gyulladás tünetei általában hirtelen jelentkeznek, és általában a következőket tartalmazzák:

  • Hőemelkedés és láz
  • Súlyos fájdalom az oldalakon, a derékrészen vagy a hasban
  • Gyakori, fájdalmas vizeletürítés
  • Émelygés és hányinger
  • Általános rossz közérzet és fáradtság
  • Hidegrázás és remegés

A vesemedence gyulladás súlyossága változó lehet és néha az érintetteknek csak enyhe tünetek jelentkeznek. Azonban a betegség súlyos formái esetén a betegeknek kórházi kezelésre lehet szükségük, mivel a fertőzés súlyos szövődményeket okozhat, például veseelégtelenséget és véráramfertőzést (szeptikus sokkot). A vesemedence gyulladás kezelése általában antibiotikumokat és fájdalomcsillapítókat foglal magában. A kezelés időtartama és típusa az érintett személy tüneteitől és az esetleges szövődményektől függ.

Milyen területek fájhatnak, ha vesemedence gyulladása van?

A vesemedencegyulladás általában a vesék felső részén, azaz a gerinc alsó részének oldalsó részén okoz fájdalmat. A fájdalom az egyik oldalon vagy mindkét oldalon is jelentkezhet, és gyakran a hát vagy a derék fájdalmához hasonlítható. A vesemedencegyulladás okozta fájdalom általában éles, égő, szúró sőt akár rendkívül erős is. A fájdalom mellett a beteg általában érzékeny az érintett területre és duzzanat is előfordulhat a környező szövetekben.

A vesemedence gyulladás más tünetei közé tartozik a láz, a hidegrázás, a gyakori és fájdalmas vizelés, az émelygés, a hányás, a hasi fájdalom és a fáradtság. Ezek a tünetek lehetnek enyhék vagy súlyosak, és súlyosabb esetekben a betegnek szüksége lehet kórházi kezelésre. Ha Ön úgy gyanítja, hogy vesemedence gyulladása van, azonnal forduljon orvoshoz, hogy megfelelő kezelést kapjon és megelőzze a szövődmények kialakulását.

Vesemedence gyulladás okai

A vesemedence gyulladás (pyelonephritis) okai leggyakrabban bakteriális fertőzések, általában a húgyúti rendszer alsó részéből (húgycső, húgyhólyag, húgycsőnyílás) indulnak ki. Az E. coli baktériumok a leggyakoribbak, de más baktériumfajok, például a Klebsiella, a Proteus, a Pseudomonas és az Enterococcus is okozhatnak vesemedence gyulladást. A baktériumok az alsó húgyúti rendszerből jutnak fel a felső húgyúti rendszerbe (vesékbe), és fertőzést okoznak.

A vesemedence gyulladás kialakulásában szerepet játszhatnak olyan tényezők is, mint a húgyúti rendszer anatómiai rendellenességei (pl. húgyúti reflux), a húgyúti rendszer akadályozottsága (pl. vesekő), a szexuális aktivitás, a terhesség vagy a csökkent immunrendszer működése.

A vesemedence gyulladást ritkábban okozhatja az ureterek, a húgyhólyag vagy a prosztata fertőzését is. Ezt az állapotot más néven alsó húgyúti fertőzésnek nevezik, és a betegség különböző tüneteket okoz, mint a felső húgyúti fertőzés. A kezelés szintén eltérő lehet.

Vesemedence gyulladás kivizsgálása

Ha a vesemedencegyulladásra utaló tüneteket észlelünk (pl. láz, hátfájás, gyakori vizelés, égő érzés a vizeletürítéskor stb.), orvoshoz kell fordulni a megfelelő diagnózis felállítása és kezelés megkezdése érdekében. A vesemedence gyulladás diagnózisát általában a tünetek alapján, a beteg kórtörténetének és fizikai vizsgálatának elemzése után állítják fel.

A diagnózis megerősítéséhez az orvos általában vizeletvizsgálatot végez, amely segít a fertőzés kimutatásában, és további információkat szolgáltat a fertőzés súlyosságáról és típusáról. Ha a vizeletvizsgálat pozitív eredményt mutat, az orvos további teszteket is elvégezhet, például vérvizsgálatot, ultrahangot vagy CT-vizsgálatot, hogy megvizsgálja a vesék állapotát és meghatározza a fertőzés súlyosságát.

Amennyiben a beteg súlyosabb tünetekkel, például súlyos fájdalommal, magas lázzal, émelygéssel és hányással küzd, esetleg kórházi kezelésre lehet szükség, hogy intravénás antibiotikumokat és fájdalomcsillapítókat adjanak a fertőzés kezelésére és enyhítésére.

Kapcsolódó cikkünk

Vizelés alatti és utáni égő érzés nőknél? Ilyen okai lehetnek

Bár leggyakrabban húgyúti fertőzés következtében jelentkezik a vizelés alatti és utáni égő érzés, vannak más betegségek is, amelyek hasonló tünetet okozhatnak. Dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa szerint öndiagnózis helyett hasznosabb a kivizsgálás, amelynek egyik legfontosabb célja, hogy pontos diagnózisra épülő célzott kezelés kezdődhessen el.

