A herevisszér tágulat a spermiumképződést is zavarhatja

A herevisszér tágulat a spermiumképződést is zavarhatja

Dr. Kállai László Módosítva: 2024.05.17 11:36

Nem minden esetben okoz fájdalmat vagy kellemetlen érzést a herevisszér tágulat, más néven herevisszeresség, van, hogy csak tapintással érzékelhető az elváltozás. Dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész szakorvos szerint azonban fontos a kivizsgálás és szükség esetén a kezelés, hiszen akár a spermiumképződés is károsodhat emiatt.

Online Bejelentkezés

Dr. Kállai László

Bosnyák téri rendelő - 1147 Budapest, Csömöri út 18.

A herevisszér tágulat jellemzően a bal herét érinti

A herék a hasüreg mögötti területen (retroperitoneum) fejlődnek ki, ahonnan a magzati élet során szállnak le a herezacskóba. A herékhez futó erek, nyirokerek, idegek azonban továbbra is a hasüregből indulnak ki, ezért hosszan futnak a lágyékcsatornán is át a herékhez. A két here vénáinak más-más a pozíciója, a jobb oldali here vénája közvetlenül a nagy hasi vénába torkollik, míg a bal oldali here vénája általában hosszabb, és a bal vesevénába szájadzik.
A herevisszér tágulat jellemzően a bal herénél jelentkezik.A bal herevénában kialakuló magasabb folyadékoszlop, amely magas és sovány testalkattal, esetleg veleszületett hajlammal (például kötőszöveti gyengeség) társul, erősen fokozza a bal oldali herevisszeresség kockázatát. Jobb oldalon is kialakulhat herevisszeresség, de ilyenkor további kivizsgálásra van szükség olyan elváltozás (például daganat) kizárása céljából, amely nyomást gyakorol a vénára és tágulatot, vénás pangást okoz.
A herevisszeresség nem önmagában veszélyes, hanem azért, mert növeli a herékben a nyomást és a hőmérsékletet. Mindezek következtében károsodhat a spermiumképződés, amely csökkentheti a termékenyítőképességet. Éppen ezért mindenképpen fontos a kivizsgálás, és szükség esetén a kezelés.

Tünetmentességtől a fájdalomig

A herevisszeresség tipikusan magas, vékony fiatalembereknél, sokszor kamaszoknál alakul ki, azonban az esetek többségében tünetmentes, és csak a herezacskón keresztül tapinthatók ki a tágult vénák. Előrehaladottabb esetben a here felett az ondózsinórban „tyúkbél” szerű kötegeket lehet tapintani. Ugyanakkor az is előfordulhat, hogy nem túl erős herefájdalom hívja fel a figyelmet a problémára, amely sokszor melegben, hosszú ideig tartó állás, ülés vagy edzés után jelentkezik. Az érintett férfi tapasztalhat nehéz, kellemetlen érzést is a herében. Akár a tünetek, akár a tapintás ad okot gyanúra, fontos az urológiai kivizsgálás.
- A vizsgálat során álló és fekvő helyzetben is megvizsgáljuk a heréket és az ondózsinórt, és lehetőség szerint here ultrahanggal is kiegészítjük a kivizsgálást – ismerteti dr. Kállai László, az Urológiai Központ urológusa, sebész szakorvos. - A kezelés elkezdése előtt lényeges szempont az ondó minőségének, termékenyítőképességének a dokumentálása. Az eredmények alapján döntünk arról, szükség van-e kezelésre, és ha igen, mi lesz a leghatékonyabb eljárás.

Így kezelhető a herevisszér tágulat

A herevisszér tágulat ronthatja a nemzőképességet, ezért kezelést igényel.Kállai doktor beszámolója alapján sok férfinál lehet herevisszér-tágulatot megállapítani, de ez nem minden esetben igényel kezelést, főleg az enyhébb esetekben nem. Az esetek többségében a nemzőképesség károsító hatása vagy a fájdalom miatt kell kezelni a herevisszerességet.
A herevisszeresség műtéti megoldása a herevéna lekötéséből áll valamilyen szinten. Ez történhet a herezacskó felső részén, a lágyékcsatornában, a lágyékcsatorna belső vége mögött, vagy még magasabban a hasüreg mögötti térben. A beavatkozás történhet hagyományos, nyitott műtéttel vagy laparoszkóppal is. Ez utóbbit inkább a magasabban történő lekötéseknél alkalmazzák. A műtét célja minden esetben, hogy a here tág vénáinak lekötésével megszüntessük a vénás pangást. Azonban ahhoz, hogy eljussunk a megoldásig, a legfontosabb, hogy ha egy férfi bármilyen eltérést tapasztal a herezacskójában, mindenképpen forduljon orvoshoz!

Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor úr!
32 éve ismerjük egymást a férjemmel, 28 éve vagyunk házasok. A kapcsolatunk elején, szexuális együttlét után a párom hímvesszőjének makkján piros foltok jelentek meg. A 28 év alatt is többször előfordult. Az idén is már vagy 3-szor. Mostanában a hímvessző tünet mellett a férjemnek a hasa és a vese környéke is fáj. Sokszor nekem is fáj a hasam. Ez a tünet a férjemnél olyankor is előfordult, mikor nekem semmilyen rendellenes tüntetem nincs, és olyankor is amikor amikor pl. fehér folyásom van. Már több mint 1 éve nem menstruálok, 50 éves vagyok a párom 51. Róla tudni kell még, hogy nem veti meg az alkoholt, de nem iszik részegségig. Kb. 6 éve HPV fertőzéses volt. Ettől teljesen összeomlottam, hiszen tudom, hogy leginkább hogy kaphattam el. A férjem megesküdött, hogy neki nem volt mással szexuális kapcsolata. Azt tudom, hogy nekem rajta kívül nem volt más férfival kapcsolatom soha. Ő volt az első, és azóta sem volt más. Ha mind ketten hűségesek voltunk, hogyan lettem HPV fertőzött? A mai napig kételkedem benne, de bizonyítani nem tudom, hogy mással is volt. A fitymáján előjövő piros égő pöttyök és a vele járó hasi és vesetájéki fájdalom tőlem származhat? Ezt azért kérdezem, mert kimondatlanul is érzem, hogy engem okol. Lehet, hogy így van, de akkor nem azért mert mással volt kapcsolatom, mivel ezt én tudom, hogy soha nem volt. Akkor mi lehet a baj? Rendszeresen tisztálkodom, amit rá nem tudok mondani. Van úgy néha, hogy kihagyja az esti fürdést. 😔 De az alsóneműt rendszeresen cseréli. Kérem válaszoljon kérdéseimre. A leírt probléma, ha előjön az engem lelkileg mindig megvisel. Kértem, hogy menjünk el szakorvoshoz, de ő eddig még nem volt hajlandó elmenni.

Dr. Rákász István
Dr. Rákász István urológus
Tisztelt Hölgyem,

A panaszok megszüntetését csak vizsgálat alapján tudjuk elvégezni, tanácsos lenne első körben STD ambulanciára jelentkezni.

Tisztelettel:
Dr. Rákász István
https://www.urologiaikozpont.hu/munkatarsak/urologus/dr-rakasz-istvan

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Pontos

Pontosság. Dr Kállai László pontosa felvette az anamnézist.

További vélemények

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK