A gyakran jelentkező vizelési inger, ill. a következményesen előforduló vizelet inkontinencia kellemetlen, és az adott élethelyzettől függően kínos következményekkel járó egészségügyi zavar lehet. A tünetegyüttes legfőbb jellemzője a hirtelen fellépő, sürgető jellegű vizelési inger, amely nehezen kontrollálható, és így sok esetben a vizelet nem szándékos eleresztéséhez vezet. A betegség gyakorinak mondható, hiszen világszerte emberek millióit érinti. Az idősebb korosztály csaknem harmadánál előfordulnak a tünetek, a kor előrehaladtával előfordulásának aránya pedig csak emelkedik. Az alábbi cikkben a betegség kialakulásának lehetséges okaival, a tünetek pontos leírásával, a diagnosztikai lehetőségekkel és a lehetséges kezelési utakkal ismerkedhet meg.
A gyakori vizelési inger jellemző tünetei
Diagnosztikus lehetőségek a gyakori vizelési inger kivizsgálásában
A gyakori vizelési inger kezelésének lehetséges megoldásai
A gyakori vizelési inger mellett fellépő lehetséges szövődmények
A gyakori vizelési inger előfordulásának megelőzése
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A gyakori vizelési inger számos tényező hatására kialakulhat. Ezek közül leggyakrabban az alábbi kórképek állnak a háttérben:
Húgyúti fertőzések (UTI-k): a húgyutakat érintő fertőzések az gyakori vizelési inger egyik leggyakrabban előforduló okai. Húgyúti fertőzésről akkor beszélünk, amikor a húgyutakban gyulladást és fertőzéses tüneteket okozó baktériumok jelennek meg. A már említett sürgető, parancsoló vizelési inger mellett az UTI-k vezető tünetei közé tartozik még a fájdalmas vizelés (dysuria), valamint a zavaros, ill. kellemetlen szagú vizelet.
Hiperaktív hólyag (OAB): a hiperaktív hólyag jellemző tünete a sürgető vizelési inger, amely bizonyos esetekben a vizelet elcseppenésével is járhat. A kórkép akkor alakul ki, ha a hólyag izomzata valamilyen okból akaratlanul összehúzódik. Ez a túlzott mértékű összehúzódás vezet a vizelési inger fokozódásához. A tünetegyüttes nőkben gyakoribb, hátterében pedig többek közt a hólyag izomzatát ellátó idegek sérülése, hormonális változások állnak.
Hólyagirritáció: a húgyhólyag irritációjának kialakulásában szintén több tényező játszik szerepet. Ilyen lehet bizonyos gyógyszerek szedése, a hólyagkövek, illetve a hólyagban és annak közvetlen környezetében előforduló tumorok. A hólyagirritációt sürgető vizelési ingerrel, a vizelés során jelentkező fájdalmas vagy kellemetlen érzéssel, illetve a napi vizeletürítések számának fokozódásával jár.
A prosztatával kapcsolatos zavarok: férfiakban a prosztata (dülmirigy) a húgycsövet körülölelve, annak hólyaghoz közeli szakaszán helyezkedik el. A mirigy megnagyobbodása esetén a vizeletvezető rendszerre nehezedő nyomás fokozódik, ennek hatására pedig szintén kialakulhat a fokozódhat a vizelési inger gyakorisága.
Egyéb, háttérben rejlő egészségügyi zavar: bizonyos betegségek, mint például a cukorbetegség, stroke vagy a sclerosis multiplex esetében szintén megfigyelhető a fenti tünetek jelentkezése.
A vizelettartási zavarok a tünetei - a kialakulásukhoz vezető okok tekintetében - különböző formákban jelentkezhetnek. A kórkép leggyakoribb tünetei az alábbiak lehetnek:
Sürgető vizelési inger: a vizelési inger hirtelen fellépő, erős, parancsoló jellege a legtöbbször nehezen kontrollálható. Ennek következtében sok esetben előfordulhat a nem szándékos vizeleteresztés, a vizelet elcseppenése.
Gyakori vizelés: gyakori vizelésről akkor beszélünk, ha a korábban megszokottnál több alkalommal, általában naponta kb. több mint 10-szer tapasztalunk vizelési ingert. Ez egyaránt előfordulhat napközben és éjszaka is, így pedig nagyban befolyásolhatja a beteg nap folyamán végzett tevékenységeit, ill. az alvásminőséget.
A vizelet elcseppenése: a vizelettartási zavar, avagy a vizelet inkontinencia a vizelet akarattól független eleresztését jelenti. Előfordulhat többek között a köhögés, a nevetés, vagy a fizikai munka, torna kíséretében.
Fájdalom vagy diszkomfort a vizelés során: a vizelés közben fellépő fájdalom vagy kellemetlen érzés (dysuria) egyebek mellett a vizeletvezető rendszer fertőzéseinek jele is lehet.
Cikkek melyeket mindenképpen olvasson el!
