Mik a kismedencei fájdalom szindróma tünetei nőknél és férfiaknál?

Mik a kismedencei fájdalom szindróma tünetei nőknél és férfiaknál?

Dr. Nagy Károly PhD Módosítva: 2023.06.08 08:53

A krónikus kismedencei fájdalom szindróma kifejezés sokszor a nőkkel fonódik össze, holott a férfiaknál is megjelenhet ez a probléma – elsősorban a prosztatagyulladás kapcsán. Dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa a kivizsgálás és a kezelés lehetőségeire hívta fel a figyelmet.

Hogyan nyilvánul meg a krónikus kismedencei fájdalom szindróma nőknél és férfiaknál?

Elsősorban fontos tisztázni, mit jelent a krónikus kismedencei fájdalom szindróma megnevezésben a krónikus kifejezés. Az akut fájdalmakkal szemben akkor beszélhetünk krónikus fájdalomról, ha a fájdalom 3-6 hónapig szinte állandóan, de legalábbis visszatérően tapasztalható. Ez a kínzó tünetegyüttes mindkét nemet érintheti, bár a nőknél és a férfiaknál jellemzően más okok vezetnek a kialakulásig, és a tünetek is különbözhetnek bizonyos szinten.

Így jelentkezhet nőknél a kismedencei fájdalom szindróma

A kismedencei fájdalom szindróma gyakran okoz a nőknél fájdalmas vizelést.Ez a tünetegyüttes jóval nagyobb arányban érinti a nőket, a krónikus alhasi fájdalmakat egyes felmérések szerint a nők negyede megtapasztalja élete során. Sokan a menopauza előtti időszakban, az ún. premenopauza során szembesülnek a nem múló fájdalommal, de természetesen bármelyik életkorban előfordulhat.  Nők esetén a tünetek leggyakrabban egyfajta visszatérő hólyaggyulladásra és/vagy a nemi élet zavaraira utalnak. A kellemetlen érzést okozó vagy fájdalmas közösülés és a gyakori, sürgető vizelési inger, valamint görcsös, tompa, esetleg kifejezetten éles hasi fájdalom mellett jellemző lehet egyfajta nyomásérzés a medencében. Az is előfordulhat, hogy hosszabb ülés vagy székelés közben erősödik a fájdalom, és nem ritkán megfigyelhető, hogy fekvő helyzetben enyhül. Bizonyos esetekben igen súlyossá is válhat a helyzet, ami már akár az alvást, akár a munkavégzést is ellehetetlenítheti.  

Így jelentkezhet férfiaknál a kismedencei fájdalom szindróma

A kismedencei fájdalom oka férfiaknál gyakran prosztatagyulladás. A férfiaknál a krónikus kismedencei fájdalom szindróma konkrét kiváltója a krónikus prosztatagyulladás vagy prostatitis. A prosztatagyulladás bakteriális típusánál a vizeletből vagy a prosztataváladékból kórokozó is kimutatható. A krónikus bakteriális prosztatagyulladáson kívül más krónikus betegség is érintheti a férfiakat, mégpedig maga a krónikus kismedencei fájdalom szindróma. Ezen belül lehet szó gyulladásos és nem gyulladásos krónikus kismedencei fájdalomról – ezt a két típust általában a fehérvérsejtek jelenléte alapján különítik el.
A prosztatagyulladás és a kismedencei fájdalom szindróma tünetei nagyon sok átfedést mutatnak. Legjellemzőbb tünet természetesen a fájdalom, ami jelentkezhet a prosztatában, a gátnál, a herezacskóban, a pénisznél és deréktájon is. Emellett olyan alsó húgyúti tünetek is megnehezíthetik az érintettek életét, mint a gyakori vizelés, a nehezített vizelés (például gyenge sugár és erőlködés). A fájdalom jelentkezhet vizelés közbeni is, sőt akár fel is erősödhet a vizelés során.

Ilyen vizsgálatokra lehet szükség

- Ha a nőknél mutatkoznak kismedencei fájdalom szindrómára utaló tünetek, szükség van nőgyógyászati és urológiai vizsgálatra is. Ez utóbbi során felmerülhet a hólyagtükrözés, vagy cisztoszkópia alkalmazása is, amely nagyon hasznos lehet férfiaknál is – ismerteti dr. Nagy Károly PhD, az Urológiai Központ urológusa.  – A prosztata érintettségét elsősorban a hagyományos prosztata vizsgálattal igazolhatjuk, de speciálisabb vizsgálatokra is szükség lehet, mint például az uroflow, az urodinámiás vizsgálat vagy a maradék vizelet meghatározás. Bizonyos súlyosabb esetekben vastagbéltükrözés és CT-vizsgálat is történhet. Számos vizsgálati lehetőség elérhető tehát, mindazonáltal a kismedencei fájdalom szindróma diagnosztizálása nem könnyű, és legtöbbször összetett feladat, de mindenképpen szükséges kideríteni az fájdalmak okát. A diagnózis alapján kezdődhet meg ugyanis a kezelés, amely a legtöbb esetben szintén összetett, és nem ritkán pszichés segítséget is igényel.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr,

24 éves fiú vagyok. Másfél hétig volt tünetem, hogy szinte folyamatosan vizelési ingert éreztem. De nem a szokásos, nagyon intenzív módon, mint amikor fel van fázva az ember. Hanem olyan érzéshez tudnám hasonlítani, mint amikor prosztatavizsgálatkor finoman megnyomják az ember prosztatáját. Olyan volt, mintha nekem kellett volna folyamatosan, akarattal tartani, akkor is ha nincs sok vizelet a hólyagban. Vizelés után rögtön nem éreztem ezt, de pár perccel később újra visszatért ez az érzés. Helyileg mintha leginkább a húgycső felső-középső részénél éreztem volna ezt az ingert, de mégis olyan, mintha az egész érintett környéken izgalomban/ingerülten lenne. Kb olyan érzés volt, mintha a vizelet a húgycsövem közepéig kijönne, és ott nekem kéne megfognom tudatosan, persze nyilván csak értetre volt ez. És amikor elmentem pisilni, érzésre a pisi feljebbről indul (tehát a normális helyről), mint ahol ezt leginkább éreztem. Hason fekve és keresztbetett lábakkal kevésbé éreztem. És érdekes, hogy pl amikor reggel felébredtem, nem éreztem egyáltalán, pedig elvileg egész éjszaka gyűlt a vizelet. De első vizelés után kb 10 perccel megint előjött. Bár ez függött attól is, mennyit ittam. Ha sokat, hamarabb előjött, ha keveset, akkor később. Váladék nem jött a húgycsőből, vizeléskor nem csípett a vizelet.
1 hét után voltam urológusnál, de őszintén szólva nem igazán vett komolyan. UH-on megnézte a veséket, a hólyagot, a prosztatát meg a heréket, de semmi eltérést nem talált. Csináltattam egy vizelettenyésztést ugyanitt, viszont előtte nem nyomta meg a prosztatámat, nem tudom ez szükséges lett volna-e, addig is felírta a Levofloxacint de a gyógyszertárban adtak helyette Savulint. Ezt szedtem 7 napig. Annyit mondott, hogy nyugodjak meg, nagy baj nincs, viszont mint mondtam annyira nem vett komolyan, meg hát a húgycsőbe és hólyagba ugye nem látott bele. Végig szedtem az antibiotikumot, és szinte teljesen elmúltak a panaszaim. Már 1,5 hete nincs tünetem (vagyis nagyon gyengén lehet hogy még érzem, de elenyésző a korábbihoz képest). Azonban, most jön a csavar: a vizelettenyésztés annyit ír, hogy semmi nem tenyészett ki, negatív a lelet! Biztos, hogy nem csak beképzeltem, mivel nem is a gyógyszertől azonnal jobb lett, hanem minden nap ahogy szedtem egy kicsivel jobb lett, fokozatosan!

Szeretném még megemlíteni, hogy több éve kezdődő gerincsérvem van a derekamnál, de nem komoly.

Nem hiszem, hogy ezt befolyásolná, de leírom, hogy eléggé refluxos vagyok, szedek rá rendszeresen Acilesolt illetve most Itopride-ot. És emiatt puffadásra is eléggé hajlamos vagyok.

Kérdéseim a következők lennének:
- Hogyan lehetséges, hogy antibiotikum (látszólag) megoldotta a problémát, de a vizeletben nem volt kórokozó?
- Ha a prosztatával van baj, a megnyomása nélkül is kimutatható a vizeletvizsgálatból eltérés, pl ha genny van? Tehát nem baj, hogy nekem előtte nem nyomta meg?
- Ettől szerintem teljesen független, de van egy keményebb ér a péniszem végén a fitymán, erre mit lehet kenni, hogy visszapuhuljon?
- Ön szerint mi okozhatta (okozhatja) a fent részletezett panaszt? Például okozhatja záróizom gyengesége vagy egyéb megbetegedése? Netán okozhatja húgycső vagy húgyhólyagrák, vagy egyéb eltérés a húgycsőben/hólyagban?
- Húgycső/hólyag daganat esetén biztosan lenne eltérés a vizelettenyésztésben, pl. vér, genny? (Bár erről nem ír semmit a tenyésztés-a tenyésztés gennyet, vért szokott tartalmazni?)
- Okozhatja rosszindulatú elváltozás, ha az antibiotikum (látszólag) (nagyon nagy részben) megoldotta?
- Csináltattam közben egy TPA marker vizsgálatot, ez jó értéktartományba esik: 58 (referencia: legyen kisebb, mint 75). Ez az érték jelezhet bajt? Van más marker amit megcsináltathatnék?

Nagyon-nagyon meg vagyok ijedve, őszintén szólva attól is, hogy tükrözésre lenne szükség, attól pláne, hogy ez mi lehetett, mi okozhatta (nagyon gyengén még talán most is érzem).

Nagyon nagyon szépen köszönöm a segítséget előre is!


Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt Uram,

számos kérdésével kapcsolatosan kérem forduljon kezelőorvosához! Vagy keressen fel rendelőnkben egy szakorvosi vizitre ahol érdemben lehet ezekre választ adni.

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Tisztelettel:

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kiváló orvos

"Sok évnyi szenvedés után a Doktor úr nyújtott megoldást a visszatérő húgyúti fertőzéseimre. Kiváló orvos, csak ajánlani tudom"

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK