Bár a felfázásként ismert probléma neve valójában húgyúti fertőzés, és a kialakulásért felelős baktériumok tudnak”utazni” az emberek közt, mégsem beszélhetünk fertőző betegségről. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa elmondja, hogyan alakul ki a hólyaghurut és mit tehetünk ellene.
Kolosy Téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
A gyakran felfázásként emlegetett húgyúti fertőzés a vizeletkiválasztó rendszert érintő betegség, amelynek olyan jellegzetes tünetei vannak, mint a
Megtévesztő lehet, hogy néhány szexuális úton terjedő betegség is okozhat ilyen tüneteket, így például a Gonorrhea, a Chlamydia és a Trichomonas.
A húgyúti fertőzés oka, hogy a bélrendszerünkben megtalálható baktériumok áthelyeződnek a húgyúti rendszerbe. Leggyakoribb és legismertebb képviselőjük az Echerichia coli vagy röviden E. coli. Számos tényező befolyásolhatja az általában saját bélbaktériumok húgyutakba való bekerülését, elszaporodását és a betegség kialakulását, így például a szexuális élet, különösen az anális szex is rizikófaktornak számít. Vaginális szex közben pedig a baktériumállomány a bőrön „átvándorolva” kerülhetnek a húgycsőnyílásba. A fertőzés érintheti az alsó szakaszt, így a húgycsövet és a húgyhólyagot, és – különösen kezelés hiányában - a felső szakaszt is, vagyis a húgycső után a vesét is. Vagyis a betegség nem szexuális úton terjed – tehát nem beszélhetünk nemi betegségről -, de a szexuális élet, különösen óvszeres védekezés nélkül és legyengült immunrendszer esetén rizikófaktornak számít. Ugyanilyen rizikófaktor továbbá:
- Ha megszületik a húgyúti fertőzés diagnózisa, gyakran antibiotikumos kezelést rendelünk el – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Erről fontos tudni, hogy bár sokszor már a gyógyszerszedés utáni napokban megszűnnek a panaszok, az elrendelt mennyiséget mindenképpen végig kell szedni. Az is fontos tudnivaló, hogy a - bármilyen okból rendelt - antibiotikus kezelés mellett szükséges a bélflóra védelme mellett a hüvelyi egyensúly megbomlásának megelőzése megfelelő kiegészítőkkel. Ez ügyben az urológus tud tanácsot adni. Gyorsítani lehet a gyógyulást sok víz fogyasztásával, a szexuális együttlét előtti és utáni vizeléssel, óvszerhasználattal, megfelelő intimhigiéniával és azzal is, ha nem tartogatjuk a vizeletünket, hanem inger esetén mielőbb elmegyünk vécére. A kezelés pedig még enyhébb tünetek esetén is szükséges, ha ugyanis nem foglalkozunk vele, akkor a fertőzés könnyen terjedhet, és vesemedence-gyulladáshoz, illetve vesegyulladáshoz vezethet.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Rendelés típusa:
További vélemények"Sok évnyi szenvedés után a Doktor úr nyújtott megoldást a visszatérő húgyúti fertőzéseimre. Kiváló orvos, csak ajánlani tudom"