Fertőző-e a húgyúti fertőzés?

Fertőző-e a húgyúti fertőzés?

Dr. Rákász István Létrehozva: 2019.09.03 07:48

Bár a felfázásként ismert probléma neve valójában húgyúti fertőzés, és a kialakulásért felelős baktériumok tudnak”utazni” az emberek közt, mégsem beszélhetünk fertőző betegségről. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa elmondja, hogyan alakul ki a hólyaghurut és mit tehetünk ellene.

Tipikus tünetekkel jelentkezik a húgyúti fertőzés

A gyakran felfázásként emlegetett húgyúti fertőzés a vizeletkiválasztó rendszert érintő betegség, amelynek olyan jellegzetes tünetei vannak, mint a

  • A húgyúti fertőzés vezető tünete a gyakori vizelési inger és a csípős vizelet. gyakori vizelési inger,
  • az égő, csípő érzést okozó vizelés,
  • a zavaros, esetleg rossz szagú, elszíneződött vizelet,
  • súlyosabb esetben fáradtság, láz, hányás, derék- vagy hasi fájdalom.

Megtévesztő lehet, hogy néhány szexuális úton terjedő betegség is okozhat ilyen tüneteket, így például a Gonorrhea, a Chlamydia és a Trichomonas.

Fertőzés vagy sem?

A húgyúti fertőzés oka, hogy a bélrendszerünkben megtalálható baktériumok áthelyeződnek a húgyúti rendszerbe. Leggyakoribb és legismertebb képviselőjük az Echerichia coli vagy röviden E. coli. Számos tényező befolyásolhatja az általában saját bélbaktériumok húgyutakba való bekerülését, elszaporodását és a betegség kialakulását, így például a szexuális élet, különösen az anális szex is rizikófaktornak számít. Vaginális szex közben pedig a baktériumállomány a bőrön „átvándorolva” kerülhetnek a húgycsőnyílásba. A fertőzés érintheti az alsó szakaszt, így a húgycsövet és a húgyhólyagot, és – különösen kezelés hiányában - a felső szakaszt is, vagyis a húgycső után a vesét is. Vagyis a betegség nem szexuális úton terjed – tehát nem beszélhetünk nemi betegségről -, de a szexuális élet, különösen óvszeres védekezés nélkül és legyengült immunrendszer esetén rizikófaktornak számít. Ugyanilyen rizikófaktor továbbá:

  • a női nem,
  • olyan tényezők, amelyek gátolhatják a normál vizelést, mint például vesekő vagy hólyagkő,
  • katéter használat,
  • korábbi húgyúti fertőzés,
  • cukorbetegség.

A kezelés és a megelőzés is fontos

Húgyúti fertőzésnél az orvosi kezelés és a folyadékfogyasztás is fontos. - Ha megszületik a húgyúti fertőzés diagnózisa, gyakran antibiotikumos kezelést rendelünk el – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Erről fontos tudni, hogy bár sokszor már a gyógyszerszedés utáni napokban megszűnnek a panaszok, az elrendelt mennyiséget mindenképpen végig kell szedni. Az is fontos tudnivaló, hogy a - bármilyen okból rendelt - antibiotikus kezelés mellett szükséges a bélflóra védelme mellett a hüvelyi egyensúly megbomlásának megelőzése megfelelő kiegészítőkkel. Ez ügyben az urológus tud tanácsot adni. Gyorsítani lehet a gyógyulást sok víz fogyasztásával, a szexuális együttlét előtti és utáni vizeléssel, óvszerhasználattal, megfelelő intimhigiéniával és azzal is, ha nem tartogatjuk a vizeletünket, hanem inger esetén mielőbb elmegyünk vécére. A kezelés pedig még enyhébb tünetek esetén is szükséges, ha ugyanis nem foglalkozunk vele, akkor a fertőzés könnyen terjedhet, és vesemedence-gyulladáshoz, illetve vesegyulladáshoz vezethet.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!
41 éves nő vagyok. Magas, vékony termetű. 1985 óta egy vesével élek. Bal oldalon zsugorvesém volt, ezért kellett eltávolítani. Azóta rendszeres vizelet és UH vizsgálaton veszek részt. A jobb vese megnagyobbodott, mert ahogy nőttem és mivel egyedül maradt átvette a teljes működést. Amennyire lehet vigyázok az étkezésre és sok vizet fogyasztok. 2006-ban és 2010-ben császármetszéssel egészséges gyermekeim születtek. Általánosan jól érzem magam, viszont mostanában sokkal könnyebben elfáradok és gyengének érzem magam. A vérnyomásom alacsony, a vércukor szintem is. A húgysav emelkedése miatt az étrendre vigyázok, mert a Milurit tablettát nem tudtam szedni. Általános iskolában végig fel voltam a műtétre való tekintettel mentve. Középiskolában már nem. Igy keveset mozogtam. Az izületek a térdemben kicsit gyengék. Azt szeretném, megkérdezni, hogy lehetek arra való tekintettel fáradtabb és gyengébb, hogy a vese már nehezen vagy nehezebben méregtelenít a hosszú évek óta, illetve a hosszú igénybevétel miatt? A vérkép egyéb részei normális értékűek. Az ultrahang szerencsére nem mutat a belső szervekben sehol semmit. A pajzsmirigy is rendben van. Köszönettel: Kovárné

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Kedves Erzsébet!

Panaszai indokolják az alapos kivizsgálást.
Javasolnám a vesefunkció kontrollálását és a vérképét is!

Tisztelettel

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Barátságos, őszinte

A Szakorvos segítségével szakértelmével és kiterjedt őszinte magyarázattal amit a diagnózisról kaptam Ajánlom mindenkinek. Az orvos barátságos őszinte és nagy szakmai tudással és felkészültséggel rendelkezik

További vélemények

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok