Lehet a prosztatagyulladásból prosztatarák?

Lehet a prosztatagyulladásból prosztatarák?

Dr. Rákász István Létrehozva: 2021.04.19 07:20

A krónikus gyulladásokról bizonyított, hogy elősegíthetik bizonyos daganattípusok kialakulását, de vajon milyen összefüggés lehet a krónikus prosztatagyulladás a prosztata daganatos megbetegedése közt? Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa válaszolt a kérdésre.

Krónikus gyulladás, mint rizikófaktor

A kezeletlen krónikus prosztatagyulladás a prosztatarák rizikófaktora lehet.A kutatások szerint számtalan daganatos betegség kialakulásában játszik szerepet a krónikus gyulladás, amely létrejöhet fertőzés és krónikus nem-fertőző betegségek talaján, valamint más környezeti tényezők miatt is. Tulajdonképpen a daganatok megjelenése 20 %-ban tudható be a krónikus gyulladás meglétének. Éppen ezért érdemes áttekinteni a krónikus gyulladás szerepét a prosztatarák kialakulásában, különös tekintettel arra, hogyan hathat a gyulladásgátlás a daganat kockázatának csökkentésére.
Amerikai adatok szerint bár a prosztatarák halálozási rátája az elmúlt évtizedekben némileg csökkent, a 2000-es évektől kezdve a betegségben egyre többen lettek érintettek – igaz, ennek oka valószínűleg az lehet, hogy a nagyon népes „baby boomer” generáció egyre idősebb. Éppen ezért más, az idősödéssel gyakoribbá váló betegségekkel együtt, a prosztatarák esetén is fontos folyamatosan keresni a megelőzés és a kezelés legjobb lehetőségeit.

A prosztatagyulladás lehet bakteriális és nem bakteriális eredetű

Erős bizonyítékok vannak arra, hogy a prosztatarák kialakulásában rizikófaktornak számít az idősebb életkor, a családi halmozódás, az afro-amerikai származás és az úgynevezett nyugati életforma. Vagyis a genetikai tényezők mellett az életmód az egyik legnagyobb kockázati tényező. A környezeti tényezők közül pedig egyre több szó esik a prosztata krónikus gyulladásáról, ami kialakulhat fertőzések, hormonális változások és egyelőre ismeretlen tényezők miatt is. 
Az urológia a betegség két fő kategóriáját különíti el: a krónikus bakteriális és a krónikus nem bakteriális prosztatitiszt. A bakteriális eredetű fertőzés néhány esetben húgyúti fertőzés vagy akut bakteriális prosztatagyulladás talaján alakul ki. Ez utóbbi leginkább úgy érzékelhető, hogy az akut gyulladás tünetei mérséklődnek, de nem szűnnek meg teljesen. Néhány beteg úgy érezheti, hogy a gyulladás állandósult, aminek hátterében az is állhat, hogy az antibiotikum szedés túl rövid ideig tartott vagy a baktériumok rezisztenssé váltak az adott antibiotikummal szemben. A nem bakteriális eredetű prosztatitisz oka nagyon nehezen beazonosítható, emiatt pedig a kezelés sem mindig könnyű. Sok feltételezés van a kiindulópontra vonatkozóan, egyes szakértők szerint a baktérium, vírus vagy gomba okozta fertőzés után visszamaradó hegesedés és ezeknek az idegsejtekre gyakorolt nyomása lehet a gyulladás oka. Más elképzelések szerint a feszes, váladékkal teli prosztata is okozhat gyulladást, sőt feltételezik, hogy krónikus kismedencei fájdalom szindróma és a stressz is állhat a háttérben.

Több irányú összefüggés is lehet

A krónikus prosztatagyulladás is urológiai kezelést igényel.A krónikus prosztatagyulladás és prosztatarák közt több kapcsolódási pontot is fel lehet fedezni. Többek közt ilyen lehet az E. coli baktérium jelenléte, amely egyes kutatások szerint z tünetmentes gyulladások és a prosztatadaganat esetében is kimutatható a szövetekben, és ezt a kapcsolatot más kórokozókkal (például Propionibacterium acnes és T. vaginalis) kapcsolatban is feltárták. - A két betegség közt táplálkozással kapcsolatos közös pontokat is találtak már. Többek közt felfigyeltek a táplálkozási mutagének egy csoportjára, az úgynevezett heterociklusos aminokra (HCA-k), amelyek bőségesen keletkeznek magas hőmérsékleten főzött húsokban, és több szerv, köztük a prosztata, a vastagbél és az emlő daganatának rizikófaktorai lehetnek.
- Ugyancsak megfigyelésekkel igazolták az étrend kiváltotta gyulladás szerepét a prosztatarák kialakulásában a többszörösen telítetlen zsírok fogyasztásával kapcsolatban. Ez a tápanyag nagy mennyiségben, rendszeresen fogyasztva és egyéb kockázati tényezőkkel együtt, például családi halmozódás, dohányzás, életkor, jelentősen megnövelte a daganat kialakulásának esélyét – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.- Mindent összevetve tehát a prosztatával kapcsolatos tüneteket mindig komolyan kell venni, és a krónikus gyulladást is kezelni kell, hiszen nem csak az okozott panaszok, de a lehetséges következmények kivédése miatt is erre van szükség. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a 45-50 év kor fölötti rendszeres urológiai szűrés fontosságát sem.

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Úr,

24 éves fiú vagyok. Másfél hétig volt tünetem, hogy szinte folyamatosan vizelési ingert éreztem. De nem a szokásos, nagyon intenzív módon, mint amikor fel van fázva az ember. Hanem olyan érzéshez tudnám hasonlítani, mint amikor prosztatavizsgálatkor finoman megnyomják az ember prosztatáját. Olyan volt, mintha nekem kellett volna folyamatosan, akarattal tartani, akkor is ha nincs sok vizelet a hólyagban. Vizelés után rögtön nem éreztem ezt, de pár perccel később újra visszatért ez az érzés. Helyileg mintha leginkább a húgycső felső-középső részénél éreztem volna ezt az ingert, de mégis olyan, mintha az egész érintett környéken izgalomban/ingerülten lenne. Kb olyan érzés volt, mintha a vizelet a húgycsövem közepéig kijönne, és ott nekem kéne megfognom tudatosan, persze nyilván csak értetre volt ez. És amikor elmentem pisilni, érzésre a pisi feljebbről indul (tehát a normális helyről), mint ahol ezt leginkább éreztem. Hason fekve és keresztbetett lábakkal kevésbé éreztem. És érdekes, hogy pl amikor reggel felébredtem, nem éreztem egyáltalán, pedig elvileg egész éjszaka gyűlt a vizelet. De első vizelés után kb 10 perccel megint előjött. Bár ez függött attól is, mennyit ittam. Ha sokat, hamarabb előjött, ha keveset, akkor később. Váladék nem jött a húgycsőből, vizeléskor nem csípett a vizelet.
1 hét után voltam urológusnál, de őszintén szólva nem igazán vett komolyan. UH-on megnézte a veséket, a hólyagot, a prosztatát meg a heréket, de semmi eltérést nem talált. Csináltattam egy vizelettenyésztést ugyanitt, viszont előtte nem nyomta meg a prosztatámat, nem tudom ez szükséges lett volna-e, addig is felírta a Levofloxacint de a gyógyszertárban adtak helyette Savulint. Ezt szedtem 7 napig. Annyit mondott, hogy nyugodjak meg, nagy baj nincs, viszont mint mondtam annyira nem vett komolyan, meg hát a húgycsőbe és hólyagba ugye nem látott bele. Végig szedtem az antibiotikumot, és szinte teljesen elmúltak a panaszaim. Már 1,5 hete nincs tünetem (vagyis nagyon gyengén lehet hogy még érzem, de elenyésző a korábbihoz képest). Azonban, most jön a csavar: a vizelettenyésztés annyit ír, hogy semmi nem tenyészett ki, negatív a lelet! Biztos, hogy nem csak beképzeltem, mivel nem is a gyógyszertől azonnal jobb lett, hanem minden nap ahogy szedtem egy kicsivel jobb lett, fokozatosan!

Szeretném még megemlíteni, hogy több éve kezdődő gerincsérvem van a derekamnál, de nem komoly.

Nem hiszem, hogy ezt befolyásolná, de leírom, hogy eléggé refluxos vagyok, szedek rá rendszeresen Acilesolt illetve most Itopride-ot. És emiatt puffadásra is eléggé hajlamos vagyok.

Kérdéseim a következők lennének:
- Hogyan lehetséges, hogy antibiotikum (látszólag) megoldotta a problémát, de a vizeletben nem volt kórokozó?
- Ha a prosztatával van baj, a megnyomása nélkül is kimutatható a vizeletvizsgálatból eltérés, pl ha genny van? Tehát nem baj, hogy nekem előtte nem nyomta meg?
- Ettől szerintem teljesen független, de van egy keményebb ér a péniszem végén a fitymán, erre mit lehet kenni, hogy visszapuhuljon?
- Ön szerint mi okozhatta (okozhatja) a fent részletezett panaszt? Például okozhatja záróizom gyengesége vagy egyéb megbetegedése? Netán okozhatja húgycső vagy húgyhólyagrák, vagy egyéb eltérés a húgycsőben/hólyagban?
- Húgycső/hólyag daganat esetén biztosan lenne eltérés a vizelettenyésztésben, pl. vér, genny? (Bár erről nem ír semmit a tenyésztés-a tenyésztés gennyet, vért szokott tartalmazni?)
- Okozhatja rosszindulatú elváltozás, ha az antibiotikum (látszólag) (nagyon nagy részben) megoldotta?
- Csináltattam közben egy TPA marker vizsgálatot, ez jó értéktartományba esik: 58 (referencia: legyen kisebb, mint 75). Ez az érték jelezhet bajt? Van más marker amit megcsináltathatnék?

Nagyon-nagyon meg vagyok ijedve, őszintén szólva attól is, hogy tükrözésre lenne szükség, attól pláne, hogy ez mi lehetett, mi okozhatta (nagyon gyengén még talán most is érzem).

Nagyon nagyon szépen köszönöm a segítséget előre is!


Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt Uram,

számos kérdésével kapcsolatosan kérem forduljon kezelőorvosához! Vagy keressen fel rendelőnkben egy szakorvosi vizitre ahol érdemben lehet ezekre választ adni.

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Tisztelettel:

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Barátságos, őszinte

A Szakorvos segítségével szakértelmével és kiterjedt őszinte magyarázattal amit a diagnózisról kaptam Ajánlom mindenkinek. Az orvos barátságos őszinte és nagy szakmai tudással és felkészültséggel rendelkezik

További vélemények

Prima Medica Egészségközpontok

Tisztelt Pácienseink!

Az Ostrom utcai rendelőknek otthont adó épületen teljes felújítást végzünk, hogy egy kellemes környezetben fogadhassuk a gyógyulni vágyókat. A felújítással kapcsolatos kellemetlenségekért szíves elnézésüket és megértésüket kérjük!

Köszönettel:

Prima Medica Egészségközpontok