A veseelégtelenség olyan állapot, amelyben az egyik vagy mindkét vese már nem működik önállóan. Az okok közé tartozik a cukorbetegség, a magas vérnyomás és az akut vesekárosodás. A tünetek közé tartozik a fáradtság, hányinger és hányás, duzzanat, a mosdóba járás gyakoriságának megváltozása. A kezelés magában foglalja a dialízist vagy a veseátültetést.
A veseelégtelenség azt jelenti, hogy az egyik vagy mindkét vese önmagában már nem működik megfelelően. A veseelégtelenség néha átmeneti és gyorsan fejlődik (akut). Más esetekben ez egy krónikus (hosszú távú) állapot, amely lassan rosszabbodik. A veseelégtelenség a vesebetegség legsúlyosabb stádiuma. Kezelés nélkül halálos. Ha veseelégtelensége van, néhány napot vagy hetet túlélhet kezelés nélkül. Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A veseelégtelenség bárkit érinthet. Azonban nagyobb lehet a veseelégtelenség kialakulásának kockázata, ha:
Sok ember kevés vagy egyáltalán nem tapasztal tünetet a vesebetegség korai szakaszában. A krónikus vesebetegség azonban még akkor is károsodást okozhat, ha jól érzi magát. A veseelégtelenség tünetei emberenként eltérőek. Ha veséi nem működnek megfelelően, az alábbi jelek közül egyet vagy többet észlelhet:
Bár leggyakrabban húgyúti fertőzés következtében jelentkezik a vizelés alatti és utáni égő érzés, vannak más betegségek is, amelyek hasonló tünetet okozhatnak. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa szerint a kivizsgálás egyik legfontosabb célja, hogy pontos diagnózisra épülő kezelés kezdődhessen el.
Az orvos különféle vesefunkciós teszteket alkalmazhat a vese értékelésére és a veseelégtelenség diagnosztizálására. Ha felmerül a veseelégtelenség kockázata, a következő tesztek a gyakoriak:
Téma szakértői
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Tájékoztatjuk tisztelt pácienseinket, hogy a hatályban lévő jogszabályok szerint rendelőinkben továbbra is kötelező a maszk használata mind az ott dolgozók, mind pedig a hozzánk érkező betegek és kísérőik számára. Kérjük szíves megértésüket és az előírás betartását!