Mitől függ, hogy tünetmentes vagy erős fájdalmat okoz a vesekő?

Mitől függ, hogy tünetmentes vagy erős fájdalmat okoz a vesekő?

Dr. Böszörményi-Nagy Géza Módosítva: 2025.04.04 08:30

A vesekövek valójában különböző ásványi anyagok lerakódásai a húgyúti rendszer bizonyos szakaszain. De vajon mi lehet annak az oka, hogy egyeseknél észrevétlenül vannak jelen és gyakran csak véletlenül veszik észre őket, másoknál viszont nagyon súlyos fájdalmat okoznak? Ha pedig tünetmentesek, akkor nem is szükséges eltávolítani azokat? Dr. Böszörményi-Nagy Géza, az Urológiai Központ urológusa válaszolt a kérdésekre.

A tünetek jobbára a kövek elhelyezkedésétől függenek

A vesekő lehet tünetmentes és kínzó fájdalommal is járhat.A húgyúti kövek anyaga a leggyakrabban kálcium-oxalát, ritkábban húgysav, foszfát-tartalmú, nagyon ritkán cisztin, a húgyhólyagban képződő kövek pedig általában húgysav anyagúak. Kialakulásokhoz bizonyos betegségek (például mellékpajzsmirigy túlműködés, csontanyagcsere-zavarok, bizonyos rosszindulatú betegségek, köszvény) is hozzájárulnak, ezért a kivizsgálás során ezeknek utána kell járni.
Az esetek többségében a kövek a húgyutak kezdeti szakaszán, azaz a vesekelyhekben alakulnak ki. Ez az az elhelyezkedés, ami általában nem okot problémát, az érintettek sem fájdalmat, sem vizelési nehézséget nem tapasztalnak. Ha azonban ezek a kövek a vesekelyhekből a vesemedencébe, majd a húgyvezetékbe kerülnek, akkor az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

  • az érintett oldali vesetáji görcsök,
  • alhasba, lágyéktájra és nemi szervekbe sugárzó fájdalom,
  • hányinger, hányás,
  • vizelési panaszok (állandó vizelési inger, vizelési nehézség, fájdalmas vizelés),
  • sötétebb vizelet.

A panaszok lehetnek nagyon kifejezettek, de enyhébb formában is jelentkezhetnek és az is előfordul, hogy a beteg csak azt veszi észre, hogy vizelés közben valami koppan a WC-ben.

Ezért ajánlott a vesekövek eltávolítása

Akinél a vesekő, vesekövek komoly vesegörcsöket okoznak, nyilvánvaló, hogy nagyon szeretne megszabadulni tőlük. A fájdalmon túl azonban az is problémát jelenthet, hogy ha a kő miatt nem tud teljesen kiürülni a vizelet, hanem bent reked, akkor esetleg bakteriálisan felülfertőződik és nem csak lázzal, gyengeséggel járó gyulladást okoz, de késlekedés esetén akár életveszélyes szeptikus állapothoz vezethet. Ilyen akut, súlyos tünetekkel tehát minél előbb orvoshoz kell fordulni.
- Ugyanakkor az esetek nagy részében a kis kövek nem okoznak panaszt és maguktól távoznak, tehát ha 5 mm-nél kisebb követ fedezünk fel, jellemzően várunk a spontán kiürülésre. Azonban a rendszeres ellenőrzés ebben az esetben is szükséges, hiszen a kövek elvándorolhatnak, állapotuk, méretük változat – ismerteti Böszörményi-Nagy doktor. – A spontán távozás elősegítése érdekében ajánlott a bőséges folyadékfogyasztás, a testmozgás, a meleg fürdő. A vizsgálatok eredményének fényében szóba jöhetnek lokálisan vagy szisztémásan ható simaizom-görcsoldók, és a húgysav, cisztin anyagú köveket megpróbálhatjuk feloldani a vizelet gyógyszeres lúgosításával.

Milyen lehetőségei vannak a vesekő eltávolításnak?

Kőzúzás lökéshullám terápiával

A vesekövet lökéshullám terápiával is el lehet távolítani.- Ez a leggyakrabban alkalmazott kőeltávolítási módszer az úgynevezett ESWL, azaz Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy, bár nem minden elhelyezkedésű, méretű és keménységű kő kezelhető ilyen módon. Az eljárás során egy speciális géppel gerjesztett, mechanikus lökéshullámokat vezetnek a testbe a bőrfelszínen keresztül, amelyeket a húgyúti kőre céloznak. A cél a kő összetörése, hogy az törmelék formájában távozhasson a vizelettel. A kezelés az esetek nagy részében enyhébb fájdalomcsillapítás mellett elvégezhető – mondja dr. Böszörményi-Nagy Géza, az Urológiai Központ urológusa.

Endoszkópos műtét

A beavatkozáshoz egy merev vagy hajlékony eszközt használnak, amelyet egy egészen kis metszésen keresztül vezetnek a célterületre. A kő zúzásához az endoszkóp munkacsatornáján keresztül bejutatott mechanikus, ultrahangos vagy lézeres szondát alkalmaznak. Ez az eljárás altatásban vagy gerincérzéstelenítésben zajlik.

Nyílt műtét

Egyre kevésbé alkalmazott beavatkozás, azonban bizonyos esetekben még mindig szükség lehet erre nagy metszéssel járó, altatásban végzett műtétre.

Forrás: Urológiai Központ (
www.urologiaikozpont.hu)

 

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr!

Nemrég derült ki egy vizsgálat során, hogy a párom (22 éves) Testicular Microlithiasis-ben szenved, ráadásul elég sok lerakódást észleltek nála.

A kezelőorvosa, valamint az internet is azt írta erről, hogy ez az állapot sajnos nem kezelhető (és hogy figyeljük, hogy kialakul-e daganat)

Ettől függetlenül szeretném megkérdezni Önt is: egészen biztos, hogy nincs sehol, semmiféle kezelés, ami ezt a betegséget képes lenne meggyógyítani?

Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Kedves Hölgyem,

A herék állományának "microkövesedésére" nincs gyógymód. Javasolt évente here uh végzése az esetlegesen jelentkező komolyabb megbetegedés miatt.

Üdvözlettel: Dr. Rákász István
https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-rakasz-istvan

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Segítőkész urológus

"Végre egy segítőkész urológus! Sok-sok évembe telt mire találtam egy ilyen orvost. Megfelő módon kezelte a régóta fennálló éjszakai vizelési inger problémámat. Köszönöm!"

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK