Urológiai szakmai nap a Prima Medica Egészségközpontok szervezésében

Urológiai szakmai nap a Prima Medica Egészségközpontok szervezésében

Dr. Böszörményi-Nagy Géza Módosítva: 2024.04.18 08:10

Április közepén nagy érdeklődés mellett zajlott az urológiai szakmai nap, amelyben az orvostudomány ezen ágának jeles képviselői hosszú évek tapasztalatait, és a nagyobb kihívást jelentő esetek megoldásának jó gyakorlatait mutatták be az érdeklődőknek. A leggyakoribb és a nehezebben diagnosztizálható betegségekről, valamint a legmodernebb technikáról egyaránt szó esett az informatív és részletgazdag előadásokban. A szakmai napot dr. Babai László, a Prima Medica Egészségközpontok ügyvezető igazgatója nyitotta meg.

Új horizontok a prosztatatumorok sebészetében

Prof. Dr. Tenke Péter, urológus, az MTA doktora

Tenke professzor előadásának bevezetőjében a robotsebészet történetét vázolta fel, kiemelvén, hogy az első robotikai beavatkozások között szerepelt a prosztata transzurethrális rezekció is. A robotsebészet piacát ma uroló Da Vinci rendszerrel kapcsolatban elmondta, hogy eddig 35 ezer publikáció jelent meg erről csak urológiai témában, osztályukon eddig 255 robotasszisztált prostatectomiát végeztek. A professzor részletesen bemutatta az új Da Vinci eszközöket, a single porttól az ultrahangos vágókon át az érhegesztő eszközökig és a robotasszisztált klipp applikátorig és szívó-öblítőig. Ugyanakkor megemlítette, hogy egyre nagyobb teret nyernek az egyéb gyártmányú robotok is, amelyek együttesen számos előnnyel járnak többek közt a kórházi napok számának csökkentésében.
Előadásának második felében Tenke professzor a prosztata biopsziáról beszélt, és kiemelte, hogy elvégezhető a műtét biopszia nélkül is, ha mpMRI és PSMA-PET CT történt. Azt is hangsúlyozta, hogy bár a prosztata biopszia szerepe vitathatatlan, de elhagyható lehet klinikailag egyértelmű esetekben.
A következő előadási szakasz témája a kontinencia volt, amelynek kapcsán a kímélő műtéti technikákat vázolta fel az előadó, gazdagon illusztrált ismeretátadásában. Mindemellett kiemelte, hogy a gátizom-torna továbbra is nagyon fontos, 2,77-szeres javulás érhető el a gyakorlásával. Tenke professzor felhívta a figyelmet az elektrostimuláció szerepére is a prostatectomiát követő inkontinencia kezelésében.
Prezentációjának következő szakaszában az idegkímélés témakörét járta körbe Prof. Dr. Tenke Péter, hangsúlyozván, hogy a javuló eredményekben az intraoperatív ideg felismerést elősegítő eszközök is szerepet játszanak. Magas rizikójú daganat esetén is megkísérelhetőnek tartotta az ilyen eljárást, az ismertetett megfelelő körülmények közt. A képalkotó vizsgálatok fejlődésével kapcsolatban elhangzott, milyen szerepe van a PET CT-nek, és a mesterséges intelligenciának az MRI vizsgálatok elemzésében. A professzor bemutatta az intraoperatív AR (augmented reality) működési elvét, ami valójában a képalkotó vizsgálatok 3D rekonstrukciója, intraoperatív rávetítés a műtéti területre, és egyik nagy előnye, hogy segít meghatározni a szélesebb idegköteg rezekció szükségességét.
Végezetül Tenke professzor beszélt a nyirokcsorgás, a lymphocele témájáról, amelynek kezelésében szintén nagy előrelépés érhető el robotasszisztált technológiával.
Összegzésében az előadó hangsúlyozta, hogy az MI térhódítása végtelen számú lehetőséget nyithat, teljesen átírhatja az eddigi módszereket, többek közt a funkciókímélő technikák kifejlesztésében és a képalkotókkal való kombinálásban.

Új irányelvek a prosztatarák kezelésében

Dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa

Előadásának nyitásaként Nagy doktor bemutatta a prosztatarák gyógyszeres kezelésének óriási fejlődését az elmúlt évtizedekben, majd röviden áttekintette a lokalizált, az előrehaladottabb stádiumú és az áttétes betegség további kezelési lehetőségeit. Ezek után általánosságban szólván a prosztatarákról, az előadó hangsúlyozta, hogy ez a második leggyakoribb daganat férfiaknál, ezért sem lehet eléggé hangsúlyozni a korai felismerés, a szűrés szerepét. Ezek után szó esett a rizikófaktorokról, melyek közül nagyon sok életmód alapú (például elhízás, metabolikus szindróma, dohányzás) és a lehetséges komplikációkról is. A diagnosztizálás lépéseinek bemutatásakor Dr. Nagy a betegség agresszivitásának meghatározásáról is beszélt, majd elemezte a daganat terjedésének meghatározási lehetőségeit.  
A kezelési lehetőségek kapcsán az előadó elmondta, mit érdemes dióhéjban tudni a sebészi kezelésről, a sugárterápiáról, az EBRT-ről, vagyis külső sugárterápiáról, a brachyterápiáról, a kockázatokat is beleértve. Dr. Nagy Károly PhD jelentős hangsúlyt helyezett az aktív betegkövetés lépéseinek ismertetésére, valamint sorra vette a többi ismert kezelési lehetőség – így hormonterápia, kemoterápia és immunkezelés – előnyeit és hátrányait. Végezetül a súlyos, előrehaladott és/vagy valamilyen tekintetben rezisztens típusú prosztatadaganatok kezelési opcióit tekintette át. Összefoglalójában Nagy doktor kiemelte, hogy a jó orvos nem csak a betegséget, de a beteget is kezeli, és ez nem csak a terápia meghatározásában, de a kommunikáció módjában és az életmódra vonatkozó javaslatok megfogalmazásában is döntő irányelv kell, hogy legyen.

Új adatok a rectalis digitális vizsgálat értékéről

Dr. Böszörményi-Nagy Géza, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Urológiai Osztályának urológusa és az Urológiai Központ orvosa

Felvezetésként Böszörményi doktor felelevenítette a prosztataszűrés korábban legendás nagy hármasát: a PSA-t, a DRV-t és az UH-t, majd részletesen bemutatta a DRV-t, vagyis a rectalis digitális vizsgálatot. Míg azonban számos bizonyítékkal támasztotta alá a kézzel végzett, tapintásos módszer előnyeit, addig idézte az American Urological Association (AUA) iránymutató protokollját: 
"A prosztatarák okozta halálozás csökkentése céljából végzett szűrő jellegű digitális rectalis vizsgálat (DRV) hatékonyságát vizsgáló közlemények korlátozott bizonyítékokkal szolgálnak, következtetések nem vonhatók le."  "A testület nem talált bizonyítékot arra, hogy javasolható a DRV, mint első vonalbeli szűrési módszer." Noha tehát a DRV-t régóta használják a prosztatarák diagnosztizálására, egyetlen kontrollált tanulmány sem mutatta a prosztatarák morbiditásának vagy halálozásának csökkenését, amikor azt bármilyen életkorban DRV észlelte. Ezek után Böszörményi-Nagy doktor feltette a kérdést, hogy lehet-e jelentősége a radikális prostatectomián átesett betegeknél végzett DRV-nek. Válaszában elhangzott, hogy a műtét utáni körülbelül 2 éves járóbeteg-klinikai nyomon követést követően, amely során olyan problémákat kezelnek és kezelnek, mint például az inkontinencia és a merevedési zavarok, mindaddig, amíg a PSA észrevehetetlen marad, a tanácsadást gyakorló ápoló végezheti, és nincs szükség DVR-re.

Mire jó a PSA és mire nem való? Tények, tévhitek, tanulságok

Dr. Böszörményi-Nagy Géza, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Urológiai Osztályának urológusa és az Urológiai Központ orvosa

Az előadásának címében megfogalmazott kérdésre Böszörményi-Nagy doktor úgy felelt, hogy a PSA áldás és átok is lehet egyszerre. A PSA vizsgálat ugyanis a legjobb szűrő módszer, DRV és képalkotó vizsgálatok messze nem érik el a hatékonyságát, és az alsó húgyúti tünetek pozitív prediktív értéke is igen gyenge. Ugyanakkor éppen az alacsony PSA érték utalhat agresszív folyamatra és a prosztatarákos betegek 10%-ában a PSA értéke alacsony! Az is tévhit, hogy a magasabb PSA-érték egyenlő a prosztatarákkal, már csak azért is, mert régebbi adatok és egy összefoglaló tanulmány 12 vizsgálat összesítése alapján azt találták, hogy 50 évnél idősebb férfibetegeknél az ismételt PSA vizsgálatok eltérései kb. 20%-os szórást mutatnak. A szakorvos összegezte azokat az esetek is, amikor nem is végezhető PSA-meghatározás, mint például húgyúti fertőzés vagy prostatitis meglétekor. További tévhitként említette azt, hogy ha csökkent a PSA-szint, az azt jelenti, hogy nincs prosztatarák, tehát ezzel nem indokolható a biopszia halasztása vagy elhagyása. Ugyancsak a tévhit kategóriába sorolta azt a vélekedést, hogy ha az antibiotikum hatására csökken az emelkedett PSA-szint, akkor nem szükséges a biopszia. Ebben a kategóriában Böszörményi-Nagy doktor további olyan tévedéseket is felsorolt, amelyek viszonylag gyakoriak a PSA-szinttel kapcsolatban. Végezetül pedig feltette a döntő kérdést: mit tegyünk és mit ne tegyünk emelkedett PSA-érték esetén? Az válasz első felében a további szükséges vizsgálatokra és a PSA meghatározás ismétlésére hívta fel a figyelmet, válaszának második felében pedig hangsúlyozta többek közt az antibiotikum és az 5a-reduktáz gátló adásának feleslegességét és a Nil nocere elvét.  

A leggyakoribb hibák és tévedések a húgyúti infekciókkal kapcsolatban

Dr. Böszörményi-Nagy Géza, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Urológiai Osztályának urológusa és az Urológiai Központ orvosa

Előadássorozatának folytatásaként dr. Böszörményi-Nagy a húgyúti infekciókkal kapcsolatos nevezéktan alapjait rakta le, és meghatározta a hajlamosító és a „komplikáló” tényezőket. A gyakori orvosi hibákat sorra véve nőbetegek kapcsán felhívta a figyelmet arra az esetre, amikor valójában nincs húgyúti fertőzés, de az orvos annak véli és úgy is kezeli, holott valójában például vulvitis, atrophias vulvovaginitis, diabetes, kis ureterkő, hólyagtumor, C-vitamin túladagolás vagy BPH áll a háttérben. Ez sokszor azért történhet meg, mert nem zajlik vizeletvizsgálat. Ugyanez előfordulhat férfiaknál is, akik azonban urethritis-szel, cystoprostatitis-szel, epididymitis-szel, kis ureterkővel, diabetesszel, BPH-val, vagy valamilyen krónikus betegséggel küzdenek. Az is megeshet, hogy az orvos a leletek alapján véli felfedezni a húgyúti fertőzést, miközben nem arról van szó. A másik oldalon az lehet a tévedés, hogy húgyúti fertőzésről van szó, de a diagnosztizáló orvos nem annak minősíti, vagy nem megfelelően minősíti. Ezen eseteket megfelelő illusztrációkkal ismerhette meg a hallgatóság.
A kezelésről szólván Böszörményi-Nagy doktor a hibák közt említette a nem megfelelő kezelést, aminek egyik leggyakoribb formája az antibiotikumos túlkezelés, ugyanakkor a legsúlyosabb hibának azt tartotta, ha a komplikált infekciót nem komplikáltként kezelik, azaz nem fedezik fel az obstrukciót és manifeszt vagy larvált szepszis alakul ki. Éppen ezért hangsúlyozta, hogy mindenképp el kell kerülni a komplikáló tényezők negligálását. Zárásként az előadó hangsúlyozta, hogy legnagyobb hibák elkerülhetők a szabályok betartásával. Ezek pedig a következők: vizeletvizsgálatot minden húgyúti tünetekkel jelentkező betegnél végezni kell, különösen terhes nőknél, nők húgyúti fertőzéseinek visszatérő eseteiben a nőgyógyászati vizsgálat nem maradhat el, tudni kell, hogy a tünetmentes haematuria nem húgyúti fertőzés tünete, valamint általában nem a leggyakoribbra, hanem a legrosszabbra kell gondolni, és így elrendelni a vizsgálatokat.

Intersticialis cystitis / Hólyagfájdalom szindróma

Dr. Csutak Mária Magdolna, az Urológiai Központ urológusa

Csutak doktornő felvezetőjében megadta a krónikus hólyagfájdalom szindróma definícióját, ami egy széles páciensréteget felölelő komplex tünetegyüttes, melynek vezető tünete a hólyag és/vagy húgycső és/vagy medencefájdalom, negatív vizelettenyésztés mellett. Az etiológiával kapcsolatban kifejtette, hogy kialakulásának pontos oka még ismeretlen, azonban bizonyított a panaszok háttere, amely a hólyaghártya felszíni nyák rétegének elégtelen termelődésével magyarázható. A diagnózis felállításában szükséges vizsgálatok felsorolása után a diagnosztikai kritériumokat ismertette a doktornő. Szó volt az elősegítő tényezőkről, társbetegségekről is és arról, hogy a betegség fizikai állapotra gyakorolt hatása lassan, de jelentősen rontja a munkaképességet, a pszichés jólétet, személyes kapcsolatokat és általános egészségi állapotot.
Dr. Csutak Magdolna a diagnózis birtokában javasolható kezelés menedzsmentről is beszélt, ami mindenképp multimodális, és része a gyógyszeres, fizioterápiás és stresszkezelés is. Ugyancsak felhívta a figyelmet az életmódbeli változtatásra, valamint a bizonyos esetekben elkerülhetetlen sebészi eljárásokra is. Hangsúlyozta, hogy vannak kerülendő lehetőségek is, mint például a hosszú távú antibiotikum adagolás, a BCG instilláció, a magasnyomású, hosszú ideig tartó hydrodistensio és az oralis steroid kezelés. Üzenetként pedig azt fogalmazta meg a doktornő, hogy a hólyagfájdalom szindróma egy komplex tünetegyüttes, amelynek diagnosztizálása főként más lehetőségek kizárásán alapszik, és bár nincs konszenzus a megfelelő kezelésre, mindenképp a komplex megközelítésre kell törekedni. 

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr,
55 éves vagyok, az egyik herémet öt napja erős ütés érte. Az erős fájdalom 5..6 perc alatt elmúlt, bármiféle látványos elváltozás nélkül, de azóta időnként jelentkező, nagyon enyhe, tompa fájdalmat érzek néha mozgás közben a mellékhere környékén, de ami rosszabb, szex alatt az ejakuláció során kellemetlen szúró görcsös fájdalom jelentkezik az érintett herénél. A here amúgy érintésre sehol nem fájdalmas és duzzanatot vagy egyéb eltérést sem tapasztalok rajta. Ezen felül nem véres sem a vizelet sem az ejakulátum.
Ez valami zúzódás lehet? Mennyi ideig tarthat a gyógyulás? Mi a teendő ilyenkor?

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt kérdező!

A panaszok lehetnek a sérülés következményei. A gyógyulás több hétig is eltarthat.
Fekvő testhelyzetben a here felpolcolása és hűtőborogatása (jegelése) jó hatású lehet.

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Profizmus

Ismerem a Tanár Urat, nagyon profi és el mondható, hogy Magyarországon nincs jobb nála.

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK