Vizeletvisszatartás is vezethet húgyúti fertőzéshez gyerekeknél

Vizeletvisszatartás is vezethet húgyúti fertőzéshez gyerekeknél

Dr. Bajor Gábor Módosítva: 2024.03.20 08:38

Hasfájásra, fájós, csípős vizeletre panaszkodhatnak azok a gyerekek, akik húgyúti fertőzéstől szenvednek, illetve néhányan egyszerűen „nem tudnak pisilni”. Ha pedig már a felső húgyutakat is elérte a fertőzés, láz, elesettség, étvágytalanság hívhatja fel a figyelmet a bajra. Dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa a gyermekkorban jelentkező betegség lehetséges okaira és a kezelés döntő jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Az alsó húgyúti fertőzés gyakori gyermekbetegség

Gyerekeknél is urológus kezeli a felfázást.A bakteriális fertőzések közt a húgyúti fertőzés a második leggyakoribb a gyerekek közt, a légúti betegségek után. Ahogyan a felnőtteknél, a kicsiknél is leggyakrabban egy Escherichia coli nevű baktérium okozza a fertőzést (bár ritkán vírusok, gombák, paraziták is okozhatják), ami normál körülmények közt is megtalálható a székletben. Éppen ez az oka annak, hogy pelenkás korban ezek a baktériumok könnyebben juthatnak a székletből a külső nemi szervek közelébe, ráadásul ilyenkor még a kicsik immunrendszere is fejletlenebb, tehát viszonylag könnyen kialakulhat a fertőzés. És bár a későbbi életkorokban sokkal gyakrabban fertőződnek meg a lányok, csecsemőkorban még a kisfiúknál gyakoribb. Ez főként azért van, mert ilyenkor a fityma még le van tapadva, a külső húgycsőnyílás nehezebben tartható tisztán, ezért a kórokozók könnyebben megtelepedhetnek rajta. Később azonban a rövidebb húgycső, valamint a végbélnyílás és a húgycsőnyílás közelsége miatt a lányok jóval veszélyeztettebbé válnak, ahogyan a felnőtt nők is. Kislányoknál meg kell említeni az ún. széles hólyagnyak nevű variációt, amely az életkor előrehaladtával megszűnik, a gyermek "kinövi", és fokozott higiénés módszerekkel az ismétlődő gyulladások megelőzhetők.
- Gyerekeknél nem ritka, hogy a pisi tartogatása, vagyis a vizeletvisszatartás okozza a problémát, aminek számos – akár lelki – oka is lehet. Ha egy gyerek nagyon ritkán megy el vécére, vagy nem engedi ki teljesen a vizeletét, az pangani kezd és a pangó vizelet mindig jó táptalaj a kórokozóknak – hangsúlyozza dr. Bajor Gábor, az Urológiai Központ urológusa. – Ugyanakkor egyes esetekben vizsgálódni kell a fejlődési rendellenességek, például sipolyok, daganatok, sérülések után, és mindig rá kell kérdezni a húgyúti fertőzésre hajlamosító betegségekre is, elsősorban a cukorbetegségre. Ha például egy gyereknek többszer újul ki a húgyúti fertőzése, feltétlenül fontos ellenőriztetni a vércukorszintet.   

Miről panaszkodhat a gyerek?

A húgyúti fertőzés kezelése gyerekeknél is lehet antibiotikum.A húgyúti fertőzés okozta tünetek attól függenek, hogy csak az alsó vagy a felső húgyutakat érinti-e a probléma. Az alsó húgyúti fertőzés, amit a köznyelvben hólyaghurutnak vagy tévesen felfázásnak is neveznek (ugyanis nem maga a hideg okozza, legfeljebb a hidegben meggyengült helyi védekező rendszer), jellegzetes tüneteket okoz. Erre lehet gyanakodni, ha a gyerek az alábbiakra panaszkodik vagy a szülő az alábbiakat veszi észre:

  • hasfájás (alhasi fájdalom),
  • fájdalmas, csípős vizelés,
  • csak pár csepp vizelet ürítése,
  • visszatartott vizelet vagy épp bepisilés (amikor már szobatiszta a gyerek),
  • kellemetlen, szúrós szagú vizelet.

A felső húgyúti fertőzés ehhez képest olyan tüneteket okoz, amelyekkel mindenképpen orvoshoz kell fordulni, hiszen a gyerek lázas, rossz a közérzete, elesett, nem eszik, illetve előfordulhat hányás. Ha esetleg vér is megjelenik a vizeletben, az súlyosabb betegségre utal. A csecsemők ilyenkor fájdalmasan sírnak, a nagyobbak esetleg el tudják mondani, hogy valamelyik oldaluk fáj – ez jellemző tünete a vesemedence-gyulladásnak.  A legfontosabb tehát, hogy akár súlyosabb akut tünetek, akár enyhébb tünetek mutatkoznak, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, egyrészt a kezelés, másrészt a szövődmények megelőzése miatt.

A kezelés a diagnózistól függ

A diagnosztizálás nagyban épül a gyerek vagy a szülők által elmondott panaszokra, és a kivizsgálásra. Nagyon fontos továbbá a vizeletvizsgálat, amit még csecsemőknél is meg lehet oldani egy speciális vizeletgyűjtő zacskó segítségével – foglalja össze Bajor doktor. – Ha alsó húgyutakat érintő fertőzésről van szó, általában antibiotikumos kezelésre van szükség, ami mellett – és általában is – nagyon fontos a bőséges folyadékfogyasztás és a minél gyakoribb és teljes vizeletürítés. Az antibiotikum mellett ajánlott az orvos által javasolt pre- és probiotikumokat is alkalmazni az egészséges mikrobiom visszaállításáért. A vesemedence-gyulladás kezelése szintén antibiotikummal történik, de az már kórházban zajlik és később nefrológiai utánkövetést igényel.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr,
55 éves vagyok, az egyik herémet öt napja erős ütés érte. Az erős fájdalom 5..6 perc alatt elmúlt, bármiféle látványos elváltozás nélkül, de azóta időnként jelentkező, nagyon enyhe, tompa fájdalmat érzek néha mozgás közben a mellékhere környékén, de ami rosszabb, szex alatt az ejakuláció során kellemetlen szúró görcsös fájdalom jelentkezik az érintett herénél. A here amúgy érintésre sehol nem fájdalmas és duzzanatot vagy egyéb eltérést sem tapasztalok rajta. Ezen felül nem véres sem a vizelet sem az ejakulátum.
Ez valami zúzódás lehet? Mennyi ideig tarthat a gyógyulás? Mi a teendő ilyenkor?

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt kérdező!

A panaszok lehetnek a sérülés következményei. A gyógyulás több hétig is eltarthat.
Fekvő testhelyzetben a here felpolcolása és hűtőborogatása (jegelése) jó hatású lehet.

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

"A doktor úr nagyon kedves és alapos. Mindent részletesen elmagyarázott, rám szánta az időt. Örülök, hogy jó kezekbe kerültem!"

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK

Kedves Páciensünk!

Örömmel osztjuk meg, hogy az Urológiai Központ Kolosy téri rendelőjében július és augusztus hónapban felújítási munkálatokat végzünk a magas színvonalú páciensellátás érdekében. Ezalatt az időszak alatt Kolosy téri rendelőnkben dolgozó orvosaink az Urológiai Központ Széna téri és Bosnyák téri rendelőiben várják a Pácienseket!

Ostrom utcai rendelő orvosai | 1015 Budapest, Ostrom utca 16. földszint 6-osrendelő:

Bosnyák téri rendelő orvosai | 1147 Budapest, Csömöri út 18. :

Amennyiben további információra van szüksége kérjük írjon az info@urologiaikozpont.hu e-mail címre vagy hívja a +36 30 512 1375-ös telefonszámot!

Megértését ezúton is köszönjük szépen!

Urológiai Központ csapata