Amennyiben a vizelettartási képességében bekövetkezett zavart tapasztal, fontos, hogy minél előbb egészségügyi segítséghez forduljon. A szakorvos fizikális vizsgálattal és más vizsgálati módszerek igénybevételével meg tudja állapítani, mi állhat a tüneteinek hátterében. A lehetséges vizsgálati eljárások a következők lehetnek:
A vizelet inkontinencia kezelési tervének megalkozásakor minden esetben figyelembe kell venni a tüneteket okozó kórkép jellegét. A leggyakoribb terápiás megoldások az alábbiak lehetnek:
Viselkedésterápia: a viselkedésterápia a pszichoterápiás eljárások csoportjába tartozó kezelési forma. Olyan életmódbeli változásokra helyezi a hangsúlyt, amelyek segíthetnek a vizelettartási zavarok kezelésében. Ebbe a kategóriába tartozhat pl. az időzített vizeletürítés, egyes medencefenéki izmokat érintő gyakorlatok alkalmazása, vagy a folyadékbevitel szabályozása.
Gyógyszeres kezelés: bizonyos esetekben a gyógyszerek magukban is alkalmasak lehetnek a tünetek hátterében álló betegségek kezelésére. Az orvos többek közt ezt a megoldást javasolhatja húgyúti infekciók vagy hiperaktív hólyag esetén.
Orvostechnikai eszközök: bizonyos orvostechnikai eszközök a húgyutak mechanikai blokádjával akadályozhatják meg a vizelet elcseppenését. A modernebb eszközök mellett meg kell említenünk a vizelettartási zavarból következő kellemetlenségek megelőzését segítő pelenkákat és betéteket is.
Sebészet: ritka esetekben, amennyiben azt a diagnózis során indokoltnak találják, szükség lehet az alapbetegség sebészileg végzett korrekciójára is. Ezen eljárások során sor kerülhet a hólyag vagy a húgycső strukturális javítására, ill. lehetséges valamilyen olyan implantátum beültetése is, amely csökkenti vagy megszünteti a tüneteket. A herefájdalom lehet hirtelen jelentkező, akut probléma és lehet hónapokig tartó kellemetlen érzés is. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész szakorvos szerint mindkét esetet ki kell vizsgáltatni, hiszen komoly betegség is okozhat ilyen tünetet.Kapcsolódó cikkünk
Herefájdalom - mi lehet az oka?
A vizelettartási zavarok számos eltérő súlyosságú szövődménnyel járhatnak. Ezek közül a leggyakoribbak:
A bőr irritációja: az elcseppenő vizelet a húgycsőnyílás környékén található bőr irritációjához vezethet. Egyéb súlyosbító tényezők - pl. mozgásmentes életmód, rossz higiénés körülmények - jelenlétében az irritáció következtében a bőr begyulladhat, fertőzések alakulhatnak ki.
Húgyutakat érintő fertőzések: a vizelet inkontinencia a már említett kísérő körülmények mellett fokozhatja a húgyúti fertőzések kialakulásának kockázatát.
Szociális izoláció: a vizelettartási zavarok következtében a betegek sok esetben kerülhetnek kellemetlen élethelyzetbe, ez pedig fokozatosan a társas funkciók beszűküléséhez, és akár teljes szociális izolációhoz vezethet.
Depresszió: az előző pontban említett folyamat eredményeként előfordulhat, hogy a vizelettartási zavarokkal küzdő betegekben depresszió, ill. szorongásos zavar alakul ki. Húgyúti fertőzések - Urológiai Központ A prosztata betegségei - Urológiai Központ Cukorbetegség - Cukorbeteg Központ Vizelettartási zavarok - Urológiai Központ Húgycső- és hólyagtükrözés - Urológiai KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Bár a vizelettartási zavarok és maga a gyakori vizelési inger nem minden esetben előzhető meg, tehetünk néhány lépést arra, hogy csökkentsük a kórkép kialakulásának kockázatát. Ilyen hatása lehet a következőknek:
A vizelettartási zavarok a gyakori egészségügyi kórképek közé tartoznak. Hátterükben számos tényező állhat, mint például a húgyúti fertőzések, a hiperreaktív hólyagizomzat, a húgyhólyag mechanikai irritációja, a prosztatával kapcsolatos zavarok, ill. egyéb alapbetegségek. A vezető tünetek között megtalálható a sürgető vizelési inger, a gyakori vizelés, a vizelet elcseppenése, valamint a vizelés során jelentkező fájdalom és diszkomfort. A megfelelő terápiás stratégia kiválasztásakor fontos szem előtt tartanunk a háttérben meghúzódó kiváltó tényezőt, ennek megfelelően választhatunk viselkedésterápiát, gyógyszeres kezelést, különböző orvostechnikai eszközök alkalmazását vagy sebészeti megoldást. Bár a vizelettartási zavarok kialakulása nem minden esetben megelőzhető, az egészséges testsúly fenntartása, a medencefenéki izmok erősítése, a dohányzásról való leszokás, ill. az alkohol- és koffeinbevitel csökkentése mind-mind hozzájárulnak a betegség rizikójának csökkentéséhez. Amennyiben vizelettartási panaszokat tapasztal, forduljon orvoshoz, hogy a kiváltó okok feltérképezését követően mihamarabb megfelelő kezelésben részesülhessen! Rendelés típusa:Téma szakértője
Dr. Böszörményi-Nagy Géza