Vesemedence gyulladás kezelése

A vesemedencegyulladás kezelése általában antibiotikumok alkalmazását foglalja magában, amelyek segítenek megölni a baktériumokat, amelyek a fertőzést okozzák. Az orvos általában a vizeletvizsgálat eredményeire és az egyéb tünetekre támaszkodik a megfelelő antibiotikum kiválasztásához. A kezelés időtartama általában 7-14 nap, de súlyosabb esetekben vagy krónikus fertőzések esetén hosszabb ideig is lehet szükség antibiotikumok szedésére.

A tüneti kezelés is fontos része a vesemedencegyulladás kezelésének. A betegnek meg kell pihennie, és elegendő folyadékot kell fogyasztania, hogy segítse a vesék működését és a szervezetben lévő toxinok eltávolítását. A fájdalom enyhítésére fájdalomcsillapítókat vagy görcsoldókat is lehet alkalmazni.

Ha a beteg súlyosabb tünetekkel küzd, például magas lázzal, émelygéssel, hányással vagy erős fájdalommal, akkor az orvos általában a kórházi kezelést javasolja. A kórházban az antibiotikumokat intravénásan adják be, és a beteg állapotát szorosan figyelemmel kísérik végig, hogy biztosítsák a megfelelő kezelést és a szövődmények elkerülését.

Fontos megjegyezni, hogy a vesemedence gyulladás időben történő kezelése nagyon fontos, mivel a kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt fertőzés súlyos szövődményekhez vezethet, mint például a vesekárosodás vagy a véráramba való terjedés, ami akár életveszélyes is lehet. Ezért fontos, hogy azonnal forduljunk orvoshoz, ha a vesemedence gyulladásra utaló tüneteket észleljük.

Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!

Vesemedence gyulladás lehetséges következményei

Ha a vesemedence gyulladás nem kezelik időben, vagy nem reagál a kezelésre, akkor súlyosabb problémákhoz vezethet. Néhány lehetséges következmény a következők:

Veseelégtelenség: A vesemedence gyulladás súlyos formái veseelégtelenséghez vezethetnek, amelynek során a vesék nem képesek megfelelően működni.

Vese abszcesszus: Ha a fertőzés terjed a vesében, akkor veseabszesszus alakulhat ki, ami egy tályog a vesében..

Bakteriális véráramfertőzés: Ritkán, de előfordulhat, hogy a vesemedence gyulladás okozta fertőzés bakteriális véráramfertőzéshez vezet, amely súlyos szövődmény lehet.

Fontos, hogy a vesemedence gyulladást időben felismerjék és kezeljék, hogy csökkentsék a súlyosabb következmények kockázatát. Ha bármilyen tünete van, amely a vesemedence gyulladásra utalhat, forduljon orvoshoz minél hamarabb.

Vesemedence gyulladás megelőzése

A vesemedencegyulladás megelőzése érdekében fontos az egészséges életmód fenntartása és az alábbi tevékenységek végzése:

  • Tisztaság: Fontos, hogy az intim területeket rendszeresen tisztán tartsuk, és hogy tiszta ruhát viseljünk.
  • Vízbevitel: Fogyasszunk elegendő folyadékot, különösen vizet, hogy a vesék megfelelően működjenek.
  • Higiéniai szokások: Mosson kezet rendszeresen, és ne használja mások törölközőjét vagy személyes tárgyait.
  • Megfelelő WC használat: Gyakran WC-re kell menni, és ne tartsuk vissza a vizeletet.
  • Csökkentse a fertőzés kockázatát: Kerülje a baktériumokkal szennyezett vizet, például medencéket, jacuzzikat, tókat stb.
  • Kerülje a húgyúti fertőzéseket: Az elkerülésére szolgáló módszerek közé tartozik a rendszeres higiéniai szokások és az antibiotikumok használata, ha az orvos előírja.
  • Immunrendszer erősítése: Az immunrendszer erősítése segíthet a fertőzések megelőzésében, és csökkentheti a vesemedencegyulladás kialakulásának kockázatát.

Ha veseműtéten esett át, vagy korábban volt vesemedencegyulladása, fontos, hogy rendszeresen ellenőrizze magát, és kövesse az orvosi utasításokat. A korai felismerés és kezelés kulcsfontosságú a vesemedencegyulladás megelőzésében és kezelésében.

Téma szakértői

Dr. Nagy Károly PhD

Dr. Nagy Károly PhD

urológus
Dr. Lakos Gábor

Dr. Lakos Gábor

csecsemő- és gyermekgyógyász, belgyógyász
Dr. Csutak Magdolna

Dr. Csutak Magdolna

urológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK

Kedves Páciensünk!

Örömmel osztjuk meg, hogy az Urológiai Központ Kolosy téri rendelőjében július és augusztus hónapban felújítási munkálatokat végzünk a magas színvonalú páciensellátás érdekében. Ezalatt az időszak alatt Kolosy téri rendelőnkben dolgozó orvosaink az Urológiai Központ Széna téri és Bosnyák téri rendelőiben várják a Pácienseket!

Ostrom utcai rendelő orvosai | 1015 Budapest, Ostrom utca 16. földszint 6-osrendelő:

Bosnyák téri rendelő orvosai | 1147 Budapest, Csömöri út 18. :

Amennyiben további információra van szüksége kérjük írjon az info@urologiaikozpont.hu e-mail címre vagy hívja a +36 30 512 1375-ös telefonszámot!

Megértését ezúton is köszönjük szépen!

Urológiai Központ csapata