A felfázás, vagyis húgyúti fertőzés kiújulásához sajnos a stressz is hozzájárulhat, ami jelen helyzetben szinte elkerülhetetlen. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ szakorvosa segítségével megtudhatjuk, mit tehetünk enyhe, kezdeti tünetek esetén, és mikor szükséges az antibiotikum.
Kolosy Téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos u. 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
- Az antibiotikumok az esetek többségében hatékonyak a húgyúti fertőzés ellen, ugyanis elpusztítják a fertőzést okozó baktériumokat. Ugyanakkor enyhe, egyszerű eseteknél akár nélkülük is elérhető a gyógyulás, és érdemes is házi gyógymódokkal megtámogatni a gyógyulást, hiszen gyakori antibiotikum használat mellett kialakulhat a rezisztencia, amikor a baktériumok ellenállóvá válnak, és egyszerűen nem reagálnak már az adott gyógyszerre. Ha mégis szükséges az antibiotikum szedés, érdemes a szervezet hasznos baktériumflóráját probiotikumokkal támogatni és a bélflóra mellett a hüvelyi vegyhatás megőrzésére is figyelni – hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.
A gyakori ivás nem csak a felfázás megelőzésében, de a kezelésében is segíthet. A bőséges folyadékfogyasztás ugyanis segít a salakanyagok hatékony kiürítésében és hígítja a vizeletet. A hígabb vizelet pedig gyorsabban áramlik és megnehezíti a baktériumoknak, hogy elérjék a húgyúti szerveket. Legalább 8 pohár vizet ajánlott meginni naponta.
Az áfonyalevet régóta használják fertőzések ellen és a sebgyógyulás gyorsítására. A mai kutatások erről ellentmondásos eredményekre jutottak, de az bebizonyosodott, hogy az áfonya és a belőle készült lé magas antioxidáns tartalma miatt valóban gyulladáscsökkentő hatású. Ugyanígy érdemes medveszőlőlevél, cickafarkfű, csalánlevél vagy mezei zsurlófű teát fogyasztani.
A gyakori vizeletürítés azt eredményezi, hogy a baktériumok csak rövidebb ideig tartózkodnak a húgyúti szervek közelében, így a fertőzés kockázata is csökken. Tehát ne tartogassuk a vizeletet, ahányszor ingert érzünk, menjünk el vécére.
A probiotikumok segítenek megőrizni a húgyúti rendszer egészségét, különösen hasznosak e tekintetben a laktobacillusok. Ezek nem csak csökkentik a vizelet pH-ját, ami kedvezőtlenebb körülményeket teremt a baktériumoknak, de fertőtlenítő hatású hidrogén-peroxidot termelő tejsavbaktériumokat is tartalmaznak. Probiotikum tartalmú élelmiszer például az élőflórás joghurt, kefír, a savanyú káposzta.
A C-vitamin egy olyan antioxidáns, ami hatékonyabbá teszi az immunrendszer működését. Ezen kívül csökkenti a vizelet pH-ját, valamint kapcsolatba lépve a vizeletben lévő nitrátokkal, nitrogén-oxidot képezve elpusztítja a baktériumokat. Dohányosoknak rendszeresen is érdemes C-vitamint szedniük.
Az is hozzájárul a húgyúti fertőzés kialakulásához, ha a végbélből származó baktériumok eljutnak a húgycsőhöz, innen pedig a húgyúti szervekhez. Ezért vécéhasználat után olyan módon ajánlott a vécépapírt használni (elölről hátra), hogy kiküszöböljük ezt a lehetőséget. Ezen kívül külön vécépapírdarabot kell használni a nemi szervekhez és a végbélhez.
A szexuális élet során számos baktérium eljuthat a húgyúti szervekhez, ami azonban fékezhető olyan szokásokkal, mint óvszerhasználat, megbízható partner, illetve szex előtti és utáni vizelés.
- Természetesen előfordulhat, hogy minden körültekintés ellenére sem múlnak a tünetek, esetleg súlyosbodnak is, láz és alhasi fájdalom jelentkezik – ismerteti Rákász doktor. – Ilyen esetben érdemes orvoshoz fordulni, ami jelen helyzetben akár online bejelentkezés is jelenthet. Ha a kikérdezés, az anamnézis felvétel után szükségesnek látszik, elrendelhetünk antibiotikumos kezelést, amivel akár a súlyos, vesét érintő szövődmények kialakulása is megelőzhető lehet.
Forrás: Urológiai Központ (www.urologiaikozpont.hu)
Rendelés típusa:
További vélemények"A doktor úr nagyon kedves és alapos. Mindent részletesen elmagyarázott, rám szánta az időt. Örülök, hogy jó kezekbe kerültem!"