Herefájdalom - mikor szükséges az azonnali műtét?

Herefájdalom - mikor szükséges az azonnali műtét?

Dr. Rákász István Módosítva: 2022.07.11 09:57

A herefájdalomnak számos forrása lehet, ezért mindenképpen szükség van a panasz kivizsgálására. Az esetek nagy többségében nincs szükség azonnali műtétre, de ondózsinór csavarodás esetén csak a gyors beavatkozás mentheti meg a szervet. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa a herefájdalom lehetséges okairól beszélt.

Mikor kell azonnal orvoshoz fordulni?

Erős herefájdalom esetén urológushoz kell fordulni.A herefájdalom több betegség tünete is lehet, de van egy olyan állapot, amivel késlekedés nélkül orvoshoz kell fordulni. Az ondózsinór csavarodás nem csak az erős fájdalommal hívhatja fel magára a figyelmet, hanem azzal is, hogy az érintett here nem úgy néz ki, ahogyan szokott. Megváltozik ugyanis a pozíciója, akár keresztbe is fordulhat. Emellett a herékben és a lágyéktájon is mutatkozhat fájdalom, duzzanat és nyomásérzékenység – mindez hirtelenül és félreérthetetlenül következik be.
- Az ondózsinór csavarodás jellemzően fiatalembereknél fordul elő, és mivel kezelés nélkül súlyosan károsíthatja a here vérellátását, azonnal orvoshoz kell fordulni vele. Idejében elvégzett műtéttel ugyanis kikerülhető a here elhalása és a szerv megmenthető – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.

A herefájdalom további lehetséges okai

Ondózsinór csavarodás esetén szükséges az urológiai műtét.A herefájdalmat többféle szempontból jellemezhetjük. Leírhatjuk az intenzitását az enyhétől az erősig, a jellegét az élestől a tompáig, az időtartamát és megkülönböztethetjük az akut fájdalmat a krónikustól. Az akut fájdalom hirtelen jelentkezik, és nagyon intenzív lehet. Az idült, krónikus fájdalom lassan, lappangva alakul ki, kevésbé intenzív és gyakran nem folyamatosan van jelen.
A herefájdalom kivizsgálásában a tapintás, illetve a hereultrahang a legfontosabb, és szükség lehet még hasi ultrahangra, vizeletvizsgálatra, vizelet, az ondó- és húgycsőváladék mikrobiológiai vizsgálatára.
A vizsgálatok alapján kiderülhet például, hogy here- vagy mellékhere gyulladás okozza a tüneteket. Ez utóbbi sokkal gyakrabban fordul elő, változó intenzitású fájdalommal jár. Kísérő tünete lehet a hereduzzanat, a tömöttség és a herezacskó bőrpírja, akár lázzal kísérve. A mellékherét érintő gyulladásos folyamat ráterjedhet a herére is, és kialakul a heregyulladás, hasonló tünetekkel. Ezen kívül gondolni kell a herevisszerességre, amely azonban nem minden esetben okoz fájdalmat.
A here daganatai, amelyek nagy része rosszindulatú, jellemzően fájdalmatlan hereduzzanattal és tömöttséggel járnak, de bizonyos méret felett a herék már nehezen férnek el a combok között, ezért nyomódhatnak és így másodlagosan járhatnak fájdalommal. Hasonló okok miatt okozhat gondot minden, a herezacskó méretét növelő más elváltozás, betegség: herevízsérv, mellékhere ciszták, illetve a nemi szervek vizenyője, ödémája.

Fontos az orvosi vizsgálat

- A herefájdalommal kapcsolatban azt érdemes szem előtt tartani, hogy ha hirtelen, erősen jelentkezik, minél előbb orvoshoz kell fordulni vele, elsősorban az ondózsinór csavarodás kizárása vagy kezelése végett – foglalja össze a tudnivalókat Rákász doktor. – A krónikus, változó erősségű panaszokkal is ajánlatos az urológiai vizsgálat, hiszen a kezelésekkel megelőzhető az állapotromlás, megszüntethetők a tünetek és újra kényelmesebbé válhat a férfiak élete. Súlyosabb esetekben pedig nem lehet eléggé hangsúlyozni a korai felismerés jelentőségét!

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tiszteletem!
Sajnos több, mint egy éve küzdök a problémámmal. Alkalmi partnerrel történt szex után diszkomfort érzet, égő, kellemetlen érzés volt, majd később alhasi panaszaim is lettek. Hónapokig kaptam kezelést antibiotikummal, pollstimollal, gyógytea keverékkel akut, majd krónikus prosztatagyulladásra. Ez idő alatt húgycsőgyulladás alakult ki, a húgycsőnyílás kipirosodik, ég, hegesedik, időnként valamiféle duzzanat keletkezik a makkon, ami aztán el is tűnik, mint egy allergiás reakció. A gyulladás tünetei ejakuláció után jelentősen felerősödnek, látványosabbak. Többféle kenőcsöt is kaptam, vizeletből nem tenyészett ki baktérium két vizsgálat esetén, STD kenetvételes vizsgálat enterococcus faecalis jelenlétét mutatta ki, mást nem, amely amoxicillinre érzékeny. Tekintve, hogy sokáig penicillin érzékenynek számítottam, egy penicillin provokációs vizsgálaton is átestem kórházban, amely nem igazolta az érzékenységet. Ezután kaptam egy augmentin kúrát is, de az sem segített. Az STD-n látták a gyulladás jeleit a húgycsőnyíláson, meg egy kis váladékozást, ők balanoposthitist diagnosztizáltak, az urológus orvos szerint azonban mivel nem mindig látszottak ezek a tünetek, ők nem látták, nem diagnosztizáltak balanopsthitist, mivel nekem csak a makkom kapcsán van panaszom.
Jelenleg már csak gyógyteát iszom és egy travocort kenőcsöt kaptam, amivel a húgycsőnyílás környékét kell esténként kenegetni. Sajnos a tüneteim megmaradtak, az égő érzés, piros gyulladt húgycsőnyílás, időnként, főleg ejakulációra valamiféle allergiásnak tűnő reakció, duzzanat a makkon, néha alhasi, vesetájéki kellemetlenségek. Elkeserítő, hogy nem gyógyulok meg, félek, nehogy maradandó következmény legyen.
Ondó leoltás nem volt. Vajon azt érdemes lenne megnézetni? Vagy egy teljeskörű STD vizsgálat újra?
Mi lehet a megoldás? Kérem segítsenek javaslataikkal, merre induljak tovább?

Köszönöm!

Dr. Kállai László
Dr. Kállai László urológus
Tisztelt Uram!

Az ondótenyésztést nem tartom relevánsnak, vizsgálatot javaslok rendelőnkben, amikor a tünetek fennállnak.

Üdvözlettel:

Dr. Kállai László

https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-kallai-laszlo

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Magas színvonal

Nyugodt légkör, magas színvonal szakmai és emberi vonatkozásban is - úgy láttam, nemcsak a páciensek felé, hanem egymás között is.

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK