Hátfájás is lehet a prosztatarák tünete

Hátfájás is lehet a prosztatarák tünete

Dr. Rákász István Módosítva: 2024.03.22 11:14

Vizelési panaszok, fájdalom és néhány esetben a merevedési zavarok is olyan tünetek, amelyekről sokaknak a prosztata megnagyobbodása, vagy a prosztatarák jut eszébe. Vannak azonban ritkább tünetek, amelyek szintén kivizsgálásra szorulnak. Ezekről dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa beszélt.

Online Bejelentkezés

Dr. Rákász István

Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

Elsődlegesen a vizelési panaszok utalhatnak prosztatarákra

A krónikus hátfájdalom olyan panasz, ami mögött számtalan ok meghúzódhat, de kevesen következtetnek belőle a prosztatarákra. Pedig nem túl ritka betegségről van szó, ez a második leggyakoribb daganattípus az amerikai férfiak között – áll az American Cancer Society kutatásában -, 9-ből 1 férfi találkozik vele élete során. A korai felfedezés jelentőségét a szakértők nem győzik hangsúlyozni, hiszen az első stádiumokban elkezdve a kezelést, igen jók a túlélési esélyek. Ugyanakkor a későn felfedezett esetek miatt még mindig a prosztatarák a vezető halálok a daganatos betegségek listáján.
Ezért is fontos tisztában lenni a tünetekkel, amelyek közül a leggyakoribbak:

  • A prosztatarák elsődleges tünete a gyakori vizelési inger és a fájdalom.gyakori, sürgető vizelési inger,
  • gyakori éjszakai vizelési inger,
  • probléma a vizelés kezdésével és befejezésével,
  • vizelet visszamaradás,
  • fájdalom vizelés és/vagy ejakuláció közben,
  • vér megjelenése a vizeletben.

A tüneteknél azonban nem kell azonnal a legrosszabbra gondolni, hiszen ezek lehetnek a prosztata megnagyobbodás és a prosztatagyulladás jelei is, azonban minden esetben fontos a kivizsgálás és a kezelés.

Hogyan lehet a hátfájdalom a prosztatarák tünete?

Elsősorban fontos leszögezni, hogy lehet összefüggés a hátfájás és a prosztatarák közt, de a hátfájás sosem az egyetlen jele a betegségnek. Az összefüggés megértéséhez tudni kell, hogy előrehaladott prosztataráknál a rákos sejtek a prosztatából kiindulva más testrészekhez is eljutnak, és általában először a csontokban jelennek meg áttétesen. A prosztatához pedig igen közel helyezkedik el a hát alsó szakasza, a csípő, és a bordák. Vagyis a hátfájdalom ebben az esetben nem a mozgásszervek problémáiból, vesebetegségből vagy valamilyen gyulladásból ered, hanem a daganat okozza. 

Mikor forduljunk orvoshoz?

A prosztatarák kiszűréséhez a psa szűrés és a hasi ultrahang is fontos.- Bármilyen vizelési vagy szexuális típusú problémánál érdemes orvoshoz fordulni, hiszen még az egyszerű gyulladások is gyorsabban elmúlnak, kevesebb szövődményt okozhatnak, ha korán elkezdjük kezelni őket – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Ugyanakkor sajnos a prosztatarák alattomosan is jelentkezhet, ami azt jelenti, hogy a kezdeti stádiumokban gyakran nem okoz tünetet. Mivel azonban megfelelő kivizsgálással, PSA-szűréssel, tapintásos és ultrahangos vizsgálattal gyorsan kiszűrhető a betegség, 50 év felett tünet nélkül is kétévente ajánlott az urológiai kivizsgálás. Ideális esetben ennek a szűrésnek ugyanúgy be kellene épülnie a férfiak rutinjába, mint a nőknél a nőgyógyászati kivizsgálásnak. 

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!

Páromnál aki most 58 éves 2018-ban prosztata megnagyobbodást diagnosztizáltak. Gyógyszert nem írtak fel. A PSA érték akkor 1,72 volt.
2021-ben ismételt vizsgálatkor ultrahang szerinti méret 54x48x46mm totál PSA már 2,46-ra nőtt, szabad PSA 1,4 Étrend kiegészítőket javasoltak amit rövid ideig szedett.
2023 júniusban újabb vizsgálatkor a méret már 58x52x50 a PSA tovább nőtt 2,84-re.
A tünetek lényegében nem változtak az időszak alatt: akadozó vizelet, éjszaka 1-szer általában ki kell mennie.
Ultrahang a hólyagban jelentéktelen mennyiségű visszamaradó vizeletet mutatott. A prosztatában apró meszesedések és retentios cysták láthatók. Továbbra is étrend kiegészítőket javasoltak.
Véleményét szeretném kérni mid ezzel kapcsolatban, különösen az emelkedő PSA értékről.
Esetleg csináltassunk prosztata MR-t ? - azt hallottuk az sokkal pontosabb képet adna mint az ultrahang.

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt Hölgyem,

az emelkedő PSA értéket jóindulatú megnagyobbodás is okozhatja. Ilyen PSA érték esetén még nem tartom indokoltnak az MRI vizsgálatot,.


Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Bizalmat sugárzó szakorvos

Jó humorú, bizalmat sugárzó szakorvos. Kényes problémámmal is bizalommal tudtam hozzá fordulni.

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK

Kedves Páciensünk!

Örömmel osztjuk meg, hogy az Urológiai Központ Kolosy téri rendelőjében július és augusztus hónapban felújítási munkálatokat végzünk a magas színvonalú páciensellátás érdekében. Ezalatt az időszak alatt Kolosy téri rendelőnkben dolgozó orvosaink az Urológiai Központ Széna téri és Bosnyák téri rendelőiben várják a Pácienseket!

Ostrom utcai rendelő orvosai | 1015 Budapest, Ostrom utca 16. földszint 6-osrendelő:

Bosnyák téri rendelő orvosai | 1147 Budapest, Csömöri út 18. :

Amennyiben további információra van szüksége kérjük írjon az info@urologiaikozpont.hu e-mail címre vagy hívja a +36 30 512 1375-ös telefonszámot!

Megértését ezúton is köszönjük szépen!

Urológiai Központ csapata