Veseciszta - mikor szükséges a műtét?

Veseciszta - mikor szükséges a műtét?

Dr. Rákász István Módosítva: 2024.05.17 11:42

A vesében kialakuló ciszták lehetnek örökletesek és nem örökletesek, okozhatnak problémákat és maradhatnak tünetmentesek is. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa a veseciszták típusairól, a diagnózis és a kezelés lehetőségeiről beszélt. 

Online Bejelentkezés

Dr. Böszörményi-Nagy Géza

Kolosy Téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet

Egyszerű vesecisztától a multicisztás vesebetegségig

A ciszta tulajdonképpen egy folyadékkal teli tömlő, amely a vese esetében kialakulhat a kéreg- és a velőállományban is. A ciszták előfordulhatnak önállóan, és lehetséges, hogy néhány darab alakul ki a vesében és elfoglalhatják akár szinte az egész veseállományt is, méretük a mikroszkopikustól a néhány centisig terjed. A veseciszták kialakulhatnak öröklődés útján (mint például a policisztás vesebetegség) vagy nem örökletes úton is (ahogyan az egyszerű veseciszta és a multicisztás vesebetegség). 
A leggyakoribb veseciszta típusok tehát az alábbiak:

Egyszerű veseciszta

A veseciszta felfázás tüneteit is produkálhatja.Az esetek nagy részében nem okoz tünetet, többnyire más okból végzett hasi ultrahang vizsgálat során fedezik fel. Ha már felfedezték, célszerű rendszeresen, méretétől függően 3-4 évente, illetve hasi tünetek esetén gyakrabban ellenőrizni. A nagyobb ciszta befertőződhet, ilyenkor húgyúti fertőzésre utaló tünetek fordulhatnak elő, a vesetok feszülése miatt jelentkezhet tompa fájdalom, kellemetlen közérzet.  Felnőttkorban jellemző lehet, hogy a ciszta mérete növekedni kezd, illetve megjelenhet több ciszta is. Ez a jelenség később a vesék növekedését is okozhatja, hosszú távon pedig akár krónikus veseelégtelenség is kialakulhat.

Multicisztás vesebetegség

Az egyoldali multicisztás elváltozás az esetek döntő többségében semmiféle panaszt nem okoz. Azonban igen ritkán, de előfordulhat, hogy az érintett, nem működő vese jelentősen megnövekszik, és mivel nyomni kezdi a környezetében lévő szerveket, ez már fájdalommal jár.

Policisztás vesebetegség

A policisztás vesebetegség kétféle formában fordul elő. A betegség felnőttkori formája dominánsan öröklődik, az egyik (ritkán mindkét) szülő szintén szenved a betegségben. A kór 30-40 éves kor között okoz először tüneteket, hasi vagy deréktáji fájdalom tapasztalható. Gyakorivá válnak az égő, csípő vizeléssel járó húgyúti fertőzések, a betegek úgy érzik, nem képesek teljesen kiüríteni a vizeletet. Ebben a betegségben gyakoriak lehetnek a vesekövek, amelyek éles, erős hasi görcsrohamokat generálhatnak. A gyermekkorban megjelenő policisztás vesebetegség recesszív öröklődésű, csak akkor jelenik meg, ha a beteg mindkét szülőjétől örökli a betegség génjét, ám nem biztos, hogy a szülők maguk betegek. Ez súlyosabb kimenetelű lehet, folyamatos gondozásra szorul, hiszen veseelégtelenség alakulhat ki.

Mikor szükséges a műtét?

Veseciszta esetén urológus dönt a műtétről.- A policisztás betegség kezelésének legfőbb célja, hogy lassítható legyen a folyamat, a kialakult fertőzések kezelése és a vesekövek eltávolítása elengedhetetlen. Ha kialakul a veseelégtelenség, végső esetben a művesekezelés vagy a veseátültetés lehet a megoldás. Multicisztás vesebetegség esetén, ha az érintett vese mérete jelentősen megnő, vagy befertőződik, mérlegelni kell a műtéti eltávolítás lehetőségét. Az egyszerű cisztáknál csak akkor szükséges a kezelés, ha a beteg feszülést, fájdalmat tapasztal, vagy ha fertőzés történik. Mivel a ciszták bizonyos esetekben hozzájárulhatnak a magas vérnyomás megjelenéséhez, azt is vizsgálni kell, hogy leszívása segíthet-e a vérnyomás normalizálásában. A ciszták ultrahang segítségével történő leszívása az a megoldás, amely a feszülés okozta kellemetlen tüneteket megszünteti. Ha felmerül a fertőzés gyanúja, akkor antibiotikummal kell kezelni a beteget, ugyanúgy, mint a húgyúti fertőzéseknél – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr.
A következővel kapcsolatban kérném ki a véleményét.
2016 év végén epegörcs kapcsán mentem el egy teljes hasi ultrahangra ahol megállapították, hogy az epehólyag a szokásosnál mérs. nagyobb, vékony falú, kevés sűrű epét tartalmaz, proximális részében a fal mellett 3mm-es echodus képlet sejthető.
Epeutak nem tágabbak.
Az epe része letudva mert azóta már eltávolították az epehólyagomat.
Ami sokkal inkább aggaszt az a következő.

A vesék alakja, nagysága, helyzete normális. Kő vagy pangás nem látható, a parenchyma megfelelő vastagságú. Bal oldalon 8-. és 10mm-es corticalis cysta van.
Rad vél:-mérs. fokú diffus májlesio, lezajlóban lévő acut cholecystilis, epehólyagban sludge, fal mellett polyp vagy puha kő.
cystae renis 1.s.
Ez az ultrahang 2016 novemberében készült.

2017 Áprilisi eredmény.
A vesék alakja, nagysága, helyzete normális. Kő vagy pangás nem látható, a parenchyma megfelelő vastagságú. A bal oldali cysták 9 és 11--esek, számottevően nem növekedtek.

2017 decemberi ultrahang alapján.
A vesék alakja, nagysága, helyzete normális. Kő vagy pangás nem látható, a parenchyma megfelelő vastagságú. A kimutatott cysták bal oldalon 1cm körüliek, nem változtak.
Mellékvesék régiójában körülírt kóros képlet nem ábrázolódik.

A következő és egyben az utolsó ultrahangon(mindet ugyan az az orvos végezte)
2020.Február.
A vesék alakja, nagysága, helyzete normális. Kő vagy pangás jo, nem látható, a parenchyma megfelelő vastagságú. Bo a kp harmadában 3,5mm-es echodens képlet van tágulat nélkül.
Rad vél.
-bal vesében apró kő vagy homoktömörülés.

Több kérdésem is lenne ezzel kapcsolatban.
Létezhet az, hogy az a cyszta amit 2017-be láttak az ultrahangon, az 2020-ra felszívódott?
Illetve elég sűrűn érzek bal oldalt feszítő érzést, mintha egy lufi lenne felfújva bennem.
Ezt okozhatja az a homoktömörülés amit 2 éve láttak az ultrahangon, vagy esetleg a cyszta növekedhetett amit akkor nem vettek észre?
Magas vérnyomásra szedek gyógyszert kb 3 éve, ami szinten tartja.
Nagyon félek egy esetleges vese eltávolítástól a cyszta végett.
Családban ilyen problémáról nem tudok, vizeletem normális, ha iszok eleget akkor a mennyisége is bőven meg van.
Vérvételre rendszeresen járok, a magas koleszterin szint és az alacsony kálium szinten kívül(3,5) , más elváltozás nem tapasztalható.
Esetleg milyen vizsgálatot tudna ajánlani ami a vesék állapotára terjed ki ?
Válaszait előre is köszönöm.

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Tisztelt Anonymus,

a legvalószínűbb az lehet, hogy nem került leírásra a vesecysta.
Továbbra is javaslom önnek ennek a rendszeres követését.

Tisztelettel:


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nőknek is

"Női társaimnak bátran ajánlom, kiváló urológus, empátiával és szakértelemmel kezel. Megnyugtató és alapos.”

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK