Sokunkkal előfordult már, hogy vizeletürítés során véresnek láttuk a vizeletünket. Ez elsőre igencsak ijesztőnek tűnhet, főként hogyha egyéb tünetekkel is társul. A leggyakoribb kísérő tünetei a véres vizeletnek a fájdalmas vizeletürítés, derék-táji fájdalom, égő érzés vizeletürítéskor, gyakori vizelési inger. Fontos utánajárni, hogy mi állhat a véres vizelet (orvosi kifejezéssel heamaturia) hátterében. Egészen egyszerű étrendi okokól kezdve a banális fertőzéseken át a súlyos betegségekig sok minden okozhatja a véres vizeletet. A kórkép ráadásul gyakori, bármelyik korosztályt érintheti, sokan pedig visszatérő állapotról számolnak be.
Az alábbaikban a véres vizeletről olvashat majd; összegyűjtöttük a véres vizelet tüneteit, leggyakoribb okait, rizikó faktorait, kivizsgálását és kezelését.
Véres vizelettel kapcsolatos szolgáltatásaink
Véres vizelet tünetei
Véres vizelet okai
Véres vizelet rizikó faktorai
Véres vizelet kivizsgálásának menete
Véres vizelet kezelése
Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.
A legszembetűnőbb tünet a vizelet megváltozott színe. A véres vizelet rózsaszínnek, pirosnak, vagy akár cola-színűnek is tűnhet, ennek oka, hogy a vörösvértestek megváltoztatják a vizelet eredeti sárgás színét. Kis mennyiségű vér is elegendő ahhoz, hogy a vizelet színe pirosra váltson. Makroszkópos heamaturiának hívjuk, amikor szabad szemmel is látható a vér a vizeletben, ez nagyobb mennyiségű vérvesztésre utal. Azonban bizonyos esetekben a vérzés olyan csekély (mikroszkópos heamaturia), hogy - ahogyan a neve is jelzi - csak a vizeletminta mikroszkópos vizsgálata során kerül felfedezésre a véres vizelet. Ilyenkor az illető nem is tudja, hogy vér van a vizeletében, csupán egy nagylabor vizsgálat során a vizeletminta elemzésekor derül fény rá. Mindkét esetben fontos megtalálni a vérzés okát. A középkor után a férfiak nagy része, közel fele tapasztalja a prosztata megnagyobbodásra utaló vizelési nehézségeket. Sokan mindezt az idősödés elterjedt és természetes velejárójának tartják, pedig fontos lenne az orvosi segítség. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa arról beszélt, hogy a kezelés nem csak a kellemetlen tünetek csökkentésében segít, de a szövődmények megelőzésében is.
A véres vizelethez fájdalom is társulhat, melynek helye, erőssége és jellege a betegségre specifikus lehet. Kapcsolódó cikkünk
Miért baj, ha megnagyobbodik a prosztata?
Mi okozhatja a vizelet elszíneződését? A piros színű vizelet legyakoribb oka, hogy vörösvértestek találhatóak a vizeletben, mely megváltoztatja a színét. Azonban más okok is állhatnak a színváltozás hátterében, amik a mindennapi életünk részei és egyáltalán nem jelentenek betegséget. Érdekes módon, bizonyos táplálékok nagy mennyiségű fogyasztása, például cékla evése pirosra színezheti a vizelet színét. Ezenkívül a feketeszeder is vörös vizeletszínt eredményez, míg a rebarbara sötétbarnássá árnyalhatja a vizelet színét. Ugyanígy bizonyos gyógyszerek, például phenazopyridine vagy a thioradizine is vörösre festheti a vizeletet. A warfarin és a rifampicin narancs színűre, a metronidazol pedig sötétbarnára változtathatja a vizelet színét. Így érdemes visszagondolnunk étrendünkre, átnézni a gyógyszereinket, hogy talán ők okozhatták-e az elszíneződést.
Fiatal hölgyek esetében egy másik hétköznapi ok is okozhatja a véres vizeletet, a vörösvértestek jelenlétét a vizeletmintában. A havi vérzés, menstruáció során a vizeletminta szennyeződhet a hüvelyből származó menstruációs vérrel. Ez egy teljesen egészséges, fiziológiás folyamat, úgyhogy – habár a laborlelet vörösvértest jelenlétet mutat - ilyenkor is emlékezzünk a körülményekre. Ha mégis szeretnénk megbizonyosodni róla, hogy nincsen vér a vizeletben, akkor érdemes a mintavételt a hónap olyan időszakára időzíteni, amikor nem menstruál a beteg.
A véres vizelet hátterében számos betegség állhat, mely a vizelet kiválasztásában és elvezetésében részt vevő bármely szervet érintheti; azaz a veséket, a húgyvezetékeket, húgyhólyagot, húgycsövet. Ugyanakkor szisztémás, egész testet érintő okok, genetikai tényezők és gyógyszerek is közre játszhatnak abban, hogy valaki véres vizeletet tapsztaljon.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Mindannyiunk tapasztalhat véres vizeletet, férfiak, nők is, gyermekektől kezdve az idősekig. Azonban vannak bizonyos tényezők, melyek fokozzák a heamaturia előfordulási gyakoriságát:
Kismedencei gyulladás nőgyógyászati kezelése, kivizsgálása - Nőgyógyászati Központ
Derékfájás okai és kezelése - FájdalomKözpont
Gyakori vizelési inger - JóAlvás Központ
Hasi ultrahang vizsgálat - Ultrahang Központ
Amint látható számos ok állhat a véres vizelet hátterében, legyen az akár mikroszkópos haematuria, akár makroszkópos haematuria. Így fontos felkeresni orvosunkat, hogy közösen megtaláljuk az okot a háttérben. A kivizsgálás az anamnézis részletes felvételével kezdődik, külön kitérve a gyógyszerelésre, közelmúltbeli eseményekre (sport, fürdőzés, szaunázás), családi anamnézisre. Ezt követi a fizikális vizsgálat vérnyomásméréssel, a vesék tapintásával ütögetésével, hogy fájdalmasak-e. Szükség lehet nőgyógyászati vagy prosztata-vizsgálatra is, de ami elengedhetetlen, az a vér és vizelet-vizsgálat. Ennek során lehet megállapítani, hogy vannak-e vörösvértestek a vizeletben (még ha eddig nem is látszódtak, mikroszkópos heamaturia), illetve tenyésztést végezni, hogy valamilyen fajta fertőzés okozza-e a panaszokat. Képalkotó vizsgálatokkal (UH, CT, MRI) a vérzés forrását keresik meg, például vesekövet. Szükség esetén cystoscopia is végezhető, melynek során közvetlenül a húgyhólyagból vesznek mintát, így a húgycsőben történt szennyeződés kizárható.
Néha azonban nem sikerül megtalálni a forrást, hogy mi okozhatta a vért a vizeletben. Ilyenkor rendszeres kontroll-vizsgálatok válnak szükségessé, melynek során figyelik a kórkép alakulását. Ez különösen fontos, hogyha valakinek magasabb rizikó faktorai vannak a húgyhólyag daganat előfordulására. Ilyenek például a dohányzás, medencét ért besugárzás, vagy bizonyos vegyszerekkel való érintkezés.
A véres vizelet kezelése nagyban függ attól, hogy mi okozta a vizeletben található vért. Fertőzés esetén antibiotikummal lehet a baktériumokat kiirtani, azonban mivel ezek gyakran rezisztens baktériumok (főként a kórházban szerzett fertőzések esetében), így szükség lehet vizelettenyésztést végezni és a kórokozó baktérium antibiotikum-érzékenységét pontosan feltérképezni. Így választható ki a leghatékonyabb gyógyszer. Véleményeket a doktor úrról itt olvashat >> Rendelés típusa: Rendelés helye: 1147 Budapest, Csömöri út 18. Telefonszám: +36 30 512 1375
Vese- és húgyhólyagkövek esetében a kezelés a kő méretétől is függ. Kisebb méretű köveket konzervatív terápiával is el lehet távolítani: a beteg fogyasszon sok folyadékot, valamint szükség esetén fájdalomcsillapítót és görcsoldót. Nagyobb méretű kövek esetében ultrahang segítségével kisebb méretűekre zúzzák őket, hogy azok már tudjanak ürülni majd vizelettel.
Daganatos betegség esetén onkoteam fog dönteni a kezelésről.Téma szakértője
Dr. Rákász István