A fájdalmas vizelés egy tünet, amelyet számos betegség, állapot okozhat. Ezekről és a kezelés jelentőségéről beszélt dr. Kállai László, az Urológiai Központ szakorvosa.
Vizeléskor a fájdalom leggyakrabban a húgycsőben és/ vagy a hólyagban jelentkezik, de lehet a húgyvezeték lefutása mentén fel a veséig, általában fél oldalon. A férfiak érezhetik a prosztatának megfelelő helyen is, nők pedig a hüvelybemenetben. A hólyagtáji fájdalom többnyire görcsös vagy éles-nyilalló, a húgycsőfájdalom szúró, csípős, nyilalló, esetleg bizsergős, a húgyvezeték-vese fájdalma általában éles-nyilalló, a prosztatafájdalom pedig görcsös. A fájdalom jelentkezhet közvetlenül a vizeletürítés előtt, közben és után is, mértéke esetenként változik.
- A fájdalom jellegéből, illetve a kísérő tünetekből- az esetek egy részében- következtetni lehet az okozó betegségre is, bár az esetek egy részében nem tudunk szervi eltérést kimutatni a tünet hátterében. Minden szerv vagy testtájék fájdalma lehet tisztán pszichés eredetű is, de az ismert szervi okkal rendelkező fájdalmat is jelentősen befolyásolja a beteg aktuális lelki állapota – hangsúlyozza Kállai doktor.
A kivizsgálást célszerű urológián végeztetni, amely első megközelítésben fizikális vizsgálatból, vizeletvizsgálatból és hasi urológiai ultrahang-vizsgálatból áll. Amennyiben az alapvizsgálattal nem tudjuk kideríteni a panaszok okát, akkor további vizsgálatokra lehet szükség: vizelet üledék, vizelettenyésztés, katéteres vizeletvizsgálat, vizelet áramlás-mérés (urolflow), végbélen keresztüli ultrahang (TRUS), húgycső- és húgyhólyagtükrözés (uretrocisztoszkópia), natív vagy kontrasztos urológiai röntgenek, CT, MR vizsgálatok. Szükség lehet társszakmák bevonására is: nőgyógyászat, bőr- és nemibeteg (STD) gondozó, andrológia, proktológia, gasztroenterológia, infektológia.
A fájdalmas vizelés leggyakoribb szervi oka a húgyhólyag bakteriális fertőzése, azaz a hólyaghurut, amire sokan a felfázás kifejezést használják. Típusosan hólyagtáji görccsel, éles fájdalommal és/ vagy csípős-szúrós húgycsőfájdalommal jár, leggyakrabban a külső húgycsőnyílásnál. További jellemző tünetek a gyakori vizelési inger, parancsoló vizelési ingerek, egyszerre kis mennyiségű vizelet ürítése vagy éppenséggel meddő vizelési ingerek, zavaros- bűzös- esetleg véres vizelet. A hólyaghurutot bőséges folyadékfogyasztással, antibiotikummal, fájdalomcsillapítókkal, gyógyhatású készítményekkel kezeljük.
Húgycsőfájdalom jelentkezhet vizeléstől függetlenül is és gyakori kísérő tünet a húgycsőfolyás (általában gennyes váladékozás a húgycsőből vizeléstől függetlenül). Nemi betegségek is okozhatják, ezért szükség lehet STD-szakember bevonására is.
Csak férfiaknál fordul elő, általában hólyaghuruttal együtt jelentkezik, a hólyaghurut tünetein kívül járhat magas lázzal elesettséggel, vizelet-elakadással. Bőséges folyadékfogyasztással, széles spektrumú antibiotikummal, fájdalomcsillapítókkal kezeljük, de vizeletelakadás esetén biztosítani kell a vizelet szabad elfolyását és a ritkán előforduló prosztatatályogos szövődmény esetén műtéti megoldás szükséges.
Idősödő férfiaknál nagyon gyakori elváltozása a prosztata megnagyobbodás. Ritkán okozhat fájdalmas vizelést, különösen, ha a beteget erőlködő vizelésre készteti.
A hólyagkövesség gyakran tünetmentes, de fenntarthat nyálkahártya-irritációt, idült hólyaghurutot és a belső húgycsőnyílás fedésével húgyúti akadályt képezhet. Ezen állapotok járhatnak fájdalmas vizeléssel. A húgycsőkő általában vizeléskor „végigszalad” a húgycsövön, miközben éles-szúró, nyilalló fájdalmat, esetleg véres vizeletet okozhat, majd kiürül. Az esetek egy részében, azonban elakadhat a húgycsőben, elsősorban heges szűkület miatt vagy a külső húgycsőnyílásnál. Ilyenkor tartós fájdalmas vizelést okozhat. A spontán nem távozó hólyag- és húgycsőkövet műtétileg lehet eltávolítani.
A fentebbi három elváltozás is okozhatja és heges húgycsőszűkület is. Ezek az elváltozások mind mechanikus húgyúti akadályt képeznek, de a lokális irritáció révén is okozhatnak fájdalmas vizelést.
A fájdalmas vizelés lehet a krónikus kismedencei fájdalom szindróma résztünete. Egyre gyakrabban találkozunk ezzel a tünetegyüttessel mindkét nemben. Férfiaknál gyakori a herefájdalom és mindkét nemben a gáttáji és végbéltáji fájdalom valamint következményes nemi működési zavarok is. Civilizációs betegségnek tarthatjuk, melynek hátterében az esetek jelentős részében nem tudunk konkrét szervi elváltozást kimutatni. A pszichés stressz, ülő munka, mozgásszegény életmód, helytelen táplálkozási, folyadékfogyasztási szokások, kiegyensúlyozatlan nemi élet játszhatnak szerepet a kialakulásában.
Nehezen meghatározható betegség. Fő tünete a húgycsőfájdalom lehet.
- Természetesen más betegségek és állapotok is okozhatnak fájdalmas vizelést, mint az alsószakasz-húgyvezetékkő; veziko-ureteralis reflux (VUR); sérülés, katéterezés, eszközös vizsgálatok utáni állapot; húgycső- és húgyhólyag idegentest, parazitás fertőzés – ismerteti dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész. - Általában elmondható, hogy a fájdalmas vizelés okát kell tisztázni és annak megfelelően kell kezelni. Amennyiben nem tudunk szervi okot kimutatni, akkor tüneti kezelés jön szóba, ami viszont szintén nagyon lényeges a páciens életminősége szempontjéból.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Véleményeket a doktor úrról itt olvashat >>
Rendelés típusa:
További véleményekAz ügyfélfogadás gyors és precíz volt. Az orvos udvariasan és felkészülten, pontlsan fogadott.